"Cud" eucharystyczny

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 18 gru 2009, 08:29

Temat przeniesiony z "Dla poszukujących"


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 20 gru 2009, 10:34

Na czym polega cud eucharystyczny?

Chleb i wino w momencie konsekracji stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Choć fakt ten jest nadprzyrodzoną tajemnicą, to z punktu widzenia naszych zmysłów nie możemy mówić tu o cudzie, gdyż postaci chleba i wina są wciąż obecne po konsekracji. W przypadku niektórych cudów eucharystycznych, o których piszemy poniżej, w chwili konsekracji chleb zamienia się w prawdziwe ludzkie Ciało, a wino w prawdziwą ludzką Krew, które świadkowie mogą zobaczyć czy zbadać. Wśród innych cudów eucharystycznych znamy na przykład przypadki krwawiących Hostii czy Hostii, które nie poddają się niszczącemu działaniu czasu. Znamy także historie wielu osób, mistyków, których jedynym pokarmem spożywanym przez kilkadziesiąt lat była przyjmowana raz dziennie Komunia Święta, a mimo to ich organizmy funkcjonowały normalnie.

Obrazek

Cud eucharystyczny z Lanciano. Ciało pojawiło się wokół Hostii. W ciągu wieków Hostia skruszyła się i zniknęła. Pozostało Ciało nie zmienione przez 1200 lat. Naukowcy zidentyfikowali Ciało jako mięsień sercowy.

Cud w Lancano

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych cudów eucharystycznych wydarzył się w VIII wieku w Lanciano we Włoszech, miejscowości położonej kilka kilometrów od brzegów Adriatyku. Około roku 700 do klasztoru świętego Legoncjana przybył pewien grecki mnich. Jak podają historycy niezwykłego wydarzenia, mnich ów bardziej rozkocnany był w nauce niż religii. To bezgraniczne zawierzenie rozumowi sprawiało mu trudności z przyjęciem tego co nadprzyrodzone. Nachodziły go wątpliwości czy w konsekrowanej Hostii prawdziwie obecny jest Chrystus. Modlił się przy tym, by Pan Bóg rozwiał jego zwątpienie, by uczynił coś, co pozwoliłoby mu uwierzyć. Pewnego dnia odprawiając Mszę sw. poczuł, że wątpliwości miast ustępowoc pogłębiają się bardziej. Z tym uczuciem wymawiał słowa konsekracji. I wtedy zdarzył się cud. Na jego oczach chleb zamienił się w prawdziwe Ciało zas wino w prawdziwą Krew. Przerażony i zaskoczony przez dluższą chwilę stał nieruchomo. Potem, szczęśliwy, ze łzami w oczach poprosił wszystkich zebranych na Mszy św., by podeszli bliżej. "Oto Ciało i Krew naszego ukochanego Pana, który przybył do nas" - powiedział mnich. Wieść o nadprzyrodzonym wydarzeniu szybko się rozeszła. Do klasztoru przychodziły rzesze pielgrzymów, by na własne oczy ujrzeć cud. Ciało i Krew umieszczono w specjalnym tabernakulum. Przez setki lat Święte Relikwie w Lanciono były otaczane czcią.
Po przeszło tysiącu lat cud eucharystyczny nadal możemy oglądać. Ciało pojawiło się w kształcie pierścienia wokół Hostii i choć Hostia przez lata skruszała Ciało nadal jest widoczne. Badania dowiodły, że Ciało to mięsień serca. Pięć kropli wina zamienione w Krew do dziś spoczywa w przezroczystym kielichu. Krew przekształciła się z czasem w pięć małych skrzepów, które zostały przez naukowców zidentyfikowane jako krew ludzka grupy AB. Badacze wykluczyli także jakiekolwiek oszustwo.

Siła Eucharystii

Historia zna przypadki wielu świętych, mistyków, ludzi obdarzonych szczególnymi charyzmatami, którzy przez wiele lat nie przyjmowali żadnych pokarmów, w tym nawet wody i nie miało to wpływu na ich zdrowie, nie umierali z wycieńczenia. Jedynym ich pokarmem przez te wszystkie lata była Komunia św. Powiedzmy tylko o tych znanych w XX wieku.

Teresa Neumann, niemiecka stygmatyczka od 1926 roku, przez kilkadziesiąt lat przyjmowała tylko Chrystusa. By wykryć ewentualne oszustwo, przeprowadzono pod okiem naukowców, często sceptyków religijnych, specjalne badania. Mistyczki nie odstępowano na krok przez wiele tygodni. Po tych próbach badaczom pozostawało tylko bezradnie rozłożyć ręce i uznać niewytłumaczalny charakter zjawiska. W życiu Teresy zdarzały się także inne cuda eucharystyczne. Podczas jednej z ekstaz w domowej Kaplicy Teresy, gdzie w tabernakulum przechowywana była Konsekrowana Hostia, świadkowie widzieli Teresę zachowującą się tak, jakby przyjmowała Komunię św., mimo że nie było przy niej kapłana, a zgromadzeni nie widzieli Hostii. Po chwili mistyczka oświadczyła, że właśnie przyjęła Chrystusa. Otworzono tabernakulum. Było puste.

Przez wiele lat jedynie Eucharystią żywiła się także Alexandrina da Costa, Portugalka zmarła w 1955 roku. Także ona poddana została badaniom medycznym. W raporcie z tych badań stwierdzono, że przez czterdzieści dni badana nie przyjmowała żadnych pokarmów ani wody. Mimo to waga jej ciała pozostawała bez zmian tak, jak i temperatura, ciśnienie, puls, itd. W jednej z wizji jakich doznała Alexandrina Jezus obiecał jej, że od tej pory nie będzie odżywiać się pokarmem ziemskim, ale Ciałem i Krwią Chrystusa.

Marta Robin, francuska mistyczka w wyniku choroby, na którą zapadła w młodości, ponad pól wieku spędziła przykuta do łóżka, unieruchomiona w jednej pozycji! Była prostą wieśniaczką, a po rady do niej przychodziło setki ważnych i mądrych osób. Uświęcało ją cierpienie ofiarowywane za grzeszników. Przez te pół wieku męki Marta nie jadła żadnych pokarmów. Przyjmowała tylko Komunię św. "Mam ochotę - mówiła - krzyczeć do tych, którzy zapytują mnie, czy spożywam pokarmy, mówiąc im, że jem więcej niż oni, bo żywi mnie Eucharystia Krwi i Gała Pana Jezusa. Mam ochotę powiedzieć im, że oni wstrzymują w sobie efekty tego Pokarmu".

Te słowa francuskiej mistyczki wskazują sens i znaczenie cudu, jaki dokonał się za sprawą Teresy Neumann, Alexandriny da Cosfy czy Marty Robin. To nie sensacja medyczna, to ukazanie siły Eucharystii, w której prawdziwie obecny jest Chrystus, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
źródło: www.adonai.pl

Trudno w to uwierzyć, ale takie rzeczy dzieją się naprawdę.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 20 gru 2009, 11:09

koleżanka pisze:Trudno w to uwierzyć, ale takie rzeczy dzieją się naprawdę.

Mogą się dziać, tylko czy faktycznie od Boga pochodzą?


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 20 gru 2009, 14:35

inside pisze:
koleżanka pisze:Trudno w to uwierzyć, ale takie rzeczy dzieją się naprawdę.

Mogą się dziać, tylko czy faktycznie od Boga pochodzą?


Św. Jan poucza w swoich listach właśnie na takie tematy.
(1) Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. 1 List Jana 4:1

Tak więc Kościół postępuje.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 20 gru 2009, 17:30

koleżanka pisze:Św. Jan poucza w swoich listach właśnie na takie tematy.
(1) Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie. 1 List Jana 4:1

Tak więc Kościół postępuje.

W jaki sposób Kościół Katolicki zbadał że ten 'cud' eucharystyczny pochodzi na pewno od Boga?


Skoro sama przemiana chleba w Jezusa (Jezusa w chleb) nie ma racji bytu...


Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 20 gru 2009, 20:10

http://www.analizy.biz/marek1962/eucharystia.htm

Tu o Eucharystii.
Co do cudów zacytuję św. Jana od Krzyża :"Zawsze Bóg odkrywał przed ludźmi skarby swej mądrości i ducha, lecz teraz, gdy zło więcej odsłania oblicze, On hojniej je odkrywa."


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 21 gru 2009, 17:02

Ja Tobie polecam to o eucharystii:
http://nickycruz.ovh.org/eucharystia_01.html
http://nickycruz.ovh.org/eucharystia_02.html


koleżanka pisze:Co do cudów zacytuję św. Jana od Krzyża :"Zawsze Bóg odkrywał przed ludźmi skarby swej mądrości i ducha, lecz teraz, gdy zło więcej odsłania oblicze, On hojniej je odkrywa."

"(...)lecz teraz, gdy zło więcej odsłania oblicze(...)"
W 'cudach' także, owy 'cud' eucharystyczny nie pochodzi od Boga.



koleżanko, a czy możesz odpowiedzieć co miałaś na myśli pisząc te słowa:
koleżanka pisze:A jeszcze jedno nie pakujmy Boga do Biblii bo On działa wciąż i jest żywy.

?


Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 21 gru 2009, 17:19

1 Kor 11, 20-34, Hbr 9, 24-28, Hbr 10, 10-14, 1 Kor 11, 26-27, J 6, 55-58, Mk 14, 22-25. Biblia bardzo wyraźnie mówi o Eucharystii ;-) . Nie zmienisz tego faktu.


www.mamre.pl

Soli Deo Honor Et Gloria
Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 21 gru 2009, 17:41

Scott pisze:Biblia bardzo wyraźnie mówi o Eucharystii ;-) . Nie zmienisz tego faktu.

Ty lepiej nie zmieniaj Biblii ;-)


Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 21 gru 2009, 18:03

Podałem gdzie możesz znaleść fragmenty o Eucharystii. Cytowanie Biblii to nie zmienianie jej. ;-)


www.mamre.pl



Soli Deo Honor Et Gloria
Awatar użytkownika
Makarios
Posty: 59
Rejestracja: 15 paź 2009, 18:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Makarios » 21 gru 2009, 19:53

Scott pisze:Biblia bardzo wyraźnie mówi o Eucharystii ;-) . Nie zmienisz tego faktu.
Z wersetów, które przedstawiłeś wynika, że chrześcijanie corocznie obchodzili święto Wieczerzy Pańskiej i że w ten sposób upamiętniali śmierć Pana Jezusa.


Łukasz
Posty: 142
Rejestracja: 17 gru 2009, 18:05
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: "z tego łez padołu"
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 21 gru 2009, 21:48

Makarios pisze:... że chrześcijanie corocznie obchodzili święto Wieczerzy Pańskiej i że w ten sposób upamiętniali śmierć Pana Jezusa.

Ty który przezytałeś Biblię 14 razy, nie wierz, że chrześcijanie nie tylko świętowali pamiątke Pana raz do roku, ale co tydzien wspominali mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego świętują do dziś niedziele, a nie piątek.

A SJ spotykają się w niedzielę, czy w inne dni tygodnia w sali królestwa?


Awatar użytkownika
inside
Posty: 1070
Rejestracja: 27 paź 2008, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: inside » 22 gru 2009, 09:53

Scott pisze:Podałem gdzie możesz znaleść fragmenty o Eucharystii. Cytowanie Biblii to nie zmienianie jej. ;-)

Interpretacja - to zmienianie jej.
Poczytaj może to co wyżej w linku wyżej podałam... Są te same fragmenty.

Łukasz pisze:Ty który przezytałeś Biblię 14 razy, nie wierz, że chrześcijanie nie tylko świętowali pamiątke Pana raz do roku, ale co tydzien wspominali mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Dlatego świętują do dziś niedziele, a nie piątek.

Szkoda, tylko że wg Biblii powinno się świętować sobotę, a nie niedzielę...
W dodatku jeśli w piątek Chrystus umarł, to nie mógł w niedzielę zmartwychwstać... 3 dni mija w poniedziałek...



Poza tym mi w tym temacie najbardziej zależy na pytaniu (skierowanego do koleżanki), które ze 3 razy już tu napisałam, a jakoś odpowiedzi uzyskać nie mogę.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 22 gru 2009, 09:55

inside pisze:W dodatku jeśli w piątek Chrystus umarł, to nie mógł w niedzielę zmartwychwstać... 3 dni mija w poniedziałek...

1. Chrystus zmartwychwstał trzeciego dnia.
2. Sprawdź, jak się nazywa "pierwszy dzień po szabacie".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 gru 2009, 10:00

Scott pisze:1 Kor 11, 20-34, Hbr 9, 24-28, Hbr 10, 10-14, 1 Kor 11, 26-27, J 6, 55-58, Mk 14, 22-25. Biblia bardzo wyraźnie mówi o Eucharystii ;-) . Nie zmienisz tego faktu.
z tego co weim to wiékszosz mówi o ciele i Krwi Panskiej a nie dziékcynieniu :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości