Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

O nabożeństwie
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 13:39

No właśnie, jak to jest w Waszych zborach? Czy jest u Was umywanie nóg podczas obchodzenia Pamiątki śmierci Pańskiej? Jeśli nie, to dlaczego?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 01 lip 2014, 14:07

Prosta sprawa :-) Gdyby każdy kazdemu miał umyć nogi przed pamiątką, zajęłoby to wszystkim z 10 godzin :-D A w zborach gdzie jest kilkuset lub kilka tysięcy osób? Wieeeeeki :-P


.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 14:11

Chodzi mi o umycie chociaż jednej osobie. Ta przynajmniej jest w wielu zborach.

Przebieg

Najczęściej umywanie nóg towarzyszy nabożeństwu komunijnemu i poprzedza Wieczerzę Pańską. Przeważnie pastor lub inna wyznaczona osoba odczytuje przed przystąpieniem do obrzędu fragment 13. rozdziału Ewangelii Jana. Werset 14. owego rozdziału („Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi.”) uznawany jest przez kościoły przyjmujące sakramentalność obrzędu za słowa ustanowienia tego obrzędu. Zazwyczaj każdy członek zboru umywa nogi innemu członkowi w specjalnie przygotowanych misach, osusza je ręcznikiem, lub prześcieradłem (zależnie od zwyczaju), po czym się zmieniają. W niektórych społecznościach w trakcie obrzędu występuje chór, lub śpiewa zespół uwielbieniowy. Po zakończeniu umywania nóg zbór przechodzi do Wieczerzy Pańskiej.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: josta » 01 lip 2014, 14:47

Effata pisze:No właśnie, jak to jest w Waszych zborach? Czy jest u Was umywanie nóg podczas obchodzenia Pamiątki śmierci Pańskiej? Jeśli nie, to dlaczego?



W zborze zielonoświątkowym do którego zaglądam nie ma umywania nóg, ale dlaczego..?
Tego nie wiem. :hmm:


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 15:18

dzordan pisze:Effata, a nie sadzisz ze troche magicznie do tego podchodzisz.
Ten symbol miał cos w praktycze oznaczac........

rozumiem ze symbole sa ważne ale wiesz, to tylko symbole.

Lepiej wymasuj stopy zonie, obetnij paznokcie dziecku i daj buty bezdomenmu, a głodmenu kanapke ......takie było przeslanie.

Wg mnie CHrzescijaństwo to praktyka a nie symbole.


No chyba ze poprostu intetresuja cie zwyczaje z zborach i dlatego pytasz:)


Magicznie? Raczej nie ;-) Uważam, że skoro Chrystus nakazał umywać nawzajem swoje nogi, to powinniśmy to robić. Na pewno ma to swoje znaczenie w wymiarze duchowym, tak jak porównanie Jezusa z barankiem paschalnym czy wylanie Ducha Swiętego w dzień Pięćdziesiątnicy.

A żony nie mam :mrgreen: Mam jeszcze czas :-P

josta pisze:W zborze zielonoświątkowym do którego zaglądam nie ma umywania nóg, ale dlaczego..?
Tego nie wiem.


W KZ-cie tego się nie praktykuje z tego co wiem, natomiast w CHWZ-cie jak najbardziej.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 01 lip 2014, 18:59

filius dei, Effata - ile czasu trwa nabożeństwo z umywaniem nóg i Wieczerzą?


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: josta » 01 lip 2014, 21:26

Effata pisze:
josta pisze:W zborze zielonoświątkowym do którego zaglądam nie ma umywania nóg, ale dlaczego..?
Tego nie wiem.


W KZ-cie tego się nie praktykuje z tego co wiem, natomiast w CHWZ-cie jak najbardziej.


A wiesz może dlaczego? W sumie powinnam tam zapytać, ale skoro jest okazja to pytam tutaj.


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 22:14

josta pisze:A wiesz może dlaczego? W sumie powinnam tam zapytać, ale skoro jest okazja to pytam tutaj.


W sumie to nie wiem :mrgreen: Pewnie względy organizacyjne.

Piotrek. pisze:filius dei, Effata - ile czasu trwa nabożeństwo z umywaniem nóg i Wieczerzą?


Tak jak napisała filius dei, do 2,5h, choć u mnie zdarzaja się, że trwa 3,5h. Wszystko zależy od długości kazań i modlitw. Samo umywanie idzie sprawnie.

filius dei pisze:U mnie w zborze około 300 osób i jakoś za każdym razem gdy jest pamiątka (2 razy w roku) jest umywanie nóg.


Tylko 2 razy w roku? Myślałem, że w CHWZ-cie jest wszędzie, co 3 miesiące.

Tutaj ten sam temat, niestety go nie znalazłem, choć szukałem (słabo mi to ostatnio wychodzi): http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=8528&postdays=0&postorder=asc&start=0


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 01 lip 2014, 23:10

W CHWZ Lubin wieczerza jest co 3 miesiące. Ostatnio była przed wakacjami, bo pastor jak co roku wyjeżdża na urlop.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Kitka » 02 lip 2014, 09:33

U nas w zborze nie ma takiej praktyki.

Aczkolwiek przeżyłam umywanie nóg na obozie Royal Rangers. Komendant umył nam nogi podczas wieczornej modlitwy przy ognisku.

Poza tym na jednym ze ślubów pan młody umył nogi swojej wybrance.



Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości