Jak księża rozpijali polski lud

Rzut oka na historię eklezjalną
jacur
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jacur » 07 cze 2008, 12:11

Jeżeli interesują cię takie tematy to poczytaj sobie MROKI ŚREDNIOWIECZA- Józef Putek
książka jest o ile sie nie mylę na indeksie w krk.


Awatar użytkownika
Blaith
Posty: 673
Rejestracja: 29 sty 2008, 15:23
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Blaith » 08 cze 2008, 12:20

Haereticus pisze:bo wiadomo jak wielu księży ma problem z alkoholem!

mógłbyś podać źródło informacji? (to nie zaczepka, jestem ciekawa skąd o tym wiesz).


jacur
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2008, 17:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jacur » 08 cze 2008, 13:56

Haereticus poszukaj sobie na alegro tej książki.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 08 cze 2008, 14:00

jacur pisze:Jeżeli interesują cię takie tematy to poczytaj sobie MROKI ŚREDNIOWIECZA- Józef Putek
książka jest o ile sie nie mylę na indeksie w krk.

Hm... Nikt Ci nie powiedział, że Indeks Ksiąg Zakazanych został zlikwidowany ponad 40 lat temu??


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 cze 2008, 15:31

@YZ: Za Wikipedią : "14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Zaprzestano jego publikacji, jednak dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone ani anulowane."

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 08 cze 2008, 15:40

fantomik pisze:@YZ: Za Wikipedią : "14 czerwca 1966 papież Paweł VI, po Soborze Watykańskim II, uznał Indeks za dokument historyczny i przestał on obowiązywać wiernych. Groźba ekskomuniki za czytanie książek niedozwolonych została odwołana. Zaprzestano jego publikacji, jednak dotychczasowe indeksy nie zostały uchylone ani anulowane."

Rozumiem, że uznajesz konstytucje z okresu międzywojennego za obowiązujące, skoro nie zostały oficjalnie uchylone lub anulowane? :D


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 cze 2008, 16:27

YZ : a czy na ich miejsce zostały ustanowione nowe? :P

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 08 cze 2008, 16:34

fantomik pisze:YZ : a czy na ich miejsce zostały ustanowione nowe?

A co to ma za znaczenie? Skoro wg. Ciebie Indeks ciągle jest "w mocy", ponieważ nie został oficjalnie uchylone lub anulowane jego edycje sprzed ogłoszenia, że nie obowiązuje, to najwyraźniej uważasz, że międzywojenne konstyctucje również są "w mocy", ponieważ nie zostały oficjanie uchylone. :D


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 cze 2008, 16:42

Yarpen Zirgin pisze:
fantomik pisze:YZ : a czy na ich miejsce zostały ustanowione nowe?

A co to ma za znaczenie? Skoro wg. Ciebie Indeks ciągle jest "w mocy", ponieważ nie został oficjalnie uchylone lub anulowane jego edycje sprzed ogłoszenia, że nie obowiązuje, to najwyraźniej uważasz, że międzywojenne konstyctucje również są "w mocy", ponieważ nie zostały oficjanie uchylone. :D

Oj Yarpenie, pozwól że sprostuję -- po pierwsze: nie napisałem, że jest w "mocy". Po drugie, swojego zdania w ogóle nie wyraziłem (co było błędem, przyznaję). Ale z formalnego punktu widzenia poprawiłem Twoją wypowiedź -- Indeksy nie zostały zlikwidowane, a jedynie nie publikuje się ich nowych wydań, a zlikwidowane zostały jednynie konsekwencje za czytanie (czy nawet posiadanie) ksiąg znajdujących się na owych indeksach. Jest to może nie wielka ale jednak różnica, która zresztą może być jednym z elementów wskazujących na pewnego rodzaju "intencje" "prawodawców kanonicznych".

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 09 cze 2008, 10:31

haereticus pisze:Na podstawie4 dogłębnej znajomości środowiska i doniesień medialnych. Wiele jest przypadków, o których mówi się głośno, ale więcej jeszcze takich, o których się milczy.

a jeszcze więcej takich, do których nie ma się w tym wględzie czego przyczepić.

"zamiataniu śmieci pod dywan" mówię nie, ale też nie przesadzajmy :roll: niby ile oni podczas mszy tego wina wypijają?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 cze 2008, 11:10

Tu chyba nie chodzi o wino julaine ;-) nie chodzi też o jakieś zorganizowane przez Rzym czy Papieża działania, tylko jakieś (jakie?) działania podejmowane przez zaangażowanych (zwerbowanych?) księży w Polsce.

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 09 cze 2008, 11:34

jakieś działania podejmowane przez jakichś księży...

jakieś konkrety? ;)

hipokryzja była, jest i będzie. na mnie moi księża złego wrażenia nie robili pod tym względem.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości