Biblia zakazana przez Kościół Katolicki

Rzut oka na historię eklezjalną
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 16:16

Robercie, mam do ciebie dwie sprawy:

1. Z naciągaczami tekstów nie rozmawiam, więc nie czekaj więcej na moje odpowiedzi.
2. Heretyka i odstępcę Jana Kalwina mam w tak głębokim niepoważaniu, że nawet mi się go nie chce czytać.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 gru 2010, 16:47

To idź poczytaj dzieła JPII, wiodącego swoich oszukanych wprost do piekła.
Ty Kalwina nie chcesz czytać, na pytanie, czy byłeś na nabożeństwie w zborze nie odpowiedziałeś, Biblię interpretujesz jak ci magisterium każe. To co ty w ogóle wiesz?
JPII czytałam, w mszach uczestniczyłam, KKK studiowałam, Biblii mam kilka w różnych tłumaczeniach.
Czy możemy być partnerami w dyskusji? Odpowiedź nasuwa się sama.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 30 gru 2010, 16:54

tlhIngan pisze:Robercie, mam do ciebie dwie sprawy:

Ja tez mam dwie.
Nigdy nie byles merytorycznym, to raz.
A dwa.
Nie potrafisz na spokojnie przeanalizowac faktow. Z tego powodu nie zawracaj innym glowy wciaganiem w dyskusje, ktorej przebieg i efekt jest przez Ciebie z gory ulozony.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 17:11

Małgorzata pisze:To idź poczytaj dzieła JPII, wiodącego swoich oszukanych wprost do piekła.

Jesteś Bogiem, że tak dokładnie wiesz gdzie trafiają katolicy?

Małgorzata pisze:Ty Kalwina nie chcesz czytać

Skoro ty nie chcesz czytać dokumentów katolickich, to ja na ten przykład nie muszę czytać Kalwina.

Małgorzata pisze:czy byłeś na nabożeństwie w zborze nie odpowiedziałeś,

Odpowiedzi, którą napisałem na Twój zarzut odnośnie bytności na nabożeństwach protestanckich, widzę że jednak nie przeczytałaś.

Małgorzata pisze:Biblię interpretujesz jak ci magisterium każe

Zgodnie z przykazaniem apostołów, że żadne proroctwo nie jest do prywatnego wyjaśniania.

Małgorzata pisze:To co ty w ogóle wiesz?

:-D Nieprzyjmowanie Twoich standardów "wiedzy" nie oznacza, że nic nie wiem.

Małgorzata pisze:JPII czytałam, w mszach uczestniczyłam, KKK studiowałam, Biblii mam kilka w różnych tłumaczeniach.

I nic nie wiesz o nauczaniu Kościoła katolickiego i wierze katolickiej, co widać co chwilę w Twoich wypowiedziach na temat KK, a jak Cię przepytać o podstawy nauczania KK to zaraz uciekasz z krzykiem, że ze mną nie będziesz rozmawiać.

Małgorzata pisze:Czy możemy być partnerami w dyskusji? Odpowiedź nasuwa się sama.

Tak. Tylko Ty nie chcesz usłyszeć niczego po za tym, co się pokrywa z Twoimi wizjami na temat KK, przez co osoby nie będące klakierami Ci na partnerów w rozmowie nie pasują, bo albo zadają niewygodne dla Ciebie pytania, albo pokazują, że rzeczywistość wygląda inaczej, niż to sobie wymyśliłaś.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 19:38

Turretin pisze:Z Denzingera - list apostolski Magno et acerbo:

Kolejny piękny przykład, że zakazane były błędne lub zawierające wypaczenia przekłady, a nie wszystkie hurtowo. Sami strzelacie sobie w stopę.

A poza tym, to przełóż z łaski swojej tekst, na który się powołałeś na język polski, bo w tej postaci to jest zbiór niezrozumiałych dla mnie wyrazów.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 30 gru 2010, 19:49

Turretin pisze: Nie będący duchownymi katolicy nie mogli mieć Biblii i jej swobodnie czytać - przez wiele wieków.

Poproszę o konkretny dekret wraz z przytoczeniem treści, gdzie jest taki zapis.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 30 gru 2010, 21:36

tlhIngan pisze:I w ramach "KK boi się Biblii" są wydawane kolejne przekłady Pisma Świętego w wielotysięcznych nakładach

szkoda, że z toksycznymi komentarzami. Teraz nastał czas wielkiego odkurzania katolickich Biblii, bo księża chodzą z "wizytą duszpasterską".

tlhIngan pisze:w okresie 3 lat w czasie Mszy Świętych jest odczytywane głośno ponad 90% tekstu NT i około 50% tekstu ST.

i to w językach narodowych, a nie jak przez wieki po łacinie. Wielką łachę zrobili, bo protestanci ich o kilka wieków wyprzedzili. Szkoda tylko, że tak mało wyjaśniane jest Słowo, a jeśli jest, to często tak drętwo, że "włos się jeży".

Adalbertus pisze:Który to biskup robi tak dobrą reklamę?

S. Napierała, ale czy dobrą, to nie wiem.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 gru 2010, 21:52

tlhIngan pisze:I nic nie wiesz o nauczaniu Kościoła katolickiego i wierze katolickiej, co widać co chwilę w Twoich wypowiedziach na temat KK, a jak Cię przepytać o podstawy nauczania KK to zaraz uciekasz z krzykiem, że ze mną nie będziesz rozmawiać.


Udajesz takiego mądrego, bo sądzisz, że my nie znamy. A prawda jest taka, że my stamtąd w większości wyszliśmy, a ponieważ "trochę" czytaliśmy Pismo i pragnęliśmy Pana poznać, pozwolił nam się znaleźć.
Widocznie w parafiach, do których uczęszczałam inne były nauczania, więc wniosek taki, że katolicyzm występuje w różnych wersjach parafialnych.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 02 sty 2011, 18:04

Kościół nigdy nie zabraniał czytania Biblii. Znaczenie Pisma Świętego jako środka do zbawienia podkreślało wielu katolików m.in. Św. Jan Chryzostom, Św. Hieronim ("nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa"), a także Św. Augustyn i Papież Leon Wielki. Indywidualna lektura była kultywowana i pogłębiana zwłaszcza w tradycji monastycznej. Od XIII wieku, w związku z rozwojem sekt i ruchów innowierczych, urząd nauczycielski wydał kilka zakazów korzystania z nieautoryzowanych przekładów Pisma. I tylko tyle.


Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 02 sty 2011, 20:34

Wiki:
Aż do końca XIX wieku Kościół katolicki w różny sposób ograniczał i zabraniał przekładów Biblii na języki narodowe....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia#Zak ... nia_Biblii



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości