Ameryka i epidemia

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 25 paź 2011, 16:35

Lash pisze:wybacz yarpen ale nie bede gadał z twoimi manipulacjami

Podam tylko cytat na który powołujesz się. Brzmi on tak


W niedługim czasie Aztekowie zdali sobie sprawę, że Cortés nie jest bogiem i wzniecili rebelię. Hiszpanie ze względu na dużą przewagę liczebną Azteków zmuszeni byli uciekać. W czasie walki chory na ospę Hiszpan zmarł. Po bitwie Aztekowie przeszukali ciała najeźdźców w poszukiwaniu kosztowności i zostali zainfekowani. Cortés nie powrócił do sierpnia 1521. Tymczasem ospa wyniszczała populację Azteków. Zabiła większość azteckich wojowników, władcę Cuitláhuaca i ponad 75% ludności Meksyku. Hiszpański ksiądz opisał to: "Jako że Indianie nie znali lekarstwa na chorobę, umierali gromadnie, umierali jak pluskwy. Nierzadko zdarzyło się, że każdy z domu umarł i że niemożliwe było zakopać martwe ciała; zawalano ich domy, żeby stały się ich grobowcami". Żołnierze, którzy jeszcze żyli, byli nadal słabi. Wtedy łatwo pokonano Azteków i dotarto do Tenochtitlán, gdzie Cortés stwierdził, że ospa zabiła więcej Azteków niż armaty. Aztekowie twierdzili, że nie można było przekroczyć ulicy bez stąpania po ciałach ofiar ospy.

No to teraz oświeć wszystkich zgromadzonych na forum w kwestii tego, na czym polega ta moja "manipulacja" w przytoczeniu przeze mnie tylko tego, co pogrubiłem we wrzuconym przez Ciebie cytacie z hasła Ospa parawdziwa, oraz co zmienia się w sensie fragmentu, który oznaczyłem w nim podkreśleniem i kolorem zielonym, po przytoczeniu całego akapitu.

CZEKAM NA ŹRÓDŁO TWOICH REWELACJI

Zadziwiasz mnie. Jeszcze nie potrwierdziłeś żadnymi źródłami swoich tez o wymordowaniu przez Hiszpanów 50-80% populacji indian, a chcesz abym ja im zaprzeczał?

Abym jednak nie był podobny do Ciebie, to podaję źródło informacji w kwestii liczby ofiar chorób zawleczonych z Europy:
Ospa parawdziwa w Ameryce.

I cytat:

W niedługim czasie Aztekowie zdali sobie sprawę, że Cortés nie jest bogiem i wzniecili rebelię. Hiszpanie ze względu na dużą przewagę liczebną Azteków zmuszeni byli uciekać. W czasie walki chory na ospę Hiszpan zmarł. Po bitwie Aztekowie przeszukali ciała najeźdźców w poszukiwaniu kosztowności i zostali zainfekowani. Cortés nie powrócił do sierpnia 1521. Tymczasem ospa wyniszczała populację Azteków. Zabiła większość azteckich wojowników, władcę Cuitláhuaca i ponad 75% ludności Meksyku. Hiszpański ksiądz opisał to: "Jako że Indianie nie znali lekarstwa na chorobę, umierali gromadnie, umierali jak pluskwy. Nierzadko zdarzyło się, że każdy z domu umarł i że niemożliwe było zakopać martwe ciała; zawalano ich domy, żeby stały się ich grobowcami". Żołnierze, którzy jeszcze żyli, byli nadal słabi. Wtedy łatwo pokonano Azteków i dotarto do Tenochtitlán, gdzie Cortés stwierdził, że ospa zabiła więcej Azteków niż armaty. Aztekowie twierdzili, że nie można było przekroczyć ulicy bez stąpania po ciałach ofiar ospy.

Efekt ospy w imperium Inków był bardziej wyniszczający. Ospa prawdziwa szybko roznosiła się od wsi do wsi. W ciągu miesięcy choroba zabiła imperatora, jego następcę i większość pozostałych przywódców. Dwaj utrzymujący się przy życiu synowie walczyli o władzę. Po krwawej i kosztownej wojnie Atahualpa został nowym imperatorem. Równocześnie imperium najechał Francisco Pizarro. Inkowie, choć walczyli dzielnie, nie mieli realnych szans w walce.
Z nadejściem Hiszpanów nadeszła także nowa epidemia, która w końcu zabiła około 95% populacji Inków.


I jeszcze jedno:

O prof. Zielińskim napisałeś coś takiego:
Lash pisze:Szacuje on że w meksyku ginęło mniej niz 40% w wyniku osy on daje że było 10-15 %

Uprzejmie proszę, abyś wyjaśnił użytkownikom forum dlaczego to zrobiłeś, skoro na stronie, z której przytoczyłeś namiar na jego książkę, nie ma czegoś takiego, a sam przyznałeś, że nie masz tej książki.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."
Jezus Chrystus

Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 paź 2011, 17:33

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:wybacz yarpen ale nie bede gadał z twoimi manipulacjami

Podam tylko cytat na który powołujesz się. Brzmi on tak


W niedługim czasie Aztekowie zdali sobie sprawę, że Cortés nie jest bogiem i wzniecili rebelię. Hiszpanie ze względu na dużą przewagę liczebną Azteków zmuszeni byli uciekać. W czasie walki chory na ospę Hiszpan zmarł. Po bitwie Aztekowie przeszukali ciała najeźdźców w poszukiwaniu kosztowności i zostali zainfekowani. Cortés nie powrócił do sierpnia 1521. Tymczasem ospa wyniszczała populację Azteków. Zabiła większość azteckich wojowników, władcę Cuitláhuaca i ponad 75% ludności Meksyku. Hiszpański ksiądz opisał to: "Jako że Indianie nie znali lekarstwa na chorobę, umierali gromadnie, umierali jak pluskwy. Nierzadko zdarzyło się, że każdy z domu umarł i że niemożliwe było zakopać martwe ciała; zawalano ich domy, żeby stały się ich grobowcami". Żołnierze, którzy jeszcze żyli, byli nadal słabi. Wtedy łatwo pokonano Azteków i dotarto do Tenochtitlán, gdzie Cortés stwierdził, że ospa zabiła więcej Azteków niż armaty. Aztekowie twierdzili, że nie można było przekroczyć ulicy bez stąpania po ciałach ofiar ospy.

No to teraz oświeć wszystkich zgromadzonych na forum w kwestii tego, na czym polega ta moja "manipulacja" w przytoczeniu przeze mnie tylko tego, co pogrubiłem we wrzuconym przez Ciebie cytacie z hasła Ospa parawdziwa, oraz co zmienia się w sensie fragmentu, który oznaczyłem w nim podkreśleniem i kolorem zielonym.


Twoja manipulacja polega na tym że NEGUJESZ ksiazkę do którem KAZDY MA DOSTEPA a podajesz wikipedię o ANONIMOWYM księdzu i nie PODEJSZ ŹRÓDŁA TEJ INFORMACJI

manipulujesz w ten sposób że wymagasz od innych tego co SAM OLEWA I NIE ROBISZ.
PROSTE JAK DRUT.



Yarpen Zirgin_ pisze:
CZEKAM NA ŹRÓDŁO TWOICH REWELACJI

Zadziwiasz mnie. Jeszcze nie potrwierdziłeś żadnymi źródłami swoich tez o wymordowaniu przez Hiszpanów 50-80% populacji indian, a chcesz abym ja im zaprzeczał?

Abym jednak nie był podobny do Ciebie, to podaję źródło informacji w kwestii liczby ofiar chorób zawleczonych z Europy:
Ospa parawdziwa w Ameryce.



i JEST to Link DO wikipedii i nie podajesz ŻRÓDŁA WPISU DO WIKIPEDII.
Wiec Daruj sobie swoje zagrywki



Yarpen Zirgin_ pisze: I cytat:

W niedługim czasie Aztekowie zdali sobie sprawę, że Cortés nie jest bogiem i wzniecili rebelię. Hiszpanie ze względu na dużą przewagę liczebną Azteków zmuszeni byli uciekać. W czasie walki chory na ospę Hiszpan zmarł. Po bitwie Aztekowie przeszukali ciała najeźdźców w poszukiwaniu kosztowności i zostali zainfekowani. Cortés nie powrócił do sierpnia 1521. Tymczasem ospa wyniszczała populację Azteków. Zabiła większość azteckich wojowników, władcę Cuitláhuaca i ponad 75% ludności Meksyku. Hiszpański ksiądz opisał to: "Jako że Indianie nie znali lekarstwa na chorobę, umierali gromadnie, umierali jak pluskwy. Nierzadko zdarzyło się, że każdy z domu umarł i że niemożliwe było zakopać martwe ciała; zawalano ich domy, żeby stały się ich grobowcami". Żołnierze, którzy jeszcze żyli, byli nadal słabi. Wtedy łatwo pokonano Azteków i dotarto do Tenochtitlán, gdzie Cortés stwierdził, że ospa zabiła więcej Azteków niż armaty. Aztekowie twierdzili, że nie można było przekroczyć ulicy bez stąpania po ciałach ofiar ospy.

Efekt ospy w imperium Inków był bardziej wyniszczający. Ospa prawdziwa szybko roznosiła się od wsi do wsi. W ciągu miesięcy choroba zabiła imperatora, jego następcę i większość pozostałych przywódców. Dwaj utrzymujący się przy życiu synowie walczyli o władzę. Po krwawej i kosztownej wojnie Atahualpa został nowym imperatorem. Równocześnie imperium najechał Francisco Pizarro. Inkowie, choć walczyli dzielnie, nie mieli realnych szans w walce.
Z nadejściem Hiszpanów nadeszła także nowa epidemia, która w końcu zabiła około 95% populacji Inków.


I jeszcze jedno:

O prof. Zielińskim napisałeś coś takiego:
Lash pisze:Szacuje on że w meksyku ginęło mniej niz 40% w wyniku osy on daje że było 10-15 %

Uprzejmie proszę, abyś wyjaśnił użytkownikom forum dlaczego to zrobiłeś, skoro na stronie, z której przytoczyłeś namiar na jego książkę nie ma czegoś takiego, a sam przyznałeś, że nie masz tej książki.


UPRZEJMOŚĆ Zrobię

Profesor Zieliński podaje taką informację w książce

Jakbyś nie zauważył
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_prawdziwa
powołuje się na źródło TEJ INFORMACJI OD ZIELIŃSKIEGO Wiec ja sie powołuje na to samo żródło.


Odnosnie statystyk ok 40%
prosże Bardzo

Storna http://www.earlyamerica.com/review/2007 ... llpox.html

EARYLU AEMERICA
In Europe and Asia, mortality rates from smallpox were approximately 30%. In the Americas, mortality rates were higher due to the virgin soil phenomenon, in which indigenous populations were at a higher risk of being affected by epidemics because there had been no previous contact with the disease, preventing them from gaining some form of immunity. Estimates of mortality rates resulting from smallpox epidemics range between 38.5% for the Aztecs, 50% for the Piegan, Huron, Catawba, Cherokee, and Iroquois, 66% for the Omaha and Blackfeet, 90% for the Mandan, and 100% for the Taino. Smallpox epidemics affected the demography of the stricken populations for 100 to 150 years after the initial first infection



Numery jakie znalazłem od 15 % do 90% w róznych publikacjach.

Np Strona zajmujaca się fachowo Aztekami podaje liczbe 25%
http://www.aztec-history.com/fall-of-th ... mpire.html


During the siege of Tenochtitlán in 1520, the population was not only low on food but dying of smallpox. 25% of the empire is said to have been lost to the disease alone. But more importantly, the Aztec chain of command was in ruins. The emperor, Cuitláhuac, died of smallpox, along with many of the leaders of the army.






Podsumowując dyskusję zmykam to stierdzeniem z ciekawego atykułu Histrycznego Z uniwersytetu MINNESOTY
http://www.hist.umn.edu/~rmccaa/vircatas/vir6.htm


David Henige recently staked out the iconoclast's position on pre-contact population size: "despite three centuries of sporadic guessing, culminating in fifty years of intensive investigation, it is still not possible to claim that any number, or any range of numbers beyond a certain irreducible minimum, is significantly more likely than any other number or range of numbers."

Tłumaczenie z googla
David Henige niedawno wytyczony ikonoklasta pozycji na pre-contact wielkości populacji: "pomimo trzech wieków sporadyczne zgadywania, zakończone w ciągu pięćdziesięciu lat intensywnych badań, nadal nie jest możliwe stwierdzenie, że dowolny numer, lub zakres numerów od pewnego nieredukowalne minimum, jest znacznie częściej niż jakikolwiek inny numer lub zakres numerów. "



Słowem dyskusja bedzie jałowa

wydzielam wątek o konwiscie


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Yarpen Zirgin_
Posty: 433
Rejestracja: 20 cze 2011, 11:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin_ » 25 paź 2011, 17:58

Lash pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:No to teraz oświeć wszystkich zgromadzonych na forum w kwestii tego, na czym polega ta moja "manipulacja" w przytoczeniu przeze mnie tylko tego, co pogrubiłem we wrzuconym przez Ciebie cytacie z hasła Ospa parawdziwa, oraz co zmienia się w sensie fragmentu, który oznaczyłem w nim podkreśleniem i kolorem zielonym.


Twoja manipulacja polega na tym że NEGUJESZ ksiazkę do którem KAZDY MA DOSTEPA a podajesz wikipedię o ANONIMOWYM księdzu i nie PODEJSZ ŹRÓDŁA TEJ INFORMACJI

manipulujesz w ten sposób że wymagasz od innych tego co SAM OLEWA I NIE ROBISZ.
PROSTE JAK DRUT.

Lash, sam napisałeś, że nie masz dostępu do tej książki. Powiedz nam wobec tego, skąd wiesz co w niej zapisano, skoro na Wikipedii, z której zaczerpnąłeś namiar na nią, nie ma podanego żadnego cytatu z niej pochodzącego. Ponadto nie podaję "wikipedii o anonimowym księdzu", ale fragment z opisu, który NIE JEST cytatem z wypowiedzi tego księdza.

Yarpen Zirgin_ pisze:
CZEKAM NA ŹRÓDŁO TWOICH REWELACJI

Zadziwiasz mnie. Jeszcze nie potrwierdziłeś żadnymi źródłami swoich tez o wymordowaniu przez Hiszpanów 50-80% populacji indian, a chcesz abym ja im zaprzeczał?

Abym jednak nie był podobny do Ciebie, to podaję źródło informacji w kwestii liczby ofiar chorób zawleczonych z Europy:
Ospa parawdziwa w Ameryce.



i JEST to Link DO wikipedii i nie podajesz ŻRÓDŁA WPISU DO WIKIPEDII.
Wiec Daruj sobie swoje zagrywki

Źródła informacji zawartych w haśle Ospa parawdziwa w Ameryce są następujące:
↑ 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 K.W. Zieliński, Patologia obrażeń i schorzeń wywołanych współczesną bronią w działaniach wojennych i terrorystycznych, wydawnictwo MON, Warszawa, 2010, ISBN 978-83-927103-4-9, rozdz. 12, Patologia ospy prawdziwej, str.295-314


Lash pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze: I jeszcze jedno:

O prof. Zielińskim napisałeś coś takiego:
Lash pisze:Szacuje on że w meksyku ginęło mniej niz 40% w wyniku osy on daje że było 10-15 %

Uprzejmie proszę, abyś wyjaśnił użytkownikom forum dlaczego to zrobiłeś, skoro na stronie, z której przytoczyłeś namiar na jego książkę nie ma czegoś takiego, a sam przyznałeś, że nie masz tej książki.


UPRZEJMOŚĆ Zrobię

Profesor Zieliński podaje taką informację w książce

Skąd to wiesz, Lash, skoro nie posiadasz tej książki, a w haśle na Wikipedii, z którego zaczerpnąłeś namiary na tę pozycję, nie ma żadnego cytatu z niej pochodzącego?


Jakbyś nie zauważył
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_prawdziwa
powołuje się na źródło TEJ INFORMACJI OD ZIELIŃSKIEGO Wiec ja sie powołuje na to samo żródło.
'
Której informacji, Lash, bo ja tam nie zauważyłem tego, aby podawała ona szacunki prof. Zielińskiego na temat pełnej liczby ofiar ospy w Ameryce. Zacytuj tenże fragment hasła Ospa prawdziwa, w którym przytoczono szacunki prof. Zielińskiego w tej kwestii.


Odnosnie statystyk ok 40%
prosże Bardzo

Storna http://www.earlyamerica.com/review/2007 ... llpox.html

Poproszę o cytaty ze źródeł polskojęzycznych. Nie znam i nie muszę znać języka angielskiego, a translator Google to barachło, a nie sposób na przekładanie jakich kolwiek tekstów obcojęzycznych, nawet zwykłych, nie mówiąc już o naukowych. Pomijam już fakt, że chociażby w pierwszym Twoim "źródle", do którego link zostawiłem, nie ma żadnych naukowych źródeł, które popierały by tezy Melissy Sue Halverson odnośnie śmiertelności na skutek ospy wśród Azteków.

Numery jakie znalazłem od 15 % do 90% w róznych publikacjach.

Wobec tego poproszę o namiary na te publikacje. Tylko tym razem takie, które rzeczywiście miałeś w rękach, a nie jedynie skopiowałeś z Wikipedii ich tytuły bez czytania zawartości.


"Sługa nie jest większy od swego pana. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować."

Jezus Chrystus



Osoby, które mogą nie czekać na moje odpowiedzi na ich teksty skierowane do mnie: Lash, KAAN.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 paź 2011, 11:30

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:No to teraz oświeć wszystkich zgromadzonych na forum w kwestii tego, na czym polega ta moja "manipulacja" w przytoczeniu przeze mnie tylko tego, co pogrubiłem we wrzuconym przez Ciebie cytacie z hasła Ospa parawdziwa, oraz co zmienia się w sensie fragmentu, który oznaczyłem w nim podkreśleniem i kolorem zielonym.


Twoja manipulacja polega na tym że NEGUJESZ ksiazkę do którem KAZDY MA DOSTEPA a podajesz wikipedię o ANONIMOWYM księdzu i nie PODEJSZ ŹRÓDŁA TEJ INFORMACJI

manipulujesz w ten sposób że wymagasz od innych tego co SAM OLEWA I NIE ROBISZ.
PROSTE JAK DRUT.

Lash, sam napisałeś, że nie masz dostępu do tej książki. Powiedz nam wobec tego, skąd wiesz co w niej zapisano, skoro na Wikipedii, z której zaczerpnąłeś namiar na nią, nie ma podanego żadnego cytatu z niej pochodzącego. Ponadto nie podaję "wikipedii o anonimowym księdzu", ale fragment z opisu, który NIE JEST cytatem z wypowiedzi tego księdza.


Jak wida nie znasz zasad powoływania sie na ZRDÓŁDA
powoływanie sie na zródło to nie tylko cytowanie ale takze ukazyweanie co wautor zwartł w publikacji bez cytowania.


Yarpen Zirgin_ pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze:
CZEKAM NA ŹRÓDŁO TWOICH REWELACJI

Zadziwiasz mnie. Jeszcze nie potrwierdziłeś żadnymi źródłami swoich tez o wymordowaniu przez Hiszpanów 50-80% populacji indian, a chcesz abym ja im zaprzeczał?

Abym jednak nie był podobny do Ciebie, to podaję źródło informacji w kwestii liczby ofiar chorób zawleczonych z Europy:
Ospa parawdziwa w Ameryce.



i JEST to Link DO wikipedii i nie podajesz ŻRÓDŁA WPISU DO WIKIPEDII.
Wiec Daruj sobie swoje zagrywki

Źródła informacji zawartych w haśle Ospa parawdziwa w Ameryce są następujące:
↑ 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 K.W. Zieliński, Patologia obrażeń i schorzeń wywołanych współczesną bronią w działaniach wojennych i terrorystycznych, wydawnictwo MON, Warszawa, 2010, ISBN 978-83-927103-4-9, rozdz. 12, Patologia ospy prawdziwej, str.295-314


I to jest własnie MANIPULACJA bowiem to zródł podaje inna informację niz twierdzisz.

Yarpen Zirgin_ pisze:
Lash pisze:
Yarpen Zirgin_ pisze: I jeszcze jedno:

O prof. Zielińskim napisałeś coś takiego:
Lash pisze:Szacuje on że w meksyku ginęło mniej niz 40% w wyniku osy on daje że było 10-15 %

Uprzejmie proszę, abyś wyjaśnił użytkownikom forum dlaczego to zrobiłeś, skoro na stronie, z której przytoczyłeś namiar na jego książkę nie ma czegoś takiego, a sam przyznałeś, że nie masz tej książki.


UPRZEJMOŚĆ Zrobię

Profesor Zieliński podaje taką informację w książce

Skąd to wiesz, Lash, skoro nie posiadasz tej książki, a w haśle na Wikipedii, z którego zaczerpnąłeś namiary na tę pozycję, nie ma żadnego cytatu z niej pochodzącego?


Ukazujesz swoje niezrozumienie i niewiedze na temat posługiwania sie zródłami
ZRÓDŁO to nie tylko cytowanie

Strona o prawdziwej opsie podaje

Historia powszechna mówi, że hiszpańscy konkwistadorzy zwyciężali, ponieważ mieli lepszą broń, jak armata i muszkiet. Jednak choroba, którą nieświadomie przynieśli hiszpańscy żołnierze, zabiła prawdopodobnie tylko w latach 1520-1522 od 3 do 3,5 miliona Indian[2].

Gdzie 2 odnosi się do zródła
↑ 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 K.W. Zieliński, Patologia obrażeń i schorzeń wywołanych współczesną bronią w działaniach wojennych i terrorystycznych, wydawnictwo MON, Warszawa, 2010, ISBN 978-83-927103-4-9, rozdz. 12, Patologia ospy prawdziwej, str.295-314

potem nastepne informacje potrzbuja żródła

Yarpen Zirgin_ pisze:



Jakbyś nie zauważył
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_prawdziwa
powołuje się na źródło TEJ INFORMACJI OD ZIELIŃSKIEGO Wiec ja sie powołuje na to samo żródło.
'
Której informacji, Lash, bo ja tam nie zauważyłem tego, aby podawała ona szacunki prof. Zielińskiego na temat pełnej liczby ofiar ospy w Ameryce. Zacytuj tenże fragment hasła Ospa prawdziwa, w którym przytoczono szacunki prof. Zielińskiego w tej kwestii.


Odnosnie statystyk ok 40%
prosże Bardzo

Storna http://www.earlyamerica.com/review/2007 ... llpox.html

Poproszę o cytaty ze źródeł polskojęzycznych. Nie znam i nie muszę znać języka angielskiego,

Poraz kolejny
TWOJA niewiedza nie jest argumentem
zapytaj kogos kto zna.

Yarpen Zirgin_ pisze: a translator Google to barachło, a nie sposób na przekładanie jakich kolwiek tekstów obcojęzycznych, nawet zwykłych, nie mówiąc już o naukowych. Pomijam już fakt, że chociażby w pierwszym Twoim "źródle", do którego link zostawiłem, nie ma żadnych naukowych źródeł, które popierały by tezy Melissy Sue Halverson odnośnie śmiertelności na skutek ospy wśród Azteków.


Przypiszę to towjej
- nienzajomosci Angilskiego
- nieznajomości zasad korzystania ze żródeł

W tym atrykule jest przynajmniej 5 zródel wymienionych
To że nie ma na końcu Bibliografii nie pokazuje ze nie podane są żródła


Yarpen Zirgin_ pisze:
Numery jakie znalazłem od 15 % do 90% w róznych publikacjach.

Wobec tego poproszę o namiary na te publikacje. Tylko tym razem takie, które rzeczywiście miałeś w rękach, a nie jedynie skopiowałeś z Wikipedii ich tytuły bez czytania zawartości.


Podałem ci Artykuł z uniwersytru w minnesoocie ale ty ignorujesz dane.
tak to juz jest jak sie rozmawai z człowiekiem którego główny argument to "niewiedza"


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości