Daty powstawania ksiąg Pisma Świętego

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Daty powstawania ksiąg Pisma Świętego

Postautor: Rembov » 05 mar 2009, 09:50

KAAN, w innym wątku, napisał:

"Księga Koheleta była od powstania w XwBC w kanonie"

Encyklopedia PWN:

"Księga Koheleta, Księga Eklezjastesa, poet. księga Starego Testamentu z ok. III w. p.n.e."
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3923661

Kto ma rację?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Daty powstawania ksiąg Pisma Świętego

Postautor: KAAN » 05 mar 2009, 10:43

Rembov pisze:KAAN, w innym wątku, napisał:

"Księga Koheleta była od powstania w XwBC w kanonie"

Encyklopedia PWN:

"Księga Koheleta, Księga Eklezjastesa, poet. księga Starego Testamentu z ok. III w. p.n.e."
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3923661

Kto ma rację?
Ja, encyklopedia podaje błędne dane. Księga powstała w Xw za panowania Salomona, napisał ją sam Salomon król Izraela. Informacje o powstaniu księgi w IIIwBC pochodzą z liberalnej teologii która robi co może żeby zdyskredytowac Słowo Boże. Takie są niestety przypiski w katolickiej Biblii Tysiąclecia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 05 mar 2009, 11:00

KAAN, w odpowiedzi na moje pytanie, napisał:

"Ja, encyklopedia podaje błędne dane."

Czy możesz poprzeć jakimiś źródłami to przekonanie, że akurat ty masz rację?

"Księga powstała w Xw za panowania Salomona, napisał ją sam Salomon król Izraela."

Skąd zaczerpnąłeś informację o dacie powstania księgi? Gdzie napisano, że spisał ją Salomon, król Izraela?

"Informacje o powstaniu księgi w IIIwBC pochodzą z liberalnej teologii która robi co może żeby zdyskredytowac Słowo Boże. "

Czy masz jakieś źródło, które potwierdzi, że te informacje, o powstaniu księgi w III wieku, są błędne?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 05 mar 2009, 11:11

Rembov pisze:KAAN, w odpowiedzi na moje pytanie, napisał:
"Ja, encyklopedia podaje błędne dane."
Czy możesz poprzeć jakimiś źródłami to przekonanie, że akurat ty masz rację?
Biblia:
1 Słowa Kaznodziei, syna Dawida, króla w Jeruzalemie.
"Księga powstała w Xw za panowania Salomona, napisał ją sam Salomon król Izraela."

Skąd zaczerpnąłeś informację o dacie powstania księgi? Gdzie napisano, że spisał ją Salomon, król Izraela?
z Biblii :
1 Słowa Kaznodziei, syna Dawida, króla w Jeruzalemie.
"Informacje o powstaniu księgi w IIIwBC pochodzą z liberalnej teologii która robi co może żeby zdyskredytowac Słowo Boże. "
Rembov pisze:Czy masz jakieś źródło, które potwierdzi, że te informacje, o powstaniu księgi w III wieku, są błędne?
Biblia :
1 Słowa Kaznodziei, syna Dawida, króla w Jeruzalemie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 05 mar 2009, 11:24

Takie słowa może napisać każdy w dowolnym tekście. Nie stanowią potwierdzenia, że tę księgę rzeczywiście napisał król Salomon. Szczególnie, że autor określił się jako "Kaznodzieja, syn Dawida, króla w Jerozolimie", a nie "król Salomon, syn Dawida, króla w Jerozolimie".

Inną sprawą jest to, że słowa "syn Dawida" nie muszą oznaczać, że osoba tak o sobie mówiąca, jest rodzonym dzieckiem króla Dawida. Na przykład Mt 1:20 mówi o Józefie, że jest synem Dawida, a przecież ojcem Józefa był Jakub. Tym samym określenie "syn Dawida" jest także określeniem rodu, więc wyciąganie wniosku, że Kaznodzieja jest królem Salomonem staje się wątpliwe.


Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 05 mar 2009, 14:36

Rembov wybacz, ale w tej dyskusji jesteś bez szans. Podejście do tego tematu forsowane przez KAAN'a zakłada, że autorami ksiąg są te osoby, które występują w nazwach ksiąg. Jeśli więc będziesz rozmawiał o księdze Genesis a inna nazwa tej księgi to I Księga Mojżeszowa KAAN stwierdzi, że autorem jest Mojżesz i umieści datę jej powstania tak, aby pasowała z grubsza do czasów w których Mojżesz przypuszczalnie żył i działał. Każdą sugestię, że mogło być inaczej skwituje informacją o szatańskiej liberalnej teologii. Więc jeśli chcesz z Nim o tym rozmawiać o datach powstania ksiąg jedyne co uda się wam osiągnąć przy waszym podejściu do zagadnienia to popisowa awantura.


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 05 mar 2009, 14:39

Rembov pisze:Takie słowa może napisać każdy w dowolnym tekście.
Moze, ale te napisał Salomon pod natchnieniem Ducha Świetego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 05 mar 2009, 14:42

Machu Picchu pisze:Rembov wybacz, ale w tej dyskusji jesteś bez szans. Podejście do tego tematu forsowane przez KAAN'a zakłada, że autorami ksiąg są te osoby, które występują w nazwach ksiąg..
Uprawiasz niezbyt ładny styl rozmowy, wmawiasz mi cos czego nie głoszę, nie myślę i nie wierzę. Jeśli chcesz rozmawiać uczciwie to porozmawiajmy o konkretnych księgach, rzeczowo, inaczej wzniecasz spory i siejesz złe myslenie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 05 mar 2009, 15:04

ann_in_grace pisze:Machu, dlaczego uwazasz, prawdopodobnie za Munhausenem, ze to nie Mojzesz?


Ann nie chcę o tym rozmawiać. Skutkiem takiej rozmowy będzie kolejny spór na forum publicznym o to 'jak było naprawdę'. I znowu będzie jak w sporze dwóch studentów - nikt nikogo do niczego nie przekona, wszyscy pozostaną przy swoich zdaniach a jedyne co pozostanie to kolejny wielostronicowy wątek niczego w istocie nie wnoszący do tematu. Mi osobiście nie czyni różnicy kto jest autorem pięcioksięgu. Istotna jest dla mnie jego treść a nie autorstwo.


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 05 mar 2009, 15:05

KAAN pisze:Uprawiasz niezbyt ładny styl rozmowy, wmawiasz mi cos czego nie głoszę, nie myślę i nie wierzę. Jeśli chcesz rozmawiać uczciwie to porozmawiajmy o konkretnych księgach, rzeczowo, inaczej wzniecasz spory i siejesz złe myslenie.


Zatem przepraszam jeśli Cię uraziłam.


Pozdrowienia - Joanna

(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 05 mar 2009, 15:29

Machu Picchu, chyba masz rację. Świadczy o tym to, że KAAN nie odniósł się do mojej wypowiedzi, która pokazywała, że słowa "syn Dawida" są także określeniem rodu, do którego należy dany człowiek, a nie wyłącznie relacji "ojciec-syn".

Tym samym proszę o zamknięcie wątku.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Daty powstawania ksiąg Pisma Świętego

Postautor: Lash » 05 mar 2009, 15:30

Rembov pisze:KAAN, w innym wątku, napisał:

"Księga Koheleta była od powstania w XwBC w kanonie"

Encyklopedia PWN:

"Księga Koheleta, Księga Eklezjastesa, poet. księga Starego Testamentu z ok. III w. p.n.e."
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3923661

Kto ma rację?
Bóg. :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 05 mar 2009, 15:33

Lash, w odpowiedzi na moje pytanie, napisał:

"Bóg."

A możesz wskazać na wypowiedź Boga, w której podał datę powstania księgi Koheleta?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 mar 2009, 15:39

Rembov pisze:Takie słowa może napisać każdy w dowolnym tekście. Nie stanowią potwierdzenia, że tę księgę rzeczywiście napisał król Salomon. Szczególnie, że autor określił się jako "Kaznodzieja, syn Dawida, króla w Jerozolimie", a nie "król Salomon, syn Dawida, króla w Jerozolimie".

Inną sprawą jest to, że słowa "syn Dawida" nie muszą oznaczać, że osoba tak o sobie mówiąca, jest rodzonym dzieckiem króla Dawida. Na przykład Mt 1:20 mówi o Józefie, że jest synem Dawida, a przecież ojcem Józefa był Jakub. Tym samym określenie "syn Dawida" jest także określeniem rodu, więc wyciąganie wniosku, że Kaznodzieja jest królem Salomonem staje się wątpliwe.
NO a Ewangelie nie musza mówic o Tym samym Jezusie co nie :) Jesli zrodlo wewnetrzne sie tak okresla to Trzbe to okreslenie OBAILC a nie twierdzic ze kazdy sobie moze napisac.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości