Inkwizycja

Rzut oka na historię eklezjalną
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 19 sty 2008, 00:11

kania pisze:Jak patrzę na tą sprawę, widzę ludzi, których zabijano (nie ważne dlaczego)!!!. Jestem w kościele protestanckim i nie zauważyłam jakiejkolwiek propagandy na ten temat.


Hm... Ile wyroków śmierci wydała Inkwizycja?


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 sty 2008, 18:05

Yarpen Zirgin pisze:
kania pisze:Jak patrzę na tą sprawę, widzę ludzi, których zabijano (nie ważne dlaczego)!!!. Jestem w kościele protestanckim i nie zauważyłam jakiejkolwiek propagandy na ten temat.
Hm... Ile wyroków śmierci wydała Inkwizycja?
Hmm a ile wyrokow wydano w Hitlerowskich niemczech ... 100% tych ktorych naprawde zabito ???


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
kania
Posty: 42
Rejestracja: 11 sty 2008, 22:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kania » 19 sty 2008, 19:08

Yarpen Zirgin pisze:Hm... Ile wyroków śmierci wydała Inkwizycja?


Kilkaset napewno. Nawet jeśli często sama nie mogła wydawać wyroków śmierci to przekazanie skazańca pod sąd świecki był z tym chyba równoznaczny.


Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Cynthia » 19 sty 2008, 20:18

Gdyby był nawet tylko jeden wyrok, to co, zło jest mniejsze? Każde życie człowieka ma wartość.
A jeśli nie mogli sami zabijać tylko przekazywali skazańca władzom świeckim to co to zmienia? Zachowali się jak Żydzi, którzy przekazali skazańca Rzymianom.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 26 sty 2008, 15:11

Kapitan Nemo pisze:Jakiś czas temu słyszałem audycję radiową,w której inkwizycja została określona jako "katolickie gestapo"Autor porównując inkwizycję do gestapo wskazał m.in następujące podobieństwa:
-posługiwanie się donosami i konfidentami
-używanie tortur dla wymuszenia przyznania się do winy(które było koronnym dowodem)

Mt 19:16-19
16. A oto podszedł do Niego pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?
17. Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania.
18. Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie,
19. czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 sty 2008, 16:42

Yarpen Zirgin pisze:
Kapitan Nemo pisze:Jakiś czas temu słyszałem audycję radiową,w której inkwizycja została określona jako "katolickie gestapo"Autor porównując inkwizycję do gestapo wskazał m.in następujące podobieństwa:
-posługiwanie się donosami i konfidentami
-używanie tortur dla wymuszenia przyznania się do winy(które było koronnym dowodem)

Mt 19:16-19
16. A oto podszedł do Niego pewien człowiek i zapytał: Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?
17. Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania.
18. Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie,
19. czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!
(BT)
O sedzia sie znalazl.... A co tez tego sluchales? ze wiesz?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 26 sty 2008, 17:18

LOL :evil:

Genewa - kalwińskie gestapo
Salem - purytańskie gestapo

Gramy w ping-ponga? :roll:


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 26 sty 2008, 17:43

Warto wspomnieć, że faszyści, mordując ludzi, nigdy nie przykrywali swych zbrodni imieniem Jezusa, jak i nie wmawiali, iż robią to w imię miłości...


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 26 sty 2008, 17:54

Co - "A mordercy Serveta i "czarownic" z Salem?


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 26 sty 2008, 19:44

Lash pisze:
Michał pisze:A mordercy Serveta i "czarownic" z Salem?
Bredzisz? Kto pierwszy wydal wyrok smierci na Serveta?


Łk 6:41-42
41. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?
42. Jak możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku, gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 26 sty 2008, 20:12

Yarpenczo ostatnio samymi cytatami sypie 8-) A może jakiś komentarzyk, "ewangeliczny" Ty nasz... z dwoma belkami w każdym oku :shock:
I starczy już jeden i ten sam werset wszędzie wklejać, co? płytę zacięło czy co...


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 26 sty 2008, 20:18

Axanna pisze:Yarpenczo ostatnio samymi cytatami sypie

2 Tm 3:16-17
16. Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości -
17. aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości