Powodów dla których w Polsce protestanci to mniejszość?

Rzut oka na historię eklezjalną
PawełSz
Posty: 553
Rejestracja: 29 maja 2012, 11:13
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Konwersja na B dnia 7

Postautor: PawełSz » 01 wrz 2012, 00:42

inquisitio pisze:Apel do admistrarorow aby dzik zaprzestal takich okreslen typu DEMON w stosunku do Marii.Inne spojrzenie na osobe Marii nie upowaznia go do tego.


Ja jestem katolikiem i nie modle się do Maryji. Papież zastępuje Boga na ziemi a nie Maryja. Ta maryja z fatimy to naprawdę demon. Cześć należy się tylko Bogu.


Tylko Bogu chwała :)
Powtórzonego Prawa 6:4 "4 Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym"
miniofilka
Posty: 447
Rejestracja: 12 paź 2011, 15:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Tychy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Konwersja na B dnia 7

Postautor: miniofilka » 01 wrz 2012, 01:30

PawełSz pisze:
inquisitio pisze:Apel do admistrarorow aby dzik zaprzestal takich okreslen typu DEMON w stosunku do Marii.Inne spojrzenie na osobe Marii nie upowaznia go do tego.


Ja jestem katolikiem i nie modle się do Maryji. Papież zastępuje Boga na ziemi a nie Maryja. Ta maryja z fatimy to naprawdę demon. Cześć należy się tylko Bogu.


Moze nie demon, ale raczej wymysł katolickich hierarchów.
Nieprawda.
Cześć i to wielka nalezy się Maryi, a uwielbienie Bogu dlatego bardzo kocham Maryję, stawiam Ją za wzór posłuszeństwa Bogu oraz za ideał Matki, dziękuję Bogu za tak wspaniałą Kobietę jaką była, ale modlę się tylko do Trójjedynego Boga i On jest najważniejszy dla mnie.


Jezus Chrystus moim Panem
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Konwersja na B dnia 7

Postautor: Marti » 03 wrz 2012, 20:11

miniofilka pisze:
PawełSz pisze:
inquisitio pisze:Apel do admistrarorow aby dzik zaprzestal takich okreslen typu DEMON w stosunku do Marii.Inne spojrzenie na osobe Marii nie upowaznia go do tego.


Ja jestem katolikiem i nie modle się do Maryji. Papież zastępuje Boga na ziemi a nie Maryja. Ta maryja z fatimy to naprawdę demon. Cześć należy się tylko Bogu.


Moze nie demon, ale raczej wymysł katolickich hierarchów.
Nieprawda.
Cześć i to wielka nalezy się Maryi, a uwielbienie Bogu dlatego bardzo kocham Maryję, stawiam Ją za wzór posłuszeństwa Bogu oraz za ideał Matki, dziękuję Bogu za tak wspaniałą Kobietę jaką była, ale modlę się tylko do Trójjedynego Boga i On jest najważniejszy dla mnie.


Ok, zgadzam się z tym, iż Maria była wspaniałą kobietą, wybraną przez Boga " do urodzenia i wychowania Jezusa" ale na "miłość boską" , jako chrześcijanin pokaż mi w Piśmie Świętym....Gdzie pan Jezus uczy nas , czy też nakazuje, zachęca do modlitw do " Trójjedynego"?!!! Czytając Biblię dostrzegam zupełnie inną naukę pana Jezusa w odniesieniu do modlitwy! Przemyśl to z Biblią w ręku. Pozdrawiam.M.


Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Konwersja na B dnia 7

Postautor: Marti » 06 wrz 2012, 13:07

miniofilka pisze:
PawełSz pisze:
inquisitio pisze:Apel do admistrarorow aby dzik zaprzestal takich okreslen typu DEMON w stosunku do Marii.Inne spojrzenie na osobe Marii nie upowaznia go do tego.


Ja jestem katolikiem i nie modle się do Maryji. Papież zastępuje Boga na ziemi a nie Maryja. Ta maryja z fatimy to naprawdę demon. Cześć należy się tylko Bogu.


Moze nie demon, ale raczej wymysł katolickich hierarchów.
Nieprawda.
Cześć i to wielka nalezy się Maryi, a uwielbienie Bogu dlatego bardzo kocham Maryję, stawiam Ją za wzór posłuszeństwa Bogu oraz za ideał Matki, dziękuję Bogu za tak wspaniałą Kobietę jaką była, ale modlę się tylko do Trójjedynego Boga i On jest najważniejszy dla mnie.


Drogi Pawle.
Jeśli chciałbyś zobaczyć jak w oparciu o Biblię ja widzę naukę pana Jezusa co do modlitwy a zwłaszcza czy w Piśmie Świętym jest mowa o modlitwach do " Trójjedynego" - to polecam Ci przemyśl z Biblią w ręku argumenty ze strony ( link poniżej )

http://blog.antytrynitarianie.pl/modlitwa-jezusa/

W zasadzie można polemizować z niektórymi myślami z tego bloga ale wiele argumentów jest oczywistych w świetle Pisma Świętego. Sam oceń co jest warte polemiki a co oczywiste.
Pozdrawiam i wielu błogosławieństw życzę. M.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 07 wrz 2012, 15:26

Marti pisze:iśmie Świętym jest mowa o modlitwach do " Trójjedynego"

Oczywiście, że jest, do Boga, Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 08 wrz 2012, 21:08

fantomik pisze:
Marti pisze:iśmie Świętym jest mowa o modlitwach do " Trójjedynego"

Oczywiście, że jest, do Boga, Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego.


Tak twierdzisz? To pokarz mi proszę w Biblii modlitwy do Ducha Świętego??
Ja znam z Pisma Świętego takie nauki co do modlitwy;
1. Kierujemy je do Boga Ojca ( Mateusza 6,9 )
2. Pan Jezus jest ustanowionym przez Boga pośrednikiem i drogą ( do Boga ) dla naszych modlitw (Jana 14,6 oraz 1Tym.2,5 ).

Jeśli twierdzisz,że się mylę w powyższym biblijnym uzasadnieniu, to udowodnij swe twierdzenia Pismem Świętym!
Chętnie zobacze jak odpowiadasz w oparciu o Biblię na me pytanie.
Pozdrawiam. M.


Awatar użytkownika
Rafał
Posty: 1226
Rejestracja: 13 gru 2011, 20:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Polska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Rafał » 15 wrz 2012, 17:50

Polacy to ludzie interesu, a protestanatyzm to kiepska firma.


Zasada Sola Scriptura nie jest biblijna http://www.analizy.biz/marek1962/solascriptura.htm
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 15 wrz 2012, 18:43

Rafał pisze:Polacy to ludzie interesu

Dobre sobie :D


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 15 wrz 2012, 19:04

Rafał pisze:Polacy to ludzie interesu, a protestanatyzm to kiepska firma.

Biorąc pod uwagę, że na Zachodzie historycznie lepiej rozwinięte były kraje ewangelickie - śmiem wątpić.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20
Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 15 wrz 2012, 20:55

de Ptysz pisze:
Biorąc pod uwagę, że na Zachodzie historycznie lepiej rozwinięte były kraje ewangelickie - śmiem wątpić.

Przede wszystkim tam nie było 50 lat zycia za żęlazną kurtyną
Po drugie kraje Europy zachodniej były zarówno ewangelickie (Niemcy,Szwecja,Dania, Holandia) jak i katolickie (Austria, Włochy, Hiszpania)
Po trzecie obecnie kraje europy zachodniej są obecnie zlaicyzowane,chrześcijaństwo tam zanika
Widac zatem że religia miała znikomy albo żaden wpływ na to


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 15 wrz 2012, 21:25

Ależ ja nie piszę nawet o czasach współczesnych, ale np. o XIX w. - wtedy bezsprzecznie większą świadonością społeczeństwa, piśmiennicwem, prawami politycznymi cieszyły się państwa ewangelickie (nie licząc Francji, ale ona była już wtedy mocno zlaicyzowana). Poza tym Hiszpania, Włochy, Południe Niemiec z Austrią itp. to był aż do II poł. XX w. zaścianek Europy, kraje oparte na rolnictwie, z dominacją niewykształconej (by nie rzec - ciemnej) ludności wiejskiej (tak, jak i Polska... :-/ ).
Nawet w takiej Szwajcarii kantony ewangelickie były historycznie bogatsze i skłaniające się ku liberalizmowi.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20

Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22
Marti
Posty: 18
Rejestracja: 17 lip 2012, 20:49
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Łódź
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Marti » 14 paź 2012, 21:18

arturolczykowsk pisze:Protestantyzm, przynajmniej ten tradycyjny: kalwinizm, luteranizm itp w niewielkim stopniu roznil sie od katolicyzmu w traktowaniu inaczej wierzacych. Wystarczy przyrzec sie traktowaniu przez nich menonitow i anabapystow.Podobnie Zydow. Czyz to nie slynny "bohater" reformacji, czlowiek uwazany za poslanego przez Boga, Luter, napisal:

'wszystkie synagogi czy szkoły podpalano, a co się będzie żle palić, trzeba posypać ziemią, iżby żaden człowiek nie zobaczył już nigdy choćby jednego kamienia, ani popiołu po nich. I niech to się dzieje na chwałę naszego Pana, na chwałę chrześcijaństwa, aby Bóg wiedział, że jesteśmy chrześcijanami i że nie ścierpimy i nie pozwoliliśmy, aby otwarcie wypowiadano kłamstwa o jego Synu i chrześcijanach, aby Jego i nas przeklinano i obsypywano bluźnierstwami... Trzeba takoż zniszczyć i zburzyć ich domy. Bo tam czynią oni to samo, co w swoich szkołach. Niechby za to umieszczono ich wszystkich pod jednym dachem, w jakiejś stajni, niczym Cyganów... trzeba im odebrać wszystkie modlitewniki i objasnienia Talmudu, w których jest tyle bałwochwalstwa, kłamstw, przekleństw i bliźnierczych nauk... Trzeba ich rabinom zagrozić śmiercią, jeśli by dalej nauczali... Trzeba im pod groźbą pozbawienia życia zakazać, by wśród nas jawnie chwalili Boga, dziękowali mu, modlili się do niego, i by nauczali'.



Nawet w tym watku i w innych czytam, ze niektorzy z tego forum postapiliby tak samo i ze nie ma nic zlego w zabijaniu heretykow. Uznano mnie z nieprotestanta i zabroniono pisac w innych dzialach, na poczatku sie troche buntowalem, ale teraz widze, ze chyba nie chcialbym byc zaliczany do grona protestantow. Wystarczy mi imie chrzescijanina....


Arturze, mam pytanie:
Co myślisz ( czy zgadzasz się ) o tezach stawianych w artykuliku będącym podstawą do naszej dyskusji? ( poniżej przypominam link )

http://www.rexim.pl/protestanci-arianie/

Bardzo ciekawi mnie Twoje zdanie. Dotychczas wypowiadali się głównie ( a może nawet i jedynie ) trynitarze.
Pozdrawiam. Marti


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 15 paź 2012, 09:50

Protestanci podobnie jak katolicy i wbrew głoszonym hasłom uczą niebiblijnych dogmatów o tzw. "Trójcy".
Nauka ta jest pozostałością pogańskich kultów i nie ma żadnego umocowania w religii Żydów i chrześcijan (tzn. tych, którzy przyjęli Jezusa jako obiecanego Mesjasza).
Trójca to błędne rozumowanie - nic więcej.

Jak rozumieć Boga - popatrzcie np. TUTAJ


Tymczasem trynitarze dale brną w szaleństwo..

Piszą: Jezus to Bóg Stworzyciel.
Tymczasem:
Jezus mniejszy jest od Ojca (Boga).
Jezus został posłany przez Ojca.
Jezus nie wie tego co Ojciec (Apokalipsa).
Jezus modlił się do Ojca.
Jezus wykonywał wolę Ojca, a nie swoją.
Jezus głosił naukę Ojca, a nie swoją.
Jezus jest sługą Ojca.
Jezus jest obrazem Ojca (nie jest Ojcem, tylko obrazem).
itp. itd - wszystko biblijne i zgodne z nauką Jezusa.


Wpływ szatana jest ciągle duży. Zaciemnia umysły i zwodzi "nawet wybranach".
"Trójca" jest największym zwiedzeniem i nie ma większego.
Od "Trójcy" pochodzi każde inne zwiedzenie.
MB nie byłaby MB gdyby nie dogmat o Jezusie - Bogu Stworzycielu itp..


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
de Ptysz
Posty: 1414
Rejestracja: 07 lis 2011, 20:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Mazowieckie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: de Ptysz » 10 lis 2012, 14:21

W świadomości większości Polaków pokutuje twierdzenie, że dobrze się stało, iż bracia polscy zostali wygnani, skoro wyznawali skrajny radykalizm społeczny i religijny, a i w potopie odegrali znaczną rolę. Czy faktycznie?
Przede wszystkim, okres ich najbardziej stereotypowego radykalizmu to II poł. XVI w., kiedy to faktycznei szlachcice ariańscy uwłaszczali swoich chłopów, odmawiając jednocześnie służby wojskowej, a i sam ruch składał się w większości z plebejuszy. Jednak już na początku następnego stulecia, wraz z ekspansją wyznania na Litwę, narażoną na ataki ze strony Moskwy, nabrało ono bardziej pro-państwowego charakteru, także chłopi nie otrzymywali już wolności, choć oczywiście bracia polscy dalej zalecali o wiele większy humanitaryzm w ich traktowaniu, niż reszta wyznań.
Początek końca korzystnego dla braci klimatu politycznego nadszedł jednak szybko, bo już w 1638 r. zamknięto znaną na całą Europę Akademię Rakowiecką, co warto pokrótce omówić, bo narosło wokół tej sprawy sporo legend. Oficjalnym powodem kontrowersji miało być zniszczenie przydrożnego krzyża przez grupę uczniów Akademii, w efekcie czego środowiska kontrreformacyjne rozpoczęły nagonkę na bezbożników, doprowadzając do faktycznego unieszkodliwienia centrali arianizmu w kraju (zamknięcie akademii, miejscowej drukarni i zboru). Czy jednak faktycznie powodem wandalizmu krzyża ze strony chrystian były wzglęgy religijne? W dawnej Polszy przecież do oznaczania granic gruntów służyły m.in. polne krzyże właśnie, stąd popularność zdobywa teoria, wedle której miał to być wyraz zwykłej zwady sąsiedzkiej o ziemię, nie tak przecież rzadkiej w owym czasie. Faktem pozostaje jednak, że upadek Rakowa był ważnym zwycięstwiem kontrreformacji, dzięki któremu osłabionych braci można było zacząć dyskryminować na szerszą skalę, aż w roku 1647 wyrokiem sądu sejmowego zamknięto wszystkie szkoły i drukarnie braci w całej Rzeczypospolitej.
Nie dziwi więc chyba teraz fakt, że część(!) braci w czasie potopu szansę na przywrócenie dawnych praw widziała w osobie protestanta, króla Szwecji. Warto jednak dodać, że choć wpływy ariańskie po stronie kolaborantów były znaczne (wsparcia Szwedom udzieliła przede wszystkim elita członków wyznania), to jednak proporcjonalnie kolaborantów względem lojalistów było wśród arian najmniej wśród wszystkich wyznań. Kościół jednak i tym razem umiał umiejętnie wykorzystać fakty na swoją korzyść i odpowiednio urobić opinię publiczną, dlatego kozłem ofiarnym niekompetencji kraju w wojnie ze Szwecją zrobiono właśnie braci polskich. Pokutuje to zreszta do dziś, skoro Komeńskiego kojarzy się z arianami, chociaż sam był bratem czeskim! I nawet mimo protekcji pozostałej szlachty innowierczej, to bracia zostali obarczeni winą, choć przecież wybaczono Radziejowskiemu, a i Sobieski, przez długi czas wierny poddany Carolusa, mógł zostać w przyszłości królem. Większość braci musiała opuścić ojczyznę i była to pierwsza z wielu w naszych dziejach wielka emigracja.
Swoją drogą ironią historii pozostaje fakt, że w czasie, gdy Zachód mordował się w wojnach religijnych, my doszliśmy do parlamentaryzmu i tolerancji wyprzedzających epokę, zaś w momencie przejęcie tych idei przez Zachód, my na powrót zanurzyliśmy się w barbarzyństwie mentalnym. Znamienny jest też fakt, że od czasu ślubów lwowskich, wypędzenia braci polskich i rosnącej ultrakatolicyzacji zauważyć można stopniowy upadek Polski. Doszło nawet do tego, że w czasie, gdy nasza szlachta wywołała konfederację, aby nie przywracać innowiercom praw politycznych, w amerykańskiej konstytucji wolność sumienia motywowano m.in. tradycjami wywodzacymi się od braci polskich...

Reasumując - wygnanie arian to jedno z największych nieszczęść, jakie nam się przydarzyło. Nie dziwmy się, jak mizerny poziom intelektualny, kulturalny i mentalny reprezentują do dziś Polacy (tak katolicy, jak i wielu protestantów :-? ), skoro sami wyrzuciliśmy z kraju nasze elity, aby pracowały na zachodnie Oświecenie.


Jeśli kto mówi: Miłuję Boga, a nienawidzi brata swego, kłamcą jest; albowiem kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi. 1J 4:20

Niech nikt nie szuka własnej korzyści, lecz korzyści bliźniego 1 Kor 10:22

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości