Marcin Luter - czy miał problemy z alkoholem?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Marcin Luter - czy miał problemy z alkoholem?

Postautor: Terebint » 19 maja 2008, 11:26

Mogrim pisze:
Soul Winner pisze:Apropos jak mam rozumieć plan (nie wiem czy zrealizowany) na spóźnione cofnięcie ekskomuniki Marcina Lutra?


Nikt nie wycofał ekskomuniki tego pijaczka. To tylko tzw. "fakt" medialny.

Chciałem się zapytać czy Marcin Luter miał problemy z alkoholem, czy to też raczej taka prowokacja Mogrima? A jeżeli faktycznie miał, to gdzie o tym można poczytać?


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 maja 2008, 13:50

Nie był abstynentem to na pewno ;-) Nie był jednak uzależniony od alkoholu jak to wywnioskowałeś z cytowanej wypowiedzi. Możliwe, że Twój rozmówca mógł go tak niesłusznie określić z powodu jego poglądów na próby wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu w ogólności. Jedna z jego wypowiedzi nt. zakazu spożywania alkoholu:
"Do you suppose that abuses are eliminated by destroying the object which is abused? Men can go wrong with wine and women. Shall we then prohibit and abolish women?" – Martin Luther

Troszkę więcej wraz z odnośnikami możesz przeczytać (niestety w ang.) na http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_and_alcohol

Jako taka off-topicowa ciekawostka zachęcę Ciebie tylko do przeliczenia ile wody zamienił w wino Jezus w Kanie Galilejskiej :-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Terebint » 19 maja 2008, 15:01

Fantomik dziękuję za odpowiedź, ale... tak za dobrze nie stoję z angielskim, :puppyeyes: a więc mógłbyś przetłumaczyć to zdanie?: :roll:
Martin Luther pisze:"Do you suppose that abuses are eliminated by destroying the object which is abused? Men can go wrong with wine and women. Shall we then prohibit and abolish women?"


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 19 maja 2008, 15:10

"Czy sądzisz, że nadużywanie jest eliminowane przez usunięcie tego, czego się nadużywa? Ludzie mogą przesadzać z winem i z kobietami. Czy powinniśmy zatem zakazać istnienia kobiet?"

chyba coś w tym stylu.

notabene: świetny cytat.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 maja 2008, 15:14

O widzę, że mnie Julaine wyręczyła :-) Rzeczywiście dobry cytat (i mówię to jako osoba stroniąca od alkoholu) :-)

Pozdrawiam,
f.


Awatar użytkownika
Terebint
Posty: 1046
Rejestracja: 14 maja 2008, 08:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Słupsk
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Terebint » 19 maja 2008, 15:55

Julaine serdecznie dziękuję za przetłumaczenie. :)

A na forum katolickim dostałem taką informację:
Dennis Miller pisze:If you want to see what Calvin, Luther, and other pillars of the church thought of alcohol consumption, check out Pastor Jim West’s book, Drinking with Calvin and Luther.

http://criswell.wordpress.com/2008/04/1 ... sue-2-2008

Czy te zdanie, też by mógł ktoś przetłumaczyć?


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 19 maja 2008, 16:07

"Jeśli chcesz się przekonać, co Kalvin, Luter i inne podpory kościoła sądzili o spożywaniu alkoholu, sięgnij po książke pastora Jima Westa Picie z Kalwinem i Lutrem"

ale tytuł. i zostanę naczelnym tłumaczem :P

przy okazji:
http://ling.pl
http://getionary.pl

:)


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 19 maja 2008, 16:11

Ta publikacja jest też podawana jako jedna z referencji w artykule w Wikipedii, który linkowałem. Myślę że należy podkreślić iż kto co myśli nt. zakazu czy też dozwalania picia alkoholu nie jest pochodną występowania czy też nie występowania u niego problemów alkoholowych (przynajmniej nie występuje w tym wypadku mocna korelacja, czego sam jestem przykładem).

Pozdrawiam,
f.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości