Bł. Pius IX, KK a wojna secesyjna i CSA.

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bł. Pius IX, KK a wojna secesyjna i CSA.

Postautor: św.tomek » 16 lip 2009, 11:20

Machu Picchu pisze:
św.tomek pisze:przecież to nie była chińska albo węgierska gościnność - była żydowska


Od tego stwierdzenia do małego, nikomu 'nie szkodzącego', pogromu droga jest dość krótka. Twoja postawa zdaje się dowodzić, że miałam rację z antysemityzmem niektórych protestantów.
A Twoja postwa świadczy o bezmyślnuym uleganiu poprawności politycznej u niektórych katolików :P


Jak jakiś debil chce zrobić pogrom, to go zrobi, a pretekst znajdzie choćby w bzyczeniu muchy. Albo wystarczy że otwory gazete i poczyta o kolejnej palestyńskiej dziewczynce zabitej przez izraelski pocisk.

a rosyjska mafia?
włoski faszyzm?
amerykański imperializm?

to też krótka droga do małego pogromu Rosjan? Włochów? Amerykanów?


Nie dajmy sie zwariować - Żydzi to naród wybrany, ale nie naród świętych krów. Jak jakiś Żyd zrobi coś brzydkiego to nie ma powodu by to zakłamywać w imię poprawności politycznej (w najdurniejszym wydaniu)


sanctam pisze:
Machu Picchu pisze:
św.tomek pisze:przecież to nie była chińska albo węgierska gościnność - była żydowska


Od tego stwierdzenia do małego, nikomu 'nie szkodzącego', pogromu droga jest dość krótka. Twoja postawa zdaje się dowodzić, że miałam rację z antysemityzmem niektórych protestantów.


No właśnie, a antysemityzm Lutra :evil: :?:


to samo co np. antysemityzm św. Maksymilaina Kolbe :?: :evil:
z tą różnica, że protestanci nie modlą się do antysemitów, ani ich nie czczą :P


Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 16 lip 2009, 12:18

Turretin pisze:Wiesz, ponad 40 papieży w swoich encyklikach bullach, etc. - aż do XX wieku, jednoznacznie i jednogłośnie pisali, że santa cassa to domek cudownie przeniesiony przez aniołow, a nie przez rodzinę Angelli.

Pytam nie w celach polemicznych, lecz dlatego, że bardzo mnie ten temat interesuje: Czy mógłbyś podać chociaż jedno takie papieskie źródło? Z góry dziękuję i pozdrawiam.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 lip 2009, 13:21

I co z tego hasła miało by wynikać?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 16 lip 2009, 14:50

Turretin pisze:Tam masz dość obszerny artykulik,m zawierający wzmianki o encyklikach i bullach papieskich.

Wiem, wiem, wikipedii też się już naczytałem... i innej propagandy. Myślałem, że linka do bulli albo encykliki mi podasz albo przynajmniej jakiś konkretny cytacik z tychże. No trudno. :-(


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 lip 2009, 15:03

I co z tego miało by wynikać?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bł. Pius IX, KK a wojna secesyjna i CSA.

Postautor: Hallers » 16 lip 2009, 16:55

św.tomek pisze:to samo co np. antysemityzm św. Maksymilaina Kolbe :?: :evil:
z tą różnica, że protestanci nie modlą się do antysemitów, ani ich nie czczą :P
Stanowisko kościoła katolickiego w sprawie ksenofobii i antysemityzmu jest jasne i klarowne. Z drugiej strony to właśnie na tym forum protestanci nazywali Żydów "Dziećmi Szatana" którzy "dostali to o co sami się prosili(tzn. Holokaust)".


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bł. Pius IX, KK a wojna secesyjna i CSA.

Postautor: św.tomek » 16 lip 2009, 17:11

Hallers pisze:
św.tomek pisze:to samo co np. antysemityzm św. Maksymilaina Kolbe :?: :evil:
z tą różnica, że protestanci nie modlą się do antysemitów, ani ich nie czczą :P
Stanowisko kościoła katolickiego w sprawie ksenofobii i antysemityzmu jest jasne i klarowne.
byłoby, gdyby nie kanonizowano ludzi z taką skazą na życiorysie

antysemitami są ludzie, a nie papiery i organizacje, które je zadrukowują
nikt się "oficjalnym stanowiskiem" nie zdołą zazasłonić, gdy zaczną pluć Rydzyki..
najwyżej sobie nim obetrze twarz i wywali do kubła na śmieci

Hallers pisze:Z drugiej strony to właśnie na tym forum protestanci nazywali Żydów "Dziećmi Szatana" którzy "dostali to o co sami się prosili(tzn. Holokaust)".


jacyś katolicy też ich brzydko nazwali, jacyś ateiści także, jacyś muzułmanie tym bardziej, jacyś dziennikarze, jacyś politycy, jacyś cykliści,... Nawet jacyś Żydzi (apostoł Paweł, prorok Jeremiasz) także parę niemiłych reczy o nich napisali...
i co?


Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 16 lip 2009, 17:53

Łatwo jest odwrócić kota ogonem ale póki co to nie znam żadnego katolika który w ten sposób ośmieliłby się wypowiedzieć w ten sposób o Holokauście, a na tym forum jest aż dwóch takich.

Może protestantom obcy jest antysemityzm i ksenofobia rasistowska czy polityczna - jednak czytając tego typu wypowiedzi o Żydach czy innowiercach nie sposób nie zauważyć że nienawiść do tych grup społecznych z pobudek religijnych wyraża się w ten sam prymitywny, jak i nie gorszy sposób.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 lip 2009, 18:12

Hallers pisze:Łatwo jest odwrócić kota ogonem ale póki co to nie znam żadnego katolika który w ten sposób ośmieliłby się wypowiedzieć w ten sposób o Holokauście, a na tym forum jest aż dwóch takich.
Może protestantom obcy jest antysemityzm i ksenofobia rasistowska czy polityczna - jednak czytając tego typu wypowiedzi o Żydach czy innowiercach nie sposób nie zauważyć że nienawiść do tych grup społecznych z pobudek religijnych wyraża się w ten sam prymitywny, jak i nie gorszy sposób.
Masz dziwne zrozumienie rzeczywistości, jeśłi ktoś stwierdza fakt :

"Człowiek przynoszący inną ewangelię od tej prawdziwej jest przeklęty"

które to stwierdzenie ma pokrycie w Biblii (Gal 1:7-9), czy oznacza to, że nienawidzi tych ludzi? To kompletny nonsens. To dokładnie jest tak jak z gejami, wystarczy powiedzieć że eksponowanie homoseksualizmu jest niemoralne i zaraz jest się oskarżanym o siani nienawiści. A gdzie tam jest nienawiść?

Hallers pomyśl na tym co masz napisać i trzeźwo oceń fakty. Z mojego doświadczenia znam wielu katolików którzy pałają autentyczną nienawiścią do Żydów, a jakoś znajomi mi protestanci mówią o Izraelu z miłością.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 16 lip 2009, 18:54

Turretin, Żydzi byli największymi ofiarami Holokaustu ale nie byli jedynymi. Obok nich ginęli Polacy, Rosjanie, Cyganie, homoseksualiści czy nawet sami Niemcy, itp.

A jeżeli uważasz że dla mnie Biblia jest księgą mitów to patrząc na stosunki chrześcijańsko żydowskie wolałbym by rzeczywiście ta Księga traktowana była na równi chociażby z mitologią grecką czy rzymską - przynajmniej ona nie inspiruje nikogo do nienawiści wobec drugiego człowieka.


Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brawario » 16 lip 2009, 19:15

Hallers pisze:
A Łatwo jest odwrócić kota ogonem ale póki co to nie znam żadnego katolika który w ten sposób ośmieliłby się wypowiedzieć w ten sposób o Holokauście, a na tym forum jest aż dwóch takich.

A ja znam niejednego katolika, który w bardzo podobny lub wręcz jeszcze bardziej dosadny sposób wypowiadał się o Żydach i Holocauscie. Raz np. będąc na spotkaniu pewnych świeckich tercjarzy dominikańskich słyszałem taką to opowiastkę (wedle jej autora w 100 procentach autentyczną):
- (Autor): "Pytam się kiedyś pewnego wysoko postawionego polskiego hierarchy kościelnego (nie chodziło bynajmniej o prymasa Wyszyńskiego), dlaczego teraz na zachodzie w Kościele katolickim jest taki kryzys. I podaję mu nazwiska konkretnych hierarchów za to odpowiedzialnych. Na co ów hierarcha w każdym wypadku odpowiada mi, że to żydzi. Konkludując zaś, hierarcha (podobno w tonie żartu) stwierdził: <Żydów trzeba trzy razy potraktować wodą: ochrzcić, umyć, utopić>" :-x
Zresztą historycznie rzecz biorąc, to nie ma co zaprzeczać, iż bracia protestanci traktowali żydów lepiej, aniżeli katolicy lub prawosławni. Owszem, do dziś wspomina się antysemityzm Lutra, jednak w praktyce to:
- w średniowieczu żydzi zostali wypędzeni ze wszystkich katolickich krajów, prócz Polski
- w średniowieczu co pewien czas dochodziło do pogromów, w których zginęło dziesiątki tysięcy żydów
- niektórzy ze Świętych wzywali do wypędzania żydów (vide: św. Jan Kapistran; po jego kazaniach dochodziło zresztą nieraz do antyżydowskich rozruchów)
- w prawosławnej Rosji doszło do wielu pogromów na żydach
Z kolei, w takich tradycyjnie protestanckich krajach jak Anglia czy USA żydzi nieraz znajdowali spokojny dom, z którego nikt ich nie wypędzał, ani nie urządzał im krwawych pogromów.

Z drugiej strony antysemityzm niektórych ludzo KK jest dość naciągany. Ot, choćby wspominany tu jako sztandarowy katolicki antysemita, św. Maksymilian Maria Kolbe, osobiście o żydach wypowiadał się tylko parę razy. I były to wypowiedzi, co prawda krytyczne odnośnie żydów, jednak była też w nich miłość do nich (wzywał w nich do modlenia się za wyznawców judaizmu, mówił, że są oni kochanami dziećmi Maryi i że większość żydów tkwi w błędach z niewiedzy odnośnie prawdziwej istoty chrześcijaństwa). Jest jednak faktem, iż w wydawanym przez Kolbe "Małym Dzienniku" redakcyjne rządy sprawowali antysemici z ONR (jednak podobno ów Święty próbował tonować ich antyżydowskie wypowiedzi i teksty).
Ostatnio zmieniony 16 lip 2009, 19:46 przez Brawario, łącznie zmieniany 1 raz.



Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości