Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Analiza tekstów oraz komentarze biblijne.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 19:24

Proroctwa są:
# bezwarunkowe, np. te dotyczące Mesjasza
# warunkowe, np. te dotyczące ludu Bożego (a Boża wszechwiedza tu nie "przeszkadza").
Tych warunkowych jest sporo - poszukaj sama...
+++++++++
[Pisząc do mnie Torciku, zachęcasz mnie do zapytania się, czy nadal uważasz, że w Biblii śmierć nie jest nazywana snem?]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 01 lut 2017, 19:27

Zbyszekg4 pisze:A które? To w Apokalipsie trzeba szukać odpowiedzi...

Czujesz różnicę... .

(1) I widziałem anioła zstępującego z nieba, który miał klucz od otchłani i wielki łańcuch w swojej ręce. (2) I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat. (3) I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i położył nad nim pieczęć, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni owych tysiąc lat. Potem musi być wypuszczony na krótki czas.

Skad zstapil aniol i gdzie zstapil? Kogo zwiazal i na jak dlugo?
(4) I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat.(5) Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie. (6) Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.

Jak dlugo panowali ci, co ozyli? Z kim panowali?
(7) A gdy się dopełni tysiąc lat, wypuszczony zostanie szatan z więzienia swego (8) i wyjdzie, by zwieść narody, które są na czterech krańcach ziemi, Goga i Magoga, i zgromadzić je do boju; a liczba ich jak piasek morski. (9) I ruszyli na ziemię jak długa i szeroka, i otoczyli obóz świętych i miasto umiłowane. I spadł z nieba ogień, i pochłonął ich.

(Apokalipsa (Objawienie) 20:1-19, Biblia Warszawska)

Gdzie jest oboz swietych pod koniec tysiaclecia? Gdzie sa zwodzone narody po dopelnieniu sie tysiaca lat? Gdzie sa swieci umilowani, ktorych te narody otoczyly?

... czujesz roznice?


2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: 2tm31617 » 01 lut 2017, 19:30

Królestwo milenijne dotyczy Ziemi. I kruszynko nie robisz błędu nie dołączając do nauk wielokrotnego przychodzenia Jezusa. Jezus działa dziś swoją mocą Ducha Świętego, jeśli by nie działał to byś nie wierzyła. A tak dzięki Tobie i innym wiernym kiedyś i w przyszłości (dusze z początku r.20 Obj.) Królestwo Ziemskie Chrystusa jest faktem, tak jak obiecał :) Zasadniczo to teraz czekamy na głoszenie ewangelii w każdym narodzie i likwidację Babilonu, wówczas nas pochwyci :) MARANA THA

I przestańcie z tym Izraelem, skad wiecie kto jet Izrealem dziś? Może KAAN lub ja jest Żydem (może mamy pradziada z Jerozolimy), ktorzy się nawóciliśmy? Izrael dostanie swoje królestwo, wystaczy uwierzyć! Obietnica w mocy i żadne siedmioletnie tortury nad Żydami nie są potrzebne :) Jezus jest Miłością!

Bardzo szczątkowe przedstawienie postmilleniryzmu, ale na początek krótki film wystarczy:
https://www.youtube.com/watch?v=nX-gQ1a ... dl3Soj-Eih
Ostatnio zmieniony 01 lut 2017, 19:30 przez 2tm31617, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 19:30

Kruszynko, źle mnie odbierasz...
Jak wytłumaczyć inaczej te "pewne elementy", skoro - jak pisałem - o Nowej Ziemi inaczej pisze Izajasz, a już nieco inaczej Jan w Apokalipsie?
W Ezechielu są aż 2 rozdziały o Gogu i Magogu - a w Apokalipsie tylko jedno zdanie... - ponownie: pewne elementy się wypełnią, a pewne szczegóły (np. zbieranie i palenie uzbrojenia, o jakim czytamy u Ezechiela) już nie są wspomniane w NT.

Są proroctwa WARUNKOWE! - kto tego nie widzi, ten powinien zobaczyć... :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: kruszynka » 01 lut 2017, 19:34

JJ
Doskonałe wersety! Otóż to.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 19:43

JJ, to co cytujesz można świetnie wyjaśnić tak, jak to kiedyś poznałeś, gdy byłeś bliżej adwentystów - sięgnij pamięcią, a znajdziesz...
W skrócie: ziemia po powtórnym przyjściu Chrystusa będzie pusta - zbawieni będą zabrani do nieba, a potępieni umrą; w śnie śmierci będą czekać na swój sąd, jaki nastanie 1000 lat później...
I to na takiej pustej ziemi będzie uwięziony szatan - nie będzie miał kogo kusić; związany będzie tymi okolicznościami, niczym "łańcuchem"...

Po Millenium zstąpi z nieba Nowe Jeruzalem, a martwi potępieni ożyją - szatańskie więzienie sie skończy: znów będzie mógł zwodzić narody i przypuści z nimi szturm na Święte Miasto - co zakończy się ich klęską: zagładą w jeziorze ognia i siarki...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 01 lut 2017, 19:47

Taaak...wszystko musi pasowac do "Wielkiego boju".


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Zbyszekg4 » 01 lut 2017, 19:51

jj pisze:Taaak...wszystko musi pasowac do "Wielkiego boju".

Zrobiłeś błąd w zapisie: chciałeś napisać - do Biblii.
Tak, masz rację: pasuje do Biblii. :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: kruszynka » 01 lut 2017, 20:14

Zbyszekg4 pisze:I to na takiej pustej ziemi będzie uwięziony szatan - nie będzie miał kogo kusić; związany będzie tymi okolicznościami, niczym "łańcuchem"...

Po Millenium zstąpi z nieba Nowe Jeruzalem, a martwi potępieni ożyją - szatańskie więzienie sie skończy: znów będzie mógł zwodzić narody i przypuści z nimi szturm na Święte Miasto -


......Święte Miasto i.......obóz świętych. Zbyszek. No, mamy z nimi problem w tym miejscu.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Torcik » 01 lut 2017, 20:22

Zbyszek
Owszem, w Biblii czasami występuje słowo sen w odniesieniu do śmierci. Ale ja nigdy temu nie przeczyłam. Nie zgadza się jednak z tym, że umarli śpię (pisałeś, że 5 tys.lat czy coś tam, już nie pamiętam), że są nieświadomi itd.
Nie będę się z tobą kłócić. Wie;le fragmentów w Piśmie świadczy o czymś innym, co tobie cytowano. Ale to twoja sprawa.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: jj » 01 lut 2017, 20:41

2tm31617 pisze:Królestwo milenijne dotyczy Ziemi.

Tak.
Królestwo Ziemskie Chrystusa jest faktem, tak jak obiecał :)

A to pierwsze zmartwychwstanie juz nastapilo?
(4) I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat. (5) Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
(Apokalipsa (Objawienie) 20:4-5, Biblia Warszawska)

(15) A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli. (16) Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, (17) potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem. (18) Przeto pocieszajcie się nawzajem tymi słowy.
(1 List do Tesaloniczan 4:15-18, Biblia Warszawska)

I przestańcie z tym Izraelem, skad wiecie kto jet Izrealem dziś?

Mozna przestac, ale wtedy pozostanie tylko kilka listow do pogan, gdzie Pawel odnosi sie do jakiegos narodu, do ktorego Bog przyszedl w ciele, jako do swoich.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: KAAN » 01 lut 2017, 21:08

Zbyszekg4 pisze:Nie mam żadnej wątpliwości, że teraz KAAN przybędzie i będzie nauczał, żeś w solidnym rozmiarze błędzie,
Tak jak i ty, ponieważ nie czytacie Biblii, jj i Kruszynka wypisali wam mnóstwo wersetów i nie ma sensu żebym jeszcze coś dodawał, jak zrozumiecie tamto przyjdzie czas na inne :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Filip » 01 lut 2017, 21:43

Tak jak i ty, ponieważ nie czytacie Biblii,


Tak jakby dyspensacjonalizm był jedyną istniejącą interpretacją Biblii, a ten kto go nie wyznaje jej nie czytał. :roll:


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: kruszynka » 01 lut 2017, 22:29

Filip.
Zatem tysiącletnie królestwo to alegoria?
Mógłbys po krótce przedstwić swoje stanowisko?
Dziękuję :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Obj 3:5 wymazanie z ksiegi zycia?

Postautor: Filip » 01 lut 2017, 23:30

Stanowisko à propos tysiącletniego królestwa? Przede wszystkim uważam, że charakterystyczną cechą literatury apokaliptycznej (oraz proroczej swoją drogą) jest posługiwanie się symbolami i obrazami. Na przykład Nowa Jerozolima wcale nie będzie wielkim złotym sześcianem (por. Ap 21,16). Taki sposób jej opisania ma charakter symboliczny i odwołuje się do miejsca najświętszego, które było sześcianem (1 Krl 6,20) pokrytym w całości złotem (1 Krl 6,21). Istotą tego opisu jest przekazanie czytelnikowi, że będzie to miejsce święte. Nie będzie już oddzielenia człowieka od Boga, bo Bóg sam zamieszka wśród nas – uczyni Nową Jerozolimę miejscem swojej szczególnej obecności.

Podobnie wcale nie myślę, żeby Nowa Ziemie była pozbawiona mórz i oceanów (Ap 21,1). Morze jest często w literaturze biblijnej symbolem zła i chaosu. Dlatego np. bestia wychodzi z morza (Ap 13) a Psalmy mówią o Bożych zmaganiach z wodami i morskimi potworami (Ps 104,6-7, Ps 89,10-11).

Ponadto opis nowego stworzenia wydaje się być pewnym dopełnieniem pierwotnego stworzenia. Rodzaju 1,1-2,3 pokazuje stworzenie jako stopniowe porządkowanie świata przez Boga. Pierwsze trzy dni polegają na oddzieleniu: (1) światła od ciemności, (2) wód górnych od dolnych, (3) suchego lądu od morza. Kolejne trzy dni to zapełnianie tych sfer: (4) ciałami niebieskimi, (5) ptakami i rybami, (6) zwierzętami i ludźmi. Co ciekawe nowe stworzenie z Apokalipsy wydaje się iść krok dalej: nie tylko światło zostaje oddzielone od ciemności, ale sam ciemność zostaje unicestwiona (Ap 21,23-24). Zamiast rozdziału nieba i ziemi mamy Nową Jerozolimę zstępującą na ziemię. Zamiast oddzielenia morza od lądu, kres morza.

Czy to znaczy, że po odnowieniu świata nie będziemy już podziwiać piękna morza? Nie będzie nocy przeznaczonej na sen? Nie wiem ostatecznie jak będzie w nowej rzeczywistości, ale nie mam powodu aby brać ten symboliczny opis zupełnie dosłownie i mam nadzieję, że jednak posłucham szumu morza w wieczności.

Dlatego nie dopatruję się w Apokalipsie (ani w pewnych wypowiedziach proroków, np. opisie nowej świątyni z ostatnich rozdziałów Ezechiela) dosłownego i chronologicznego opisu przyszłych wydarzeń. Jest to opis symboliczny dotyczący sytuacji Kościoła obecne oraz powrotu Pana w przyszłości.

Taki sposób interpretacji stosuje się też oczywiście do milenium. Pan Jezus swoją służbą i zmartwychwstaniem pokonał Szatana. Królestwo Boże naprawdę zostało zainaugurowane, Chrystus wyganiając demony pokazał, że zwyciężył ich pana. Jak sam mówi w Mt 12,29: Albo jak może kto wejść do domu mocarza i jego sprzęty zagrabić, jeśli pierwej nie zwiąże mocarza.

Co więcej Chrystus przyniósł Boże światło narodom (Mt 4,14–16, Łk 2,32) co wpisuje się w słowa Apokalipsy, iż wąż został związany aby nie mógł już zwodzić narodów. Naturalnie diabeł nie jest całkowicie pozbawiony możliwości działania (o czym przypomina nam choćby apostoł Piotr). Jednak jego możliwości są już ograniczone, Chrystus już obwieścił nad nim tryumf. Królestwo Boże już zostało inaugurowane, chociaż oczekujemy jego dopełnienia przy powtórnym przyjściu Chrystusa.

Przez pierwsze zmartwychwstanie rozumiem to, że dusze zmarłych świętych uzyskują wraz ze zwycięstwem Chrystusa przystęp do Boga (Ap 15,2). Ponadto zwróciłbym uwagę na to, że zmartwychwstaniu Pana towarzyszył znak zmartwychwstania zmarłych świętych (Mt 27,53).

Myślę, że tysiąc lat to nie jest liczba, którą należy brać dosłownie. Jest to symbol czasu od zwycięstwa Chrystusa i założenia Kościoła do powtórnego przyjścia Pana. W tym czasie Pan Jezus króluje nad ziemią – acz z nieba – a kościół jest narzędziem, przez które realizuje się jego królestwo.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Kącik Egzegetyczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości