Inkwizycja

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 sty 2008, 22:23

Sprawe Kalwina z tematu Inkwizycja dano tu:

http://protestanci.forumowisko.net/viewtopic.php?t=196

Lash


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 27 sty 2008, 14:50

Axanna pisze:Co - "A mordercy Serveta i "czarownic" z Salem?


Czy przypadkiem mordując ludzi, nigdy nie przykrywali swych zbrodni imieniem Jezusa, jak i nie wmawiali, iż robią to w imię miłości...


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 28 sty 2008, 12:30

A czy przypadkiem napotkałeś gdzieś od strony protestanckiej, podobny bełkot do tego, jaki podałeś o inkwizycji, jakie to "najbardziej obiektywne" mordy byli swego czasu...


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 28 sty 2008, 20:33

Bełkot o Inkwizycji to podaje strona protestancka...


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 28 sty 2008, 21:14

Jasssssne!A jakże inaczej.... katolicy to tylko szczerą prawdę... na wszystkie tematy.
Jak w czasach średniowiecza i inkwizycji, tak i teraz... bez zmian.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 31 sty 2008, 18:14

Tak patrzę i widzę, że gdzieć uciekło jedna ważna kwestia:

Czym to różni się spalenie Serveta na stosie przez protestantów, od spalenia przez katolików dowolnego heretyka?

Jak dla mnie, to niczym.
A skoro niczym się nie różni, to dlaczego protestanci ciągle przypominają, jaki to KK był zły skoro wprowadził Inkwizycję, skoro sami postępowali tak samo i karali śmiercią za trwanie w wierze katolickiej lub herezji (Servet)?


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 31 sty 2008, 18:32

Niczym się nie różni. Tu masz rację. Właśnie dlatego określenie "protestantyzm" jest takie niebezpieczne bo liczy się nowe stworzenie a nie bycie protestantem lub nie.


;)
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 31 sty 2008, 18:39

Timothy pisze:Niczym się nie różni. Tu masz rację. Właśnie dlatego określenie "protestantyzm" jest takie niebezpieczne bo liczy się nowe stworzenie a nie bycie protestantem lub nie.


Achaś, czyli dzisiejsi prostestanci nie odpowiadają za grzechy poprzedników?
Nie musicie za nie bić się w piersi i przepraszać?


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 31 sty 2008, 18:44

Tak samo jak dzisiejsi niemieccy nastolatkowie nie odpowiadają za chore i nieludzkie wyczyny Hitlera i spółki. Z resztą, protestanci - co to znaczy protestanci? Liczy się nowonarodzenie a nie czy ktoś jest protestantem czy jest jakimś innym ....'tantem.
Jeżeli tak podchodzisz do tego to musiałbym przepraszać wszystkich i za wszystko.


;)
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 31 sty 2008, 18:53

Timothy pisze:Tak samo jak dzisiejsi niemieccy nastolatkowie nie odpowiadają za chore i nieludzkie wyczyny Hitlera i spółki. Z resztą, protestanci - co to znaczy protestanci? Liczy się nowonarodzenie a nie czy ktoś jest protestantem czy jest jakimś innym ....'tantem.
Jeżeli tak podchodzisz do tego to musiałbym przepraszać wszystkich i za wszystko.


To skoro liczy się "dziś" i "narodzenie na nowo", to dlaczego ciągle jest wyciągana ta nieszczęsna Inkwizycja jako argument przeciwko Kościołowi katolickiemu?
Przepraszam, ale jeśli pociągacie nas do odpowiedzialności za grzechy katolików ze średniowiecza, to niby dlaczego dzisiejsi protestanci nie mieli by odpowiedzieć za grzechy tych z wieku XVI?
Albo przestańcie wyciągać Inkwizycję, albo przyznajcie się do błędów potestantów z XVI wieku i przeproście za nie (tak jak Kk za Inkwizycję).

I proszę się nie obrażać, ale to zdecydowanie trąci hipokryzją wypominać Inkwizycję, skoro wasi przodkowie w wierze postępowali identycznie, jak katoliccy.


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Timothy
Posty: 26
Rejestracja: 22 sty 2008, 17:19
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Oz
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Timothy » 31 sty 2008, 18:59

Yarpen Zirgin pisze:To skoro liczy się "dziś" i "narodzenie na nowo", to dlaczego ciągle jest wyciągana ta nieszczęsna Inkwizycja jako argument przeciwko Kościołowi katolickiemu?

Ja nie wyciągam... przynajmniej staram się tego nie robić. A jeśli pamiętasz moją wypowiedź atakującą katolików i związaną właśnie z tym tematem ( z dalekiej przeszłości bo znamy się już w tym wirtualnym świecie trochę czasu ;-) ) to bardzo ale to bardzo i szczerze Cię przepraszam.
Yarpen Zirgin pisze:Albo przestańcie wyciągać Inkwizycję, albo przyznajcie się do błędów potestantów z XVI wieku i przeproście za nie (tak jak Kk za Inkwizycję).

Nom...słuszna uwaga...
Yarpen Zirgin pisze:proszę się nie obrażać, ale to zdecydowanie trąci hipokryzją wypominać Inkwizycję, skoro wasi przodkowie w wierze postępowali identycznie, jak katoliccy.

Spokojnie ja bym tak nie przesadzał bo przodkowie w wierze to to byli moi żadni. Moi przodkowie w wierze, jeśli już takiego terminu używamy, to byli apostołowie, uczniowie, kościół jaki znamy z kart NT. To tak na marginesie, małe sprosto..wanie


;)
Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 21:38

Timothy, zaimponowałeś mi swoimi wypowiedziami. Gdyby wszyscy protestanci prezentowali taką postawę jak Ty, dyskusje międzywyznaniowe wyglądałyby inaczej, lepiej.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 31 sty 2008, 22:22

Timothy pisze:
Yarpen Zirgin pisze:Albo przestańcie wyciągać Inkwizycję, albo przyznajcie się do błędów potestantów z XVI wieku i przeproście za nie (tak jak Kk za Inkwizycję).


Nom...słuszna uwaga...

Nie mogę się zgodzić... nie widzę nic słusznego, gdyż KK ciągle bredzi o "sukcesji", "ciągłości" i podobnych bzdurach. Co więcej posuwają się do takich perfidnych świństw jak wybielanie tej ohydnej, najbardziej perfidnej i największej w historii ludzkości zbrodni. Posłuchać Ciebie Timothy to wychodzi na to, że mamy w milczeniu przyjmować pierdoły, podobne do tych, do jakich tu gdzieś Michałek linka podawał - jaka inkwizycja była niemalże nieodzowna i rzetelna i wcale nie taka czarna, jak smarują podli protestanci. Nic dziwnego, że Twoja wypowiedz tak Michałkowi zaimponowała - niechaj protestanci nie wyciągają, bo zawadza bajędy pleść, wszyscy mają zamknąć oczęta na przeszłość - było-minęło, tak? Tylko KK będzie napuszczać różowego tumanu - reszta jest od słuchania..... A takiego... :-/

P.S. Michałku, a moja wypowiedz Tobie nie zaimponowała przypadkiem?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 31 sty 2008, 22:28

Axanna pisze:Co więcej posuwają się do takich perfidnych świństw jak wybielanie tej ohydnej, najbardziej perfidnej i największej w historii ludzkości zbrodni.


Jak czytam te owoce tych pani ataków nienawiści, to nie wiem, czy śmiać się, czy też płakac rwąc sobie włosy z głowy...

Axanna pisze:pierdoły


Nie ma to jak kultura dyskusji...

Axanna pisze:Michałek
Axanna pisze:Michałkowi


Bruderszaftu z panią nie piłem i nie zamierzam, więc - bez spoufalania się.

Axanna pisze:Nic dziwnego, że Twoja wypowiedz tak Michałkowi zaimponowała


Wypowiedź Timothy'ego zaimponowała mi, bo pokazała, że są też normalni protestanci.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości