Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

O nabożeństwie
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 11 lut 2016, 03:38

Ciekawe co liberalni sądzą o dobrych i złych Reformowanych =P

A może bez tych liberalnych bylby już ateizm, wiec są takimi szkolkami ościennymi ? Ciekawi mnie Twoj komentarz


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 11 lut 2016, 03:56

Hm? Nie do końca rozumiem pytanie.

Myślę, że bardziej liberalne kościoły uważają, że konserwatywni reformowani "są nietolerancyjni" (nie błogosławią małżeństw homoseksualnych) i "seksistowscy" (nie ordynują kobiet) ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 11 lut 2016, 04:43

Chodzi mi o to
A. Liberalni przyciagaja niewierzacych do Chrystusa, a czesc z nich idzie też w kierunku Konserwatywnych
B. Wyciagaja słabych z Konserwatywnych a z Liberalnych produkują Ateistow

Mysle że pytanie czysto teoretyczne : )
Poznajemy po owocach, czy to tolerancja czy wyciaganie kasy i energii Chrystusowej. Bo zeby spowrotem nawrocic taka osobe potrzeba albo dużo energii ludzkiej, poswiecenia. Oczywiscie bez Ducha Świetego i to może byc na nic.

To jest rozpraszanie oraz zabieranie wysysanie z ludzi energii na chwale grupki waskiej czyli wampiryzm. Żeby ktos dal tym ludziom energie albo musi ukrasc zwodzicielom albo poswiecic swoja, lub dysponowac z Ducha Świetego i chetnie sie dzielic Ewangelia

A kto tak robi jest na pewno w Chrystusie, ale niektorzy robią to na pokaz jak tani cyrk obwoźny że nawet pies ogonem szybciej wyczuje przekret niz cyrkowiec sie pokapuje że cyrkuje bo to domena ludzi niezbyt inteligentnych, lecz w sieci łapią sobie podobnych i tak to byc musi jak to sie mowi w naturze nic nie ginie


7:15 Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w odzieniu owczym, wewnątrz zaś są wilkami drapieżnymi!
7:16 Po ich owocach poznacie ich. Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi?
7:17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, ale złe drzewo wydaje złe owoce.
7:18 Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców.
7:19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, wycina się i rzuca w ogień.
7:20 Tak więc po owocach poznacie ich




12:1 A gdy się zgromadziły niezliczone rzesze ludu, tak iż nawzajem się deptali, zaczął mówić najpierw do uczniów swoich: Strzeżcie się kwasu faryzeuszów, to jest obłudy.
12:2 Bo nie ma nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani tajnego, co by nie stało się wiadome.
12:3 Dlatego, co mówicie w ciemności, będzie słyszane w świetle dziennym, a co w komorach na ucho szeptaliście, będzie rozgłaszane na dachach



6:6 I rzeczywiście, pobożność jest wielkim zyskiem, jeżeli jest połączona z poprzestawaniem na małym.
6:7 Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy.
6:8 Jeżeli zatem mamy wyżywienie i odzież, poprzestawajmy na tym.
6:9 A ci, którzy chcą być bogaci, wpadają w pokuszenie i w sidła, i w liczne bezsensowne i szkodliwe pożądliwości, które pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie.
6:10 Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej, zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia.


6:11 Ale ty, człowiecze Boży, unikaj tego, a zabiegaj o sprawiedliwość, pobożność, wiarę, miłość, cierpliwość, łagodność.
6:12 Staczaj dobry bój wiary, uchwyć się żywota wiecznego, do którego też zostałeś powołany i złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków.
6:13 Nakazuję ci przed obliczem Boga, który wszystko ożywia, przed obliczem Chrystusa Jezusa, który przed Poncjuszem Piłatem złożył dobre wyznanie,
6:14 Abyś zachował przykazanie bez skazy i bez nagany aż do przyjścia Pana naszego Jezusa Chrystusa,
6:15 Które we właściwym czasie objawi błogosławiony i jedyny władca, Król królów, Pan panów,
6:16 Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen.
6:17 Bogaczom tego świata nakazuj, ażeby się nie wynosili i nie pokładali nadziei w niepewnym bogactwie, lecz w Bogu, który nam ku używaniu wszystkiego obficie udziela,
6:18 Ażeby dobrze czynili, bogacili się w dobre uczynki, byli hojni i chętnie dzielili się z innymi,
6:19 Gromadząc sobie skarb jako dobry fundament na przyszłość, aby dostąpić żywota prawdziwego.
6:20 Tymoteuszu! Strzeż tego, co ci powierzono, unikaj pospolitej, pustej mowy i sprzecznych twierdzeń, błędnej, rzekomej nauki,
6:21 Do której niejeden przystał i od wiary odpadł. Łaska niech będzie z wami. Amen.



Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 31 lip 2016, 20:06

Nie wiem, po jakim czasie obowiązkuje zakaz odświeżania wątków, nie mogę tego znaleźć w regulaminie, w razie czego proszę o łagodny wymiar kary ;-)

Ponieważ jednak rozpętałem dyskusję na 7 stron, pozwolę sobie zrekapitulować, do czego doszedłem, także dzięki dyskutantom.

Dalej nie widzę biblijnego wymogu, by do udziału w WP niezbędny ma być chrzest na wyznanie wiary.
Uważam, że prawo do tego powinien mieć każdy nawrócony chrześcijanin. Swoją zdolność do przystępowania do niej powinien ocenić we własnym sumieniu. Z postów Magdy wynikała taka obawa, że ktoś niegodny niejako zbezcześci wieczerze. Cóż, być może - ale to będzie jego wina. Nie jest rzeczą udzielającego wieczerzę oceniać czyjąś zdolność do przystępowania do niej. O ironio, ja w tych obawach widzę naleciałość katolickiego rozumienia Eucharystii, tak jakby to Bóg miał odnieść tutaj jakąś szkodę. Moim zdaniem wieczerzy nie powinno się odmawiać, że o kimś wiemy, że nie jest chrześcijaninem.
I tutaj dochodzimy do punktu, w którym rozumiem wymóg wcześniejszego chrztu, przynajmniej w dużych zborach, jakichś megachurchach itd. - bo chrzest jest zewnętrzną oznaką wewnętrznego procesu nawrócenia się. Problem tylko w tym, że w dużych społecznościach nie da się tego zweryfikować.
Natomiast w małych wspólnotach, gdzie wiadomo kto jest kim, osobiście nie widzę sensu takiego wymogu traktowanego na sposób formalistyczny.

Co do chrztu na wyznanie wiary - w toku lektury Biblii doszedłem do wniosku, że to właśnie on jest chrztem w rozumieniu biblijnym.
Przed przyjęciem go powstrzymuje mnie formalizm większości polskich kościołów, gdzie chrzest traktowany jest jako poprzedzone "kursem przygotowawczym" włączenie do zboru, ale i denominacji. Cóż, z Filipem i etiopskich eunuchem było chyba jednak trochę inaczej.
Oczywiście mam wierzących znajomych, którzy mogliby ochrzcić mnie np. w stawie, problem w tym, że pewnie zbory by dalej takiego chrztu nie uznawały ;)


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 31 lip 2016, 20:49

Noi slusznie, dzieki temu latwiej o chrzest


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 31 lip 2016, 21:06

Efendi pisze:Chrzest w zborze nie jest równoznaczny z włączeniem do niego, żeby stać się członkiem zboru trzeba wypełnić formularz członkowski po chrzcie. Jesli go nie wypiszesz to nie bedziesz czlonkiem :)


Przypuszczam, że do zboru do którego chodzę i tak chciałbym należeć.
Jeszcze jak kurs przygotowawczy zastąpi się indywidualną rozmową lub nawet ich cyklem (by wybadać, czy wiem o co proszę) i od razu do wody :-) to będzie spoko ;-)


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 31 lip 2016, 21:15

Hop siup i topią marzanne


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 31 lip 2016, 21:19

Samolub pisze:Hop siup i topią marzanne

A co to wnosi do dyskusji?


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Samolub » 31 lip 2016, 21:36

Michał pisze:
Samolub pisze:Hop siup i topią marzanne

A co to wnosi do dyskusji?


To nie nawiazuje do Cb, marzanne chrzcza najpierw ogniem a potem wrzucaja do wody by sie schlodzila, gozej jesli ktos zamiast marzanny, wiosną zlapie Marzene


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Adalbertus » 31 lip 2016, 21:59

Efendi pisze:
Michał pisze:żeby stać się członkiem zboru trzeba wypełnić formularz członkowski po chrzcie. Jesli go nie wypiszesz to nie bedziesz czlonkiem :)


Czy możesz napisać coś o tym formularzu? W moim zborze nie ma formularzy.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: kontousunięte1 » 31 lip 2016, 22:18

Ostatnio sporo materiałów czytałam o Eucharystii, Wieczerzy itd.
Wydaje mi się, że obecnie zrobiono z tego jakieś wielkie tabu dla wybranych, wtajemniczonych, bezgrzesznych. To pewnie wpływ krk, gdzie spowiedź, zdowaskowa pokuta .... Świetnie Luter pisze, że w katolickiej spowiedzi nigdy nie można miec pewności, ale nie o tym.
Dawniej, owszem z nabożną czcią należało do Wieczerzy przystępować, ale głównie chodziło o to, żeby posilić duszę, ducha Chlebem i Krwią, dla umocnienia, dla zdrowia, dla społeczności z Jezusem.
KrK zasiał strach i ceremonialność /kadzenie hostii, obnoszenie monstrancji, kluczenie w tabernakulum/ i takie działania mają na celu "zamordyzm" głupiego ludu.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 02 sie 2016, 03:11

W sumie to o ile w Biblii widzę, że chrzest powinien być po nawróceniu, to jednak mam wątpliwości czy jeśli chrzest był udzielony w dzieciństwie, to w każdym przypadku powinno się go powtarzać. Np. czy w moim przypadku byłoby to wskazane. Czemu?

-nie byłem ochrzczony jako niemowlę. Miałem z 6 lat. Często podaje się argument, że "takie dziecko nic nie pamięta". Ja pamiętam dzień swojego chrztu.
-moi rodzice, niepraktykujący religijnie nominalni katolicy, kupili mi "Biblię w obrazkach dla najmłodszych" Taylora. Ja się na niej uczyłem czytać. W wieku 6 lat rozumiałem czym jest zastępcza ofiara Chrystusa i to rozumiałem w sposób, który dziś uznaję za prawowierny i biblijny. Nawet komuś na forum o tym pisałem, kiedy pytał o co z tą ofiarę chodzi.
-jako dziecko potrafiłem żarliwie się modlić - do Boga, nie do Maryi czy świętych, nie w kościele, pod obrazem czy figurą.

Ja nie uznaję, że nie znałem wtedy Boga. Oczywiście potem pobłądziłem i potrzebowałem nawrócenia, ale Ewangelia nie była dla mnie czymś absolutnie nowym.

Polk ma trochę racji, usilnie dopytując, czy w kościołach ewangelicznych dzieci wiernych uznawane są za wierzących i część kościoła. Mi w związku z opisanym moim dzieciństwem przypomniało mi się, jak diakon luterańska opowiadała mi jak będąc kilkulatką modliła się za chore rodzeństwo. Dziecko może mieć silną wiarę. Jezus mówił, żeby pozwolić dzieciom przychodzić do niego. Od siebie dodam, że słyszałem wiele historii, jak to ewangelicznym w drugim pokoleniu, trudno jest znaleźć drogę do Boga która była udziałem ich rodziców. Może to też z powodów, które sugeruje Polk?

Oczywiście część tutaj będzie argumentować, że taki chrzest i tak jest "nieważny" (mimo że przecież dla ewangelicznych z chrztem nie łączy się jakaś moc sprawcza). Część by pewnie zanegowała chrzest kogoś, kto nawrócił się jako dorosły, ochrzcił się w Kościele katolicki, po paru latach stwierdził że bliżej mu do ewangelikalizmu - z powodu np. tego, że był przez pokropienie a nie pełne zanurzenie.

Uważam, że normą powinien być chrzest na wyznanie wiary, będący następstwem decyzji dojrzałej osoby. Ale mam wątpliwości co do powtarzania chrztu, zwłaszcza jak się nie było nieświadomym niemowlęciem jest jednak dyskusyjne.

Tymczasem w Polsce mamy albo kościoły ewangelickie, uznające chrzczenie niemowląt za normę (chyba nawet "bartosikowcy" to pedobaptyści "defaultowi") i nie kładące nacisku na nowe narodzenie, albo ewangelikalne odrzucające chrzest dzieci w ogóle.

Imperator pisał kiedyś, że przyjęli go do zboru nie wymagając powtórnego chrztu. Ale to chyba w Anglii było.
Zapewne wiele zależy od zboru, pastora - pewnie znaleźliby się pastorzy ewangeliczni uznający mnie za ochrzczonego.
Może po prostu powinienem pogadać z pastorem zboru do którego chodzę?
Szczerze mówiąc dotąd nie uświadamiałem sobie, że jak mówię że byłem ochrzczony w dzieciństwie, to odbiorca prawdopodobnie rozumie przez to niemowlęctwo.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 06 sie 2016, 22:50

Chyba już wiem, jak rozwiązać ten dylemat.

W zasadzie mógłbym sobie w denominacja ustawić: "reformowany baptysta". Za "swój" zbór uznaję zbór baptystyczny i lektura Biblii coraz bardziej przekonuje mnie do teologii reformowanej.
Ale bardziej pasowałoby chyba "ewangeliczny reformowany", bowiem jak napisałem wyżej (sorry za post pod postem) mam wątpliwości co do celowości powtarzania swojego chrztu. W zborze baptystów Wieczerza (do której nie mogę przystępować) jest w pierwszą niedzielę miesiąca. W oddalonej o rzut beretem parafii reformowanej Wieczerza... też jest w pierwszą niedzielę miesiąca. No to raz w miesiącu mogę pójść do reformowanych, wtedy rzeczywiście będę praktykował u reformowanych (i) baptystów ;) Ewentualnie zawsze mogę przystąpić w KEA np. na wieczornym nabożeństwie.

Już mnie ta kwestia tak nie dręczy.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Filip » 06 sie 2016, 23:37

Może Cię to zainteresuje, że we współczesnym baptyzmie (niekoniecznie polskim) jest z tego co słyszałem tendencja do praktykowania świadomych chrztów małych dzieci. Nie powiem, mnie jako ewangelika reformowanego to cieszy, bo to oznacza pewną formę docenienia autentyczności wiary małych dzieci :-) Co zawsze trochę nas do siebie zbliża.

PS
Ja wolałbym prystąpić do komunii w KE-A (co mi się z resztą zdarza co jakis czas) niż w warszawskim KE-R :-P Z tego co słyszałem ten zbór nie należy do najbardziej konserwatywnych – że tak to eufemistycznie ujmę. Co nie znaczy, że nie ma w KE-R dobrych parafii (mam na myśli zwłaszcza Zelów).


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wieczerza Pańska uzależniona od chrztu na wyznanie wiary

Postautor: Michał » 07 sie 2016, 12:46

Dziś umówiłem się z pastorem, że o tym pogadamy; we wrześniu, jak wróci z urlopu.
W sumie od tego powinienem był zacząć, a nie od pisania na forum.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016

Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości