Ruch Zielonoświątkowy - bledny u podstaw

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Efendi
wyznanie: Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich
Kontaktowanie:

Ruch Zielonoświątkowy - bledny u podstaw

Postautor: Efendi » 07 paź 2015, 13:47

Niektorzy moga sie obrazic, wylac kubel pomyj itp ;) Ale mam nadzieje ze sie bez tego obedzie, bo ne chodzi mi o wytykanei kogos czy pietnowanie, moim celem jest ukazanie mego pogladu na temat zjawiska jakim jest pentekostalizm, a w wielu miejscach np. Ameryce Lacinskiej rozwiaj sie blyskawicznie wiec temat godny uwagi :P

-Pentekostalizm wywodzi się z ekstatycznych przeżyć których doswiadczali na poczatku XX wieku uczestnicy spotkan modlitewnych na fali przebudzen amerykanskich. Głosno opisywanych w owczesnych gazetach i krytykowanych przez wyznania nurtu protestanckiego, z metodystycznym ruchem uswieceniowym z ktorego wywodzili sie pierwsi zielonoswiatkocy na czele. Spotkania te odbywaly sie bez zadnego nadzoru, opieraly sie na zywiolowych spiewach, tancach i modlitwach, ich uczestnicy twierdzili ze doznali chrztu duchem swietym i otrzymali dar jezykow (nie wystepujacy w kosciele od czasow apostolskich)
-Pentekostalizm składa się z szeregu kościołów, wspólnot i denominacji, jest to najbardziej rozdrobnione i zdecentralizowane wyznanie chrzesćijanskie. Nie ma zadnej formy jednosci pomiedzy owymi wspolnotami. Istnieje wprawdzie Swiatowa Konferenecja Zielonoswiatkowa jednakze nie zrzesza ona nawet polowy wszystkich zielonoswiatkowych ruchów. Czesto poszczegolne denominacje ze soba konkuruja, rywalizuja wbrew slowom Jezusa by zachowac jednosc.
-Nie ma zadnego wyznania wiary czy ksiegi symbolicznej typowej, i obowiazujacej dla Pentekostalizmu, trudno wiec okreslic co miesci sie w tradycyjnym, konserwatywnym ruchu zielonoswiatkowym a co jest herezja.
-W zwiazku z dwoma powyzszymi z Ruchu Zielonoswiatkowego pochodzi wiele zwiedzen (np. ewangelia sukcesu, ruch wiary) i zwodzicieli (Benny Hinn, Joel Osteen, Joyce Meyer i inni).
-Nie przestrzeganie zasady Sola Scriptura i wybiorcze traktowanie Biblii np. opieranie się na fragmentach mowiacych o Duchu Świetym, jego darach i charyzmatach ale zupelnie ignorowanie zalecen co do porzadku na nabozenstwach, uzywanai charyzmatow itd. Czego konsekwencja jest rowniez czesty chaos na nabozenstwach.
-Poglad jakoby oznaka napelnienia Duchem Swietym byl dar jezykow - sprzeczny z Biblia ktora mowi ze nie kazdy otrzyma dar jezykow.

Na razie tyle.

Awatar użytkownika
kruszynka
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Re: Ruch Zielonoświątkowy - bledny u podstaw

Postautor: kruszynka » 07 paź 2015, 22:16

Vrijer. Wpisałam w google "wiadro pomyj" i poszłam do grafiki co by mieć na Ciebie co wylać, ale pierwszy obrazek jaki mi sie wyświetlił to zdjęcie z debaty prezydenckiej :mrgreen: więc daruję sobie.

A na poważnie, to jakieś pół roku temu przeczytałam artykuł o początkach. Podobny do tego:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... q2jtVAWl_Q
(Blog traktuje "teologię na poważnie i z humorem". Nie wiem, czy należy brać to pod uwagę)

No i bardzo się zmartwiłam. Przyczyny oczywiste stają się po przeczytaniu.

Jednak zdarzyło mi się 3 razy być świadkiem modlitwy wraz z wykładem. Rzeczywiście było to słowo do zboru.
Jednak zdarzyło mi się słyszeć pastora powtarzającego przez lata jedną sylabę i twierdzącego, że Bóg dał mu jedną sylabę.

Ja jestem za mała by oceniać gdzie coś jest z Ducha Św. Ale niepokój jest. Niepokój to coś odmiennego od pokoju......Hm.

"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
magda
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 07 paź 2015, 23:21

A ja to jak jestem na takim modlitewnym zebraniu Zielonoswiatkowym to widze ze po prostu oni sie sami pomału nakręcaja i pod koniec to juz czasem wszyscy na raz i jezyki gdzieniegdzie słychać no i powiem szczerze że w zeszły piątek sie nakręciłam razem z nimi bo moze fajne piesni wybrali te które lubie takze prawie pląsałam jak inni i ręce w górę itp . Ja myśle ze umiejętny pastor plus pani przy pianinie z dobrym głosem i nakreci cały zbór ze cho ,cho.

Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 07 paź 2015, 23:50

Vrijer - nie jest jakąś wielką tajemnicą, że ortodoksja założycieli ruchu zielonoświątkowego była wątpliwa ;-)

Gwoli sprawiedliwości należy przyznać, że ruch nabiera pewnej dojrzałości i powoli powstaje coś takiego jak "teologia zielonoświątkowa" (co kiedyś byłoby oksymoronem!). Swoją drogą właśnie dotychczasowy brak głębszej refleksji teologicznej w tym ruchu jest postrzegany jako jeden z jego największych problemów przez zielonoświątkowego teologa doktora Simona Chana (Ciekawy link po angielsku: https://youtu.be/sZOPrJnTRp8).

"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 paź 2015, 17:25

Magda - no wlasnie, o to chodzi. Ze oni sami sie nakrecaja jeden drugiego, muzyka, spiewy, pląse, oklaski, atmosfera to wszystko temu sprzyja. I zapewne tak samo bylo na spotkaniach w Los Angeles.

Filip - Moze w koncu ruch zielonoswiatkowy okrzepnie, w koncu ma dopiero nieco ponad 100 lat, baptysci, luteranie czy reformowani maja prawie 500.... Moze w koncu zapanuje w tym jakis porzadek. Ale Ruch ten od samego poczatku jest specyficzny, nawet powstal w specyficzny sposob.
PS, A ty w kanadzie teraz rezydujesz? :P

Awatar użytkownika
nadrozd
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 08 paź 2015, 18:17

mi sie zdaje ze w Polsce to jest jescze spoko...ale to chyba zasługa biskupa który jest wyważony ..A jak coś zchrzani i nie dopilnuje to bedzie na kogo zwaić ;D Ale ja Niecierpie jak sa "WOW" pastorzy z zagranicy....w gości.. bo nigdy nie wiem czego sie spodziewać. Czasem sa dziwni. Może nie az tak jak ci z Ameryki co na filmikach z YT można obejrzec, ale poprostu nie wchodzą mi ich kazania.

Wiele też z tego co napisałeś Vrijer i w samym KZ sie zwraca uwagę . Przynajmniej u mnie. Tak że myśle ze jest tego świadomość.
Lepiej za wczasu jak coś nie tak na światło wyciągnąc niz obudzić z przysłowiąwą ręką w nocniku.

Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 paź 2015, 18:21

Ale Ruch Zielonoswiatkowy - rowniez ten Polski - nie samym KZem stoi ;) W jednych denominacjach jest lepiej w innych gorzej, trzeba byc sprawiedliwym bo i dobre denominacje istnieja, problem jednak w tym ze one sa w mniejszosci. W polsce jeszcze tak zle nie jst ale w USA czy Brazylii to katastrofa, a denominacje zielonoswiatkwoe sie przescigaja kto komu podbierze wiernych ;)

Awatar użytkownika
nadrozd
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 08 paź 2015, 18:54

no własnie mnie ciekawi jak to sie dzieje że sa takie małe współnoty wyznaniowe po 56 czy po 40 osob ?

Chrześcijański Kościół „Dobra Nowina” (50 wiernych)
Chrześcijański Kościół „Maranatha” w Wiśle (30 wiernych)
Kościół Pentakostalny w RP (56 wiernych)
*https://pl.wikipedia.org/wiki/Pentekostalizm

i czy to z czasem sie nie bedzie łaczyć..... chociaż :) może i nie....
Ostatnio zmieniony 08 paź 2015, 18:58 przez nadrozd, łącznie zmieniany 1 raz.

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 08 paź 2015, 18:56

Nie sadze... Taki juz po prostu urok tego Ruchu ze jest w nim tyle denominacji, wspolnot, kosciolow. Chociaz moze z czasem sie to zmieni, Baptysci czy Ewangelicy przeciez jak juz wspomnialem mieli prawie 500 lat zeby "okrzepnac" a Zielonoswiatkowcy dopiero 100. Moze za kolejne 100 bedzie zupelnie inaczej.

Awatar użytkownika
Samolub
Kontaktowanie:

Postautor: Samolub » 08 paź 2015, 20:23

Zaraz beda wyznania indywidualne
"Imie Nazwisko Kosciół Zielonoswiatkowy" hah ^^"

Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
nadrozd
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 08 paź 2015, 20:55

@samolub i jeszcze beda zaskoczeni :eek: dlaczego wyznania nie ma na liście do wyboru przy rejestracji na forum ;D

Awatar użytkownika
Filip
wyznanie: Prezbiterianizm
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 08 paź 2015, 20:58

Vrijer pisze:PS, A ty w kanadzie teraz rezydujesz? :P

A i owszem, na czas studiów magisterskich zostałem rezydentem Kanady ;-)

"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 paź 2015, 23:30

No baptyści mieli 500 lat żeby okrzepnąc jak mówisz ja jestem wędrownikiem i u Baptystów też bywam i moze za bardzo okrzepli. No moze ja tak z boku patrząc to odbieram no nie wiem. I tu i tam lubię przyjsć bo lubie urozmaicenia.

Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Efendi
Kontaktowanie:

Postautor: Efendi » 19 paź 2015, 12:19

Od jakiegoś czasu przekonuję się coraz bardziej że do ruchów charyzmatycznych doskonaluje pasują Biblijne opisy fałszywych proroków i zwidzenia jakie ma nadejść.

"Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę. [b]A wielu pójdzie za ich rozpustą/[b], przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami; dla zaspokojenia swej chciwości obłudnymi słowami was sprzedadzą ci, na których wyrok potępienia od dawna jest w mocy, a zguba ich nie śpi."

Doskonale pasuje ten fragment do Ruchu Charyzmatycznego, który wprowadził nowe nauki, dotad niespotykane w Chrześcijaństwie, a takze wiele herezji jak ruch wiary, ewangelia sukcesu itp.
A to co najbardziej sie rzuca w oczy - Wielu pojdzie za ich rozpusta. Co tez swietnie pasuje do owego ruchu ktory szczyci sie swoimi sukcesami "ewangelizacyjnymi" i gwaltownym rozwojem w wielu miejsach np. Ameryce Łacinskiej.

"Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych."

I Biblia zapowiedziała że przyjda ludzie ktorzy beda prorokoac, czynic cuda i glosic swoje nauki zaslaniajac sie ewangelia, czym wielu ludzi do siebie przekonaja, i to nie tylko tych ktorzy nie mieli do tej pory stycznosci z Bogiem, kosciolem. Ale rowniez wielu wierzacych.

"Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie."

I Przed takimi osobami, prorokami, pastorami, ewangelistami itp. Biblia tez przestrzega.

""Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?" Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!""

Natomiast Jezus jasno zapowiedział. Nie tego oczekuje od swoich wyznawcow. A z tym tez mozna sie spotkac w kosciolach charyzmatycznych ze wiele osob bardziej koncentruje sie na charyzmatach; jezykach, proroctwa itp. niz Bogu i Biblii, uwazajac (wbrew Biblii) ze to charyzmaty sa wyznacznikiem wiary.

"Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce"

I tak jest w ruchu charyzmatycznym. Sam spotkalem sie z twierdzeniem ze jestem zwiedziony bo nie wierze w te pseudo charyzmaty, i tak samo zwiedzeni sa baptysci, luteranie i inni ktorzy odnosza sie z rezerwa do tych praktyk. I w ruchu charyzmatycznym jest multum nauczycieli, zborow, wspolnot, doktryn, kazdy moze sobie wybrac jaka mu pasuje. I nauczycieli sobie mozna wybrac. Jedni wybieraja Osteena, drudzy Joyce Meyer, nastepni Bennego Hinna albo jeszcze wielu wielu innych nauczycieli, psuedo ewangelistow itp.

Awatar użytkownika
magda
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 19 paź 2015, 16:00

No powiedzcie jak to sie dzieje : https://www.youtube.com/watch?v=0LpkJx0e1CQ kobieta ewidentnie robi dziwne rzeczy rzuca pół sali na ziemie , modli sie w jakiś sposób co mnie przyprawia o ciarki ze strachu a robi to w imię Jezusa . Jak sie tu ma To demoniczne zachowanie do Jezusa . bardzo mnie takie rzeczy dziwią

Wróć do „Historia”