Inkwizycja

Rzut oka na historię eklezjalną
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 31 sty 2008, 22:31

Ble-ble... rwij sobie włosy skąd ci się żywnie podoba...


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 22:33

Axanna pisze:P.S. Michałku, a moja wypowiedz Tobie nie zaimponowała przypadkiem?


Pomarzyć zawsze pani może.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 31 sty 2008, 22:35

Nie pochlebiaj sobie...


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 22:36

Pani sobie pochlebia tym pytaniem. I proszę, żeby skończyła pani trollować w tym temacie.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 31 sty 2008, 22:39

Michał pisze:Timothy, zaimponowałeś mi swoimi wypowiedziami. Gdyby wszyscy protestanci prezentowali taką postawę jak Ty, dyskusje międzywyznaniowe wyglądałyby inaczej, lepiej.

hehe dobre dobre :mrgreen:
Axanna pisze:Posłuchać Ciebie Timothy to wychodzi na to, że mamy w milczeniu przyjmować pierdoły, podobne do tych, do jakich tu gdzieś Michałek linka podawał - jaka inkwizycja była niemalże nieodzowna i rzetelna i wcale nie taka czarna, jak smarują podli protestanci. Nic dziwnego, że Twoja wypowiedz tak Michałkowi zaimponowała - niechaj protestanci nie wyciągają, bo zawadza bajędy pleść, wszyscy mają zamknąć oczęta na przeszłość - było-minęło, tak? Tylko KK będzie napuszczać różowego tumanu - reszta jest od słuchania.....

Ja doskonale rozumiem twoje oburzenie. Z tym, że taka postawa nie w moim stylu jest. Szczerze mówiąc, mało mnie obchodzi to co mówi Pan Michał i jego koledzy ze stronnictwa katolickiego. Po prostu tego nie przyjmuje, bo nie mogę. I sprawa tego, jak katolicy przedstawiają inkwizycję też mnie mało obchodzi. Trzeba być sobą, a protestanci chyba swoje wiedzą nie?


;)
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 31 sty 2008, 22:39

Oczywiście, proszę pana, trollowanie, to przecież pana domena... fachowiec!

Timothy, ja Cię też rozumiem, jednakże zważywszy na katolickie wpisy tutaj, nie możemy przechodzić nad nimi do porządku dziennego jakby nigdy nic.... Zgodzić się z tupetem Yarpenczo i nie wypominać inkwizycji, gdy bredzą o sukcesji? Musielibyśmy wtedy w ogóle się zamknąć i "w pokorze" przyznać iż "jedyny prawdziwy Kościół - to katolicki"...
Ostatnio zmieniony 31 sty 2008, 22:43 przez Axanna, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 22:41

Wszystkie pani niekulturalne i trollujące wypowiedzi zostały przeze mnie zgłoszone Administracji Forum. Kolejne również będę zgłaszał, aż nie przestanie pani spamować.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 31 sty 2008, 22:47

a obłuda, Michałku, mieści się w Twoje pojęcie "kulturalnej dyskusji"? Zgłaszaj sobie.... kulturalny Ty nasz...


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 22:50

W związku z oskarżeniem o obłudę, które traktuję jako pomówienie, kolejny pani post został zgłoszony administracji forum.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
__ngr_
Gender: None specified

Postautor: __ngr_ » 31 sty 2008, 23:48

a może by tak na temat Michale?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 23:50

Hungry, żeby rozmawiać na temat, trzeba mieć z kim. Na razie byłem tu prowokowany do scysji, o czym zawiadomiłem już Administrację.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 lut 2008, 10:40

Michał pisze:Timothy, zaimponowałeś mi swoimi wypowiedziami. Gdyby wszyscy protestanci prezentowali taką postawę jak Ty, dyskusje międzywyznaniowe wyglądałyby inaczej, lepiej.

1. Protestanckie wykonanie wyroku na Servecie jest inne niz Katolicka Inkiwzycja dlatego ze nie jest przedmiotem Wiary i Zbawienia. Katolikow do zbawianie obliguje :
- Jednosc z Kosciolem w sprawie Dogmatow, i Edyktow, Bull Papieskich
Inkwizycja Katolicka wiec jest sprawa Wiary i Zbawienia! Podawana jest przez nieomylny kosciol. Tak samo jak bulla ktoregos papierza "Kto twierdzi ze nawracanie heretykow sila i mieczem jest zle niech bedzie wyklety". - jakos tak cytuje z pamieci wybaczcie.
2. Protestanci nie sa w "jednosci" z kosciolem na zasadzie lineranej /lacznosc z poprzednimi pokoleniami papiezy i kaplanow i w koncu z Jezusem/ jak to jest w KRK,/ ale na zasadzie centralizmu / lacznosc z Jezusem i kazdym czlonkiem ciala Chrystusowego przez Niego/. Dlatego lacznosc a Kalwinem, Lutrem, czy Sw Franciszkiem nie ma WPLYWU na relacje z Jezusem.
Jak widac z powyzszego sa to calkowicie inne jakosciowo zjawiska. z pkt widzenia
Zbawienie i jednosci "winy".


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 31 maja 2010, 17:41

Odgrzewam temat bo znalazłem coś ciekawego w wypowiedzi z innego tematu napisanej przez, czytanego przeze mnie ostatnio pasjami, Turretina..
Mam nadzieję że nie obrazi się że przeniosłem go do dyskusji z katolikami.
fragment ten rozbawił mnie do łez ale pomyślałem że demaskuje on fałsz uogólnień w patrzeniu na katolicką inkwizycję dlatego warto go wyciągnąć.

Autor opisuje perypetie Serweta jeszcze przed jego uwięzieniem w Genewie o tym jak został zatrzymany i przesłuchiwany przez katolicką inkwizycję a następnie pisze:

Servet był w areszcie domowym, jednak poprzez służącego szybko pożyczył 300 koron od przeora klasztoru św. Piotra i 7 IV o godz. 4 rano przez ogród (pożyczył od strażnika klucz do ogrodu pod pozorem pójścia za potrzebą). O ucieczce Serveta zorientowano się dopiero po 2 godzinach. Zamknięto bramy etc. Na próżno – uciekł.



poprzez służącego
:)


szybko pożyczył
!! :)


szybko pożyczył 300 koron od przeora klasztoru św. Piotra
:)

(pożyczył od strażnika klucz do ogrodu pod pozorem pójścia za potrzebą
:)

O ucieczce Serveta zorientowano się dopiero po 2 godzinach


:)


Po prostu totalitarna machina inkwizycji ciemiężąca narody... ;)

Niektórzy śmiało porównują ją do gestapo... :)

A tu ,jeśli sie dobrze zastanowić to jawi się świat jesieni średniowiecza który dla nas,rzeczywiście wychowanych w totalitaryzmie albo przynajmniej w jego oparach jest niepojęty.

Serwet siedząc w areszcie ma służącego!

Wysyła służącego po pożyczkę do przeora klasztoru św Piotra!

Najwyrażniej wolno mu to robić i nikt mu tego nie zabrania a każdym razie służący nie boi się że zostanie za to ukarany ani nie boi się przeor udzielić pożyczki!

Przeor udziela pożyczki i to dużej, osobie oskarżonej i zatrzymanej pod zarzutem herezji!

Nie boi się że zostanie o coś oskarżony przez inkwizycję!!

Nie boi się że Serwet mu nie odda!

Ani Serwet ani przeor nie boją się że służący ukradnie pieniądze!

Udziela pożyczki szybko, bez żyrantów i zaświadczeń!!

Serwet pożycza od strażnika klucz do ogrodu!!!

Pod pozorem pójścia za potrzebą!

Strażnik raczej nie przewiduje ucieczki i nie boi się konsekwencji ze strony inkwizycji w przypadku ucieczki więźnia! A w każdym razie najwyraźniej żadnych poważnych konsekwencji się nie spodziewa!
bo ucieczkę spostrzega po około 2 godzinach!

Naprawdę bardzo prawdopodobne że Serwet ze łzami w oczach wspominał katolicką ikwizycję gnijąc w loszku w Genewie i załatwiając się pod siebie.Z tamtąd już nie uciekł!


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 cze 2010, 11:36

Lash pisze:Dla mnie to co zrobił Kalwin jest tym co zrobiłby każdy z nas!
Świadczył PRZECIWKO SERVETOWI bo widział jego przestępstwaprzeciwko ówczesnemu prawu.
Jesli świadek który chce aby wykonano sprawiedliwy wyrok na rozprawie jest mordercą to i Kalwin jest!

To teraz się zastanawiam, czy Lash za równie sprawiedliwe uznaje wyroki, które na podstawie orzeczeń Inkwizycji wydały sądy krajów katolickich za naruszenie obowiązującego w nich prawa.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 12:02

Rembov pisze:
Lash pisze:Dla mnie to co zrobił Kalwin jest tym co zrobiłby każdy z nas!
Świadczył PRZECIWKO SERVETOWI bo widział jego przestępstwaprzeciwko ówczesnemu prawu.
Jesli świadek który chce aby wykonano sprawiedliwy wyrok na rozprawie jest mordercą to i Kalwin jest!

To teraz się zastanawiam, czy Lash za równie sprawiedliwe uznaje wyroki, które na podstawie orzeczeń Inkwizycji wydały sądy krajów katolickich za naruszenie obowiązującego w nich prawa.
Uważam jez za inne!
Przyczyna Prosta. Kościoł w Gebnewie nie mógł wydawać wyroków. KRK torobił
Kosicoł W genevie nie wymuszał ekskomunika wyroków Rzym to robił!
kościół w genewie nie namawiał do nieposłuszeństwa włady Rzym to robił
i wiele innych!


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości