Papiestwo i antychryst.

Rzut oka na historię eklezjalną
Selena
Posty: 154
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:47
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Selena » 11 lis 2009, 16:22

Axanna pisze:
Selena pisze:Widzisz droga Axanno. Papież chyba zaczyna dostrzegać, że większość jego wiernych owieczek zaczyna się nawracać ku właściwej drodze...

oj nie, Seleno, jaka tam "większość"..... przeciwnie, większość protestantów co raz bardziej łgnie do ekumenii za pomocą wypocin kasty przewodniczącej, co to zachłannie pożąda do czerpania z jednego z papieżem koryta.... Bynajmniej wycięczenie z wiernych katolicyzmowi nie zagraża, wręcz przeciwnie.... :-/

No właśnie, że też Anglikanie dają tak łatwo zamydlić sobie oczy obietnicami papieża mówiącymi o nie wiadomo jakich wygórowanych cudach. Smutne a zarazem żałosne...


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 11 lis 2009, 16:34

Selena pisze: Smutne a zarazem żałosne...

tak... :-/


Awatar użytkownika
jiji
Posty: 223
Rejestracja: 24 sie 2009, 19:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jiji » 11 lis 2009, 16:34

@ sanctam. Mam dla Ciebie kolejna zła wiadomośc. Papieże nadal używaja tego pogańskiego tytułu. Oto drzwi ufundowane przez Ratzingera w Rzymie. Benedictus XVI PONT. MAX. Ciekaw jestem odpowiedzi na moje pytanie "Nadal nie wiem, dlaczego przez tyle wieków papieże używali tytułu Pontifexa Maximusa? Skąd pochodziła idea by go przyjąć, czym uzasadniano jego uzycie? Jak tłumaczono fakt, że tacy Pontyficy jak Neron, Karakalla czy Dioklecjan skazali na straszliwą śmierc tysiące chrzescijan? Papieże chcieli nawiązac do ich "chlubnego dziedzictwa", czy jak?"
Załączniki
800px-Benedictus_XVI_pont_max_pontif_I.jpg


Doceo, sed frustra!
Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 11 lis 2009, 16:58

Selena pisze:No właśnie, że też Anglikanie dają tak łatwo zamydlić sobie oczy obietnicami papieża mówiącymi o nie wiadomo jakich wygórowanych cudach. Smutne a zarazem żałosne...
Ale o czym ty piszesz.

jiji pisze:sanctam. Mam dla Ciebie kolejna zła wiadomośc. Papieże nadal używaja tego pogańskiego tytułu. Oto drzwi ufundowane przez Ratzingera w Rzymie. Benedictus XVI PONT. MAX. Ciekaw jestem odpowiedzi na moje pytanie "Nadal nie wiem, dlaczego przez tyle wieków papieże używali tytułu Pontifexa Maximusa? Skąd pochodziła idea by go przyjąć, czym uzasadniano jego uzycie? Jak tłumaczono fakt, że tacy Pontyficy jak Neron, Karakalla czy Dioklecjan skazali na straszliwą śmierc tysiące chrzescijan? Papieże chcieli nawiązac do ich "chlubnego dziedzictwa", czy jak?"


Od VI w. za sprawą Grzegorza Wielkiego "Pontifex Maximus" wszedł do oficjalnej tytulatury papieży. Grzegorz chciał w ten sposób podkreślić nadrzędne stanowisko biskupów Rzymu. I na co tyle gdybania?


www.mamre.pl

Soli Deo Honor Et Gloria
Selena
Posty: 154
Rejestracja: 21 paź 2009, 19:47
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Selena » 11 lis 2009, 17:16

Scott pisze:
Selena pisze:No właśnie, że też Anglikanie dają tak łatwo zamydlić sobie oczy obietnicami papieża mówiącymi o nie wiadomo jakich wygórowanych cudach. Smutne a zarazem żałosne...
Ale o czym ty piszesz.

jiji pisze:sanctam. Mam dla Ciebie kolejna zła wiadomośc. Papieże nadal używaja tego pogańskiego tytułu. Oto drzwi ufundowane przez Ratzingera w Rzymie. Benedictus XVI PONT. MAX. Ciekaw jestem odpowiedzi na moje pytanie "Nadal nie wiem, dlaczego przez tyle wieków papieże używali tytułu Pontifexa Maximusa? Skąd pochodziła idea by go przyjąć, czym uzasadniano jego uzycie? Jak tłumaczono fakt, że tacy Pontyficy jak Neron, Karakalla czy Dioklecjan skazali na straszliwą śmierc tysiące chrzescijan? Papieże chcieli nawiązac do ich "chlubnego dziedzictwa", czy jak?"

Piszę o tym, że Anglikanie za bardzo dają się ponieść ekumenizmowi. Uważam, że jako wyznawcy anglikanizmu powinni byli stawać po stronie swojej wiary a nie ustępować papieżowi aby wpajał im zamazany obraz Chrystusa.


Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 11 lis 2009, 17:30

Co do tego tytułu to wyjaśniłem o co chodzi.

Selena pisze:Uważam, że jako wyznawcy anglikanizmu powinni byli stawać po stronie swojej wiary a nie ustępować papieżowi aby wpajał im zamazany obraz Chrystusa.


Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22, 32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

Jan Paweł II, list apostolski Ordinatio Sacerdotalis

I taka jest rzeczywistość.


Biblie czytasz to wiesz jak traktuje homoseksualizm. Anglikanie wracają do ortodoksyjności po prostu.


www.mamre.pl



Soli Deo Honor Et Gloria
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 11 lis 2009, 17:54

jiji pisze:"Nadal nie wiem, dlaczego przez tyle wieków papieże używali tytułu Pontifexa Maximusa? Skąd pochodziła idea by go przyjąć, czym uzasadniano jego uzycie? Jak tłumaczono fakt, że tacy Pontyficy jak Neron, Karakalla czy Dioklecjan skazali na straszliwą śmierc tysiące chrzescijan? Papieże chcieli nawiązac do ich "chlubnego dziedzictwa", czy jak?"


Czym uzasadniano ?
Zapewne darowizną konstantyna. Tytułów "zastępca Chrystusa" i "pontifex maximus" obecnie się unika.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 11 lis 2009, 17:56

Axanna pisze:napisałeś, że jest "sługą sług" - w odniesieniu do tego zadałam pytanie, ale możesz też rozwinąć i na następnę (jak już odpowiesz na pierwsze) - czym niby "służy Bogu"?

Wieloma rzeczami. Poprzez praktykę duszpasterską.


Awatar użytkownika
jiji
Posty: 223
Rejestracja: 24 sie 2009, 19:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jiji » 11 lis 2009, 18:07

Sam rozumiesz, że taka odpowiedz, to brak odpowiedzi. Używanie tytulatury pogańskiego arcykapłana musiało miec jakiś sens. Teodozjusz Wielki uznał za stosowne pozbyc sie tytułu Pontifexa kiedy czyscił Imperium z pozostałości pogaństwa. Natychmiast tutuł ten zostaje przejety przez biskupów rzymskich, nie bacząc na to, jak cięzkie konotacje to miało. Po co biskupowi Rzymu bluźnierczy tytuł arcykapłana rzymskiego? Jak to wygląda w świetle nierządnicy na siedmiogłowej bestii, a głowy tej bestii to siedem wzgórz (ewidentne nawiazanie do Rzymu).Czy ówcześni egzegeci nie ostrzegli papieża, że to niezwykle ryzykowne teologicznie? Co oznacza w kontekscie waszej "tradycji" najwyższy budowniczy mostów?

Co ciekawe powołujesz sie na "darowiznę Konstantyna", podróbkę z VIII-IX wieku a więc powstałą na kilka stuleci po adaptacji Pontifexa Maximusa przez papieży. To też ciekawy dokument. Papież dostaje w nim m.in. przywilej noszenia cesarskiej korony i szkarłatnej szaty....koloru przeznaczonego jedynie dla cesarzy. Nierządnica odziana w purpure i szkarłat...w czasach Jana purpure mogli nosic jedynie cesarze rzymscy! znowu robi sie ciekawie.....


Doceo, sed frustra!
Scott
Posty: 286
Rejestracja: 08 lip 2009, 12:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Scott » 11 lis 2009, 18:53

jiji pisze:Po co biskupowi Rzymu bluźnierczy tytuł arcykapłana rzymskiego?


Pontifex Maximus - łac. najwyższy kapłan :)

Oprócz kapłaństwa powszechnego jest również i hierarchiczne.


www.mamre.pl



Soli Deo Honor Et Gloria
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 11 lis 2009, 20:43

@jiji

Napisałem już, że tytułu pontifex maximus obecnie się praktycznie nie używa. Nie interesuje mnie jak wyjaśniasz proroctwa z księgi Apokalipsy. Nikt poza Rzymem nie stworzył prawdziwego modelu widzialnej formy jedności kościelnej.


Awatar użytkownika
jiji
Posty: 223
Rejestracja: 24 sie 2009, 19:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jiji » 11 lis 2009, 20:50

...a ja Ci udowodniłem zdjęciem najnowszej bramy do Watykanu, że to nieporadne kłamstwo...tytuł jest nadal w uzyciu. Rozumiem, że pytanie dlaczego papieże przez tyle wieków dumnie tytułowali sie, podobnie jak Kaligula i Neron, Pontifexami Maximusami pozostaje otwarte.


Doceo, sed frustra!
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 11 lis 2009, 20:57

jiji pisze:...a ja Ci udowodniłem zdjęciem najnowszej bramy do Watykanu, że to nieporadne kłamstwo...tytuł jest nadal w uzyciu. Rozumiem, że pytanie dlaczego papieże przez tyle wieków dumnie tytułowali sie, podobnie jak Kaligula i Neron, Pontifexami Maximusami pozostaje otwarte.


Nie każdy cesarz rzymski był poganinem. Słyszałeś o chrześcijańskim cesarzu Konstantynie ? Konstantyn zwrócił się przed bitwą o pomoc do swego bóstwa opiekuńczego, Apolla, lecz z wojskiem zobaczył późnym popołudniem na niebie świetlany znak krzyża na słońcu i wypisane obok słowa w tym, znaku zwyciężysz. W nocy zaś ukazał mu się Chrystus z Krzyżem i polecił przyjąć ten znak jako obronę i pomoc w walce. Cesarz umieścił monogram Chrystusa (greckie litery chi-ro) na sztandarach i przypisał Bożej pomocy swe zwycięstwo (28.10.312 r.) nad przeważającymi wojskami Maksencjusza przy moście mulwijskim, wiodącym do Rzymu. O ile szczegóły opisu wizji mogą budzić dyskusje, to me można wątpić, że cesarz od tego wydarzenia, za swego Boga opiekuńczego uznawał Chrystusa, którego monogram zaczął wkrótce nosić na hełmie.


Awatar użytkownika
jiji
Posty: 223
Rejestracja: 24 sie 2009, 19:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: jiji » 11 lis 2009, 21:14

Wybacz, ale chyba nie chesz mnie czyms takim przekonac, że Pontifex Maximus to tytuł godny chrześcijańskiego biskupa. Po co komus, kto widzi siebie jako zastępce Chrystusa na ziemi i głowe Jego koscioła, tytuły pogańskich szamanów, bluźnierców i czarowników?! Co papiestwo chciało inkorporowac wraz z tym tytułem? jaką część rzymskiego dziedzictwa i tożsamośći? Dlaczego nie nazwali sie Augustami czy Cezarami...albo czy ja wiem princepsami albo tribunami potestas jeśli juz koniecznie musieli sie podszywac pod władców Imperium Romanum....


Doceo, sed frustra!
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 11 lis 2009, 21:23

jaką część rzymskiego dziedzictwa i tożsamośći?

Chrześcijaństwo, najprężniej rozwijało się w Rzymie, i to zarówno wśród diaspory jak i pośród osób nie związanych z judaizmem.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości