Internetowa Historia Chrześcijaństwa - starożytność

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Internetowa Historia Chrześcijaństwa - starożytność

Postautor: Dezerter » 26 lip 2015, 21:55

Witam miłośników historii - sam jestem jej miłośnikiem więc - już Was lubię :-D
Ten wątek zakładam, aby lepiej poznać ( i innym to umożliwić) historię starożytnego chrześcijaństwa - a więc do upadku Cesarstwa Rzymskiego 476 r.n.e.
Mile widziane dobre i w miarę obiektywne artykuły - najlepiej ze stron zajmujących się historią, filmy, może jakieś linki do ciekawych stron, czy wątków, ale również zapraszam do dyskusji.
A jak się urodzi ciekawa dyskusja na ważny temat, to ją wydzielimy do osobnego wątku ...jeśli na to zasłuży :-D
Historia jest JEDNA - takie jest moje zdanie - nie ma historii katolickiej , protestanckiej czy świeckiej - historia jest oparta na faktach zawartych w źródłach historycznych, które w tej czy innej formie dotarły do nas
zapraszam wszystkich poważnych forumowiczów - zwolennikom teorii spiskowych dziękuję , ale idźcie gdzie indziej :!:
Zależy mi nie na ilości, ale na jakości zamieszczanych materiałów - proszę więc przy umieszczonym linku dodać:
- swoją recenzję
- swoją ocenę
- krótkie streszczenie, bądź ciekawy fragment
Ostatnio zmieniony 26 lip 2015, 22:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Chrystianizacja Rzymu

Postautor: Dezerter » 26 lip 2015, 22:15

http://www.imperiumromanum.edu.pl/chrys ... rzymu.html
Jest to wartościowy portal poświęcony Imperium Starożytnego Rzymu - prowadzony przez miłośników Cesarstwa
Mają tam dział Religia a w nim kilka wartościowych i obiektywnych artykułów na temat chrześcijaństwa
Pierwszy z nich to :
Chrystianizacja Rzymu

Proces chrystianizacji Imperium Rzymskiego, a raczej Cesarstwa Rzymskiego od narodzin Chrystusa do 476 roku n.e., miał istotne znaczenie dla losów państwa. Niewykluczone jest, że to właśnie chrześcijaństwo w dużym stopniu zdestabilizowało życie polityczne Rzymu doprowadzając do jego upadku.

bez zagłębiania się w teologię i sprawy wiary autor patrząc od strony Cesarstwa opisuje rozwój chrześcijaństwa i stosunek poszczególnych Cesarzy do tej nowej niebezpiecznej religii ...a my czytając ten tekst możemy zweryfikować naszą wiedzę, lub wyobrażenia o początkach chrześcijaństwa - zapraszam - naprawdę warto:
błędów merytorycznych nie znalazłem
kilka jednak rzeczy mnie zaskoczyło i poproszę Was o weryfikację:
- pierwszy raz widzę te malowidła :
Jezus Chrystus na malowidle ściennym z III wieku n.e.
Matka Boska i dzieciątko na malowidle ściennym z wczesnych katakumb


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Internetowa Historia Chrześcijaństwa - starożytność

Postautor: Realista » 26 lip 2015, 22:39

Dezerter pisze:Historia jest JEDNA - takie jest moje zdanie - nie ma historii katolickiej , protestanckiej czy świeckiej - historia jest oparta na faktach zawartych w źródłach historycznych, które w tej czy innej formie dotarły do nas

Masz bardzo wyidealizowane wyobrażenie o historii.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 27 lip 2015, 10:29

Dezerter pisze:Jezus Chrystus na malowidle ściennym z III wieku n.e.

Widziałam już. Drugiego nie.
Początek chrześcijaństwa to dla nas - Rzym, ale tak naprawdę główny nurt jest na Wschodzie.Tereny Turcji,Syrii,a także Egipt /Aleksandria/. Tam najwięcej Apostołów zaczęło głosić. Oczywiście poza Jerozolimą.


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 27 lip 2015, 19:26

Idealista wita Realistę - przyda się twoja chłodna ocena
Witam również wukę z której słowami od razu nie zgodzę się
Początek chrześcijaństwa to dla nas - Rzym,

skąd takie zdanie? - dla wszystkich co znają Dzieje Apostolskie i listy Pawła
to wiedzą, że początki chrześcijaństwa, to Judea z Jerozolimą, Galilea, Samaria, Idumea a dalej Syria z Antiochią, dzisiejsza Turcja i Grecja, dopiero bym umieścił Rzym jako miasto i Północny Egipt z Aleksandrią.
I tak już w pierwszym wieku - wytłuszczone przeze mnie -mamy 4 miasta, które stają się Patriarchatami a więc miastami, które "sprawują pieczę " nad swoimi "prowincjami", rozstrzygają spory, lub doradzają, zwołują synody regionalne, biskupi z tych patriarchatów wysyłają listy do swoich prowincji, ale i do siebie nawzajem. Dopiero w IV wieku dołączy do nich Konstantynopol i powróci do znaczenia Jerozolima po 200-250 latach utraty znaczenia.

Pierwszy Kościół dobrze pokazuje mapka:
http://biblia.wiara.pl/files_upload/old ... y/M021.jpg


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 27 lip 2015, 19:44

Historyczność Jezusa w źródłach rzymskich - dla tych co nie kliknęli w drugim poście
Materiał bardo ważny, bo zebrane są w nim wszystkie źródła poza-chrześcijańskie wspominające o Jezusie - ważne, że takie były, bo zamyka to usta przeciwnikom chrześcijaństwa, którzy twierdzą, że Jezus to wymysł apostołów ;-)
Mamy więc
http://www.imperiumromanum.edu.pl/jezus ... skich.html
Źródła żydowskie

Józef Flawiusz, żydowski historyk, w "Dawnych dziejach Izraela" wspomina o Jezusie jako o bracie Jakuba Sprawiedliwego, przywódcy chrześcijan w Jerozolimie:

Mamy również 4 źródła rzymskie - zapraszam - jest to lektura obowiązkowa dla każdego chrześcijanina, bo przyszło nam żyć w takich czasach, że musimy umieć bronić naszej wiary również faktami historycznymi.
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 28 lip 2015, 10:09

Dezerter pisze:dla wszystkich co znają Dzieje Apostolskie i listy Pawła

Ależ oczywiście,że Jerozolima.Pisałam przecież, że "oczywiście poza Jerozolimą". To jasne,że najpierw głosili wśród swoich i to jeszcze za życia Chrystusa, ale mam na myśli czas,kiedy Apostołowie wyruszyli w drogę. Dz.Ap. to właściwie tylko dzieje misji Pawła. Ale ich było 12-tu,prawda? /Paweł jako 13-ty,specjalnie powołany,całkiem inaczej niż pozostali/.
Przecież ta 12-ka właśnie poszła w kierunku Egiptu /Koptowie uważają się za najbliższych nauk prawdziwych ;-) -z tym nie polemizuję,bo nie znam na tyle ich wiary,aby wyrokować/. No i tak,Syria,Irak,Turcja,Armenia itd.cały tamten obszar, który obecnie jest Prawosławny.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 28 lip 2015, 13:45

kilka jednak rzeczy mnie zaskoczyło i poproszę Was o weryfikację:
- pierwszy raz widzę te malowidła :
Jezus Chrystus na malowidle ściennym z III wieku n.e.
Matka Boska i dzieciątko na malowidle ściennym z wczesnych katakumb


Dlaczego cię to zaskoczyło?


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 29 lip 2015, 19:44

Albertus pisze:
kilka jednak rzeczy mnie zaskoczyło i poproszę Was o weryfikację:
- pierwszy raz widzę te malowidła :
Jezus Chrystus na malowidle ściennym z III wieku n.e.
Matka Boska i dzieciątko na malowidle ściennym z wczesnych katakumb


Dlaczego cię to zaskoczyło?

nie sądziłem, że wizerunki Jezusa, są tak stare


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 29 lip 2015, 19:59

Chrześcijanie od początku byli ludźmi wolnymi i nie ograniczonymi literą Prawa mojżeszowego


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 29 lip 2015, 20:39

Albertus - no nie do końca się z tobą bym zgodził, bo z NT i to po zmartwychwstaniu Pana, podał bym ci wiele przykładów, że wiernie je przestrzegali i wypełniali i nasz szczęście, że pierwszy biskup Jerozolimy brat Pański Jakub Sprawiedliwy ciebie nie czyta, bo by ci się dostało :!:
ale nie róbmy offtopu o Prawie - to nie ten temat - możemy podyskutować we właściwym temacie

kontousunięte1 - widziałaś mapkę? - ładnie pokazuje, że nie tylko Paweł posłuchał nakazu - "idźcie i nauczajcie wszystkie narody" - moim zdaniem po prześladowaniach czyli śmierci Szczepana i Jakuba - 42 roku po prześladowaniach Heroda - nastąpiło opuszczenie Jerozolimy przez uczniów i 12 apostołów i rozpoczęcie budowania Kościoła z poganochrześcijan czyli nas :-D . Oczywiste i naturalne jest, że najpierw poszli tam , do tych miast gdzie była diaspora żydowska, czyli Aleksandria, Antiochia itp co ładnie można zaobserwować jak czyta się dzieje Pawła - do kogo zachodził i od kogo zaczynał - zawsze od żydów - nawet on "apostoł pogan", ale on znał grekę i pewnie łacinę więc nadawał się do pogan. Jakub został w Jerozolimie - bo był Cadykiem, czyli Sprawiedliwym zbyt mocno osadzony w judaizmie i Prawie by iść do pogan. Ale jak widać Kościół od poczatku był różny i dla wielu i mieścili się w nim i skrajny Paweł, który wyłamuje się zdecydowanie z judaizmu i skrajny Jakub osadzony mocno w Torze i judaizmie - to żyd, który doczekał się Mesjasza. A godzi to wszystko Piotr, który raz od jednego z jednej flanki raz od drugiego z drugiej strony obrywa i balansuje pomiędzy, scala , łagodzi i zapewne teologicznie tłumaczy.
Dal mnie jest to piękna nauka, że w Kościele, którego głową i kamieniem węgielnym jest Jezus Mesjasz jest miejsce dla wszystkich i wszyscy tak jak apostołowie, powinniśmy się wspierać i uważać za braci i siostry w Chrystusie
i te i tych pozdrawiam i błogosławieństwa bożego życzę
szalom


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 29 lip 2015, 21:50

Dezerter pisze:Dal mnie jest to piękna nauka, że w Kościele, którego głową i kamieniem węgielnym jest Jezus Mesjasz jest miejsce dla wszystkich i wszyscy tak jak apostołowie, powinniśmy się wspierać i uważać za braci i siostry w Chrystusie
i te i tych pozdrawiam i błogosławieństwa bożego życzę

Ładnie to ująłeś. :-D


Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 29 lip 2015, 22:26

Dziękuję
a dla tych co nie lubią czytać coś do obejrzenia, a właściwie prawie to samo:
https://www.youtube.com/watch?v=7YoSvoa ... r_embedded
Historia Starożytnego Rzymu - Rzym bez tajemnic - Chrześcijaństwo,odcinek.8
polecam solidny nietendencyjny film - pokazujący historię chrześcijaństwa od poczatku do zdobycia przewagi w cesarstwie. Szerokie tło religijno-obyczajowe Rzymu pomaga w zrozumieniu niesamowitego sukcesu chrześcijaństwa.


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dezerter » 05 sie 2015, 23:13

No to pooglądajmy jeszcze zamiast czytania - w końcu upał i wakacje :-D
Pierwsza część cyklu National Geografic
"Jezus – Historia chrześcijaństwa – Mesjasze"
http://www.filmy-dokument...nstwa-mesjasze/
Dr Michael Scott - historyk opowiada o innych mesjaszach, o ukrzyżowaniu, pokazują dowody krzyżowania ludzi w Izraelu w I wieku poprzez wbijanie gwoździ - eksponat w muzeum, jest o powstaniach żydowskich i rozejściu się chrześcijan i żydów
film obejmuje I wiek i początek II - polecam

http://video.anyfiles.pl/Jezus+Historia ... ideo/60170


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 06 sie 2015, 00:32

Dezerter pisze:Jezus Chrystus na malowidle ściennym z III wieku n.e.
Matka Boska i dzieciątko na malowidle ściennym z wczesnych katakumb

A skąd wiadomo ze to właśnie oni . Ten gościu z wiaderkiem w ręku i tobołkami na ramionach to dlaczego ma byś=ć Jezusem a ta kobieta to skad wiadomo ze to Maria a nie jakaś Rzymska matrona z potomkiem.????

Czytałam kiedyś bardzo starą książkę pt, Rzym i to w rżnych okresach w średniowieczu w renesansie i nie pamiętam już który to był tom było to kilka grubych tomów i opisana głównie historia papiestwa i nawet listy świeckie z tamtych okresów są cytowane , rzne historie w nich opisywane zwiazane z Rzymem i papiestwem , Nie mogę tej ksiazki nigdzie znalesć, powinna być w antykwariatach bo bardzo stara . ciekawa i tyle różnych wiadomości. będę szukać .

Są tu też ciekawe ksiazku o Rzyme i chrzescijaństwie.
http://www.imperiumromanum.edu.pl/recenzje.html


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości