Początki Kościoła

Rzut oka na historię eklezjalną
Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 19 paź 2009, 11:12

Turretin pisze:
Brawario pisze:Oj daj spokój Turretinie. Bo to mało było, choćby na tym Forum, słabo zaowalowanych aluzji lub też otwartych stwierdzeń, iż katolicy pójdą do piekła, jeśli się nawrócą :?:


No, to nieźle dajesz do pieca, Braw.
Nikt bez pokuty i bez Chrystusa nie może być zbawiony - i to nie tylko katolik ale i protestant. Normalna rzecz.

Ani bycie katolikiem ani protestantem nikomu automatycznie nie zapewni zbawienia.
Natomiast wy twierdzicie, że bycie protestantem to automatycznie herezja i utrata zbawienia.

I najgorsze, że tego nie widzisz. Jesteś silnie nasycony chorym myśleniem ZW.


Turretin chyba odwracasz kota ogonem. Oczywiście, że nikt bez nawrócenia i pokuty nie wejdzie do Nieba. Część tutjeszych protestantów twierdzi jednak, że katolicy pójdą do piekła DLATEGO ZE SĄ KATOLIKAMI.
Poza tym ja nie twierdzę, że każdy kto jest protestantem automatycznie idzie do piekła. Myślę, że wyraziłem się na ten temat dostatecznie jasno w tym wątku. I co więcej taki ogląd tej sprawy już od dawna prezentuje magisterium Kościoła. Z pewnością pójdzie do piekła ten, kto poznał dowody na prawdziwość Kościoła katolickiego, a mimo to nie chciał w nim wytrwać lub doń przystąpić. Ale to już jest sprawa bardziej indywidualna. Osobiście sądzę, iż większość fundamentalistycznych protestantów nie przyjmuje wiary katolickiej, nie dlatego, że ją dobrze zna, ale dlatego, że ma o niej zniekształcone pojęcie. I ten fakt ratuje ich przed wiecznym piekłem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 19 paź 2009, 11:17

Brawario pisze:Z pewnością pójdzie do piekła ten, kto poznał dowody na prawdziwość Kościoła katolickiego,.
Uf odetchnąłem z ulgą... Nie ma dowodów, nie ma sprawy. Natomiast istnieje mnóstwo dowodów na to że KK nie jest Kościołem prawdziwym :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 paź 2009, 12:41

sanctam pisze:
Turretin pisze: Mówiąc, że Słowo nie jest konieczne do zbawienia mówisz tym samym, że Jezus Chrystus nie jest konieczny do zbawienia - ponieważ Słowo Boże to jedno z imion Jezusa.
Twój wniosek jest rażącym uproszczeniem. Pierwsi chrześcijanie nie posiadali Nowego Testamentu, lecz jedynie Kościół.
Jak koscioł mogl posiadac jedynie koscioł?
Czyli co wg ciebie kosciol sam siebie ustanowił? Bo na to wychodzi.
No chyba że dla ciebie piewsi chrzescijanie i kosicoł to DWIE ROZNE RZECZY. :-/

MOwa o tym że Słowo Boga jest konieczne do zbawinia a nie SPISANA forma nowego testamentu! równie dobrz mogła by byc nagrana na CD gdyby je wtedy mieli


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 paź 2009, 12:42

sanctam pisze:
Eliasz pisze:A zatem, nie ma zbawienia bez Słowa, o czym uczy nas zasada protestancka zasada Solum Verbum.


Kościół twierdzi, że czytanie Pisma św. dla wszystkich wiernych nie jest konieczne do zbawienia. Chrystus wybrał za środek do szerzenia Boskiej nauki opowiadanie, żywym głosem głoszone. Sam nic nie pisał, a gdy wybrał Apostołów, nakazał im opowiadać Ewangelię wszystkim stworzeniom, ani jednym zaś słowem nie wspomniał, że mają ją opisać. Stąd też Apostołowie, wierni rozkazowi Pana Jezusa, "wyszedłszy przepowiadali wszędzie: a Pan dopomagał i utwierdzał mowę przez cuda, za nimi idące" Nie wszyscy pisali Księgi święte, ale ci z nich tylko, których Duch Święty do tego natchnął; lecz i oni najpierw opowiadali, zanim napisali. Jeszcze bowiem nie było ani jednej Księgi Nowego Testamentu, a już wiara szerzyła się w Judei, w Samarii i wśród pogan. Gdy Księgi Nowego Testamentu zostały napisane, nie zmienił się ten sposób szerzenia Ewangelii: narody pogańskie przyjmowały wiarę słuchając opowiadania misjonarzy Kościoła.

TO DLACZEGO BÓG natchnal do napisania ksiag?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 paź 2009, 13:08

Brawario pisze: Z pewnością pójdzie do piekła ten, kto poznał dowody na prawdziwość Kościoła katolickiego, a mimo to nie chciał w nim wytrwać lub doń przystąpić.
Podaj takowe. :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 19 paź 2009, 13:53

Lash pisze:MOwa o tym że Słowo Boga jest konieczne do zbawinia a nie SPISANA forma nowego testamentu! równie dobrz mogła by byc nagrana na CD gdyby je wtedy mieli


To według ciebie autorem Biblii jest Bóg ?
Marzyciel.


sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 19 paź 2009, 13:58

Brawario pisze:A może dlatego, że odróżnia herezję formalną od materialnej i bycie heretykiem "pełną gębą" od bycia dobrym i szczerym chrześcijaninem posiadającym jednak pewne błędne i heretyckie przekonania.


Najzwyczajniej nie rozumiesz, że protestanci są POZA kościołem. Natomiast poza kościołem nikt nie może być zbawiony, co magisterium wielokrotnie podkreślało.


Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 19 paź 2009, 14:12

sanctam pisze:
Brawario pisze:A może dlatego, że odróżnia herezję formalną od materialnej i bycie heretykiem "pełną gębą" od bycia dobrym i szczerym chrześcijaninem posiadającym jednak pewne błędne i heretyckie przekonania.


Najzwyczajniej nie rozumiesz, że protestanci są POZA kościołem. Natomiast poza kościołem nikt nie może być zbawiony, co magisterium wielokrotnie podkreślało.


To Ty nie rozumiesz, że można być nie-katolikiem (a więc także protestantem) a mimo, to w pewien, choć niedoskonały sposób, należeć do Kościoła katolickiego. Co magisterium Kościoła niejednokrotnie podkreślało:

"Człowiek, który bez własnej winy pozostaje poza Kościołem, jeżeli pozostaje w dobrej wierze i przyjął chrzest, albo przynajmniej ma ukryte pragnienie chrztu oraz jeżeli ponadto szczerze poszukuje prawdy i wypełnia wolę Bożą na miarę swych możliwości, to jest rzeczywiście oddzielony od ciała Kościoła, ale jest zjednoczony z duszą Kościoła i dlatego pozostaje na drodze zbawienia" (Katechizm św. Piusa X, cz. I, IX).

"Kto bez własnej ciężkiej winy nie jest członkiem Kościoła katolickiego - może być zbawionym, jeśli mianowicie w dobrej wierze religię swoją niekatolicką uważa za prawdziwą, a w razie wątpliwości szczerze i usilnie szuka prawdy i chowa przykazania Boże. Taki innowierca choć sam nazywa się prawosławnym czy protestantem, w oczach Boga jest katolikiem, należy do duszy Kościoła rzymskiego, składającego się ze wszystkich sprawiedliwych na ziemi. A jeśli umrze w stanie łaski poświęcającej nie tylko może być zbawiony, ale idzie na pewno na szczęście wieczne z Bogiem" - św. Józef Bilczewiski, arcybiskup Lwowa, "List pasterski o Kościele Chrystusowym".

" Tych zaś, którzy obecnie rodzą się w takich Społecznościach i przepajają się wiarą w Chrystusa, nie można obwiniać o grzech odłączenia. A Kościół katolicki otacza ich braterskim szacunkiem i miłością. Ci przecież, co wierzą w Chrystusa i otrzymali ważnie chrzest, pozostają w jakiejś, choć niedoskonałej wspólnocie ze społecznością Kościoła katolickiego. (...)Pomimo to usprawiedliwieni z wiary przez chrzest należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu" - Sobór Watykański II, "Unitatis Redintegratio", n. 3.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 paź 2009, 14:28

sanctam pisze:
Lash pisze:MOwa o tym że Słowo Boga jest konieczne do zbawinia a nie SPISANA forma nowego testamentu! równie dobrz mogła by byc nagrana na CD gdyby je wtedy mieli

To według ciebie autorem Biblii jest Bóg ? Marzyciel.


(20) To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. (21) Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili /od Boga/ święci ludzie. (2 List Piotra 1:1-21, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
sanctam
Posty: 2908
Rejestracja: 04 cze 2009, 00:09
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Wrocław
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 19 paź 2009, 15:35

Brawario pisze:To Ty nie rozumiesz, że można być nie-katolikiem (a więc także protestantem) a mimo, to w pewien, choć niedoskonały sposób, należeć do Kościoła katolickiego. Co magisterium Kościoła niejednokrotnie podkreślało:


Mam poważne wątpliwości czy znasz nauczanie Piusa XII w Mystici Corporis


"Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia. "W jednym bowiem duchu, mówi Apostoł, wszyscyśmy w jedno ciało ochrzczeni, czy to Żydzi czy poganie, czy niewolnicy czy wolni" (I. Kor. 12, 13). Jako więc w prawdziwym zgromadzeniu wiernych jedno mamy ciało, jednego ducha, jednego Pana i jeden chrzest, tak też możemy mieć jedną wiarę, tak iż kto Kościoła słuchać się wzdryga, ten ma być, według rozkazu samego Chrystusa, uważany za poganina i jawnogrzesznika (Efez. 4, 5; Mt. 18,17). Dlatego też ci, co wiarą i rządami są od siebie oddzieleni, nie mogą być w takim jednolitym Ciele i w jego jedynym Boskim duchu."

Zrozum, że członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa można być, albo nie być. Stany pośrednie nie istnieją.

Przeczytaj nauczanie Soboru florenckiego.
Sobór Florencki (1442) naucza:

"Nikt nie może być zbawiony, choćby jego jałmużny były wielkie i choćby przelał krew dla imienia Chrystusa, jeśli nie pozostawał w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim."


Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 19 paź 2009, 15:47

sanctam pisze:
Brawario pisze:To Ty nie rozumiesz, że można być nie-katolikiem (a więc także protestantem) a mimo, to w pewien, choć niedoskonały sposób, należeć do Kościoła katolickiego. Co magisterium Kościoła niejednokrotnie podkreślało:


Mam poważne wątpliwości czy znasz nauczanie Piusa XII w Mystici Corporis


"Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia. "W jednym bowiem duchu, mówi Apostoł, wszyscyśmy w jedno ciało ochrzczeni, czy to Żydzi czy poganie, czy niewolnicy czy wolni" (I. Kor. 12, 13). Jako więc w prawdziwym zgromadzeniu wiernych jedno mamy ciało, jednego ducha, jednego Pana i jeden chrzest, tak też możemy mieć jedną wiarę, tak iż kto Kościoła słuchać się wzdryga, ten ma być, według rozkazu samego Chrystusa, uważany za poganina i jawnogrzesznika (Efez. 4, 5; Mt. 18,17). Dlatego też ci, co wiarą i rządami są od siebie oddzieleni, nie mogą być w takim jednolitym Ciele i w jego jedynym Boskim duchu."

Zrozum, że członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa można być, albo nie być. Stany pośrednie nie istnieją.

Przeczytaj nauczanie Soboru florenckiego.
Sobór Florencki (1442) naucza:

"Nikt nie może być zbawiony, choćby jego jałmużny były wielkie i choćby przelał krew dla imienia Chrystusa, jeśli nie pozostawał w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim."


Znam to nauczanie. Ale nie zmienia to faktu, iż oficjalne magisterium Kościoła rozróżnia różne stopnie więzi i przynależności do Kościoła, tj.:
- przynależność do ciała i duszy Kościoła
- przynależenie do ciała Kościoła
- przynależenie do duszy Kościoła
- więż pełna z Kościołem
- więź niepełna z Kościołem
Mówią o tym, choćby przytoczone przeze mnie dokumenty kościelne i radzę Ci, byś potraktował je poważnie. Pius XII zaś w przytoczonym przez Ciebie fragmencie pisze o warunkach PEŁNEJ przynależności do Kościoła, nie pisze zaś, iż innowiercy z żaden sposób nie mogą należeć do Kościoła.
A podsumowując, faktem jest, że "poza Kościołem nie ma zbawienia", zaś rozłam i herezja jest poważnym złem, ale z drugiej strony faktem jest też, że nie wszyscy protestanci są poza Kościołem i nie wszyscy protestanci są w pełnym i właściwym tego słowa znaczeniu heretykami. Może to jest skomplikowane, ale takie jest OFICJALNE nauczanie Kościoła na ten temat (a więc skomplikowane i nie wolne od różnych niuansów i trudnych rozróżnień)


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 19 paź 2009, 17:00

sanctam pisze:
Brawario pisze:A może dlatego, że odróżnia herezję formalną od materialnej i bycie heretykiem "pełną gębą" od bycia dobrym i szczerym chrześcijaninem posiadającym jednak pewne błędne i heretyckie przekonania.


Najzwyczajniej nie rozumiesz, że protestanci są POZA kościołem. Natomiast poza kościołem nikt nie może być zbawiony, co magisterium wielokrotnie podkreślało.


ale twój odłam katolicyzmu zupoełnie inaczej pojmuje co to znaczy "być w kościele", niz odłam brawaria - bardzo głębokie są te podziały między rozmaitymi odłamami katolicyzmu


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 20 paź 2009, 07:31

św.tomek pisze:[bardzo głębokie są te podziały między rozmaitymi odłamami katolicyzmu

Trudno się nie zgodzić. Powyższa dyskusja między katolikami niepodważalnie potwierdza Tą opinię.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 20 paź 2009, 08:29

Z katolicyzmu na wiarę ewangeliczną nawraca się znacząca liczba księży, a pierwsze wspólnoty braterskie w Warszawie założyli nawróceni księza katoliccy Żebrowski, Bortkiewicz i Przeorski. Można dostać w Polsce książkę nawróconego zakonnika p.t. "Zobaczyłem światło".


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości