Pio - a nieomylność Papieża

Rzut oka na historię eklezjalną
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 10:51

Sobór Nicejski I

Co tam się działo! Zwołany przez Pogańskiego Najwyższego Kapłana (Pontifex Maximus) Konstantyna, pewnie mającego sukcesję od samego Nerona. Podobno na soborze tym św. Mikołaj spoliczkował proboszcza Lionu - Ariusza.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 11:46

"Podobno" nie stanowi żadnego argumentu "przeciw". Tak samo jak zwołanie soboru przez Konstantyna. Chcesz wykazać, że ten sobór ogłosił coś sprzecznego z Biblią, to na Pismo Święte się powołuj, a nie na pseudo argumenty mające wywołać niechęć do soboru.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 13:02

Bo legenda o Mikołaju Cudotwórcy, też nie jest argument. Chociaż podobno w każdej legendzie jest odrobina prawdy.

Skoro piszesz o argumentach to przedstaw te, jeżeli istnieją, które są "za".


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 13:11

Adalbertus, zanegowałeś sobór w Nicei, to przedstaw mi przyczyny (poważne), które za tym stoją. Ja nie będę udowadniał, że nie jestem jeleń.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 wrz 2009, 13:11

Rembov pisze:Adalbertus, zanegowałeś sobór w Nicei, to przedstaw mi przyczyny (poważne), które za tym stoją. Ja nie będę udowadniał, że nie jestem jeleń.
kometa ma wytrych
to byl sobór polemiczny wiec nie wazny :P


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
kometa
Posty: 2092
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kometa » 08 wrz 2009, 13:22

Lash pisze:
Rembov pisze:Adalbertus, zanegowałeś sobór w Nicei, to przedstaw mi przyczyny (poważne), które za tym stoją. Ja nie będę udowadniał, że nie jestem jeleń.
kometa ma wytrych
to byl sobór polemiczny wiec nie wazny :P

Jak i sobór? Rozmawialiśmy o bulli a nie o soborze... Po drugie trzeba czytać w języku wtedy używanym i kontekście kultury. Słowa inaczej ważyły kiedyś inaczej dziś.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 13:28

Rembov pisze:Adalbertus, zanegowałeś sobór w Nicei, to przedstaw mi przyczyny (poważne), które za tym stoją. Ja nie będę udowadniał, że nie jestem jeleń.


Rembow. Dokonałeś rozróżnienia pomiędzy nieomylnością papieża i nieomylnością Kościoła. Jako jednym z przykładów tej nieomylności podałeś Sobór Nicejski I, który został zwołany przez pogańskiego kapłana. Wykaż więc w jaki sposób przejawiała się tam w Nicei nieomylność Kościoła. Czy pogański najwyższy kapłan był nieomylny?

Z drugiej strony zastanawiam jaka była podstawa zwołania tego soboru, Biblia nic nie wspomina o soborach, więc dlaczego mam im wierzyć. Nie będę rozwiać tego tematu, bo pewnie byś się nim zajął i porzucił, interesujący mnie - poruszony przez Ciebie - temat, nieomylności Kościoła.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 08 wrz 2009, 13:35

kometa pisze:
Lash pisze:
Rembov pisze:Adalbertus, zanegowałeś sobór w Nicei, to przedstaw mi przyczyny (poważne), które za tym stoją. Ja nie będę udowadniał, że nie jestem jeleń.
kometa ma wytrych
to byl sobór polemiczny wiec nie wazny :P
Jak i sobór? Rozmawialiśmy o bulli a nie o soborze... Po drugie trzeba czytać w języku wtedy używanym i kontekście kultury. Słowa inaczej ważyły kiedyś inaczej dziś.
No tak

Kiedys jak sie mówiło
Zabiję cie - to to robiono
obecnie to czasami głupawe powiedzenie w gronie kolesi

Wiec co Bulla polemiczna jest niewazna a niepolemiczna jest wazna? wiec cale polemika pozasoborowa jest niwazana ? ;)

Bull'a sheet - panie kometo bull'a sheet


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 13:51

Adalbertus pisze:Rembow. Dokonałeś rozróżnienia pomiędzy nieomylnością papieża i nieomylnością Kościoła. Jako jednym z przykładów tej nieomylności podałeś Sobór Nicejski I, który został zwołany przez pogańskiego kapłana. Wykaż więc w jaki sposób przejawiała się tam w Nicei nieomylność Kościoła. Czy pogański najwyższy kapłan był nieomylny?

Adalbertus, ja wskazałem przykład, o który prosiłeś, więc skoro go negujesz, to wykaż sprzeczność tego, co spisał z Biblią, zamiast pleść uparcie bzdury na temat "pogańskiego najwyższego kapłana". Bo akurat to, że zwołał go Konstantyn Wielki o niczym nie świadczy, skoro obradowali na nim chrześcijańscy biskupi.

Adalbertus pisze:Z drugiej strony zastanawiam jaka była podstawa zwołania tego soboru, Biblia nic nie wspomina o soborach, więc dlaczego mam im wierzyć.

Wspomina. Dzieje Apostolskie, rozdział 15 - w obliczy problemu dotyczącego całego Kościoła Apostołowie i prezbiterzy zebrali się aby nad nim obradować i wydać rozporządzenie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 13:57

Rembov pisze:Wspomina. Dzieje Apostolskie, rozdział 15 - w obliczy problemu dotyczącego całego Kościoła Apostołowie i prezbiterzy zebrali się aby nad nim obradować i wydać rozporządzenie.


Słusznie zauważasz, że zrobili to Apostołowie i prezbiterzy. Nie zrobili jednak tego na zlecenie pogańskiego arcykapłana.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 13:59

Jeszcze raz:
Czy fakt zwołania tego soboru przez Konstantyna Wielkiego wpłynął na orzeczenia soboru i sprawił, że są niezgodne z Pismem Świętym? Jeżeli natomiast wpłynął w ten sposób, to wskaż orzeczenia, które są sprzeczne z Pismem Świętym.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kometa
Posty: 2092
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kometa » 08 wrz 2009, 14:04

Lash pisze:
Bull'a sheet - panie kometo bull'a sheet



Sory - ale chciałeś coś "na poziomie" rzez to wyrazić? Może przetłumaczysz na polski co??


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 08 wrz 2009, 14:07

Rembov pisze:Jeszcze raz:
Czy fakt zwołania tego soboru przez Konstantyna Wielkiego wpłynął na orzeczenia soboru i sprawił, że są niezgodne z Pismem Świętym? Jeżeli natomiast wpłynął w ten sposób, to wskaż orzeczenia, które są sprzeczne z Pismem Świętym.


To oczywiste, że wpłynął. Gdyby Konstantyn nie zwołał soboru, to nie byłoby żadnego orzeczenia.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 wrz 2009, 14:13

Adalbertus pisze:
Rembov pisze:Jeszcze raz:
Czy fakt zwołania tego soboru przez Konstantyna Wielkiego wpłynął na orzeczenia soboru i sprawił, że są niezgodne z Pismem Świętym? Jeżeli natomiast wpłynął w ten sposób, to wskaż orzeczenia, które są sprzeczne z Pismem Świętym.


To oczywiste, że wpłynął. Gdyby Konstantyn nie zwołał soboru, to nie byłoby żadnego orzeczenia.

Poproszę o konkretne wskazanie w jaki sposób wpłynął na orzeczenia i określenie, które ich fragmenty i dlaczego są sprzeczne z Pismem Świętym.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości