Strona 1 z 1

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 30 mar 2016, 08:53
autor: konto skasowane
Ilekroć czytam te fragmenty o diakonach mam wrażenie że ktoś dopisał coś do reszty Pisma Świętego. Bo nie można znaleźć tych samych rzeczy w innych miejscach Pisma. W zasadzie w każdym jednym zborze są tacy ludzie ale nie mają swojej oficjalnej nazwy.

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 30 mar 2016, 12:37
autor: Samolub
No jeszcze de fakto powinni być biskupi, z tym tak bywa przewaznie że jak są biskupi nie ma starszych, a jak są starsi nie ma biskupow : )

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 01 kwie 2016, 19:33
autor: Eveninger
Tutaj, gdzie od niedawna (wczoraj :P ) gram w zespole uwielbieniowym, to jest taki mały zborek i jest tylko starszy pastor, i 2 diakonów i taka pani która wszystko koordynuje z tego co zauważyłem. :)

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 01 kwie 2016, 19:45
autor: Eveninger
Efendi pisze:
Eveninger pisze:jest tylko starszy pastor, i 2 diakonów i taka pani która wszystko koordynuje z tego co zauważyłem. :)


No wlasnie. Ale jak to jest z tymi diakonami? Maja takowy tytul oficjalnie? Bo w roznych zborach roznie bywa u mnie na przyklad jest 2 pastorow i rada zboru czyli w domysle diakoni lub tarsi ale skolei sa jezcze osoby prowadzace neiktore sluzby w kosciele a nie nalezace do rady czyli tez w jakims sensie diakoni

U nas (o ile mogę tak już mówić :P mogę! :) ) jest jeden pastor (starszy zboru) dwóch diakonów - jeden zajmuje się lekcjami religii dla dzieci, a drugi organizuje spotkania nie-nabożeństwa.
No i jedna pani, którą nazywa się "starszą zboru" mimo że NIE jest pastorem ani nie ma żadnego tytułu.

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 01 kwie 2016, 20:07
autor: konto skasowane
@i taka pani co wszystko koordynuje

To pani menadżer :)

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 01 kwie 2016, 21:14
autor: Samolub
Tesciowa Pastora x D koordynator

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 20 wrz 2016, 19:51
autor: biblijny
Samolub pisze:No jeszcze de fakto powinni być biskupi, z tym tak bywa przewaznie że jak są biskupi nie ma starszych, a jak są starsi nie ma biskupow : )


Niestety jest to pogląd błędny. Pismo Święte wyróżnia wyłącznie dwie formalne posługi:
1. Starsi (z grecka zwani prezbiterami) lub opiekunowie (z grecka zwani biskupami. Obydwa te określenia oznaczają tę samą osobę i są używane w Biblii jako synonimy. Choć nie jest to nakaz biblijny wyrażony wprost, to jednak praktyka biblijna była taka, że w jednym zborze chrześcijańskim usługiwało wielu starszych.
2. Pomocnicy (z grecka zwani diakonami). Zwykle było ich kilku. Byli powoływani do pomocy w sprawach gospodarczych, choć mieli również prawo do głoszenia Słowa Bożego.

Posługa starszych i ich pomocników jest różnoraka. Jedni odznaczają się w nauczaniu, inni w głoszeniu Ewangelii, inni jeszcze w duszpasterstwie - w zależności od posiadanych przez siebie darów.

Funkcjonowanie w zborach starszych oraz ich pomocników nie oznacza, że pozostali bracia i siostry nie biorą czynnego udziału w życiu zboru. Wręcz przeciwnie, życie każdej społeczności chrześcijańskiej opiera się na wzajemnym usługiwaniu sobie: poradą, pociechą, towarzystwem, modlitwą, pieśnią, dobrym słowem, gościną, napomnieniem, pocieszeniem itp.

Starsi i ich pomocnicy nie są kapłanami ani duchownymi. Nie muszą to być osoby posiadające jakieś formalne wykształcenie. Natomiast niezbędne jest, aby spełniali oni kryteria wymienione w Piśmie Świętym:

(1) Prawdziwa to mowa: Kto o biskupstwo się ubiega, pięknej pracy pragnie. (2) Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel, (3) nie oddający się pijaństwu, nie zadzierzysty, lecz łagodny, nie swarliwy, nie chciwy na grosz, (4) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie i wszelkiej uczciwości, (5) bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży? (6) Nie może to być dopiero co nawrócony, gdyż mógłby wzbić się w pychę i popaść w potępienie diabelskie. (7) A powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty i nie popaść w sidła diabelskie. (8) Również diakoni mają być uczciwi, nie dwulicowi, nie nałogowi pijacy, nie chciwi brudnego zysku, (9) zachowujący tajemnicę wiary wraz z czystym sumieniem. (10) Niech oni najpierw odbędą próbę, a potem, jeśli się okaże, że są nienaganni, niech przystąpią do pełnienia służby. (11) Podobnie kobiety: powinny być poważne, nie przewrotne, trzeźwe, wierne we wszystkim. (12) Diakoni niech będą mężami jednej żony, mężami, którzy potrafią dobrze kierować dziećmi i domami swoimi. (1 Tymoteusza 3, 1-12)


Urzędy kościelne tj. ksiądz, pastor, biskup hierarchiczny, superintendent powstały po czasach apostolskich, wynikają z historycznych naleciałości i nie mają biblijnego umocowania. Ich istnienie jest szkodliwe dla zdrowia i witalności duchowej zborów Pańskich.

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 20 wrz 2016, 20:09
autor: Samolub
Starsi itd są kapłanami tak jak wszyscy wierzący mężczyźni =P nie z racjii pełnionej służby

ale na przykład diakonisa Feba nie byla kapłanką a służyła oficjalnie w Zborze Kenchreach jak oznajmia Pismo =P

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 20 wrz 2016, 21:18
autor: biblijny
Samolub pisze:Starsi itd są kapłanami tak jak wszyscy wierzący mężczyźni =P nie z racjii pełnionej służby


Użyłem słowa "kapłan" w znaczeniu starotestamentowego kapłaństwa ołtarza, które funkcjonuje po dziś dzień np. w Kościele katolickim.
Jeśli chodzi o kapłański przystęp do Boga, to dzięki kapłaństwu Chrystusa, wszyscy, zarówno mężczyźni jak i kobiety mają w nim udział:

Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości. (1 List Piotra 2, 9)


Samolub pisze:ale na przykład diakonisa Feba nie byla kapłanką a służyła oficjalnie w Zborze Kenchreach jak oznajmia Pismo


W Liście do Rzymian, rozdział 16, wiersz 1, czytamy: "Polecam wam zaś Febę, naszą siostrę, która jest diakonisą zboru w Kenchreach". Feba była diakonisą, czyli pomocnicą starszych zboru w Kenchereach, która to służba jest jak najbardziej zgodna z Pismem Świętym. Służba diakońska kobiet wyklucza jednakże pełnienie służby nauczania.

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 20 wrz 2016, 21:28
autor: Samolub
Zgadzam się @Biblijny ze wszystkim co mowisz =D mam podobne poglady w tych tematach =P

Re: Diakoni, starsi, pastorzy.

: 16 wrz 2018, 22:05
autor: Świderek
Cześć
Słuchajcie, czy jest jakiś limit wieku co do podjęcia nauki w seminarium?
Nie mówię tylko o katolickich, ale chciałabym ogólnie rozeznać temat.
Planuje skończyć studia i podjąć naukę w kierunku diakonatu stałego, chociaż jak czytam tak 3/5, to diakon nie może szerzyć Miłości, co mi nie do końca odpowiada... :/
KS Korczak zaproponował mi seminarium grekokatolickie, ale chyba wolałbym jakieś miejscowe formacje... Jak wygląda kwestia podejmowania takich nauk/służby w innych kościołach?

pytania pomoc randka