Menora

O nabożeństwie
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Menora

Postautor: Małgorzata » 21 wrz 2013, 21:09

Czy moze ktoś przeanalizował kiedyś dokładnie fragment o wyglądzie menory?
Pytam, bo dziś usłyszałam taką informację: "Na menorze jest 66 ornamentów, 39 z jednej i 27 z drugiej".
Przecież to liczba ksiąg w Biblii i podział na ST i NT.
Znając symbolikę tego świecznika i zestawiając z ta informacją, jakże prawdziwy jest werset z Biblii będący mottem tego forum:
Księga Psalmów 119:105 "Słowo twoje jest pochodnią nogom moim I światłością ścieżkom moim".


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 wrz 2013, 00:46

Obj 5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 22 wrz 2013, 10:43

Chcę wierzyć pisze:Obj 5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.

I jak to ma się do tematu?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 wrz 2013, 13:01

Na menorze nie może być 39 i 27 z drugiej strony (tak jak pamiętam). A jeżeli tak jest to chciałbym to usłyszeć jak to ktoś liczy. Natomiast podany tekst prze ze mnie ma wiele do symboliki menory ponieważ menora miała siedem lamp/świeczników. Objawienie wyjaśnia do czego odnosi się symbolika menory.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 22 wrz 2013, 18:08

Chcę wierzyć pisze:Na menorze nie może być 39 i 27 z drugiej strony (tak jak pamiętam). A jeżeli tak jest to chciałbym to usłyszeć jak to ktoś liczy. Natomiast podany tekst prze ze mnie ma wiele do symboliki menory ponieważ menora miała siedem lamp/świeczników. Objawienie wyjaśnia do czego odnosi się symbolika menory.

Kiedy pisałam o symbolice menory, miałam na myśli jej rolę w miejscu świętym Przybytku.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 wrz 2013, 19:27

Małgorzata pisze:
Chcę wierzyć pisze:Na menorze nie może być 39 i 27 z drugiej strony (tak jak pamiętam). A jeżeli tak jest to chciałbym to usłyszeć jak to ktoś liczy. Natomiast podany tekst prze ze mnie ma wiele do symboliki menory ponieważ menora miała siedem lamp/świeczników. Objawienie wyjaśnia do czego odnosi się symbolika menory.

Kiedy pisałam o symbolice menory, miałam na myśli jej rolę w miejscu świętym Przybytku.


Ale właśnie do tego nawiązuje Objawienie

Obj 1:12 - I obróciłem się, aby zobaczyć, co to za głos, który mówił do mnie; a gdy się obróciłem, ujrzałem siedem złotych świeczników,
1:13 - a pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem;

Obj 3:1 - A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły.


Łatwiej jest chyba przyjąć coś co zostało Objawione przez proroków i co może być w prosty sposób zrozumiane. Objawienie właśnie nawiązuje do Menory i to jest świadectwo że zostało to Objawione w jednym Duchu.

Przecież chyba właśnie o tym chciałaś rozmawiać a kiedy ktoś w prosty sposób o tym mówi to mówisz "nie o to chodziło".


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 22 wrz 2013, 19:32

Chcę wierzyć pisze:Przecież chyba właśnie o tym chciałaś rozmawiać a kiedy ktoś w prosty sposób o tym mówi to mówisz "nie o to chodziło".

Wybacz, ale może jestem za głupia do dyskusji z tobą, bo jakoś nie widzę odpowiedzi na moje pytanie:
"Czy może ktoś przeanalizował kiedyś dokładnie fragment o wyglądzie menory"?
Mam wrażenie, ze jakoś schodzisz z tematu. Cytujesz Biblię i właściwie nie dajesz komentarza i ja nie wiem, do czego "mam to przypiąć" :zhm:


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 22 wrz 2013, 21:05

2 Mojż 25:31 - Zrobisz też świecznik ze szczerego złota. Jego podstawę i jego trzon wykujesz z jednej bryły; jego kielichy, gałki i kwiaty będą z tej samej bryły.

Obj 5:6 - I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.

Obj 1:16 - W prawej dłoni swej trzymał siedem gwiazd, a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz, a oblicze jego jaśniało jak słońce w pełnym swoim blasku.

Świecznik został wykonany z jednolitej bryły złota i to właśnie mówiło o baranku zabitym który miał siedem rogów. Rogi w Objawieniu symbolizują władców/królestwa (patrz 13 rozdział) a rogi baranka to siedem duchów zesłanych na całą ziemię i siedem jest jest zborów/kościołów. "Słowo Twoje jest pochodnią nogom moim" albo "Ci których Duch Boży prowadzi są jego dziećmi". Władze duchowe one są nad ziemskimi i one determinują to co się dzieje na ziemi.

2 Mojż 25:32 - Sześć ramion wychodzić będzie z jego boków: trzy ramiona świecznika z jednego, a trzy z drugiego boku.
25:33 - Trzy kielichy w kształcie kwiatu migdałowego na jednym ramieniu z gałką i kwiatem; i znowu trzy kielichy w kształcie kwiatu migdałowego na drugim ramieniu z gałką i kwiatem. Tak będzie na sześciu ramionach, wychodzących ze świecznika.
25:34 - Na samym świeczniku będą cztery kielichy w kształcie kwiatu migdałowego z gałkami i kwiatami.
25:35 - Pod każdymi dwoma ramionami, wychodzącymi z niego, będzie po jednej gałce. A tak będą gałki pod sześcioma ramionami, wychodzącymi ze świecznika.

Po obydwu stronach była równomierna ilość elementów więc jak by się nie liczyło nie może być 39 i 27 z drugiej.

25:36 - Ich gałki i ich ramiona wychodzić będą z niego samego. Całość jego ma być wykuta z jednej bryły szczerego złota.
25:37 - Zrobisz też do niego siedem lamp. Lampy jego należy tak ustawić, aby oświecały przeciwległą stronę.

Obj 1:12 - I obróciłem się, aby zobaczyć, co to za głos, który mówił do mnie; a gdy się obróciłem, ujrzałem siedem złotych świeczników,
1:13 - a pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem;

Oznacza to, że Pan jest Pasterzem siedmiu zborów/kościołów. Menora nawiązywała do wydarzeń które miały wydarzyć się na ziemi a które zostały opisane w Objawieniu. Słowo, Mojżesz jak i Izrael prorokowali o Chrystusie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 22 wrz 2013, 21:28

Na razie doszłam do tego, ze było 66 ornamentów.
"Trzy kielichy w kształcie kwiatu migdałowego na jednym ramieniu z gałką i kwiatem" = 9 ornamentów
"Tak będzie na sześciu ramionach" = 6*9=54
"Na samym świeczniku będą cztery kielichy w kształcie kwiatu migdałowego z gałkami i kwiatami " = 12
54+12=66
Chcę wierzyć pisze:Po obydwu stronach była równomierna ilość elementów więc jak by się nie liczyło nie może być 39 i 27 z drugiej.

Nie pamiętam dobrze, jak przebiegała granica. Może - góra-dół.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Menora

Postautor: agent terenowy » 22 wrz 2013, 21:44

Małgorzata pisze:Czy moze ktoś przeanalizował kiedyś dokładnie fragment o wyglądzie menory?
Pytam, bo dziś usłyszałam taką informację: "Na menorze jest 66 ornamentów, 39 z jednej i 27 z drugiej".
Przecież to liczba ksiąg w Biblii i podział na ST i NT.
Znając symbolikę tego świecznika i zestawiając z ta informacją, jakże prawdziwy jest werset z Biblii będący mottem tego forum:
Księga Psalmów 119:105 "Słowo twoje jest pochodnią nogom moim I światłością ścieżkom moim".

Podział hebrajski ST miał i ma do teraz - o ile się nie mylę - 24 księgi.
Część ksiąg, które u nas są liczone oddzielnie u nich było jedną. Np. mają jedną księgę Królów, którą my dzielimy na dwie, Ez - Neh to też jedna księga, mają jedną księgę Kronik, która to jest ostatnią w ich kanonie(zawiera dwie nasze księgi Kronik) itd...


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 22 wrz 2013, 22:52

Ciekawy temat, aczkolwiek Przyznam rację Małgorzacie, że nikt nie odpowiada na pytanie, tylko krąży wokół ... chociaż każdy ma rację co do tego "wokół"

Obrazek

rozumiem, że na kżdym szczycie jest (nie wiem czy dobrze myślę):

9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9

pogrubione to środek, jeżeli dodamy trzy ramiona do środka z jednej strony to będzie taki podział, że 9+9+9+9=36, a pozostałe trzy ramiona 9+9+9=27, ale ja nie widzę powodu aby tak dodawać, raczej sam fakt że jest 66, jest ciekawą zbieżnością, a gdyby ktoś powiedział na jakiej podstawie dzieli 36+27, to była by to tym bardziej ciekawa zbieżność.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Obrazek
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 24 wrz 2013, 09:47

Przepraszam, że tak bezpośrednio ale moim zdaniem jakkolwiek by to nie było ładne to nie ma związku. Tak jak nie mają związku cztery zwierzęta w Obj 5 rozdz z ilością Ewangelii a kazań na ten temat chyba było mnóstwo. Wcale mi nie zależy na tym aby cokolwiek komuś odbierać bo się niesamowicie źle z tym czuję. Czasami małe rzeczy, które człowiek zauważy w Biblii przynoszą człowiekowi wsparcie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 24 wrz 2013, 14:21

Chcę wierzyć pisze:Przepraszam, że tak bezpośrednio ale moim zdaniem jakkolwiek by to nie było ładne to nie ma związku. Tak jak nie mają związku cztery zwierzęta w Obj 5 rozdz z ilością Ewangelii a kazań na ten temat chyba było mnóstwo. Wcale mi nie zależy na tym aby cokolwiek komuś odbierać bo się niesamowicie źle z tym czuję. Czasami małe rzeczy, które człowiek zauważy w Biblii przynoszą człowiekowi wsparcie.

W Biblii nie ma żadnej informacji przypadkowej czy bezużytecznej.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Quster
Posty: 1415
Rejestracja: 20 sty 2008, 12:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Quster » 25 wrz 2013, 20:00

Chcę wierzyć pisze:Przepraszam, że tak bezpośrednio ale moim zdaniem jakkolwiek by to nie było ładne to nie ma związku. Tak jak nie mają związku cztery zwierzęta w Obj 5 rozdz z ilością Ewangelii a kazań na ten temat chyba było mnóstwo. Wcale mi nie zależy na tym aby cokolwiek komuś odbierać bo się niesamowicie źle z tym czuję. Czasami małe rzeczy, które człowiek zauważy w Biblii przynoszą człowiekowi wsparcie.

No zgoda masz zapewne rację, dlatego mówiłem o ciekawej zbieżności, nie pisząc o zamierzonej i celowej.

Z drugiej strony nie zgadzam się tutaj z Małgorzatą co napisała w poprzednim, bo takie podejście rodzi czasem takie różne teorie oparte na domysłach, zbieżnościach przypadkowych. Nie uważam, aby można było uznać tą liczbę ornamentów za coś nieprzypadkowe i niebezużyteczne, a za to z ukrytym przekazem, dzięki badaniu budowy Menory odkrytym. To raczej mi wydaje się podobne do popularnej numerologii w judaizmie, albo kabały. Takie dociekanie ukrytego celu w każdej zgłosce i literze, lub opisie budowy, itp ... proszę mi wybaczyć, ale to takie nadawanie "magi" tekstom natchnionym. Podwójne dno, itd ... Tym bardziej, że nie zostało udowodnione odnośnie tego podziału tych 66.


"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"
"Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"


Obrazek
ola7
Posty: 1205
Rejestracja: 31 gru 2012, 08:49
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ola7 » 22 paź 2013, 20:37

Quster pisze:Nie uważam, aby można było uznać tą liczbę ornamentów za coś nieprzypadkowe i niebezużyteczne, a za to z ukrytym przekazem, dzięki badaniu budowy Menory odkrytym. To raczej mi wydaje się podobne do popularnej numerologii w judaizmie, albo kabały.
nie wydaje mi się aby to, że Bóg tak dokładnie opisał Mojżeszowi jak ma wyglądać świątynia i jej wyposażenie nie miało znaczenia.. Każdy szczegół ma głębokie znaczenie.. podobnie jak każde święto Izraela a nawet szczegóły ubiorów rytualnych.. wszystko cokolwiek dał nam Bóg ma nam służyć do poznawania Go i Jego woli..
Wszystko to zawiera w sobie głębię naszej relacji z Bogiem i po to jest aby nam ukazywać Boży plan i Bożą Prawdę..

Kiedyś chodziłam na wykłady z pięcioksięgu i mieliśmy czas przechodzenia przez budowę świątyni.. Ile niesamowitych przesłań jest w tym zawartych to głowa boli..
co do menory, to niesamowite z tymi ornamentami i nie wierzę że to jakiś przypadek, chętnie bym coś więcej o tym usłyszała jeśli ktoś to studiował..


Wolność, jest darem od Boga i wyrazem Jego najwyższej Miłości do nas.

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości