Biblia zakazana przez Kościół Katolicki

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Biblia zakazana przez Kościół Katolicki

Postautor: Lord Vajler » 28 gru 2010, 18:08

Czemu Kościół Katolicki zabraniał wiernym czytania Biblii? Czemu zabroniono tłumaczyć Biblię na języki narodowe? Czemu niszczono Biblie w językach narodowych?

http://www.youtube.com/watch?v=FNdSdbJzsXg


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia zakazana przez Kościół Katolicki

Postautor: tlhIngan » 28 gru 2010, 23:30

Lord Vajler pisze:Czemu Kościół Katolicki zabraniał wiernym czytania Biblii?

Nie zabraniał.

Czemu zabroniono tłumaczyć Biblię na języki narodowe?

Nie zabroniono.

Czemu niszczono Biblie w językach narodowych?

Niszczono przekłady niekatolickie.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 gru 2010, 09:06

tlhIngan, żeś uparty i zaślepiony, to wiadomo, ale że zaprzeczasz faktom historycznym, to stawia Cię w rzędzie ignorantów, z którymi nie ma po co dyskutować.

Postudiuj chociażby życiorys Tyndale'a, tłumacza Biblii na angielski. A tu tylko wzmianka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale.

A stwierdzeniem, że KK nie zabraniał czytać Biblii, to wprawiłeś mnie w osłupienie ( z powodu Twojej niewiedzy). Nie ośmieszaj się tlhIngan. Możesz sobie być zagorzałym katolikiem, ale nie bądź głupcem.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 29 gru 2010, 10:03

Małgorzata pisze:tlhIngan, żeś uparty i zaślepiony, to wiadomo, ale że zaprzeczasz faktom historycznym, to stawia Cię w rzędzie ignorantów, z którymi nie ma po co dyskutować.

Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli.

Postudiuj chociażby życiorys Tyndale'a, tłumacza Biblii na angielski. A tu tylko wzmianka:
http://pl.wikipedia.org/wiki/William_Tyndale.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Wujka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Kr%C3%B3lowej_Zofii

A stwierdzeniem, że KK nie zabraniał czytać Biblii, to wprawiłeś mnie w osłupienie ( z powodu Twojej niewiedzy). Nie ośmieszaj się tlhIngan. Możesz sobie być zagorzałym katolikiem, ale nie bądź głupcem.

Proponuję, abyś zmieniła źródła informacji.
Kościół katolicki nigdy nie wprowadził ogólnego zakazu czytania Pisma Świętego w przekładzie łacińskim, a jedynie lokalnie, gdzie pojawiały się herezje, na jakiś czas ograniczano dostęp do Biblii dla ludzi, którzy bez wiedzy i wiary dorywali się do jej interpretowania i tworzyli heretyckie nauczanie. Istniały jedynie ogólne zakazy czytania przekładów NIEKATOLICKICH.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Lord Vajler
Posty: 1001
Rejestracja: 17 sty 2010, 22:21
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: Wałbrzych
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lord Vajler » 29 gru 2010, 10:44

Niszczono Biblie w językach narodowych http://es.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADblia_Valenciana tylko tu trzeba przetłumaczyć na hiszpański, jak chcesz tu użyj translatora. Tu masz polski przykład http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Brzeska

Do Biblii mieli dostęp TYLKO księża, przeciętny człowiek nie mógł czytać Biblii. Czemu KK nie tłumaczył Biblii na języki narodowe? Czemu Jej nie udostępniał? Czyżby się czegoś bał? I nie pisz, że nie zabraniano czytać Biblii skoro źródła historyczne ewidentnie o tym świadczą, chociażby to, że Innocenty III zabronił czytać Biblie prostym ludziom. I zainteresuj się soborem trydenckim i zobacz jaki miano stosunek di Biblii w językach narodowych.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2010, 10:48 przez Lord Vajler, łącznie zmieniany 2 razy.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 gru 2010, 10:44

tlhIngan pisze:Kościół katolicki nigdy nie wprowadził ogólnego zakazu czytania Pisma Świętego w przekładzie łacińskim, a jedynie lokalnie, gdzie pojawiały się herezje, na jakiś czas ograniczano dostęp do Biblii dla ludzi, którzy bez wiedzy i wiary dorywali się do jej interpretowania i tworzyli heretyckie nauczanie. Istniały jedynie ogólne zakazy czytania przekładów NIEKATOLICKICH.


Powiem Ci coś. Biblia broni się sama. Dzieci Boże nie mają zakazu czytania jakiegokolwiek przekładu. Ja np. mam wiele różnych ( katolickie, jak nazwałbyś Ty, też ). Gdy Duch Święty prowadzi, to któż stanie na drodze?
Widocznie władze kościelne obawiały się, że stracą pozycję jedynego nauczyciela. Zapomniały, ze jedynym jest Duch Święty: "...On wprowadzi was we wszelką prawdę..." J.16:13.

tlhIngan pisze:http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Wujka
http://pl.wikipedia.org/w...3%B3lowej_Zofii


Czy ja zaprzeczałam tłumaczeniom polskim?? Sądzisz, że nie znam tych przekładów?
Fakt jest jednak niezaprzeczalny, że katolicy nie szanują Słowa Bożego. Wystarczy popytać kto z nich ma Biblię w domu. Pytanie o czytanie Biblii należy pominąć jako bardzo niezręczne.
Oczywiście, uprzedzę Twoją odpowiedź, Ty jesteś nielicznym wyjątkiem. Chwała Panu za to. :D


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 29 gru 2010, 10:53

Lord Vajler pisze:Niszczono Biblie w językach narodowych http://es.wikipedia.org/w...blia_Valenciana tylko tu trzeba przetłumaczyć na hiszpański, jak chcesz tu użyj translatora.

Podaj polskie źródło, bo już wielokrotnie pisałem, że tekst obcojęzyczny bez przekładu nie jest dla mnie źródłem, a zbiorem niezrozumiałych literek. Zaś obowiązek przetłumaczenia spoczywa na osobie, która się na taki materiał powołuje, a nie na człowieku, któremu jest przedstawiany.

Lord Vajler pisze:Tu masz polski przykład http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Brzeska

NIEKATOLICKI. Zauważyłeś ten fakt?

Lord Vajler pisze:Do Biblii mieli dostęp TYLKO księża, przeciętny człowiek nie mógł czytać Biblii.

Dowodzik poproszę. Z dekretem, który zakazywał czytania Pisma Świętego przez "przeciętnego człowieka".

Aha, mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że jeszcze 200 lat temu "przeciętny człowiek" był analfabetą i choćby miał dostęp, to i tak by Pisma Świętego nie był w stanie przeczytać?

Lord Vajler pisze:Czemu KK nie tłumaczył Biblii na języki narodowe?

Tłumaczył. Vide chociażby Biblia Królowej Zofii czy Biblia Wujka w języku polskim, więc nie kłam, że przekładów nie było.

Lord Vajler pisze:Czemu Jej nie udostępniał?

Zdefiniuj "udostępnianie" w świecie, gdzie większość ludzi to analfabeci.

Lord Vajler pisze:I nie pisz, że nie zabraniano czytać Biblii skoro źródła historyczne ewidentnie o tym świadczą, chociażby to, że Innocenty III zabronił czytać Biblie prostym ludziom.

Przytocz ten dekret.

Lord Vajler pisze:I zainteresuj się soborem trydenckim i zobacz jaki miano stosunek di Biblii w językach narodowych.

Czytałem dekrety Soboru Trydenckiego, ale takiego, który by zakazywał dokonywania przekładów na języki narodowe, nie znalazłem. Poproszę o zacytowanie.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 29 gru 2010, 10:55

Małgorzata pisze:Fakt jest jednak niezaprzeczalny, że (...)

Jedynym niezaprzeczalnym faktem jest ten, że w momencie kiedy się okazało, że fakty na temat historii KK zaprzeczyły Twoim tezom, zaczęłaś kolejny raz zmieniać temat. :-(


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 gru 2010, 12:46

Ślepy jesteś również fizycznie? Cały czas o tym samym piszemy. O tym, że KK zabronił czytać ludziom Biblię, a pokłosie tej decyzji mamy dzisiaj, bo ludzie nie mają w domu Pisma, a tym bardziej Go nie czytają.
Żeby wypowiadać się na określony temat, trzeba go poznać. Ty natomiast wiesz tyle o prawdziwym chrześcijaństwie, co kot napłakał. Jesteś omotany przez ludzkie nauki i nie wolno Ci myśleć inaczej niż to zaleca samozwańczy "następca" Jezusa.
Nie chcesz dyskutować, to po co mi wmawiasz, ze nie na temat piszę?

Swoją drogą ciekawa jestem, dlaczego tracisz czas na forum protestanckim, a np. nie adorujesz kogoś na katolickim. Tam na pewno wszyscy Cię zrozumieją. Bardzo to dla mnie dziwne :/ Jaki masz w tym cel? Chyba że jesteś masochistą.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia zakazana przez Kościół Katolicki

Postautor: Robertamigo » 29 gru 2010, 14:18

tlhIngan pisze:
Lord Vajler pisze:Czemu Kościół Katolicki zabraniał wiernym czytania Biblii?

Nie zabraniał.
.


Rozumien Twoj zapal, tyle ze jest to, jak pisal Pawel zapal bez rozumu. Fakty sa inne.
Dlatego zapoznaj sie z nimi zanim bedziesz bedziesz stawial tak stanowcze tezy i pisal jak zacietrzewiony cietrzew ciagle te same bzdury.

Dokumenty zabraniajace czytania Pisma sw.

-Konstytucja Unigenitus z 1713 roku,
-Konstytucja Auctorem Fidei z 1794 roku,
-list apostolski Magno et acerbo Piusa VII (1816 rok);
-encyklika Ubi primum Leona XII (5 maja 1824 roku);
-encyklika Traditi humilitati Piusa VIII (24 maja 1829 roku);
-encyklika Qui pluribus Piusa IX (9 listopada 1846 roku);
-alokucja Singulari quadam Piusa IX (9 grudnia 1854 roku);

Pius IV (Pontifikat 1559–1565) wpisal na Index Romanus, wydany w wersji drukowanej (1559) 30 przekladow lacinskich Biblii, 10 wydan NT i 2 krotkie objasnienia do Pisma:
Cytat:
„Biblia omnia vulgari idiomate, scilicet Germanico, Gallico, Hispanico, Italico, Anglico sive Flandrico, &c. conscripta, nullatenus vel imprimi, vel legi, vel teneri possint absque licentia sacri officii S. Romanse inquisitionis. […]
Novi Testamenti libri vulgari idiomate conscripti sine licentia in scriptis habita ab officio S. Romanae et universalis inquisitionis nullatenus vel imprimi vel teneri possint.“
– Index Librorum Prohibitorum, 1559
„Alle Bibeln in der Volkssprache, in deutscher, französischer, italienischer, englischer oder flandrischer Sprache u.s.w. dürfen nicht gedruckt, gelesen oder behalten werden ohne (schriftliche) Erlaubnis des heiligen Officiums der Römischen und allgemeinen Inquisition. […]
Alle Neuen Testamente in der Volkssprache, in deutscher, französischer, italienischer, englischer oder flandrischer Sprache u.s.w. dürfen nicht gedruckt, gelesen oder behalten werden ohne (schriftliche) Erlaubnis des heiligen Officiums der Römischen und allgemeinen Inquisition. “


Tlumaczenie:
Wszystkie Biblie w jezykach narodowych: niemieckim, franzuskim, wloskim, angielskim, lub flandryjskim itd... nie moga byc drukowane, czytane, przetrzymywane, bez pisemnej zgody swietego offizium rzymskiej inkwizycji.

Nadmienic trzeba ze samo ubieganie sie o takie pozwolenie bylo juz bardzo podejrzane.


MichałM
Posty: 135
Rejestracja: 10 kwie 2010, 00:57
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MichałM » 29 gru 2010, 14:21

Jeżeli chodzi o przekłady to postaram się zamieścić różnicę pomiędzy Gdańską, Warszawską i Tysiąclecia.


Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 29 gru 2010, 22:35

Niewiele się zmieniło. Również dziś księża KRK blokują rozdawanie "gedeonitek" w szkołach, szpitalach itd. Niedawno nawet jeden biskup nazwał Gedeonitów (organizację zajmującą się rozpowszechnianiem Boblii) sektą i rozesłał listy do parafii, aby przestrzegać wiernych. Ewidentnie KRK boi się Biblii. A nóż ktoś przeczyta i zobaczy różnicę ...


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 30 gru 2010, 01:46

Tomek12 pisze:Niedawno nawet jeden biskup nazwał Gedeonitów (organizację zajmującą się rozpowszechnianiem Boblii) sektą i rozesłał listy do parafii, aby przestrzegać wiernych.


Który to biskup robi tak dobrą reklamę?


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 08:54

Małgorzata pisze:Ślepy jesteś również fizycznie? Cały czas o tym samym piszemy. O tym, że KK zabronił czytać ludziom Biblię

Małgorzato, równie dobrze ja mogę pisać, że na Marsie żyją zielone ludziki. :-)

Wasze pisanie, bez przedstawienia dowodów, że takie ogólne zakazy istniały, są warte tyle co zeszłoroczny śnieg.

Żeby wypowiadać się na określony temat, trzeba go poznać.

Trafiłaś w samo sedno. Natomiast z racji na to, że twierdzisz, iż znasz temat, to bez problemów powinnaś mi przytoczyć odpowiednie dekrety.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 08:59

Tomek12 pisze:Niewiele się zmieniło. Również dziś księża KRK blokują rozdawanie "gedeonitek" w szkołach, szpitalach itd. Niedawno nawet jeden biskup nazwał Gedeonitów (organizację zajmującą się rozpowszechnianiem Boblii) sektą i rozesłał listy do parafii, aby przestrzegać wiernych. Ewidentnie KRK boi się Biblii. A nóż ktoś przeczyta i zobaczy różnicę ...

I w ramach "KK boi się Biblii" są wydawane kolejne przekłady Pisma Świętego w wielotysięcznych nakładach, a w okresie 3 lat w czasie Mszy Świętych jest odczytywane głośno ponad 90% tekstu NT i około 50% tekstu ST.
Myśl, facet, zanim coś napiszesz.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości