Sok na Wieczerzy Pańskiej?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
ahmed95
Posty: 10
Rejestracja: 01 lis 2008, 09:36
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: ahmed95 » 09 lis 2008, 11:43

Powiem krótko Jezus nie mógł pić wina. Jezus pił sok gronowy(z winogron).
A na potwierdzenie podam kilka wersetów Biblijnych:

1.Przypowieści Salomona 23:20

2.Przypowieści Salomona 23:29-35


Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jedorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 09 lis 2008, 16:21

ahmed95 pisze:1.Przypowieści Salomona 23:20

Nijak ma sie do picia wina prze Jezusa, pisze tam żeby nie przebywać wśród upijających się, apostołowie sie nie upijali, tak samo podczas paschy...
ahmed95 pisze:2.Przypowieści Salomona 23:29-35

To też mówi o upijaniu sie winem, zupełnie nie związane z Wieczerzą Pańską... Wieczerza Pana Jezusa nie miała na celu upijanie sie, tylko ustanowienie tej Wieczerzy żeby śmierć Pańską zwiastować, aż przyjdzie...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 09 lis 2008, 16:27

hm, ja też słyszałam, że wino kiedyś było jakimś innym winem, niż to obecne.
poza tym, że podobno było pite nagminnie zamiast wody ze względów zdrowotnych - z tą ich wodą coś było nie tak....
Ostatnio zmieniony 09 lis 2008, 16:30 przez julaine, łącznie zmieniany 1 raz.


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
w.walczak
Posty: 258
Rejestracja: 18 paź 2008, 01:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: w.walczak » 09 lis 2008, 16:29

A jednak bardzo wielu protestantów nie spożywa alkoholu w trakcie Wieczerzy tylko sok z winogron. Z tego co czytałam, to większość zielonoświątkowców w Ameryce używa soku, a poza tym są jeszcze inne zbory gdzie tak jest. Pierwsi zielonoświątkowcy to nawet w ogóle nie uznawali alkoholu. Podobnie jak Armia Zbawienia i Ruch Cholines.

Nie ukrywam, że dla mnie byłoby problemem spożywanie alkoholu w Wieczerzy, bo miałam z nim problem. I nie mam zamiaru tego czynić. Najwyżej znajdę inny zbór, w którym używa się soku. Dla mnie teraz wydaje się bardzo obrzydliwe picie alkoholu po tym, co w życiu widziałam, a jeszcze upatrywanie w tym symbolu Świętego Pana Chrystusa i Jego krwi jest dla mnie nie do przyjęcia. Nienawidzę zapachu alkoholu, odrzuca mnie od razu, nie mogłabym tego przełknąć. Krew Chrystusa poza tym była święta, a nie śmierdząca i zepsuta.


siostra Władysława Walczak
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 09 lis 2008, 16:29

hmm, natomiast dane mi było słyszeć, że ocet to było zupełnie coś innego niż dla nas, że ocet to było młode kwaśne wino... ale wino jako wino, takie same od zawsze na zawsze... ;-)


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 09 lis 2008, 17:05

Ann :thumbup:


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 09 lis 2008, 19:29

W sumie mam pomysł, skoro są wątpliwości co było, sok czy wino, to po prostu na nabożeństwu lać zmieszany sok winogronowy z winem i po sprawie, jak ktoś chce sok, to ma sok, a jak wino to ma wino, i nie powinno być problemów ;-)


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
aska
Posty: 1618
Rejestracja: 01 kwie 2008, 22:02
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: aska » 09 lis 2008, 19:35

pili,piją i pić będą. jedynie ludzie super wiary uważają, że ci co nie piją i nie palą żywcem do nieba wejdą


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 09 lis 2008, 20:22

A co ma picie czy palenie z 'wejściem do nieba' ? ;-)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
sibela
Posty: 1033
Rejestracja: 07 wrz 2008, 17:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Dolna Bawaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: sibela » 09 lis 2008, 20:31

a sprobujcie zostawic otwarty kartonik soku winogronowego przez 12 godzin w cieplym pomieszczeniu, bedziecie wiedzieli co sie dawniej pijalo w cieplym klimacie


Niektórzy modlą się o całą beczkę, a nadstawiają kubek.
Hallers
Posty: 667
Rejestracja: 01 lut 2008, 21:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hallers » 10 lis 2008, 14:37

Ciekawy komentarz kalwińskiego Pastora :

pbartosik.blogspot.com pisze:Musimy jednak pamiętać, że ani Stary, ani Nowy Testament nie popierają prohibicji jako sposobu walki z nadużywaniem alkoholu. Oba wyraźnie rozróżniają między spożywaniem i nadużywaniem alkoholu. Prohibicjoniści i abstynenci potępiają spożywanie alkoholu na podstawie przypadków nadużycia alkoholu przez niektórych. Biblia zaś nigdy tego nie czyni.
http://pbartosik.blogspot.com/2008/11/d ... kohol.html


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 10 lis 2008, 15:46

sibela pisze:a sprobujcie zostawic otwarty kartonik soku winogronowego przez 12 godzin w cieplym pomieszczeniu, bedziecie wiedzieli co sie dawniej pijalo w cieplym klimacie
Eksperyment nie wypali bo sok w kartonikach jest pasteryzowany. Żeby osiągnąć efekt trzeba by wycisnąć sok z żywych winogron, efekt murowany :) .

I List do Tymoteusza 5:23 Samej wody już nie pij, ale używaj po trosze wina ze względu na twój żołądek i częste twoje niedomagania.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
myduo
Posty: 422
Rejestracja: 07 sie 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: myduo » 10 lis 2008, 22:45

Mt 11:19 Br "A kiedy przyszedł Syn Człowieczy, kiedy jadł i pił, to powiedziano: Oto obżartuch i pijak, przyjaciel celników i grzeszników! Ale przyznano rację mądrości ze względu na jej czyny."

Nie wiem czy słusznie, może ktoś kto zna grękę mnie oświeci :P



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości