Czy chrzest jest niezbędny do zbawienia?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 12 sie 2008, 17:07

Puritan pisze:Według KKK protestanci mogą uczestniczyć w katolickiej Eucharystii tylko jeśli wierzą tak jak tego naucza Kościół Katolicki.

Bzdura. W Eucharystii może uczestniczyć każdy, niezależnie od wyznania czy wiary, ale nie każdy może przyjąć Komunię Świętą.
Z łaski swojej, to najpierw doczytaj, a potem wypowiadaj się na temat nauczania Kościoła katolickiego.

Puritan pisze:Wyraźnie nauczają, że chrzest JEST niezbędny do zbawienia.

I słusznie, ponieważ jest to powtórzenie słów Chrystusa, który pierwszy powiedział, że chrzest jest niezbędny do zbawienia: "Kto uwierzy i ochrzci się, ten będzie zbawiony".
Znasz ten fragment? Zwróć uwagę na jakże znamienny spójnik "i" pomiędzy uwierzeniem, a chrztem. :)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 12 sie 2008, 17:17

A łotr na krzyżu zdążył się jeszcze ochrzcić, zanim skonał?


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 12 sie 2008, 17:28

Hallers pisze:A łotr na krzyżu zdążył się jeszcze ochrzcić, zanim skonał?

A Bóg to nie ma prawa przyznać specjalnych uprawnień?
Popatrz także na to, co by wcześniej: czy scena z krzyża, czy rozesłanie apostołów z nakazem chrzczenia?
Poza tym, to jak rozumiem, wg. ciebie z racji wydarzeń na Golgotcie słowa Jezusa, które zacytowałem wczesniej, są absolutnie nieważne pomimo użycia spójnika "i" wskazującego na wymóg wystąpienia obu rzeczy nim spiętych aby dostąpić zbawienia?
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 17:33 przez Yarpen Zirgin, łącznie zmieniany 1 raz.


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 12 sie 2008, 17:32

Czyli według Ciebie osoby nawracające się i oddające swoje życie Bogu tuż przed śmiercią nie będą zbawione?


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 12 sie 2008, 17:35

Hallers pisze:Czyli według Ciebie osoby nawracające się i oddające swoje życie Bogu tuż przed śmiercią nie będą zbawione?

Hallers:
"Kto uwierzy i ochrzci się, ten będzie zbawiony..." - zaprzeczysz tym słowom?
Osoba, która się nawraca tuż przed śmiercią może:
a) już być wczesniej ochrzczona, tylko odeszła od Boga.
b) poprosić o chrzest, którego może udzielić każdy człowiek, jeżeli ochrzczona jeszcze nie była.


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 12 sie 2008, 17:59

Yarpen, no to teraz czekamy aż po pierwsze uwierzysz a po drugie dasz się ochrzcić :-) .


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 12 sie 2008, 18:02

Hallers, daremne oczekiwania :)


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 12 sie 2008, 18:57

Hallers pisze:Yarpen, no to teraz czekamy aż po pierwsze uwierzysz a po drugie dasz się ochrzcić :-) .

Jak tylko wskażesz słowa Chrystusa, że taka ma być kolejność. :)

Puritan pisze:Yarpenie, jeśliś takiś dosłowny to zauważ również, że najpierw "uwierzy" a potem "ochrzci się."

Gdzie? Bo ja widzę "uwierzy i ochrzci się", a nie "uwierzy, a potem się ochrzci"...

Chrzest o którym mówił Jezus to po prostu publiczne świadectwo. W czasach pierwszych chrześcijan chrzest oznaczał gotowość na poniesienie prześladowań i śmierci za wiarę w Jezusa. Żeby w tamtych czasach się ochrzcić trzeba było być niespełna rozumu albo nawróconym.

To wasze nauczanie, a nie Ewanelii. :)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: chrześcijanin » 12 sie 2008, 19:06

to juz nie o taize jest a o chrzcie!
a to juz chyba bylo


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 12 sie 2008, 19:12

Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony[...] MK 16:16
Prosze Yarpenie, słowa Jezusa i wymieniona kolejność rzeczy
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 23:10 przez Riddick, łącznie zmieniany 1 raz.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 12 sie 2008, 19:24

Poza tym, pierwszy Kościół stawiał wobec katechumenów warunek wiary. A więc rozumiał w tych słowach Chrystusa kolejność. Żeby nie być gołosłownym:

"A gdy tak jechali drogą, przybyli nad jakąś wodę, a eunuch rzekł: Oto woda; cóż stoi na przeszkodzie, abym został ochrzczony? Filip zaś powiedział mu: Jeśli wierzysz z całego serca, możesz. A odpowiadając, rzekł: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym. I kazał zatrzymać wóz, zeszli obaj, Filip i eunuch, do wody, i ochrzcił go" (Dz. 8:36-38).

Wyraźnie jest napisane, że tylko osobie, która zdeklarowała wiarę apostołowie udzielali chrztu. "Jeśli wierzysz, możesz". Warunek jednoznaczny. I wtedy eunuch wyznał swą wiarę. I dopiero wówczas zstąpili do wody, a Filip go zanurzył.

Dzieje Apostolskie potwierdzają, że apostołowie rozumieli słowa Jezusa z Mk. 16:16 tak, jak my obecnie, a nie tak, jak rzymskokatolicy. Dowód z Biblii o warunku wiary widać jak na dłoni. Pytanie eunucha brzmiało: "Co stoi na przeszkodzie". Filip mówił o warunku wiary. Z tego wniosek, że brak wiary stoi na przeszkodzie. Jasne i logiczne.

::SHALOM::
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 19:26 przez Eliasz, łącznie zmieniany 1 raz.


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 12 sie 2008, 19:40

Yarpen Zirgin pisze:Jak tylko wskażesz słowa Chrystusa, że taka ma być kolejność. :)


ok :)


Dz 8:26-40 BT „Wstań i idź około południa na drogę, która prowadzi z Jerozolimy do Gazy: jest ona pusta - powiedział anioł Pański do Filipa.(27) A on poszedł. Właśnie wtedy przybył do Jerozolimy oddać pokłon Bogu Etiop, dworski urzędnik królowej etiopskiej, Kandaki, zarządzający całym jej skarbcem,(28) i wracał, czytając w swoim wozie proroka Izajasza.(29) Podejdź i przyłącz się do tego wozu - powiedział Duch do Filipa.(30) Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: Czy rozumiesz, co czytasz? - zapytał.(31) A tamten odpowiedział: Jakżeż mogę /rozumieć/, jeśli mi nikt nie wyjaśni? I zaprosił Filipa, aby wsiadł i spoczął przy nim.(32) A czytał ten urywek Pisma: Prowadzą Go jak owcę na rzeź, i jak baranek, który milczy, gdy go strzygą, tak On nie otwiera ust swoich.(33) W Jego uniżeniu odmówiono Mu słuszności. Któż zdoła opisać ród Jego? Bo Jego życie zabiorą z ziemi.(34) Proszę cię, o kim to Prorok mówi, o sobie czy o kimś innym? - zapytał Filipa dworzanin.(35) A Filip wychodząc z tego /tekstu/ Pisma opowiedział mu Dobrą Nowinę o Jezusie.(36) W czasie podróży przybyli nad jakąś wodę: Oto woda - powiedział dworzanin - cóż przeszkadza, abym został ochrzczony?(37) Odpowiedział Filip: Można, jeśli wierzysz z całego serca. Odparł mu: Wierzę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.(38) I kazał zatrzymać wóz, i obaj, Filip i dworzanin, zeszli do wody. I ochrzcił go.(39) A kiedy wyszli z wody, Duch Pański porwał Filipa i dworzanin już nigdy go nie widział. Jechał zaś z radością swoją drogą.(40) A Filip znalazł się w Azocie i głosił Ewangelię od miasta do miasta, aż dotarł do Cezarei.”


myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 12 sie 2008, 19:46

wybacz Eliasz, pisałem w tym samym momencie:P


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 12 sie 2008, 19:50

Hm.. Może ja niewyraźnie piszę?


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości