Pio - a nieomylność Papieża

Rzut oka na historię eklezjalną
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 15:19

Rembov pisze:Skoro podważasz słuszność orzeczeń soborowych, to muszą być one najwyraźniej sprzeczne z Pismem Świętym.


Skoro tak uważasz.

Ja podaję w wątpliwość sposób zwołania soboru i kolaboracje Chrześcijan z pogańską władzą. Dokumenty soboru są mi nie znane i nie wiem czy będę dążył do tego by się z nimi zapoznać.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 15:36

I na podstawie sposobu zwołania skreśliłeś wszystko? Czyżbyś zapomniał, że nauczanie o Trójcy zostało właśnie na nim spisane i zatwierdzone w najbardziej podstawowej wersji?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 15:37

Rembov pisze:
Adalbertus pisze:Wskaż proszę, jeśli to możliwe, jak się objawiała ta nieomylność kościoła w przypadku kanonizacji czy też beatyfikacji Pio. Myślę, że nie będzie to dla nas obu zbyt odległy przykład.

Ja natomiast myślę, że zaczynasz gonić w piętkę. :)

Nieomylność Kościoła w przypadku kanonizacji (każdej, a nie tylko Ojca Pio) objawia się w tym, że prawidłowo rozpoznaje się, że dana osoba rzeczywiście znajduje się w niebie.


Ale w jaki sposób się to dziej? W przypadku nieomylności papieża zostało to wyjaśnione, papież zapowiada, że w tej chwili jest nieomylny, potem następuje nieomylna wypowiedź, i później znów jest omylny. Lecz nie wiem jak jest z tą nieomylnością Kościoła, po czym poznam, że Kościół wypowiada się nieomylnie? Czy muszą wypowiedzieć się wszyscy członkowie tego Kościoła? Jeżeli tak to w jaki sposób? Albo jaki organ Kościoła (inny od papieża) wypowiada się nieomylnie?


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 15:48

Rembov pisze:I na podstawie sposobu zwołania skreśliłeś wszystko? Czyżbyś zapomniał, że nauczanie o Trójcy zostało właśnie na nim spisane i zatwierdzone w najbardziej podstawowej wersji?


Czy ja Cię dobrze rozumiem? Czy Ty chcesz powiedzieć, że Trójcę wymyślono na tym soborze?
Czy wcześniej nie było Trójcy?
Czy wcześniej nie było Chrystusa?
Czy wcześniej nie było Ducha Świętego?
Czy wcześniej nie było Boga Ojca?

Czy żeby w Nich wierzyć potrzebny mi sobór?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 wrz 2009, 07:48

Adalbertus, czy masz jakiś problem ze zrozumieniem słów "spisać" i "zatwierdzić"


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 wrz 2009, 08:02

Rembov pisze:Adalbertus, czy masz jakiś problem ze zrozumieniem słów "spisać" i "zatwierdzić"


Nie mam żadnych problemów ze zrozumieniem tych słów. Jak również niczego nie skreślam.

Sam zaważasz, że oni tylko spisali. Po latach wiemy, że również otworzyli drogę do synkretyzmu religijnego w chrześcijaństwie.

Napisz mi jednak na temat nieomyności Kościoła, jak się ta nieomylność przejawia. Przecież wiesz o co pytam.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 wrz 2009, 11:56

Adalbertus pisze:Napisz mi jednak na temat nieomyności Kościoła, jak się ta nieomylność przejawia. Przecież wiesz o co pytam.

No właśnie się zagubiłem. Nie rozumiem określenia "jak się przejawia". Mogę napisać w czym się przejawia, bo "jak" to po prostu "przez wypowiedź w temacie, gdzie ta nieomylność ma miejsce".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 wrz 2009, 12:04

Ten cytat z mojej wczorajszej wypowiedzi mówi o tym, czego chcę się dowiedzieć:

Ale w jaki sposób się to dzieje? W przypadku nieomylności papieża zostało to wyjaśnione, papież zapowiada, że w tej chwili jest nieomylny, potem następuje nieomylna wypowiedź, i później znów jest omylny. Lecz nie wiem jak jest z tą nieomylnością Kościoła, po czym poznam, że Kościół wypowiada się nieomylnie? Czy muszą wypowiedzieć się wszyscy członkowie tego Kościoła? Jeżeli tak to w jaki sposób? Albo jaki organ Kościoła (inny od papieża) wypowiada się nieomylnie?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 wrz 2009, 12:41

Mnożysz byty. :(

Kościół wypowiada się nieomylnie, dla przykładu, w czasie soborów dogmatycznych lub w ogłoszeniu wyniku procesów kanonizacyjnych.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 wrz 2009, 13:03

Rembov pisze:Mnożysz byty. :(

?

No właśnie, by się za dużo nie domyślać, to określ w jaki sposób to Kościół robi. Podaj jakieś kryteria, bym umiał rozróżnić pomiędzy tym co jest stwierdzeniem nieomylnym, a stwierdzeniem, które może zawierać pomyłkę.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 wrz 2009, 13:33

Rany makuba! Przecież ci podałem dwa konkretne przypadki, gdzie masz nieomylne wypowiedzi Kościoła.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 09 wrz 2009, 13:47

Rembov pisze:Rany makuba! Przecież ci podałem dwa konkretne przypadki, gdzie masz nieomylne wypowiedzi Kościoła.

Adalbertusowi chyba chodzi o kwestie formalne a nie przykłady.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 wrz 2009, 13:55

Turretin pisze:
Rembov pisze:Mnożysz byty. :(

Kościół wypowiada się nieomylnie, dla przykładu, w czasie soborów dogmatycznych lub w ogłoszeniu wyniku procesów kanonizacyjnych.


Nie uważasz, że wypadałoby mnie przeprosić za wcześniejsze pomówienia w tym wątku?

Po trzecie, Turretinie, przypisałeś papieżowi nieomylność w wyniesieniu kogoś na ołtarze. Skorygujesz swoje przekonanie?


Byłoby miło, gdybyś mnie przeprosił.
Nie spodziewam się aż takiej uczciwości z Twojej strony (bo jesteś poddanym papieża), ale mimo wszystko byłoby miło.

Czy rozumiesz różnicę między "Kościół się wypowiada" a "papież się wypowiada"?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości