Kiedy powstał Kościół katolicki?

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 10:54

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:KAAN, ale mnie interesuje opinia historyków,...
Nie wierzę ci,
Ciekawe jest to, ze chociaż od dłuższego czasu to robię, to jeszcze nie wskazałeś nawet jednej pozycji,...
Pokazałem ci co trzeba, nie ma dokumentów na nieistnienie, mogą być jedynie na istnienie czegoś, a nie ma dokumentów na istnienie kościoła katolickiego z władzą papieży przed Grzegorzem Wielkim.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 10:55

A publikacji, w której by NAPISANO, że KK powstał w VI lub późniejszym wieku, jak nie było, tak nie ma. Coś mi się zdaje, że poza własnymi przekonaniami niczego innego od piewców tej tezy nie usłyszę. Jedynie, jak dotychczas, powyrywane z kontekstu fragmenty haseł lub wydarzenia okraszone własną interpretacją na temat ich znaczenia.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 10:56

Masz jakieś dokumenty że KR istnieje ? I od kiedy istnieje?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 11:07

KAAN pisze:Masz jakieś dokumenty że

Założyłem ten temat abyś TY potwierdził prawdziwość SWOICH tez konkretnymi dokumentami, pracami i książkami historyków. Próba ucieczki od mojej prośby (tym razem w "a ty masz") jest kolejnym dowodem, że NIE MASZ żadnej publikacji naukowej, którą mógłbyś wskazać lub zacytować jako potwierdzenie tego co opowiadasz na temat daty powstania Kościoła katolickiego. A to z kolei pokazuje, że twoje "demaskowanie" mojej "propagandy" jest jedynie głoszeniem przez ciebie tego, w co TY wierzysz, a nie opracowań historycznych.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 11:16

Rembov pisze:
KAAN pisze:Masz jakieś dokumenty że

Założyłem ten temat abyś TY potwierdził prawdziwość SWOICH tez konkretnymi dokumentami, ...
Lubisz zawiązywać intrygi, ale musisz zrozumieć, że poważni ludzie wiedzą, że dokumentów na nieistnienie nie ma, mogą być wyłącznie na istnienie. Na tym polega twoja intryga i nie złapię się na nią, twoje metody nie działają wśród myślących ludzi, katolicyzm bazuje na nieświadomości, na otumanianiu mas, aby myślały tylko tak jak im katolicyzm podaje. Z resztą taka jest definicja katolickiej wiary; jest ona tym co KR wiernym do wierzenia podaje.
Tak więc Rembov to ty musisz się starać udowodnić że twoja organizacja istniała a nie ja. Ja stwierdzam, ze katolicyzm ukonstytuował się na przełomie V i VI w, wcześniej nie ma przesłanek historycznych że twoja organizacja istniała.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 11:20

KAAN pisze:Ja stwierdzam, ze katolicyzm ukonstytuował się na przełomie V i VI w, wcześniej nie ma przesłanek historycznych że twoja organizacja istniała.

Dziękuję. Wreszcie jasno zadeklarowałeś, że to jest TWOJA teza, a nie historyków jak wcześniej twierdziłeś.

Temat do zamknięcia, bo właśnie jasno i wyraźnie pokazałeś, że twoje "demaskowanie" tego, co piszę na temat daty powstania Kościoła katolickiego, to jedynie przekazywanie przez ciebie TWOJEJ wersji historii. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 11:29

Rembov pisze:
KAAN pisze:Ja stwierdzam, ze katolicyzm ukonstytuował się na przełomie V i VI w, wcześniej nie ma przesłanek historycznych że twoja organizacja istniała.

Dziękuję. Wreszcie jasno zadeklarowałeś, że to jest TWOJA teza, a nie historyków jak wcześniej twierdziłeś.

Temat do zamknięcia, bo właśnie jasno i wyraźnie pokazałeś, że twoje "demaskowanie" tego, co piszę na temat daty powstania Kościoła katolickiego, to jedynie przekazywanie przez ciebie TWOJEJ wersji historii. :D
Twoja wersja historii nie ma oparcia w dokumentach i choćbyś nie wiem jak się wytężał to nie udźwigniesz, taki to ciężar :D


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 01 kwie 2015, 13:53

kaan
nquisitio napisał/a:
Jezeli nie jest bezwzglednym nakazem dla pasterxy to czym jest ?

Zaleceniem.

Bezwzglednym zaleceniem ktorego trzeba przestrzegac i ktory obowiazuje wszystkich pasterzy ?
Cytat:
Exkomunika istniala zawsze w KK .Mozesz przytoczyc jakus dokument ktory potwierdza Twoja teze?

Nie. Nie mam czasu na szukanie tekstów oryginalnych, to powsechna wiedza wpisz do przeglądfarki odpowiednie hasło i na pewno znajdziesz co potrzebujesz.

Ej kolego,postawiles teze a mnie kazesz szukac dowodow na jej praedxiwosc ? To na Tobie lezy ten obowiazek ,to Ty chcesz mnie przekonac do swoich racji .
Cytat:
Po pierwsze to Luter nie krytykowal odpustow jako takich tylko naduxycia w tej materii.
Po drugie przytoczr co juz kuedys obodpustach pisalem:
Idea odpustu jak i jej praktyka przybierala w ciagu historii rozne formy osiagajsc na przelomie tysiscleci taka jaka mamy mniej wiecej dzisiaj.

Nigdzie poza katolicyzmem i poza ramami jakie podałem nie było idei odpustu. Odpust jest związany wyłącznie z fałszywą katolicką ideologia szafarstwa łaskami i moca odpuszczania grzechów przez człowieka.

Odpust nie ma nic wspolnego z odpuszczaniem grzechow.Milo by bylo jakbys czytsl posty seoich rozmowcow.
Cytat:
Odpus ,,zajmuje sie " kara za grzech/ konsekwencjami grzechu i jako taki zwiazany byl zawsze z sakramentem pokuty i pojednania a w sensie scislym z zadoscuczynieniem za popelnione grzechy,z pokuta.
To idea calkowicie obca Ewangelii Słowo Boze uczy nas:

List do Kolosan 2:13 I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym, wespół z nim ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy;

Pan Jezus ożywia nas w czasie aktu zbawienia od wszystkich grzechów.

Jak wyzej,odpust nie zajmuje sie grzrchem.
Po drugie,czy nauka o tum ze kazdy grzech ma swoje konsrkwrncje jest niebibilijna nauka ?
Ta doktryna nie była znana Kościołowi nigdy, to katolicyzm ją wprowadził i zatwierdził prawnie w XIIIw.

W kosciolach wdchodnich tez 13 wkeku pojaeila sie ta nauka ? ;-)
A co ma wspolnego judaizowanie z prawrm kanonicznym ?
Poleganie na prawie, a nie na łasce i wierze. Wspólna wiara judaizmu i katolicyzmu to uczynkowość i zakon.

Chyba nie bardzo orientujesz sie czym jest prawo kanoniczne ;-)


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 14:55

inquisitio pisze:kaan
nquisitio napisał/a:
Jezeli nie jest bezwzglednym nakazem dla pasterxy to czym jest ?
Zaleceniem.
Bezwzglednym zaleceniem ktorego trzeba przestrzegac i ktory obowiazuje wszystkich pasterzy ?
Nie użyłem słowa "bezwzględny", jest wielkim plusem dlatego że:

I List do Tymoteusza 3:5 Bo jeżeli ktoś nie potrafi własnym domem zarządzać, jakże będzie mógł mieć na pieczy Kościół Boży?

Cytat:
Exkomunika istniala zawsze w KK .Mozesz przytoczyc jakus dokument ktory potwierdza Twoja teze?

Nie. Nie mam czasu na szukanie tekstów oryginalnych, to powsechna wiedza wpisz do przeglądfarki odpowiednie hasło i na pewno znajdziesz co potrzebujesz.
Ej kolego,postawiles teze a mnie kazesz szukac dowodow na jej praedxiwosc ? To na Tobie lezy ten obowiazek ,to Ty chcesz mnie przekonac do swoich racji .
Znowu napiszę to co Rembovowi : nie ma dokumentów na nieistnienie, nartomiast mogą teoretycznie być na istnienie czegoś. Ja twierdzę że nie ma dokumentów jakoby spowiedź na ucho była od zawsze. natomiast istnieje dokument, który stwierdza obowiązek spowiedzi usznej tj dekret soboru Laterańskiego IV z 1215r.

Cytat:
Po pierwsze to Luter nie krytykowal odpustow jako takich tylko naduxycia w tej materii.
Po drugie przytoczr co juz kuedys obodpustach pisalem:
Idea odpustu jak i jej praktyka przybierala w ciagu historii rozne formy osiagajsc na przelomie tysiscleci taka jaka mamy mniej wiecej dzisiaj.
Nigdzie poza katolicyzmem i poza ramami jakie podałem nie było idei odpustu. Odpust jest związany wyłącznie z fałszywą katolicką ideologia szafarstwa łaskami i moca odpuszczania grzechów przez człowieka.

Odpust nie ma nic wspolnego z odpuszczaniem grzechow.Milo by bylo jakbys czytsl posty seoich rozmowcow.
Oczywiście ma, ponieważ ludzie kupowali wolność od grzechów, taka była praktyka i myślenie. To dzisiaj katolicy próbują klasyfikować odpuszczanie i zaciemniać historię. Musisz przyjąć rzeczywistość taką jaką jest. Najlepiej uwolnić się od całego bagażu przeszłości i zaufać Panu Jezusowi.

Po drugie,czy nauka o tum ze kazdy grzech ma swoje konsrkwrncje jest niebibilijna nauka ?
To jest poprawna myśl, ważne jest jednak co pod tą myśl podłożą teolodzy katoliccy.
A co ma wspolnego judaizowanie z prawrm kanonicznym ?
Poleganie na prawie, a nie na łasce i wierze. Wspólna wiara judaizmu i katolicyzmu to uczynkowość i zakon.

Chyba nie bardzo orientujesz sie czym jest prawo kanoniczne ;-)
Wiem czym jest, mam część u siebie na półce. Ważniejsza od samego prawa kanonicznego jest ideologia uczynkowości identyczna jak judaizmu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 15:03

KAAN pisze:Ja twierdzę że nie ma dokumentów jakoby spowiedź na ucho była od zawsze.

To może pokaż osobę, która twierdzi, że "spowiedź na ucho" istnieje "od zawsze". Bo ja jakoś sobie nie przypominam, aby ktokolwiek tak mówił.

KAAN pisze:natomiast istnieje dokument, który stwierdza obowiązek spowiedzi usznej tj dekret soboru Laterańskiego IV z 1215r.

Ten tekst dowodzi, że nie czytałeś dekretów IV Soboru Laterańskiego, bo w nich nie ma mowy o "spowiedzi usznej". Wprowadza on jedynie obowiązek przystępowania do spowiedzi raz w roku, ale to dowodzi WYŁĄCZNIE tego, że w jego trakcie taki coroczny obowiązek wprowadzono, a nie że "od tego czasu istnieje w KK spowiedź". A to oznacza, niestety, że znowu "interpretujesz" źródła pod własne, oderwane od rzeczywistości tezy.


KAAN pisze:
Odpust nie ma nic wspolnego z odpuszczaniem grzechow.Milo by bylo jakbys czytsl posty seoich rozmowcow.

Oczywiście ma, ponieważ ludzie kupowali wolność od grzechów, taka była praktyka i myślenie.

A tutaj poproszę o wskazanie ŹRÓDŁA naukowego, czyli napisanego przez HISTORYKA, w którym taką informację można przeczytać.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 16:14

Rembov pisze:
KAAN pisze:Ja twierdzę że nie ma dokumentów jakoby spowiedź na ucho była od zawsze.
To może pokaż osobę, która twierdzi, że "spowiedź na ucho" istnieje "od zawsze". Bo ja jakoś sobie nie przypominam, aby ktokolwiek tak mówił.
Popatrz sobie na poporzednie posty, wtrącasz się w rozmowe i nie wiesz o czym pisano.
KAAN pisze:natomiast istnieje dokument, który stwierdza obowiązek spowiedzi usznej tj dekret soboru Laterańskiego IV z 1215r.
Ten tekst dowodzi, że nie czytałeś dekretów IV Soboru Laterańskiego, bo w nich nie ma mowy o "spowiedzi usznej". Wprowadza on jedynie obowiązek przystępowania do spowiedzi raz w roku, ale to dowodzi WYŁĄCZNIE tego, że w jego trakcie taki coroczny obowiązek wprowadzono, a nie że "od tego czasu istnieje w KK spowiedź". A to oznacza, niestety, że znowu "interpretujesz" źródła pod własne, oderwane od rzeczywistości tezy.
Napisałem o obowiązku, nie wciskaj tez których nie napisałem. To ty sobie interpretujesz jak chcesz. Cały czas piszę, że herezje istniały od początku istnienia chrześcijaństwa, a katolicyzm wciągał do przymusowego wyznawania coraz to nowe herezje. Spowiedź na ucho praktykowano od ok VIw, a dopiero w XIII zapisano przymus spowiedzi dla katolików.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 16:44

KAAN pisze:
Rembov pisze:
KAAN pisze:Ja twierdzę że nie ma dokumentów jakoby spowiedź na ucho była od zawsze.
To może pokaż osobę, która twierdzi, że "spowiedź na ucho" istnieje "od zawsze". Bo ja jakoś sobie nie przypominam, aby ktokolwiek tak mówił.
Popatrz sobie na poporzednie posty, wtrącasz się w rozmowe i nie wiesz o czym pisano.

Popatrzyłem i nie ma w nich tezy, że "spowiedź na ucho" (jak protestanci błędnie mówią o spowiedzi indywidualnej) istniała od zawsze. To niby dlaczego ktokolwiek z nas miałby przedstawiać na to dowody? Proś o nie tych, którzy tak mówią. :D

KAAN pisze:natomiast istnieje dokument, który stwierdza obowiązek spowiedzi usznej tj dekret soboru Laterańskiego IV z 1215r.
Ten tekst dowodzi, że nie czytałeś dekretów IV Soboru Laterańskiego, bo w nich nie ma mowy o "spowiedzi usznej". Wprowadza on jedynie obowiązek przystępowania do spowiedzi raz w roku, ale to dowodzi WYŁĄCZNIE tego, że w jego trakcie taki coroczny obowiązek wprowadzono, a nie że "od tego czasu istnieje w KK spowiedź". A to oznacza, niestety, że znowu "interpretujesz" źródła pod własne, oderwane od rzeczywistości tezy.
Napisałem o obowiązku, nie wciskaj tez których nie napisałem.

A, jak przypominam, napisałeś tak:
(...)nie ma dokumentów jakoby spowiedź na ucho była od zawsze. natomiast istnieje dokument, który stwierdza obowiązek spowiedzi usznej tj dekret soboru Laterańskiego IV z 1215r.

No ale przyjmijmy, że cię źle zrozumiałem i rzeczywiście chodzi ci o wprowadzenie obowiązku spowiedzi raz w roku, a nie początek udzielania Sakramentu Pojednania w Kościele katolickim.

Cały czas piszę, że herezje istniały od początku istnienia chrześcijaństwa, a katolicyzm wciągał do przymusowego wyznawania coraz to nowe herezje.

Ciekawe jak udowodnisz, że Sakrament Pojednania to herezja, skoro ma solidne umocowanie w Piśmie Świętym. :D

Spowiedź na ucho praktykowano od ok VIw, a dopiero w XIII zapisano przymus spowiedzi dla katolików.

Obowiązek, a nie przymus. Oczywiście fakt, że Kościół stworzył takie przykazanie z TROSKI o to, aby ludzie chociaż raz w roku uzyskali odpuszczenie grzechów, do ciebie nie dociera. :(

I co z tym źródłem, które potwiedzi twoją wypowiedź, że:
KAAN pisze:
inquisitio pisze:Odpust nie ma nic wspolnego z odpuszczaniem grzechow.Milo by bylo jakbys czytsl posty seoich rozmowcow.
Oczywiście ma, ponieważ ludzie kupowali wolność od grzechów, taka była praktyka i myślenie.

Przedstawisz jakieś czy też milczeniem i unikami potwierdzisz, że to twoja kolejna gołosłowna teza?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 01 kwie 2015, 16:47

Nie wniosłeś nic nowego w dyskusji, nie przedstawiłeś dokumentu, ze spowiedź uszna była znana od początku Kościoła, ani nie przedstawiłeś dokumentów że KR istniał od pierwszego wieku. EOT


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 01 kwie 2015, 16:54

KAAN pisze:nie przedstawiłeś dokumentu, ze spowiedź uszna była znana od początku Kościoła

Ponieważ nie głosiłem nigdy, że "spowiedź uszna była znana od początku Kościoła", to dlaczego miałbym przedstawiać taki dokument? Mogę udowadniać wyłącznie to, co NAPISAŁEM, a w moich postach NIE MA takiej wypowiedzi.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości