Całun Turyński

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 mar 2010, 08:26

Hardi pisze:Gwodzie z krzyza kiedys sprzedawali niemal na kilogramy, a z kawalkow krzyza mozna byloby wybudowac chyba drugi watykan.

Coś o relikwiach: http://www.niedziela.pl/wiad.php?p=200805&idw=107


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 mar 2010, 08:32

św.tomek pisze:
koleżanka pisze:Po rytualnym obmyciu ciała, zmarłego owijano w lniane płótno zwane całunem.


no właśnie - owijano - tak, jak bandażem

natomiast całunem turyńskim przykryto kogoś tak jak kołderką, a nie owinięto

Powiedział, czego nie wiedział.

Całun Turyński owijał ciało (linia symbolizuje płótno):
_________________________
|
| CIAŁO CHRYSTUSA
|________________________


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 01 mar 2010, 08:53

Rembov pisze:
św.tomek pisze:
koleżanka pisze:Po rytualnym obmyciu ciała, zmarłego owijano w lniane płótno zwane całunem.


no właśnie - owijano - tak, jak bandażem

natomiast całunem turyńskim przykryto kogoś tak jak kołderką, a nie owinięto

Powiedział, czego nie wiedział.

Całun Turyński owijał ciało (linia symbolizuje płótno):
_________________________
|
| CIAŁO CHRYSTUSA
|________________________


a miałeś kiedyś bandaż owinięty wokół ręki lub palca?

jedna częśc całunu była podłożona pod ciało , a druga je przykryła - to nie jest owinięcie

Co do mnie to odchodzę z tego wątku - dla wiary chrześcijanina autentycznośc całunu jest bez znaczenia. Dla namętnego czciciela relikwi zpewne tak.

cześć


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 mar 2010, 11:17

Albertus pisze: Dlaczego Jan pisze o płótnach w liczbie mnogiej a synoptycy o płótnie liczbie pojedynczej?
Mowa potoczna.

Jesli powiem że masz na sobie UBRANIE to czy znaczy że masz tylko majtki? albo pojedyńczy łaszek? Nie to znaczy że dla każdego z nas jest oczywiste że masz cos co przykrywa cialo i składa sie z wielu elenentów lub czasami jednego ( w sumie z jednego elemnetu jest rzadkościa)

Jan pisząc widział że Odbiorcy nie znali tak dobrze obyczajów żydowskich opisał to bardzej dokładnie.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 01 mar 2010, 11:21

św.tomek pisze:
koleżanka pisze:Po rytualnym obmyciu ciała, zmarłego owijano w lniane płótno zwane całunem.


no właśnie - owijano - tak, jak bandażem

natomiast całunem turyńskim przykryto kogoś tak jak kołderką, a nie owinięto


A płótno to ma być niby bandaż? Raczej cały materiał.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 mar 2010, 11:53

koleżanka pisze:
św.tomek pisze:
koleżanka pisze:Po rytualnym obmyciu ciała, zmarłego owijano w lniane płótno zwane całunem.


no właśnie - owijano - tak, jak bandażem

natomiast całunem turyńskim przykryto kogoś tak jak kołderką, a nie owinięto


A płótno to ma być niby bandaż? Raczej cały materiał.
To jest raczej interpretacja życzeniowa.

Jeśli powiem płutno dobrej jakości to nie podaje jego szerokości czy wymiarów.

Wiemy z opisów że:
- Łazarza pochowano w czyms co przypomina bandaze
- płótno uzyte na Jezusa pogrzb było dobrej jakości
- Jezusa pochowano zgodnie ze zwyczajem żydowskim tak jak łazarza i uzyto 30-50 kg masci
- Wiemy że kobiety chciały pójść i DOKOŃCZYĆ albo zrobic to co było zrobione przez Józefa. Widac że nakupiły wonnosci choć Józef już to zrobił. Albo wiec nie wiedziały albo chciały lepiej oporządzic ciało.
- wiemy że płotno może zonaczac mnogośc jak i pojedyńczosć tak jak ubranie.
- Nie ma nic na potwierdzenie jednej płachty płótna a pismo wręcz mówi o wielu.


Dla mnie całun jest nieistotny do wiary ale na 99,9% to podróbka.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 01 mar 2010, 12:25

Lash pisze:
koleżanka pisze:
św.tomek pisze:
koleżanka pisze:Po rytualnym obmyciu ciała, zmarłego owijano w lniane płótno zwane całunem.


no właśnie - owijano - tak, jak bandażem

natomiast całunem turyńskim przykryto kogoś tak jak kołderką, a nie owinięto


A płótno to ma być niby bandaż? Raczej cały materiał.
To jest raczej interpretacja życzeniowa.

Jeśli powiem płutno dobrej jakości to nie podaje jego szerokości czy wymiarów.

Wiemy z opisów że:
- Łazarza pochowano w czyms co przypomina bandaze
- płótno uzyte na Jezusa pogrzb było dobrej jakości
- Jezusa pochowano zgodnie ze zwyczajem żydowskim tak jak łazarza i uzyto 30-50 kg masci
- Wiemy że kobiety chciały pójść i DOKOŃCZYĆ albo zrobic to co było zrobione przez Józefa. Widac że nakupiły wonnosci choć Józef już to zrobił. Albo wiec nie wiedziały albo chciały lepiej oporządzic ciało.
- wiemy że płotno może zonaczac mnogośc jak i pojedyńczosć tak jak ubranie.
- Nie ma nic na potwierdzenie jednej płachty płótna a pismo wręcz mówi o wielu.


Dla mnie całun jest nieistotny do wiary ale na 99,9% to podróbka.


Gdyby to była podróbka naukowcy by to potwierdzili. A jednak jest inaczej...
Co do pochowania Jezusa nie mieli na to czasu by Go bandażami obwiązywać.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 mar 2010, 12:40

koleżanka pisze: Gdyby to była podróbka naukowcy by to potwierdzili. A jednak jest inaczej...
Co do pochowania Jezusa nie mieli na to czasu by Go bandażami obwiązywać.
Naukowcy potwierdzaja i nie potwierdzaja rózne rzeczy.
Całun nie jest dostepny do powszechnych badań.

Co do pochówku mieli czasz na pogrzeb. Bo Jan to napisał

(39) ciało Jezusa. I zgodził się Piłat. Poszedł więc i zabrał ciało Jezusa. Przyszedł również Nikodem, ten, który zjawił się u Jezusa po raz pierwszy nocą, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. (40) Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli w płótna nasycone wonnościami, zgodnie z żydowskim obyczajem grzebania zmarłych. (41) Na miejscu zaś, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, a w ogrodzie nowy grob; nikogo w nim jeszcze nie pogrzebano. (42) Tam właśnie, ze względu na żydowski dzień przygotowania do szabatu oraz dlatego, że grób był blisko, złożono ciało Jezusa.


Bliskosć grobu wskzuje na pospiech ale Jan opisal ze Zabrali ciało * bez watpliwości i owinęli je w bandarze nasycone wonnosciami
Dlaczego mam wątpić ze zrobili to co zrobili?

Zauważ że tylko Jan opisuje Nikodema i jego dzieło.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 01 mar 2010, 19:39

Lash pisze:
koleżanka pisze: Gdyby to była podróbka naukowcy by to potwierdzili. A jednak jest inaczej...
Co do pochowania Jezusa nie mieli na to czasu by Go bandażami obwiązywać.
Naukowcy potwierdzaja i nie potwierdzaja rózne rzeczy.
Całun nie jest dostepny do powszechnych badań.

Co do pochówku mieli czasz na pogrzeb. Bo Jan to napisał

(39) ciało Jezusa. I zgodził się Piłat. Poszedł więc i zabrał ciało Jezusa. Przyszedł również Nikodem, ten, który zjawił się u Jezusa po raz pierwszy nocą, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. (40) Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli w płótna nasycone wonnościami, zgodnie z żydowskim obyczajem grzebania zmarłych. (41) Na miejscu zaś, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, a w ogrodzie nowy grob; nikogo w nim jeszcze nie pogrzebano. (42) Tam właśnie, ze względu na żydowski dzień przygotowania do szabatu oraz dlatego, że grób był blisko, złożono ciało Jezusa.


Bliskosć grobu wskzuje na pospiech ale Jan opisal ze Zabrali ciało * bez watpliwości i owinęli je w bandarze nasycone wonnosciami
Dlaczego mam wątpić ze zrobili to co zrobili?

Zauważ że tylko Jan opisuje Nikodema i jego dzieło.


Nie do końca skoro Maria Magdalena śpieszyła z wonnościami do grobu.
(1) Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. (2) Wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. E. Marka16
Więc ciało Chrystusa nie było stosownie namaszczone.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 01 mar 2010, 21:26

Hmm.. Św. Jan pisze "stosownie z obyczajem" a koleżanka, że "niestosownie". Czy to jednak nie przesada?


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 01 mar 2010, 21:40

Tradycyjna wybiórczość przy czytaniu Pisma nie pozwala niektórym dostrzec że:

Łk23

(50) Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. (51) Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta żydowskiego Arymatei, i oczekiwał królestwa Bożego. (52) On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. (53) Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany. (54) Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał. (55) Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. (56) Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.

Niewiasty były przy tym jak Józef zdjął Ciało z krzyża,owinął w płótno i złożył w grobie.


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 01 mar 2010, 22:51

Erazm pisze:Hmm.. Św. Jan pisze "stosownie z obyczajem" a koleżanka, że "niestosownie". Czy to jednak nie przesada?


Gdzie tak pisałam? Chyba sam nie wiesz co piszesz.
Skoro pasuje Tobie protestantyzm czemu nie przejdziesz na ta wiarę.:P


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 01 mar 2010, 22:53

Albertus pisze:Tradycyjna wybiórczość przy czytaniu Pisma nie pozwala niektórym dostrzec że:

Łk23

(50) Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. (51) Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta żydowskiego Arymatei, i oczekiwał królestwa Bożego. (52) On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. (53) Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany. (54) Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał. (55) Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. (56) Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.

Niewiasty były przy tym jak Józef zdjął Ciało z krzyża,owinął w płótno i złożył w grobie

Co niektórzy sądzą inaczej.
Płótno to płótno znaczy całe.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 02 mar 2010, 07:44

koleżanka pisze:
Erazm pisze:Hmm.. Św. Jan pisze "stosownie z obyczajem" a koleżanka, że "niestosownie". Czy to jednak nie przesada?

Gdzie tak pisałam? Chyba sam nie wiesz co piszesz.

Spójrzmy zatem:
koleżanka pisze:Więc ciało Chrystusa nie było stosownie namaszczone.

św. Jan pisze:Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania J 19:40 (BT)

JA nie wiem co piszę?
koleżanka pisze:Skoro pasuje Tobie protestantyzm czemu nie przejdziesz na ta wiarę.:P

A teraz Ty mi powiedz, gdzie ja napisałem, że pasuje mi protestantyzm? :)


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 02 mar 2010, 09:43

Erazm pisze:
koleżanka pisze:
Erazm pisze:Hmm.. Św. Jan pisze "stosownie z obyczajem" a koleżanka, że "niestosownie". Czy to jednak nie przesada?

Gdzie tak pisałam? Chyba sam nie wiesz co piszesz.

Spójrzmy zatem:
koleżanka pisze:Więc ciało Chrystusa nie było stosownie namaszczone.

św. Jan pisze:Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania J 19:40 (BT)

JA nie wiem co piszę?
koleżanka pisze:Skoro pasuje Tobie protestantyzm czemu nie przejdziesz na ta wiarę.:P

A teraz Ty mi powiedz, gdzie ja napisałem, że pasuje mi protestantyzm? :)


Łk23

(50) Był tam człowiek dobry i sprawiedliwy, imieniem Józef, członek Wysokiej Rady. (51) Nie przystał on na ich uchwałę i postępowanie. Był z miasta żydowskiego Arymatei, i oczekiwał królestwa Bożego. (52) On to udał się do Piłata i poprosił o ciało Jezusa. (53) Zdjął je z krzyża, owinął w płótno i złożył w grobie, wykutym w skale, w którym nikt jeszcze nie był pochowany. (54) Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał. (55) Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. (56) Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.

Niewiasty były przy tym jak Józef zdjął Ciało z krzyża,owinął w płótno i złożył w grobie.

A to niby co jest, święty turecki:P :lol:


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości