Modlitwa za zmarłych

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych

Czy modlitwa za zmarłych dotyczy:

Uzyskania przez nich zbawienia.
1
5%
Przejścia z czyśćca do nieba.
14
67%
Wybawienia od męki w piekle.
1
5%
Nie mam zielonego pojęcia.
5
24%
 
Liczba głosów: 21
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Modlitwa za zmarłych

Postautor: Yarpen Zirgin » 23 lip 2008, 17:53

Odpowiedź zasadniczo nie wymaga uzasadnienia.
Bardzo proszę o niedopisywanie w wątku postów w stylu:
"Modlitwa za zmarłych nie ma uzasadnienia biblijnego", "taka modlitwa jest sprzeczna z Biblią" itd. itp., ponieważ ankieta ma za zadanie sprawdzić wiedzę uczestników odnośnie zadanego pytania, a nie być zaczątkiem dyskusji na temat zasadności takiej modlitwy.

Ps. Robię wyjątek od reguły nie wypowiadania się na tym forum z racji chęci uzyskania odpowiedzi od róznych ludzi. :)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 lip 2008, 19:10

Warto byłoby sprawdzić też wiedzę księży, którzy "reklamują" wykupywanie owych intencji modlitewnych (niech Cię użyte słowo 'wykupywania' nie złości -- użyte zostało przez jednego księdza i jest zgodne z rzeczywistością).

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 23 lip 2008, 21:11

ale czyja? katolicka znaczy? sprawdzasz nasze uświadomienie?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 23 lip 2008, 21:24

Spłaszczając znacznie (a raczej wg. mnie za bardzo) temat można byłoby zaznaczyć "Przejścia z czyśćca do nieba." ale wg. mnie nie jest to do końca uprawnione. Chociażby z powodu tego, że żaden ksiądz, a nawet papież nie wie czy dana osoba jest w czyśćcu oraz nie występowania tej kwestii (bezpośrednio) podczas całej "mszy za zmarłych" -- prośby o dokończenie (przez Boga) dzieła, które rozpoczął (w domyśle Bóg rzecz jasna) na chrzcie występują, ale o czyśćcu mowy nie ma. Choć w potocznym rozumowaniu (wśród katolików) to zwykle o tą opcję właśnie chodzi -- przynajmniej rodzinie zmarłego. No a przynajmniej w przypadkach, które osobiście znam.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Machu Picchu
Posty: 1249
Rejestracja: 13 lip 2008, 23:09
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Machu Picchu » 23 lip 2008, 22:01

Jak czytam teraz i kiedyś to modlitwa za zmarłych dotyczy 'dusz czyśćcowych'. I tylko w takim kontekście się dotychczas spotkałam z tym stwierdzeniem.


Pozdrowienia - Joanna
(w śnie zimowym zatem nieobecna do odwołania)
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 23 lip 2008, 22:28

julaine pisze:sprawdzasz nasze uświadomienie?

Sprawdzam wiedzę natchniony pewną protestancką stroną, na której zamieszczono tekst na temat modlitwy za zmarłych. O wynikach powiem potem...


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lip 2008, 09:33

A ja mam pytanie.
Dlaczego Papiez - szafasz skarbca zalug kosciola - nie wypusci wszystkich dusz z czyscca od razu - choc ponoc moze - ale kaze imi cierpiec.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 24 lip 2008, 09:54

bo by musiał kłamstwo nazwać kłamstwem :mrgreen:


Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 24 lip 2008, 12:44

Yarpen Zirgin pisze:
julaine pisze:sprawdzasz nasze uświadomienie?

Sprawdzam wiedzę natchniony pewną protestancką stroną, na której zamieszczono tekst na temat modlitwy za zmarłych. O wynikach powiem potem...

póki co, chyba musisz się czuć nieco zawiedziony?

lash pisze:Dlaczego Papiez - szafasz skarbca zalug kosciola - nie wypusci wszystkich dusz z czyscca od razu - choc ponoc moze - ale kaze imi cierpiec.

a może?


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 24 lip 2008, 13:42

julaine pisze:póki co, chyba musisz się czuć nieco zawiedziony?

I tak, i nie.


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 24 lip 2008, 13:42

Taka ciekawa konstytucja...
KLIK!


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lip 2008, 14:11

Z tej - konstytucji wynika ze JAK NAJBARDZIEJ.

Pytanie czemu "dobry papa" tego nie chce ... ;) ;) ;)

Sekcja II
W ten sposób został utworzony "skarb Kościoła"(20). Nie jest on zbiorem dóbr, gromadzonych przez wieki na kształt materialnych dóbr, lecz nieskończoną i niewyczerpaną wartością, jaką mają u Boga zadośćuczynienia i zasługi Chrystusa Pana, ofiarowane po to, by cała ludzkość była uwolniona od grzechu i doszła do łączności z Ojcem. Stanowi go sam Chrystus Odkupiciel, w którym są i działają zadośćuczynienia i zasługi płynące z Jego odkupienia(21). Poza tym do tego skarbu należy też wartość naprawdę ogromna, niewymierna i zawsze świeża, jaką mają przed Bogiem modlitwy i dobre uczynki Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych, którzy idąc śladami Chrystusa dzięki Jego łasce, uświęcili samych siebie i spełnili posłannictwo otrzymane od Ojca. W ten sposób, pracując nad własnym zbawieniem, przyczynili się również do zbawienia swych braci w jedności Mistycznego Ciała.


Sekcja VI pkt 7
Przeświadczenie istniejące w Kościele o tym, że Pasterze Pańskiej owczarni mogą uwolnić poszczególnych wiernych od pozostałości po grzechach przez przydział zasług Chrystusa i Świętych, wprowadziło zwolna z biegiem wieków praktykę odpustów za natchnieniem Ducha Świętego, który stale ożywia lud Boży. Przez tę praktykę dokonał się postęp w samej nauce i karności kościelnej, nie zmiana(33) i z podstaw objawienia wydobyto nowe dobro na pożytek wiernych i całego Kościoła.
.......
Albowiem "Jednorodzony Syn Boży... nabył skarb Kościołowi walczącemu... Ten właśnie skarb... powierzył św. Piotrowi, klucznikowi nieba i jego następcom, swoim na ziemi namiestnikom, aby był rozdawany wiernym dla ich zbawienia i aby prawdziwie pokutującym i spowiadającym się udzielano go miłosiernie, dla szczególnych i rozumnych przyczyn, odpuszczając doczesną karę należną za grzech, bądź częściowo, bądź całkowicie, tak ogólnie, jak i w poszczególnych wypadkach (według tego, co uznają za pożyteczne przed Bogiem). Wiadomo, że do powiększenia tego skarbu przyczyniają się zasługi Najśw. Bogarodzicy i wszystkich wybranych


Sekcja IV pkt 8
W odpuście bowiem Kościół, używając swej władzy szafarza owoców odkupienia Chrystusa Pana, nie tylko się modli, lecz wiernym odpowiednio przysposobionym prawomocnie rozdziela skarb zadośćuczynień Chrystusa i Świętych na odpuszczenie kary doczesnej(38).


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 24 lip 2008, 14:19

no jak to skąd? "duch św im tak powiedział"! :lol:

notabene, czytałam ostatnio dyskusję dwóch katolików odnośnie odpustów za zmarłych. jednemu z nich nie podobał się "automatyzm" ("że niby ja dam odpust, to Bóg od razu MUSI go wypuścić"), ale zamknęli mu usta "automatyzmem" eucharystii ("jak jest przemienienie, to chleb MUSI się zamienić w ciało").

szkoda, że nie poszedł z krytyką ciut dalej...
Ostatnio zmieniony 24 lip 2008, 14:24 przez julaine, łącznie zmieniany 3 razy.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 lip 2008, 14:20

ann_in_grace pisze: Koszmarne sa te dogmaty o Treasury of Merit. Lekko wzruszylam sie tym arbitralnym stwierdzeniem:
Wiadomo, że do powiększenia tego skarbu przyczyniają się zasługi Najśw. Bogarodzicy i wszystkich wybranych Ciekawe, skad wiadomo..

A mi sie "podoba" to ze Maryja do teraz powieksza zaslugi tego skarbca i Bog i Jezus i Duch Sw juz nie sa wspomniani...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości