Chichot antychrysta

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 25 sty 2012, 18:40

Turretin pisze:Papieże wielokrotnie pisali o sobie, że zajmują na ziemi miejsce "Boga Wszechmogącego"

Wskaż to "wielokrotnie" na konkretnych przykładach dokumentów wydanych przez papieżu (nazwa + rok ogłoszenia + cytat).

Turretin pisze:Sam JP2 rozkoszował sie zwrotem nadanym papiezom przez pewną mistyczkę włoską i z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi".

Gdzie i kiedy? Konkretny przykład poproszę.

Turretin pisze:Natomiast pojawiające się w glosach do prawa kanonicznego zwroty "nasz Pan Bóg papież" to sprawa raczej znana.

Konkretny przykład, na przykład na skanie odpowiedniej strony z taką glosą, poproszę.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 25 sty 2012, 18:47

Turretin pisze: W ten sposób spełnili proroctwo apostoła Pawła o antychryście zasiadającym w świątyni Bożej.


Kiedys lykalem ten wers bez zastanowienia - jednak do wielu lat mam trudnosc by laczyc go z papiezem, poniewaz nie widze jak mialby siedziec on w swiatyni Bozej. Kiedys (bedac mlody gniewny) bralem to za Bazylike Sw Piotra.

Jakies wyjasnienie?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 25 sty 2012, 22:57

Turretin pisze:Thingam - czytaj ze zrozumieniem.

No właśnie czytam. Użyłeś określeń "wielokrotnie", "powtarzał" i "pojawiające się", czyli liczby mnogiej. Tymczasem przykłady zamiast pokazywać mnogość takich wydarzeń albo dotyczą pojedynczych i wątpliwych przypadków (kwestia tłumaczenia i kontekstu), albo nie nie ma ich wcale.

Turretin pisze:Odsyłacz podałem - artykuł po angielsku i trochę łaciny. masz tam zeskanowane glosy z róznych wydań.

I jeden przypadek, z wątpliwym przekładem, tego "nasz Pan Bóg papież". Możesz wskazać więcej?

Turretin pisze:Tak samo jeśli chodzi o encyklikę Leona XIII - Præclara Gratulationis Publicæ z 20 czerwca 1894 roku.

Tyle, że napisałeś "wielokrotnie pisali o sobie, że zajmują na ziemi miejsce "Boga Wszechmogącego"". Ignorując to, że jak zwykle pominąłeś kontekst i odsyłasz do angielskiego tekstu, to dalej jest POJEDYNCZY przypadek. Wskażesz więcej takich przypadków?


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 sty 2012, 23:12

Thingamie przecież doskonale wiesz że o papieżach mówi się że jest [rzekomo] "namiestnikiem Chrystusa" a także "zastępca Boga"
To drugie określenie szczególnie mnie rozśmiesza. Czyżby Bóg był na urlopie lub na chorobowym że potrzebowałby zastępcy??

paranoja w biały dzień

Ale z drugiej strony nazywanie papieża antychrystem jest przesadzone i nie na miejscu.
Papież to po prostu biskup Rzymu i zwierzchnik Kościoła katolickiego - jednej z wielu ,największej wspólnoty wyznaniowej


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 25 sty 2012, 23:16

albercik pisze:Thingamie przecież doskonale wiesz że

Mój nick pisze się przez "tlh" i zawsze z małej litery, a Turretin postawił trzy zarzuty na temat określonych zapisów i zachowań, co do których stwierdził, że wielokrotnie występowały. W dwóch przypadkach podał po jednym przykładzie, a w trzecim (Jan Paweł II) nie podał żadnego.

Paranoją jest to, że zamiast zwrócić swemu bratu w wierze protestanckiej uwagę, że powinien pokazać więcej przykładów, Ty tworzysz czarną legendę wokół papieży, która ma odwrócić uwagę od tego, że ich nie przedstawił.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 sty 2012, 23:19

tlhIngan pisze: Ty tworzysz czarną legendę wokół papieży, która ma odwrócić uwagę od tego, że ich nie przedstawił.

Ja nie tworzę,tylko przedstawiam jak było To ci sami dawni papieże zapracowali na swoja opinie


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 25 sty 2012, 23:21

Alberciku, jak chcesz coś przedstawić, to poproszę o inne przykłady miejsc, gdzie padły określenia "nasz Bóg papież" i "zajmujemy na tej ziemi miejsce Boga Wszechmogącego". Możesz także wyszukać i wskazać sytuacje, w których Jan Paweł II "z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi"".


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 25 sty 2012, 23:26

tlhIngan pisze:Alberciku, jak chcesz coś przedstawić, to poproszę o inne przykłady miejsc, gdzie padły określenia "nasz Bóg papież" i "zajmujemy na tej ziemi miejsce Boga Wszechmogącego". Możesz także wyszukać i wskazać sytuacje, w których Jan Paweł II "z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi"".

Ja ani razu nie uzyłem stwierdzenia "nasz Bóg papież". Ja mówię to co Kościół katolicki naucza - że papież jest "zastępcą Boga"


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 25 sty 2012, 23:33

To idź z tym do innego tematu, bo ten jest o rzeczach poruszonych przez Turretina.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 26 sty 2012, 00:08

Ja nie jestem Turretinem. Ja piszę sam od siebie. ten dział jest otwarty dla wszystkich więc każdy może tu napisać. Na szczęście nie jestes moderatorem i to nie Ty decydujesz.
To nie jest forum.katolicy.info


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 26 sty 2012, 04:59

tlhIngan pisze:
Turretin pisze:Sam JP2 rozkoszował sie zwrotem nadanym papiezom przez pewną mistyczkę włoską i z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi".

Gdzie i kiedy? Konkretny przykład poproszę.

Już to kiedyś cytowałem na tym forum:
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... %EA#169844
Spokojnie tlhIngan. Większość katolików, którym to cytuję, jest lekko zszokowana.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 26 sty 2012, 09:37

Dla leniwych:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... uropy.html - ust. 7
http://www.vatican.va/holy_father/john_ ... ta_pl.html - ust. 46
Żeby nie było, że ktoś manipuluje... podałem linki do najbardziej rzymskokatolickich serwisów internetowych jakie tylko są możliwe. :)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, 09:43 przez Erazm, łącznie zmieniany 1 raz.


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł

"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież

"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
tlhIngan
Posty: 1301
Rejestracja: 30 gru 2009, 15:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: tlhIngan » 26 sty 2012, 10:12

No podałeś namiary, ale one nie są dowodem dla tezy głoszonej przez Turretina na temat Jana Pawła II, że "z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi"". W swoim postcie, do którego mnie odesłałeś, podałeś trzy źródła:

Erazm pisze:"Po dramatach i okrucieństwach XX stulecia, jednego z kluczowych okresów ludzkich dziejów, którego kulminacyjnym momentem był krwawy zamach na «słodkiego Chrystusa na ziemi»…
Kongregacja Nauki Wiary ws. tzw. Orędzia fatimskiego - źródło niepewne

„Czerpiąc moc ze swej zażyłości z Chrystusem, święta ze Sieny nie wahała się otwarcie ukazywać samemu papieżowi, którego darzyła gorącą miłością jako «słodkiego Chrystusa na ziemi», woli Bożej”
Jan Paweł II, List Apostolski Motu Proprio ogłaszający św. Brygidę Szwedzką , św Katarzynę ze Sieny, Św Teresę Benedyktę Od Krzyża Współpatronkami Europy, cytat za www.opoka.org.pl

„U założycieli i założycielek dostrzegamy zawsze żywy zmysł Kościoła, którego przejawem jest ich pełny udział we wszystkich wymiarach życia kościelnego oraz gorliwe posłuszeństwo Pasterzom, zwłaszcza Biskupowi Rzymu. Na tle tej miłości do Kościoła Świętego, który jest „filarem i podporą prawdy” (1 Tm 3, 15), łatwo można zrozumieć przywiązanie Franciszka z Asyżu do „miłościwego Papieża”, czynną synowską troskę Katarzyny ze Sieny o tego, którego nazywała „słodkim Chrystusem na ziemi”, apostolskie posłuszeństwo i sentire cum Ecclesia Ignacego Loyoli, radosne wyznanie wiary Teresy od Jezusa: „Jestem córką Kościoła”.
Jan Paweł II Posynodalna Adhortacja Apostolska „Vita Consecrata”, cytat za www.vatican.va
Pozdrawiam :)

KONGREGACJA NAUKI WIARY Orędzie fatimskie - to jest wypowiedź Kongregacji, a nie Jana Pawła II ( http://www.vatican.va/roman_curia/congr ... ma_pl.html ).

POSYNODALNA ADHORTACJA APOSTOLSKA „VITA CONSECRATA” - Jan Paweł II nie mówi tak o sobie, a jedynie przytacza te słowa jako zobrazowanie podejścia świętej do papieża.

LIST APOSTOLSKI MOTU PROPRIO - to samo co powyżej.

Prosiłem o wskazanie miejsc, w których Jan Paweł II "z luboscia o sobie powtarzał: "Słodki Chrystus na ziemi"". Po co wskazujesz takie, w których albo to nie on się wypowiada, albo jedynie przytacza takie słowa jako zobrazowanie podejścia św. Katarzyny ze Sieny? Wskaż wypowiedź o którą prosiłem Turretina.


Czym jest w rzeczywistości sola scriptura? To po po prostu: "Ja uważam, że tak zapisano w Biblii". :-D

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości