Piotr - Skala czy Kamien Mat 16:18

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 maja 2012, 13:51

Pavl6 pisze:
Lash pisze:
Pavl6 pisze:A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?



(16) Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; (17) dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; (18) dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego (19) i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał. (Ew. Marka 3:1-35, Biblia Tysiąclecia)


Dziękuję - no to w tej kwestii mamy jasność. Niczego to jednak nie zmienia - Szymon nie tylko otrzymał nowe imię - dostał także polecenia "Paś owce moje", "Paś baranki moje", czy "Cokolwiek rozwiążesz...", albo "Cokolwiek zwiążesz..." (dwa ostatnie dostali także później wszyscy apostołowie).
i co to znaczy paś branki moje?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 22 maja 2012, 20:45

Lash pisze:i co to znaczy paś branki moje?


Obrazek


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 27 maja 2012, 13:02

okidoki pisze:Piotr dostał trzy razy powtórzone polecenia "Paś owieczki moje" bo trzy razy zaparł się Pana.

Na początku chrześcijaństwa nikt nie wiedział, że jest jakiś urząd papieski, który jest . W apostolskim Kościele za filary byli uznawani Jakub, który otrzymał przywództwo zborów w Jerozolimie, Piotr i Jan, a dalej pozostali Apostołowie, później wspominano szczególnie Piotra i Pawła. I to wszystko, nikt po czasach apostolskich nie rościł sobie prawa do nazywania Apostołami czy jakimś papieżem, o prymacie piotrowym przekazywanym z pokolenia w pokolenie nikt nie słyszał, aż pomysł zaczął się o kształtować od III/ IV wieku, jednak na właściwe papiestwo trzeba było poczekać jeszcze kolejne setki lat.


Dziękuję, że streściłeś mi współczesną wiedzę na temat tego, jak wyglądały pierwsze wieki Kościoła. Jednak ja już o tym wielokrotnie czytałem. A czy masz 100% pewności, że było dokładnie tak, jak piszesz? Pytałeś się o to pierwszych chrześcijan? Masz w posiadaniu niezbite dowody, że dokładnie tak było?

Co do "Paś owce moje..." - to interpretacja. Gdybym znał tylko ten fragment i miał informacje, że wcześniej Piotr trzykrotnie zaparł się Chrystusa, to być może bym się z nią zgodził. Znając jednak treść całego Nowego Testamentu interpretuję to tak, że wtedy Chrystus nadał Piotrowi stanowisko widzialnej Głowy Kościoła.

Lash pisze:
Pavl6 pisze:
Lash pisze:
Pavl6 pisze:A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?



(16) Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; (17) dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; (18) dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego (19) i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał. (Ew. Marka 3:1-35, Biblia Tysiąclecia)


Dziękuję - no to w tej kwestii mamy jasność. Niczego to jednak nie zmienia - Szymon nie tylko otrzymał nowe imię - dostał także polecenia "Paś owce moje", "Paś baranki moje", czy "Cokolwiek rozwiążesz...", albo "Cokolwiek zwiążesz..." (dwa ostatnie dostali także później wszyscy apostołowie).
i co to znaczy paś branki moje?


A wiesz, co to znaczy, że Jezus Chrystus jest Pasterzem? Jeżeli tak, to i słowa padające z Jego ust - "Paś baranki moje..." powinny być dla ciebie proste. Jeśli nie, to nie mamy o czym rozmawiać...


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 28 maja 2012, 15:37

Pavl6 pisze: A wiesz, co to znaczy, że Jezus Chrystus jest Pasterzem? Jeżeli tak, to i słowa padające z Jego ust - "Paś baranki moje..." powinny być dla ciebie proste. Jeśli nie, to nie mamy o czym rozmawiać...
Dla mnie to znaczy, że Jezus ustanawia Piotra STARSZYM - episkopos. których było wielu .... Czyi to dlatego, że Piotr porzucił służbe dla Chrystusa na rzecz ryb.. :/ - przywraca go do służby ....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 09 lip 2012, 22:04

To dlaczego nikomu innemu Chrystus nie powiedział: "Paś baranki moje..."?


Parezja.pl
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 10 lip 2012, 09:10

Pavl6 pisze:To dlaczego nikomu innemu Chrystus nie powiedział: "Paś baranki moje..."?


Również tylko do Jana powiedział: "Oto matka twoja", a wy ją uznajecie za matkę każdego.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 13 lip 2012, 12:17

No ale to całkiem inna sprawa.


Parezja.pl
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 13 lip 2012, 16:00

Pavl6 pisze:To dlaczego nikomu innemu Chrystus nie powiedział: "Paś baranki moje..."?

Bo to właśnie Piotr zaparł się Jezusa a nie inny Apostoł


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 15 lip 2012, 00:08

No, ale tu nie chodzi o zaparcie, ale o pasanie "owiec". Ten, kto pasie owce to pasterz. W przypowieściach Chrystusa było miejsce tylko dla jednego pasterza, nie mówił nic o wiele pasterzach tak, abyśmy ich odnieśli do apostołów, czy jakiejś jeszcze szerszej grupy. Tak więc wychodzi na to, że Chrystus, zgodnie z tym, co od wieków przekazuje Kościół katolicki (czyli powszechny), władzę na ziemi nad Kościołem Chrystus przekazał Piotrowi i jest on pierwszym Pasterzem Kościoła - papieżem. A że się zaparł? Nie takie rzeczy Chrystus wybaczał i wybacza, bez zbędnych ceregieli i rozwięzłych pytań.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lip 2012, 11:47

Pavl6 pisze:No, ale tu nie chodzi o zaparcie, ale o pasanie "owiec". Ten, kto pasie owce to pasterz. W przypowieściach Chrystusa było miejsce tylko dla jednego pasterza, nie mówił nic o wiele pasterzach tak, abyśmy ich odnieśli do apostołów, czy jakiejś jeszcze szerszej grupy. Tak więc wychodzi na to, że Chrystus, zgodnie z tym, co od wieków przekazuje Kościół katolicki (czyli powszechny), władzę na ziemi nad Kościołem Chrystus przekazał Piotrowi i jest on pierwszym Pasterzem Kościoła - papieżem. A że się zaparł? Nie takie rzeczy Chrystus wybaczał i wybacza, bez zbędnych ceregieli i rozwięzłych pytań.


W której przypowieści?
Czy tam sa owce czy Baranki?
Skąd masz przekazanie WŁADZY?
Czy pasterz to władca?

Wymysły katolicyzmu to zaprawdę ciekawa lektura :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 16 lip 2012, 12:18

Chrystus powiedział do Piotra i "Paś owce moje" i "Paś baranki moje", tak więc to bez różnicy. Chrystus porównywał siebie do pasterza, później kazał Piotrowi paść Jego owce i baranki. To kim twoim zdaniem jest Chrystus, a w zastępstwie Jego na ziemi Piotr? Co do przypowieści - chyba sam powinieneś wiedzieć o którą chodzi, bo nie wierzę, że słabo znasz tekst Pisma Świętego...


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 lip 2012, 13:09

Pavl6 pisze:Chrystus powiedział do Piotra i "Paś owce moje" i "Paś baranki moje", tak więc to bez różnicy. Chrystus porównywał siebie do pasterza, później kazał Piotrowi paść Jego owce i baranki. To kim twoim zdaniem jest Chrystus, a w zastępstwie Jego na ziemi Piotr? Co do przypowieści - chyba sam powinieneś wiedzieć o którą chodzi, bo nie wierzę, że słabo znasz tekst Pisma Świętego...


1. Różnica jest znaczaca :)
2. Piotr miał NAŚLADOWAĆ Chrystusa bo to jego służba a nie zajmować miejsce Pana :) i dlatego miał być wzorem dla innych a nie władcą. Co Piotr robił? zamiast paść owieczki dawałi im przykład dezertera :/
3. Piotr nigdy nie był w zastepstwie Chrystusa.
4. W przypowiesći to Chrystyus znajduje swoje owieczki a nie Piotr swoje !


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 17 lip 2012, 10:53

W przypowieści to pasterz znajduje owieczki. W domyśle - Chrystus jest pasterzem. Chrystus potem kazał Piotrowi pasać owce i baranki. No to Piotr został na Ziemi pasterzem od czasu, jak Chrystus udał się do domu Ojca.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 17 lip 2012, 11:02

Pavl6 pisze:W przypowieści to pasterz znajduje owieczki. W domyśle - Chrystus jest pasterzem. Chrystus potem kazał Piotrowi pasać owce i baranki. No to Piotr został na Ziemi pasterzem od czasu, jak Chrystus udał się do domu Ojca.
Kto ci to powiedział?
Bowiem mnie apostołowie pouczyli

(20) Bóg zaś pokoju, który na mocy krwi przymierza wiecznego wywiódł spomiędzy zmarłych Wielkiego Pasterza owiec, Pana naszego Jezusa, (List do Hebrajczyków 13:20, Biblia Tysiąclecia)

(25) Błądziliście bowiem jak owce, ale teraz nawróciliście się do Pasterza i Stróża dusz waszych. (1 List Piotra 2:25, Biblia Tysiąclecia)

(4) Kiedy zaś objawi się Najwyższy Pasterz, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały. (1 List Piotra 5:4, Biblia Tysiąclecia)


Pan Jezus nigdy nie przestał być Pasterzem swoich owiec.

Ale jest łaskawy i pozwala pasterzować z Nim nam - tym ktorych powołał do tej roli i jako pasterze mamy odzwierciedlać fizycznie to - co pouczył nas Słowem - miłość troskę naukę etc.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 20 lip 2012, 14:25

Chrystus nie przestał być Pasterzem. Tak też jest w Kościele katolickim - Chrystus jest "niewidzialną Głową Kościoła". Jednak Piotr został tak jakby p.o. (pełniącym obowiązki) Pasterza (w terminologii kościelnej - "widzialną Głową Kościoła").


Parezja.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości