Historia apologetyki rzymskokatolickiej

Rzut oka na historię eklezjalną
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Historia apologetyki rzymskokatolickiej

Postautor: tlhIngan » 23 lut 2010, 22:14

Erazm pisze:
Robertamigo pisze:
Turretin pisze:
Jak uzasadniali, że czytanie Biblii przez wiernych nie jest pożyteczne, a nawet szkodliwe,


"Jak dowiodło doświadczenie, Pismo Święte rozpowszechniane w językach narodowych przynosi więcej szkody niż pożytku. ... Zastanawialiśmy się nad odpowiednimi środkami, jakie należy podjąć mocą naszej władzy pontyfikalnej, aby zaradzić tej zarazie i pozbyć się jej ... tego skażenia wiary tak niezmiernie niebezpiecznego dla dusz." Papież Pius VII w liście z 1816 r.

[Dz 1603]" Powinieneś mieć w pamięci ostrzeżenia wydawane ustawicznie przez naszych poprzedników, mianowicie, że jeśli zezwala się wszędzie na [publikowanie] świętych ksiąg w językach narodowych, to więcej z tego jest szkód, niż korzyści. Ponadto Kościół rzymski, który zgodnie z dobrze znanym nakazem Soboru Trydenckiego uznaje jedynie Wulgatę, nie zezwala na korzystanie z innych przekładów na języki [narodowe] i pozwala korzystać jedynie z takich edycji, które zawierają wyjaśnienia, starannie dobrane z pism Ojców i Doktorów katolickich, aby nie narażać tak wielkiego skarbu na błędy nowinek i aby Kościół, który jest na całym świecie, mówił „jednakowym językiem i jednakową mową”.

Dodam że papieże przez cały XIX wiek wielokrotnie potępiali towarzystwa biblijne jako zgubna zaraza i zrównywali je z socjalizmem, masonerią itp.


”Panu Bogu upodobało się i podoba jeszcze dziś, żeby Pismo Św. pozostało nieznane, ażeby ludzi do błędów nie przywodziło” - Grzegorz VII do króla czeskiego - Ks. J. Karpecki, "Różnice wyznaniowe", Warszawa 1961

I finalne:
Święty Piotr, Książę Apostołów, gdzieś pomiędzy 33 a 67 r.
2Ptr 3,13-16 pisze:13 Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi*, w których będzie mieszkała sprawiedliwość. 14 Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, 15 a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł* według danej mu mądrości napisał do was, 16 jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma*, na własną swoją zgubę.


Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Historia apologetyki rzymskokatolickiej

Postautor: Robertamigo » 23 lut 2010, 22:52

tlhIngan pisze:. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma*, na własną swoją zgubę.


Jak wasi douczeni i utwierdzeni w wierze doktorzy tłumaczyli Słowo wiemy. Poczytaj o najwiekszym skandalu teologicznym tzw. Wulgacie Sykstynskiej i bedzie po ptokach.

Cóż byś chciał udowodnic wklejając wyżej podany werset?
Pewne prawdy w Biblii ,takie jak trójca,Boży wybór a ludzka wolna wola,tajemnica cierpienia itd., są trudne do zrozumienia. Wierzący nie powinni być tym zaniepokojeni,jeżeli znajdujemy w Biblii rzeczy ,które przerastają nasze zrozumienie.Boże Słowo jest wieczne i niewyczerpane.


UVF
Posty: 145
Rejestracja: 21 gru 2009, 23:38
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: UVF » 24 lut 2010, 01:45

Przecież pisze samą prawdę.

Brednie o niezmiennym, budowanym na Skale - Piotrze i jego następcach nauczaniu, trudno skonfrontować z tworzonymi baśniami literackimi i mitami quasi-chrześcijańskimi na różnorakie tematy, wewnętrznie sprzecznymi, tak, by z tej konfrontacji wyszły zwycięsko.


OH GIVE ME A HOME, WHERE THERE'S NO POPE OF ROME
WHERE THERE'S NOTHING BUT PROTESTANT STAY
-------
wszystkie moje posty są tylko i wyłącznie moją opinią, wypowiadam się w swoim imieniu
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lut 2010, 10:40

kometa pisze: Nie - apologia chrześcijańska to nie pierdoły.
Pierdoły to piszesz ty. I nie zamierzam więcej Cię karmić.
Kometa spokój.
nie napisałes nic sensownego.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 25 lut 2010, 22:41

Święty Jan Bosko (Meditazioni, Vol. I; s 89-90) napisał:
"Jezus nadał papieżowi rangę taką, jaką ma Bóg" ("Jesus put the pope on the same level as God")

Ponieważ papież stoi ponad prorokami, Janem Chrzcicielem, wszystkimi aniołami i praktycznie każdym.

W książce The Myth of Papal Infallibility jest także wiele cytatów katolickich teologów i samych papieży.

Moreri (teolog rzymskokatolicki):
"Walczyć z papiezem to walczyć z Bogiem, ponieważ papież jest Bogiem a Bóg jest papieżem"

Nicolaus de Tudeschis ("Commentaria" lvi, 34):
"papież może zrobić wszystko to, co może zrobić Bóg."
"The pope can do all things God can do."

Leon XIII w encyklice o jedności chrześcijan Præclara Gratulationis Publicæ 20 czerwca 1894 roku:

"Zajmujemy na tej ziemi miejsce Boga wszechmogącego"
(http://biblelight.net/l13-pgp.htm)


Pius X:
Papież jest nie tylko reprezentantem Jezusa Chrystusa, ale jest on samym Jezusem Chrystusem , ukrytym pod powłoką ciała. Jeśli przemawia papież, to przemawia sam Jezus Chrystrus"

"The pope is not only representative of Jesus Christ, but he is Jesus Christ Himself, hidden under the veil of the flesh. Does the pope speak? It is Jesus Christ Himself Who speaks."

Pius XI:
"Wiecie, że jstem Ojcem Świętym, reprezentantem Boga na ziemi, Wikarym Chrystusa, co oznacza, że jestem Bogiem na ziemi."

"You know that I am the Holy Father, the representative of God on earth, the Vicar of Christ, which means that I am God on earth." (Butler, Scriptural Truths for Roman Catholics)

"Ojciec Świety jest następcą CHrystusa na ziemi" (kardynał John O Connor, kazanie wygłoszone w nowojorskiej katedrze św. Patryka w marcu 1987 roku).

"The Holy Father is the true successor of Christ on earth" (Sermon, St. Patrick's Cathedral, NY, March 1987, John O' Connor, Cardinal).


Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 26 lut 2010, 02:30

Robertamigo pisze:Święty Jan Bosko (Meditazioni, Vol. I; s 89-90) napisał:
"Jezus nadał papieżowi rangę taką, jaką ma Bóg" ("Jesus put the pope on the same level as God")

hehe co tam papież, Bóg nadał nadał rodzicom rangę jaką On ma sam!!!
Robertamigo pisze:Moreri (teolog rzymskokatolicki):
"Walczyć z papiezem to walczyć z Bogiem, ponieważ papież jest Bogiem a Bóg jest papieżem"


zdanie jakiegoś teologa? ???

Robertamigo pisze:Nicolaus de Tudeschis ("Commentaria" lvi, 34):
"papież może zrobić wszystko to, co może zrobić Bóg."
"The pope can do all things God can do."


a ja napiszę że papież jest z marsa czy też zacytujesz moje słowa jako przykład na kompromitację papieża?

Robertamigo pisze:Leon XIII w encyklice o jedności chrześcijan Præclara Gratulationis Publicæ 20 czerwca 1894 roku:

"Zajmujemy na tej ziemi miejsce Boga wszechmogącego"
(http://biblelight.net/l13-pgp.htm)


a całe zdanie?
But since We hold upon this earth the place of God Almighty, Who will have all men to be saved and to come to the knowledge of the Truth, and now that Our advanced age and the bitterness of anxious cares urge Us on towards the end common to every mortal, We feel drawn to follow the example of Our Redeemer and Master, Jesus Christ,
http://www.papalencyclicals.net/Leo13/l13praec.htm
zmienia wydźwięk? Jezus - Bóg wszechmogący, Piotr pasie Owce Pana w Jego zastępstwie - żałosne jak chcecie wyrwać z kotekstu i teologii zdanie aby ośmieszyć a tym samym ośmieszanie ale nie papieża tylko siebie!
Robertamigo pisze:Pius X:
Papież jest nie tylko reprezentantem Jezusa Chrystusa, ale jest on samym Jezusem Chrystusem , ukrytym pod powłoką ciała. Jeśli przemawia papież, to przemawia sam Jezus Chrystrus"

może to jest zdanie prawdziwe ale dla mnie jest bez przypisu więc nie ma co dewagować.

Robertamigo pisze:Pius XI:
"Wiecie, że jstem Ojcem Świętym, reprezentantem Boga na ziemi, Wikarym Chrystusa, co oznacza, że jestem Bogiem na ziemi."

"You know that I am the Holy Father, the representative of God on earth, the Vicar of Christ, which means that I am God on earth." (Butler, Scriptural Truths for Roman Catholics)


wkleiłem zdaniemw google cytowanie od cytowania przez cytowania a źródła brak, nie dziwi mnie to.

"Ojciec Świety jest następcą CHrystusa na ziemi" (kardynał John O Connor, kazanie wygłoszone w nowojorskiej katedrze św. Patryka w marcu 1987 roku).

aaaaaaaaaaaaaaa ameryke odkryłeś przecież taką a papież tytulaturę wystarczy z annuario pontificio zajrzeć. hehe


przygoda z forum zakończona
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 26 lut 2010, 08:29

Bogoljub pisze:a ja napiszę że papież jest z marsa czy też zacytujesz moje słowa jako przykład na kompromitację papieża?


A napisał bys,napisał,gdy by było trzeba.Nie takie banialuki wypisywali niedouczeni apologeci rzymscy:

"Nasz Pan Bóg papież" ,zawarte w „Ekstrawagantach” papieża Jana XXII, takich jak np. Ad Callem Sexti Decretalium, gdzie jest napisane, że zgodnie z prawem kanonicznym Kościoła rzymskiego herezją jest odmawiać mocy „Naszemu Panu Bogu Papieżowi”,

@Bogoljub,
Jako dyskutant nie jesteś zbytnio merytoryczny. Nie potrafisz się skoncentrować na faktach i analizach zjawisk, więc wszelka krytyka dla ciebie to objaw nienawisci. Taka postawa jest nieco infantylna.Nie dziwi mnie, bo to jest zgodne z wielowiekową tradycją dobrze pojętej tradycyjnej rzymskokatolickiej oraz prawosławnej gorliwości i prawowierności.
Sam sobie wystawiasz świadectwo .


Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 26 lut 2010, 19:57

ja nie jestem merytoryczny? cytowanie paszkwilu antykatolickiego który nie podaje źródeł cytowania to merytoryczność? Jakbym chciał takie coś to bym Fakty i mity kupił. To jest poziom szamba a nie merytoryczność. Można wyciągać głupie wypowiedzi papieży tylko problem jest taki że sami katolicy o ile wiem mają w dogmacie o papieskiej nieomylności kiedy słowa papieża mają rangę niepodważalną. To jak z synodami, nie każdy synod to sobór.


przygoda z forum zakończona
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 26 lut 2010, 22:54

Bogoljub pisze:ja nie jestem merytoryczny? cytowanie paszkwilu antykatolickiego


Zastanow sie co piszesz. Wypowiedzi papiezy lub teologow kat. uwazasz za paszkwile? Kto cie do tego upowaznil i jakim prawem,jako prawoslawny, uwazasz ze nie jest to zgodne z nauczaniem KRzK ?
Kilku katolikow na tej liscie jest swiecie przekonana ze papiez rzadzi Bogiem,poniewaz takie jest zdanie kardynala Wyszynskiego. Walcza jak lwy, by udowodnic ze to prawda.
Uwazasz slowa Wyszynskiego tez za paszkiwile? Poniewaz gdzies tam gleboko, w twoim rozumie, kolacze sie mysl,pewne przeblyski, ze jest to ...kopletna bzdura.


nara ,gorliwcze


Awatar użytkownika
Bogoljub
Posty: 487
Rejestracja: 08 gru 2009, 15:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: z daleka i bliska
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 27 lut 2010, 11:28

bełkot i nic więcej


przygoda z forum zakończona
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 27 lut 2010, 13:43

Bogoljub pisze:bełkot i nic więcej

A nie pisałem wczesniej że brakuje ci ducha do merytorycznej dyskusji?
Wot ,taka prawosławna duchowosc.Wychodzi jak słoma z butów.

A może ty jurodiwy??? I do tego jeszcze na gazie.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 27 lut 2010, 15:47

Jak nie ma merytorycznych argumentów ze strony protestanta o nicku Robertamigo, to trudno merytorycznie rozmawiać.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 27 lut 2010, 15:59

tlhIngan pisze:Jak nie ma merytorycznych argumentów ze strony protestanta o nicku Robertamigo, to trudno merytorycznie rozmawiać.


Siadła mucha katolicka i...orzem.


tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 27 lut 2010, 17:01

Umiesz coś więcej, poza pisaniem obraźliwych tekstów?


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości