Pisma starożtynych chrześcijan.

Analiza tekstów oraz komentarze biblijne.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 15 lut 2015, 23:29

jj, dzieki za przypomnienie slow z Rzymian 11. :-)

A tak wogole - to jestes za granica? Gdzie? :-)

Wszystkim ciekawskim - nie jestem antysemita i nie sadze ze Marcin Luter nim byl.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Nick
Posty: 2006
Rejestracja: 29 kwie 2012, 12:54
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Nick » 21 lut 2015, 17:30

Imperator pisze:Wszystkim ciekawskim - nie jestem antysemita


Pytanie było raczej retoryczne...
To co i w jaki sposób piszesz na temat żydów- rozwiewa wątpliwości.


Szewa
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2015, 00:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: Szewa » 05 sty 2016, 18:31

Imperator pisze:
Szewa pisze:Podaję linki prowadzące do Komentarzy do Księgi Objawienia


U dolu strony pisze:

Żyjemy w czasie, gdzie wrogość względem Izraela przybiera na nowej sile, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i religijnej, również ze strony chrześcijan. Dlatego też bardzo istotne jest przedstawianie biblijnej perspektywy odnośnie Izraela oraz Bliskiego Wschodu.


Przedstawiam zatem biblijna perspektywe odnosnie Zydow i Izraela:


Biblia Gdańska (1632)
1 List do Tesaloniczan 2:14-15 bg "(14) Albowiem wy, bracia! staliście się naśladowcami zborów Bożych, które są w żydowskiej ziemi, w Chrystusie Jezusie; boście i wy też cierpieli od ziomków waszych, jako i oni od Żydów. (15) Którzy i Pana Jezusa zabili, i swoich własnych proroków, i nas wygnali, a Bogu się nie podobają, i wszystkim ludziom są przeciwni,"

Biblia Tysiąclecia, wyd. V (1999)
1 List do Tesaloniczan bt "(14) Bracia, wy się staliście naśladowcami Kościołów Boga, które są w Judei, w Chrystusie Jezusie, ponieważ to samo, co one od Żydów, wyście wycierpieli od rodaków. (15) Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i są wrodzy wszystkim ludziom."

Biblia Warszawska (1975)
1 List do Tesaloniczan bw "(14) Albowiem wy, bracia, staliście się naśladowcami zborów Bożych, które są w Judei w Chrystusie Jezusie, bo i wy doznaliście tych samych cierpień od swoich rodaków, jak i oni od Żydów, (15) którzy i Pana Jezusa zabili, i proroków, i nas prześladowali, i Bogu się nie podobają i wszystkim ludziom są przeciwni;"

Biblia mowi wyraznie - Zydzi nie podobaja sie Bogu, a do tego sa przeciwni wszystkim ludziom, nie tylko przez blokowanie gloszenia Ewangelii, ale jeszcze niszczenie chrzescijanskiego swiata swoim maceniem w mediach, finansach, i polityce.



Odpowiem wersetami i krótkimi pytaniami.
"Usunęli więc kamień, gdzie leżał umarły. A Jezus, wzniósłszy oczy w górę, rzekł: Ojcze, dziękuję ci, żeś mnie wysłuchał. A Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz, ale powiedziałem to ze względu na lud stojący wkoło, aby uwierzyli, żeś Ty mnie posłał. A gdy to rzekł, zawołał donośnym głosem: Łazarzu, wyjdź!" (Jana 11:41-43)

"A Jezus rzekł: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią..." (Łuk. 23:34)

Jak myślisz, czy Ojciec ODPUŚCIŁ IM, czy też wyjątkowo tym razem nie wysłuchał modlitwy (prośby) Syna?

Kolejny cytat:
"Przeto pamiętajcie o tym, że wy, niegdyś poganie w ciele, nazywani nieobrzezanymi przez tych, których nazywają obrzezanymi na skutek obrzezki, dokonanej ręką na ciele, Byliście w tym czasie bez Chrystusa, dalecy od społeczności izraelskiej i obcy przymierzom, zawierającym obietnicę, nie mający nadziei i bez Boga na świecie. Ale teraz wy, którzy niegdyś byliście dalecy, staliście się w Chrystusie Jezusie bliscy przez krew Chrystusową." (Efezjan 2:11-13)

Moje pytanie.
Czy to słowo odnosi się do Ciebie? Czy jesteś bliski czy też daleki społeczności izraelskiej? Czy przymierza są tobie nadal obce? Przez to co napisałeś wiem, jaka jest odpowiedź. Zmień to więc nie ze względu na mnie lecz ze względu na samego siebie.


Niech inny cię chwali, a nie własne usta, obcy, a nie własne wargi.
(Biblia - Księga Przysłów 27:2)
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Imperator » 05 sty 2016, 23:48

Szewa pisze:Czy to słowo odnosi się do Ciebie? Czy jesteś bliski czy też daleki społeczności izraelskiej? Czy przymierza są tobie nadal obce? Przez to co napisałeś wiem, jaka jest odpowiedź.


Tylko ten ktory wierzy w Chrystusa jest prawdziwym Zydem. Bog nie ma dwoch ludow wybranych. Przed przyjsciem Chrystusa prawdziwym Zydem byl ten wierzacy w Mesjasza ktory ma przyjsc, a obecnie w Mesjasza ktory juz przyszedl.

List do Rzymian 2:28-29 bw "(28) Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, (29) ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga."

Dlatego apostol Jan pisze...

1Jana 2:23 bw "Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca."

Ci ktorzy zwa sie dzis zydami podaja w watpliwosc Syna. Nie maja przez to Ojca. Ci ktorzy zwia sie dzis zydami nie wyznaja Syna, wiec nie maja Ojca. Ci ktorzy zwa sie dzis zydami nie wierza w tego samego Boga co chrzescijanie: Boga w Trojcy jedynego Boga Ojca, Boga Syna, i Boga Ducha Swietego.

Dlatego Pan Jezus nazywa ich synagoga szatana.

Ksiega Objawienia 2:9 bw "znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana."

Ksiega Objawienia 3:9 bw "Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem."

Ciekawy dokument na YT "Marching To Zion" poruszajacy zydowska tematyke (napisy w wielu jezykach ale bez polskiego).
https://www.youtube.com/watch?v=typ2pl2L47k


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re:

Postautor: Dezerter » 06 sty 2016, 00:14

Dragonar pisze:Czy to jest kompletna lista tekstów wczesnochrześcijańskich? Podejrzewam, że nie. Szczerze, to przydałaby mi się taka lista z tekstami ułożonymi chronologicznie, aż do roku 325. Posiadasz może coś takiego? :)

sporo wraz z tekstami, opracowaniem naukowym, albo moim własnymi komentarzem znajdziesz tu:
http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=8154
wybrałem tylko teksty w miarę ortodoksyjne pomijałem te mocno gnostyczne, mocno judeochrześcijańskie - wybór subiektywny, ale myślę, że ci się spodoba - jeśli uznacie, że warto, to można przenieść po kolei te teksty do tego wątku i je omówić
np przez tydzień podyskutować o każdym i za tydzień następny itd
Ja z moim wyborem dojechałem do końca II wieku następny miał być Orygenes, ale go jeszcze nie opracowałem
ciekaw jestem waszej opinii
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pisma starożtynych chrześcijan.

Postautor: Imperator » 06 sty 2016, 00:20

Edit:

Co ci co nazywaja sie zydami uwazaja o Jezusie...

Obrazek

"...we accept responsibility for it, but there is no reason to feel ashamed because we rightfully executed a blasphemer and idolater. Jesus deserved death, and he got what he deserved."

"...przyjmujemy odpowiedzialność za to, ale nie ma powodu się wstydzić, bo słusznie wykonano wyrok smierci na bluźniercy i bałwochwalcy. Jezus zasługiwał na śmierć, i dostał to na co zasłużył."

Schäfer, P., 2009. Jesus in the Talmud. Princeton University Press. Cala ksiazka: https://my.mixtape.moe/ckeash.pdf



Juz nie moglem edytowac posta. :-(


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Szewa
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2015, 00:57
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Re:

Postautor: Szewa » 06 sty 2016, 20:58

Imperator pisze:
Szewa pisze:Czy to słowo odnosi się do Ciebie? Czy jesteś bliski czy też daleki społeczności izraelskiej? Czy przymierza są tobie nadal obce? Przez to co napisałeś wiem, jaka jest odpowiedź.


Tylko ten ktory wierzy w Chrystusa jest prawdziwym Zydem. Bog nie ma dwoch ludow wybranych. Przed przyjsciem Chrystusa prawdziwym Zydem byl ten wierzacy w Mesjasza ktory ma przyjsc, a obecnie w Mesjasza ktory juz przyszedl.

List do Rzymian 2:28-29 bw "(28) Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, (29) ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga."

Dlatego apostol Jan pisze...

1Jana 2:23 bw "Każdy, kto podaje w wątpliwość Syna, nie ma i Ojca. Kto wyznaje Syna, ma i Ojca."

Ci ktorzy zwa sie dzis zydami podaja w watpliwosc Syna. Nie maja przez to Ojca. Ci ktorzy zwia sie dzis zydami nie wyznaja Syna, wiec nie maja Ojca. Ci ktorzy zwa sie dzis zydami nie wierza w tego samego Boga co chrzescijanie: Boga w Trojcy jedynego Boga Ojca, Boga Syna, i Boga Ducha Swietego.

Dlatego Pan Jezus nazywa ich synagoga szatana.

Ksiega Objawienia 2:9 bw "znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana."

Ksiega Objawienia 3:9 bw "Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem."

Ciekawy dokument na YT "Marching To Zion" poruszajacy zydowska tematyke (napisy w wielu jezykach ale bez polskiego).
https://www.youtube.com/watch?v=typ2pl2L47k


"Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli." (Jana 1:11) Jeśli Żydami są tylko ci co wierzą w Jezusa (ci którzy mają Syna) to do kogo przyszedł Jezus i kim są Ci co go nie przyjęli? Dlaczego nazywa ich "swoimi"?

To o czym piszesz to "teoria zastąpienia". Czyli wierzysz w to, że kościół jest duchowym Izraelem.

W Jezusie nie masz Żyda ani Greka, mężczyzny ani kobiety, ale przecież wiadomo, że nie jesteś kobietą, tylko mężczyzną i wiadomo że są Żydzi i nie-Żydzi. Jedynie w kwestii zbawienia nie jest to istotne, bo jedyną drogą jest Jezus. Kto ma Syna ma życie.

W jednym mogę się zgodzić. Co do genezy słowa "Żyd" oznacza to "ten, który chwali Boga, chwalący Boga", tak więc w takim sensie i ja jestem Żydem.

Moabitka Rut powiedziała, "lud twój... Bóg mój" a nie że od tej pory nie ma twojego ludu bo ja go zastępuję.

Jakoś trudno jest ludziom dzisiaj zrozumieć, że wierząc w Allacha wierzą w boga Arabów, w Buddę - w boga Chińczyków, kto wierzy w Boga Żydów? W Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba..


Niech inny cię chwali, a nie własne usta, obcy, a nie własne wargi.

(Biblia - Księga Przysłów 27:2)

Wróć do „Kącik Egzegetyczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości