Nabożeństwo za czasów apostołów

Rzut oka na historię eklezjalną
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Nabożeństwo za czasów apostołów

Postautor: Rembov » 17 maja 2014, 14:09

Advocatus pisze:apostołowie nie tylko przekazywali naukę, ale także zakładali wspólnoty i organizowali sposób ich działania, pokazując rzeczy, których nie znajdziesz w Piśmie, np. jak praktycznie ma przebiegać spotkanie chrześcijańskie, jak się modlić, jak udzielać chrztu - takie chrześcijańskie "know-how". Stąd wspólnoty chrześcijańskie nie musiały się zastanawiać, czy należy chrzcić dzieci, ani na czym polega zgromadzenie eucharystyczne - bo widzieli, co czynią apostołowie.

W odpowiedzi na to, oczywiście z pominiętą większością tekstu, jeden z protestantów napisał:
Adalbertus pisze:Dzisiaj też nie muszą. Wezmą Biblię i przeczytają.

Poprosiłem go, aby przykładowo wskazał fragmenty, w których opisano przebieg nabożeństwa chrześcijańskiego, ale uparcie wymiguje się od spełnienia mojej prośby. W związku z tym kieruję ją do ogółu protestantów:

Zacytujcie lub wskażcie namiary na fragmenty Biblii, w których opisano jak przebiegało nabożeństwo za czasów Apostołów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 18 maja 2014, 19:39

Rembov, po co w ogóle ten temat :?: Szukasz zaczepki na siłę?

Pismo podaje tylko/aż istotę tego, co dziś określamy mianem nabożeństwa.

Dz 2:

(42) trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie,
w łamaniu chleba i w modlitwach.. (...) (46) Codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca.


Dz 27

(34)Dlatego wzywam was, abyście się posilili, bo to przyczyni się do waszego ocalenia; nikomu bowiem z was nawet włos z głowy nie spadnie.
(35) A gdy to powiedział, wziął chleb, podziękował Bogu wobec wszystkich , łamał i zaczął jeść. (36) A wszyscy oni, nabrawszy otuchy, również się posilili


Natomiast Tradycja potwierdza to, co zostało napisane w Biblii.

- Didache :

XIV.

1.W dniu Pana, w niedzielę, gromadźcie się razem, by łamać chleb i składać dziękczynienie, a wyznawajcie ponadto wasze grzechy, aby ofiara wasza była czysta


- Apologia (Justyna Męczennika) :

3

61. Przedstawimy wam teraz, w jaki sposób my, odrodzeni przez. Chrystusa do nowego
życia, poświęciliśmy się Bogu (...) 65. (...) Z kolei przynoszą przełożonemu braci chleb i kielich napełniony wodą zmieszaną z winem. Przełożony bierze, je, wielbi Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego oraz odmawia długą modlitwę dziękczynną za dary, jakich nam Bóg udzielić raczył. Modlitwy oraz dziękczynienie przełożonego kończy cały lud radosnym okrzykiem „amen", które to słowo hebrajskie znaczy: „niech tak będzie". Gdy zaś już przełożony odprawił obrzęd eucharystyczny i cały lud przytaknął, wtedy tak zwani u nas diakoni rozdzielają między obecnych Chleb, nad którym odprawiono modły dziękczynne, oraz Wino z wodą - nieobecnym zaś zanoszą je do domów


Porządek zalicza się adiafor, więc nie ma sensu przypisywać mu najwyższej rangi. W związku z tym, nie rozumiem, dlaczego żądasz podania szczegółowego opisu nabożeństwa w Biblii. :roll:


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
ckmmln
Posty: 261
Rejestracja: 03 maja 2014, 15:46
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Białystok
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ckmmln » 21 maja 2014, 16:44

dlaczego udowadaniając cos posiłkujesz sie Didache skoro nie dosć, iż jest dokumentem apokryficznym datowanym na poł II wieku - wszyscy apostołowie juz niezyli - a do Kościoła Chrystuowego wkradło sie odstępstwo , o którym przestrzegał Paweł , iz nadejdzie owo po jego śmierci, a poza tym owe Didache nie może byc żadnym autorytetem gdyz zawiera ono wiele sprzecznych z pismem Sw podstępnych twierdzeń i nakazów: chociażby:

"Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi.
Oto droga życia: Przede wszystkim będziesz miłował Boga, który cię stworzył; następnie zaś bliźniego twego jak siebie samego, a czego nie chcesz, by ktoś ci zrobił. tego wszystkiego i ty także nie rób drugiemu"

Oto droga "innej ewangelii " o której przestrzegał apostoł Paweł.
Droga życia jest następująca:
Odpowiedział mu Jezus: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. 7 Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca.

Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał.

Ten, kto zna moje przykazania i ich przestrzega, jest tym, który Mnie miłuje; tego z kolei, kto Mnie miłuje, będzie miłował mój Ojciec i Ja będę go miłował, i objawię mu samego siebie.


To zas co napisano w Didache o drodze życia to nic innego jak streszczenie STAREGO PRZYMIERZA , które juz przeminęlo i nie stanowi dla nikogo napewno drogi życia.


Restoracjonizm - powrót do pierwotnego, biblijnego modelu Kościoła oraz do czystej wiary chrześcijańskiej z I wieku naszej ery
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 21 maja 2014, 20:20

ckmmln pisze:wszyscy apostołowie juz niezyli - a do Kościoła Chrystuowego wkradło sie odstępstwo


Didache nie jest wyjątkiem na tym polu. Nie da się odmówić mu słuszności w tym przypadku, gdyż potwierdza istotę nabożeństwa wyrażoną w Biblii.

PS : Masz dość dziwną wizję chrześcijaństwa, skoro od śmierci ostatniego Apostoła, aż do powstania Twojego wyznania, w ogóle nie istniała "czysta doktryna". :roll:


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark



"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr



Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 05 cze 2014, 20:26

Piotrek. pisze:PS : Masz dość dziwną wizję chrześcijaństwa, skoro od śmierci ostatniego Apostoła, aż do powstania Twojego wyznania, w ogóle nie istniała "czysta doktryna". :roll:


Czysta doktryna z pewnością istniała ale.... nie wiemy ile doku netów zaginęło a ile zostało zniszczonych aby "było jak Rzym chce" a ile zostało przerobionych


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 07 cze 2014, 20:52

W każdym razie jest pozytywne, że protestant cytuje Didache.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Historia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości