Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 kwie 2017, 08:46

Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?
Na tak postawione pytanie solidną odpowiedź daje pan Fabian:
https://www.youtube.com/watch?v=RHjBXxu ... RYTqR0xw-6
Zapraszam do obejrzenia, i ewentualnych wypowiedzi w tym temacie...
:)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: kontousunięte1 » 19 kwie 2017, 09:41

Nie łudź się. Odpowiedzi ze strony tych, co powinni wysłuchać nie będzie. Link już wstawiałam kilka dni temu, w kilku tematach. Odpowiedzi typowe: szkoda czasu, heretyk itd.itp. :-(
Ale próbować trzeba.
Apropos wykładu. Rzeczowy, dobry, nie stronniczy, ale oparty na faktach. Ja dowiedziałam się kilku nowości w sprawie "ustalania" kanonu (celowo w łapkach ;-) ) i kilku innych dot.np.soborów, papieża Damazego itp.
Kto słuchał ten wie, a reszta niech posłucha lub zignoruje. :D


Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Kazetha » 19 kwie 2017, 13:30

Podejście wielu ludzi do Biblii, jest bardzo zastanawiające. Geolog który odkrywa pradawne skały fascynuje się jak to określił wiek danej góry, miejsca, rzeczy, tworzy na tej podstawie całą naukę, tabele i wzory po czym wszystkich uczą tego w szkołach i na uniwersytetach. Wielcy historycy odkrywają dawne pisma, tak dokładnie określają ich wiek, wystarczy kilka kopii by uznać coś za prawdziwe po czym wszystkich uczą tego w szkołach i na uniwersytetach. Jeszcze inni zajmują się z ogromną fascynacją proroctwami Nostradamusa czy jakimikolwiek innymi zjawiskami w stylu paranormalnych, szukając i wykazując masę "dowodów". I tak dalej i tak dalej...

Ale powiedz komuś o Biblii. Powiedz, że przerasta kilkudziesięciokrotnie liczbą kopii wszystkie starożytne pisma. Że zawiera w sobie spełnione pororoctwa w stu procentach i wiele jeszcze tych, które nadejdą (proroctwo o Cyrusie Izajasza, to jest prawdziwa bomba). Opowiadaj o jej niesamowitej spójności biorąc pod uwagę fakt ile ją pisano, kto, gdzie, jak i kiedy. Pokazuj, jak od początku do samego końca jednym ciągiem wszędzie przejawia się postać Chrystusa...

... ale nie. Usłyszysz, że to może był spisek apostołów. Albo, że to przypadek. Że może być dużo innych wyjaśnień. Że może ów naukowcy mylą się w przypisywaniu datowania i autorstwa ksiąg. Ogólnie wiele teorii spiskowych na ten temat, a w ogóle cała Biblia to największy spisek w dziejach. Każdy na siłę wynajdzie jakiś kruczek, byle spróbować jej dopiec.

Gdyby Biblia nie była związana bezpośrednio z wiarą i Bogiem, tylko była jakiś tworem na płaszczyźnie wyłącznie świeckiej, czysto ludzkiej to dziś wszyscy podchodziliby do niej z gigantycznym szacunkiem wypowiadając poematy na jej temat. Nie chodzi o to żeby każdy na siłę czy na dowód uwierzył ot tak w całe Pismo, to często jest proces. Ale większość po prostu BOI SIĘ potraktować Biblię poważniej.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Zbyszekg4 » 19 kwie 2017, 14:27

Diabeł ze swymi demonicznymi zastępami dba o to, by było tak, jak piszesz, Kazetha...
To nas w zasadzie nie może dziwić - przecież szatan nie był by sobą, gdyby nic nie robił w temacie niszczenia Biblii; to, że ona przetrwała, to tylko Boża łaska, i Jego w tym cel: abyśmy nie byli jak dzieci we mgle, w poznawaniu Boga i Jego woli...
Chwała Mu! :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Rembov » 20 kwie 2017, 09:31

Zbyszekg4 pisze:Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?
Na tak postawione pytanie solidną odpowiedź daje pan Fabian:

2,5 godziny słuchania aby znaleźć odpowiedź na pytanie, którą wyszukuję w pięć minut w nauczaniu Kościoła Chrystusa? Dla mnie bez sensu.

120 Tradycja apostolska pozwoliła Kościołowi rozpoznać, jakie pisma powinny być zaliczone do ksiąg świętych 94.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-1-2.htm
Przypis: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-1-2.htm#132


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: kontousunięte1 » 20 kwie 2017, 09:39

Z takim podejściem, mój drogi, dalej .... giniesz. :-(


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: KAAN » 20 kwie 2017, 09:59

Rembov pisze:Tradycja apostolska pozwoliła Kościołowi ...
Tradycję spersonifikowano, stała się kolejnym bałwanem w katolicyzmie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Rembov » 20 kwie 2017, 10:08

kontousunięte1 pisze:Z takim podejściem, mój drogi, dalej .... giniesz. :-(

A cóż jest błędnego w zaufaniu do Boga, który po pierwsze powołał do istnienia Kościół, po drugie obiecał chrześcijanom opiekę Ducha Świętego, a po trzecie powołał w Kościele biskupów do dbania o prawidłową wiarę?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: KAAN » 20 kwie 2017, 10:59

Rembov pisze:A cóż jest błędnego w zaufaniu do Boga, który po pierwsze powołał do istnienia Kościół,
To zdanie w twoich ustach ma bardzo przewrotne znaczenie, bo w kontekście twojego przywiązania do tradycji i siły sprawcze organizacji kościelnej której ufasz to one stają się bogiem który powołał do istnienia twój kościół. Rembov, nawet nie wiesz jak bardzo zepsułeś obraz twojej wiary. kontousunięte1 ma rację; giniesz. Nawróć się póki czas, szkoda cię i twojej gorliwości. Paweł też był przed nawróceniem gorliwy w zwalczaniu Kościoła, ale kiedy się nawrócił był gorliwszy w służbie Pańskiej.
po drugie obiecał chrześcijanom opiekę Ducha Świętego,
I dotrzymał obietnicy, mamy Ducha Świętego, każdy zbawiony został zanurzony w Duchu Świętym który nas prowadzi, poucza, porusza naszym sumieniem, pokazuje drogę po jakiej mamy iść. Ty też mozesz z tego skorzystać kiedy się nawrócisz.
a po trzecie powołał w Kościele biskupów do dbania o prawidłową wiarę?
Nie biskupów, ale nauczycieli, pasterzy, nadzorców, starszych, pomocników. Pan Jezus nie powołał instytucji kościelnej, ale powołał do istnienia społeczność zbawionych w której służą bracia majacy dary duchowe wymienione wyżej. Ty też mógłbyś być jednym z takich usługujących, gdybyś się nawrócił i uwierzył w prawdziwego Pana Jezusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Rembov » 20 kwie 2017, 11:32

KAAN pisze:
a po trzecie powołał w Kościele biskupów do dbania o prawidłową wiarę?
Nie biskupów, ale nauczycieli, pasterzy, nadzorców, starszych, pomocników.

Biblia Tysiąclecia, wyd II (1971)

Dz 20:28 bt2 "(28) Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią."

Tischendorf 8th Ed.

Dz 20:28 gnt-tis "(28) προσεχετε εαυτοις και παντι τω ποιμνιω εν ω υμας το πνευμα το αγιον εθετο επισκοπους ποιμαινειν την εκκλησιαν του κυριου ην περιεποιησατο δια του αιματος του ιδιου"
BLB
Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biskup

Komentarza, jak widać z przytoczonych cytatów, nie potrzeba i jaki KAAN jest, każdy widzi.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: KAAN » 20 kwie 2017, 12:26

Rembov pisze:
Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biskup
Komentarza, jak widać z przytoczonych cytatów, nie potrzeba i jaki KAAN jest, każdy widzi.
Rzeczywiście nie trzeba komentarza; episcopos to nadzorca, opiekun a nie biskup i jaki Rembov jest każdy widzi.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Dragonar » 22 kwie 2017, 12:44

Rembov pisze:2,5 godziny słuchania aby znaleźć odpowiedź na pytanie, którą wyszukuję w pięć minut w nauczaniu Kościoła Chrystusa? Dla mnie bez sensu.

120 Tradycja apostolska pozwoliła Kościołowi rozpoznać, jakie pisma powinny być zaliczone do ksiąg świętych 94.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-1-2.htm
Przypis: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-1-2.htm#132

:D Aby zaakceptować w 5 minut to, co mówi Kościół Katolicki o Biblii, najpierw trzeba uznawać Kościół Katolicki za ostateczny autorytet w sprawach wiary. Dla protestantów najwyższym autorytetem jest Pismo, stąd tworzą 2,5-godzinne dokumenty, w których tłumaczą, dlaczego warto temu autorytetowi zaufać. Z kolei katolicy mogą tworzyć podobnie długie filmy na temat tego, dlaczego to właśnie Kościół z siedzibą w Rzymie jest prawdziwym Kościołem Chrystusa: LINK, LINK, LINK.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Rembov » 23 kwie 2017, 12:17

Dragonar pisze: Dla protestantów najwyższym autorytetem jest Pismo, stąd tworzą 2,5-godzinne dokumenty, w których tłumaczą, dlaczego warto temu autorytetowi zaufać.

Zaś dla katolików najwyższym autorytetem jest Bóg, dlatego nie potrzebujemy 2,5 godzinnego "dokumentu", aby przyjąć z pełną ufnością nauczanie na temat Biblii, które objawił i przekazał swojemu Kościołowi, aby je przechowywał i podawał do wierzenia. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: KAAN » 24 kwie 2017, 08:32

Rembov pisze:Zaś dla katolików najwyższym autorytetem jest Bóg,..
Nie wierzę ci Rembov, gdyby był Bóg to respektowałbyś Boże Słowo jako najwyższy autorytet, ty jednak wolisz zdanie swojej hierarchii i bliżej nieokreślonej tradycji.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Postautor: Rembov » 24 kwie 2017, 08:42

KAAN pisze:
Rembov pisze:Zaś dla katolików najwyższym autorytetem jest Bóg,..
Nie wierzę ci Rembov,

To już twój problem.

gdyby był Bóg to respektowałbyś Boże Słowo jako najwyższy autorytet,

Najwyższy autorytet może być WYŁĄCZNIE jeden. Jeżeli stawia się na tym miejscu Biblię, to Bóg automatycznie spada na drugie miejsce. Dlatego wybacz, ale my jednak będziemy mieli Boga za najwyższy autorytet.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości