Pielgrzymki i procesje

O nabożeństwie
mirka
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 25 sty 2014, 02:18

Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele beda oddawali Ojcu czesc w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, ktorzy by mu tak czesc oddawali.
Bog jest duchem, a ci, ktorzy mu czesc oddaja, winni mu ja oddawac w duchu i w prawdzie.
Ew.Sw. Jana 4;23-24

Wiec po co pielgrzymki?

Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 sty 2014, 22:53

mirka pisze:Lecz nadchodzi godzina i teraz jest, kiedy prawdziwi czciciele beda oddawali Ojcu czesc w duchu i w prawdzie; bo i Ojciec takich szuka, ktorzy by mu tak czesc oddawali.
Bog jest duchem, a ci, ktorzy mu czesc oddaja, winni mu ja oddawac w duchu i w prawdzie.
Ew.Sw. Jana 4;23-24

Wiec po co pielgrzymki?

To może od razu: po co nabożeństwa? 8-)

"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
mirka
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 25 sty 2014, 23:00

Filip pisze:To może od razu: po co nabożeństwa?
A czy ktos Cie zmusza zebys chodzil na nabozenstwa?

Awatar użytkownika
Filip
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 sty 2014, 23:40

mirka pisze:A czy ktos Cie zmusza zebys chodzil na nabozenstwa?

A ktoś Cię zmusza, żebyś chodziła na pielgrzymki?

A o nabożeństwach i pewnych zewnętrznych formach kultu (np. o Chrzcie i Wieczerzy Pańskiej) jednak Nowy Testament mówi i nawet karci "opuszczających wspólne zebrania."

Awatar użytkownika
macio_men
Kontaktowanie:

Postautor: macio_men » 28 sty 2014, 18:04

Z Biblią na co dzień:

Błogosławiony człowiek, który ma siłę swoją w tobie, gdy o pielgrzymkach myśli!
Ps 84,6

Gdy Jezus już był niedaleko domu, setnik posłał przyjaciół i kazał mu powiedzieć: Panie, nie trudź się, nie jestem bowiem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Dlatego i samego siebie nie uważałem za godnego, by przyjść do ciebie; lecz powiedz słowo, a będzie uzdrowiony sługa mój.
Łk 7,6-7

Moim zdaniem, bardzo ciekawe "Z Biblią na co dzień" ;)

Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstałŁk 24, 5-6
Awatar użytkownika
Dragonar
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 30 sty 2014, 18:32

macio_men pisze:Podobne pytanie do tego o kadzidło ;)
Dlaczego Kościoły protestanckie odrzuciły procesje i pielgrzymowanie do różnych miejsc? Przecież czytamy w Starym Testamencie "ustawcie procesję z gałązkami zielonymi aż do rogów ołtarza" ?
Jakie były argumenty biblijne?

Jeżeli zamierzasz argumentować za pielgrzymkami przytaczając Stary Testament, to postępując konsekwentnie, musiałbyś także zacząć obchodzić żydowskie święta, np. Paschę oraz składać ofiary w Świątyni Jerozolimskiej. Stare Przymierze było jedynie cieniem rzeczy przyszłych, które zostały objawione dzieciom Bożym w Nowym Testamencie - Zakon był przewodnikiem do Chrystusa, jak pisał apostoł Paweł. To, co cielesne, uległo uduchowieniu, czyli zostało wywyższone. Na przykładzie przebłagania za grzechy - za czasów Mojżesza należało złożyć w ofierze krew zwierzęcia, natomiast od czasów Chrystusa, to wiara w Jego odkupieńczą śmierć na krzyżu daje nam zbawienie, ponieważ Jezus był Barankiem Bożym - tym, na którego wskazywały wszystkie ofiary znane Izraelitom z Zakonu. Bóg w Nowym Przymierzu nie nakazał chrześcijanom pielgrzymować. Protestanci odrzucili katolickie praktyki ze względu na ich niebiblijność - zasada Sola Scriptura. W dodatku pielgrzymki związane są z kultem świętych oraz relikwii, które są bałwochwalcze - zasada Soli Deo Gloria.

Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
mirka
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 30 sty 2014, 21:42

Filip pisze:A ktoś Cię zmusza, żebyś chodziła na pielgrzymki?
szukasz zaczepki?

Awatar użytkownika
Filip
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 30 sty 2014, 22:59

mirka pisze:
Filip pisze:A ktoś Cię zmusza, żebyś chodziła na pielgrzymki?
szukasz zaczepki?

Nie. Przepraszam, skoro tak to odebrałaś.

Po prostu uważam, że Panu Jezusowi w J 4 niekoniecznie chodziło brak zewnętrznych form kultu (do jakich zaliczam zarówno pielgrzymki, jak i nabożeństwa).

mirka
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 30 sty 2014, 23:35

Filip pisze:Po prostu uważam, że Panu Jezusowi w J 4 niekoniecznie chodziło brak zewnętrznych form kultu (do jakich zaliczam zarówno pielgrzymki, jak i nabożeństwa).
Ty uwazasz tak a ja uwazam ze jezeli Pan Jezus cos mowi to najlepiej bylo by juz nie spekulowac.Jezeli powiedzial "w duchu i w prawdzie" to po co i dokad pielgrzymowac?
Powiedzial takze " oto ja bede z wami az do konca"(cyt. z pamieci)Tak wiec jezeli masz Ducha i Jezus jest z toba to gdzie chcesz isc i co zrobic?

Wróć do „Liturgika”