Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

O nabożeństwie
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Arminianin » 26 cze 2016, 11:39

Z tego, co mi wiadomo, adwentyści praktykują umywanie nóg przed przyjęciem chleba i wina.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Zbyszekg4 » 26 cze 2016, 18:19

Arminianin pisze:Z tego, co mi wiadomo, adwentyści praktykują umywanie nóg przed przyjęciem chleba i wina.

Twój wywiad dobrze działa!... ;D
Robimy to ponieważ z Jana 13 rozdz. trudno usunąć słowa Jezusa, z których wynika, że On dał przykład, aby go w tym umywaniu nóg naśladować... I tyle.
Jest to obrzęd pokory, i taka sposobność, aby jakieś wzajemne żale sobie wyjaśnić i w zgodzie do stołu Pańskiego przystąpić...
Czasowo nie trwa to pół dnia - jak ktoś się obawiał w komentarzu - sprawnie się to czyni nawet w dużych zborach.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: biblijny » 19 wrz 2016, 21:50

Oberyn. pisze:No właśnie, jak to jest w Waszych zborach? Czy jest u Was umywanie nóg podczas obchodzenia Pamiątki śmierci Pańskiej? Jeśli nie, to dlaczego?


Umywanie nóg jako symbol uniżenia i pokory w zgromadzeniu chrześcijan to piękny obyczaj. Nie jest to jednak przykazanie Pańskie dla wszystkich zborów. W I Koryntian 11, 23-26 czytamy słowa Apostoła Pawła:

Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb, a podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.


Jak widać Apostoł nie przejął od Pana zwyczaju umywania nóg, a zatem rytuał ten był wydarzeniem nie związanym z pamiątką Wieczerzy Pańskiej.

W istocie umywanie nóg w czasach Pana Jezusa nie było rytuałem, ale codzienną, rutynową czynnością, tak jak dzisiaj częstowanie herbatą gości. Pan Jezus umywając nogi uczniom, zachęcił nas do tego, abyśmy byli pokorni i chętni służyć sobie wzajemnie. Jednakże gest ten nie musi być praktykowany przed lub w czasie pamiątki Wieczerzy Pańskiej.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Samolub » 20 wrz 2016, 01:16

Biblijny świetny post =) też wydaje mi się że to chcial Pan Jezus pokazać a zrobił to co było rutynową czynnością żeby pokazać jak mamy jako wspólnota postępować wobec innych : P


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: christianinroman » 23 wrz 2016, 11:11

Bardzo dobre komentarze i uwagi do tematu umywania nóg. W jednym z czasopism chrześcijańskich napisano, że Pan Jezus dał nowe prawo, którym jest umywanie nóg. Zgadzam się z wami Bracia całkowicie, że to był zwyczaj umywania nóg o którym czytamy w 1 liście do Tymoteusza o wdowach, które świętym nogi umywały. pozdrawiam w Panu


adorovsky
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2021, 20:15
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: adorovsky » 28 sie 2021, 20:22

A czy nie jest to związane z kontekstem historyczno-kulturowym?
W czasie wieczerzy nikt nie siedział za stołem, tylko wszyscy leżeli. Biorąc pod uwagę, że w tamtym czasie w okręgu basenu Morza Śródziemnego oraz na bliskim wschodzie chodzono zazwyczaj w sandałach, to przed "położeniem" się do stołu trzeba było po prostu zadbać o higienę.
Samo przesłanie tego, że Jezus to uczynił uczniom jest znacznie głębsze niż "odtwarzanie" tego przed pamiątką. Mianowicie to, by zawsze być dla siebie uległymi i brać przykład z naszego Zbawiciela, że On się uniżył wobec niedoskonałych uczniów, tak i my tym bardziej powinniśmy mieć postawę uniżoności. Nie od parady jest mowa o tym w Jana 13, że żaden sługa nie jest nad pana.


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Umywanie nóg podczas Wieczerzy Pańskiej.

Postautor: Justyna » 31 sie 2021, 11:06

Zbyszekg4 pisze:
Arminianin pisze:Jest to obrzęd pokory, i taka sposobność, aby jakieś wzajemne żale sobie wyjaśnić i w zgodzie do stołu Pańskiego przystąpić...
Czasowo nie trwa to pół dnia - jak ktoś się obawiał w komentarzu - sprawnie się to czyni nawet w dużych zborach.


Czy można przystąpić do wieczerzy, nie umywając nóg? Np. przychodząc później? Czy tylko adwentyści mogą przystępować do WP?



Wróć do „Liturgika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości