Piotr - Skala czy Kamien Mat 16:18

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 13 maja 2012, 11:20

KAAN pisze:
Pavl6 pisze:Jak dla mnie to wszystko powyższe to niepodważalne dowody na to, że Piotr został wybrany przez Chrystusa na widzialną Głowę Kościoła. Co wy o tym myślicie? Witam po przerwie!
Myślę, że nadinterpretowujesz fakty pod wpływem doktryny KR. Oczywiście Piotr został powołany do szczególnej roli założenia Kościoła i stało się to w dniu pięćdziesiątnicy, ale nigdzie Słowo Boże nie mówi o ludzkiej głowie Kościoła. Głową jest Pan Jezus Chrystus, a ciałem Kościół.


"Paś owce moje", "Paś baranki moje", czy "Cokolwiek rozwiążesz...", albo "Cokolwiek zwiążesz..." to nie jest powołanie do roli założyciela Kościoła. Pasterz pasie owce, a nie tylko zakłada hodowlę i idzie na bezrobocie...


Parezja.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 maja 2012, 22:35

Pavl6 pisze:
KAAN pisze:
Pavl6 pisze:Jak dla mnie to wszystko powyższe to niepodważalne dowody na to, że Piotr został wybrany przez Chrystusa na widzialną Głowę Kościoła. Co wy o tym myślicie? Witam po przerwie!
Myślę, że nadinterpretowujesz fakty pod wpływem doktryny KR. Oczywiście Piotr został powołany do szczególnej roli założenia Kościoła i stało się to w dniu pięćdziesiątnicy, ale nigdzie Słowo Boże nie mówi o ludzkiej głowie Kościoła. Głową jest Pan Jezus Chrystus, a ciałem Kościół.


"Paś owce moje", "Paś baranki moje", czy "Cokolwiek rozwiążesz...", albo "Cokolwiek zwiążesz..." to nie jest powołanie do roli założyciela Kościoła. Pasterz pasie owce, a nie tylko zakłada hodowlę i idzie na bezrobocie...


I gdzie tu jest napisane, że ma być głową?


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 13 maja 2012, 23:05

I gdzie tu jest napisane, że ma być głową?


Nie jest napisane.Natomiast jest przyjęte że "głową" nazywamy osobę która pełni rolę przywódcza w jakiejś zorganizowanej grupie ludzkiej - rodzinie, rodzie, ordynacji, państwie.

I właśnie w takim sensie Piotr był głową Kościoła.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 maja 2012, 23:18

Albertus pisze:Nie jest napisane


No to sprawa jest prosta.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 13 maja 2012, 23:25

No to sprawa jest prosta.


To znaczy co?


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 13 maja 2012, 23:36

Albertus pisze:
No to sprawa jest prosta.


To znaczy co?


To znaczy "Nie jest napisane".


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 14 maja 2012, 18:33

W takim razie nic, co obecnie czytamy w Piśmie Świętym nie jest tam napisane - przecież Biblia została napisana w innych językach, a więc w takim razie nie ma tam nic np. o Jezusie.

Dodatkowo trzeba zauważyć, że w wypadku odrzucenia tego, że przyjęte jest, iż "głową" nazywamy osobę która pełni rolę przywódcza w jakiejś zorganizowanej grupie ludzkiej, nie ma kogoś takiego jak "głowa państwa", bo głowa to głowa, a nie jakaś osoba.


Parezja.pl
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 14 maja 2012, 21:33

W takim razie nic, co obecnie czytamy w Piśmie Świętym nie jest tam napisane - przecież Biblia została napisana w innych językach, a więc w takim razie nie ma tam nic np. o Jezusie.


O czym Ty mówisz?


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Riddick » 15 maja 2012, 14:09

Alkhilion pisze:
W takim razie nic, co obecnie czytamy w Piśmie Świętym nie jest tam napisane - przecież Biblia została napisana w innych językach, a więc w takim razie nie ma tam nic np. o Jezusie.


O czym Ty mówisz?

To wpływ księżyca, zagubił się...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 maja 2012, 11:01

Zaczáłem sie martwić :)

Szymon to Piotr
Jan i jakub to ...
Levi to ..
i inni apostołowie :/

nie tylko Piotr mial nowe imie


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 18 maja 2012, 15:55

A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?

Alkhilion pisze:
W takim razie nic, co obecnie czytamy w Piśmie Świętym nie jest tam napisane - przecież Biblia została napisana w innych językach, a więc w takim razie nie ma tam nic np. o Jezusie.


O czym Ty mówisz?


Ja nic nie mówię - ja piszę :). Twierdzisz, że skoro w Biblii nie jest napisane słowo w słowo, że Piotr został wybrany na "głowę" Kościoła, to sprawa jest jasna. Pokazałem ci na zasadzie analogii, że tak samo można napisać, że w Biblii nie ma nic o Jezusie, bo w oryginale imię Jezus zapisuje się i czyta inaczej.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 maja 2012, 16:04

Pavl6 pisze:A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?



(16) Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; (17) dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; (18) dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego (19) i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał. (Ew. Marka 3:1-35, Biblia Tysiąclecia)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 18 maja 2012, 16:22

Pavl6 pisze:A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?

Alkhilion pisze:
W takim razie nic, co obecnie czytamy w Piśmie Świętym nie jest tam napisane - przecież Biblia została napisana w innych językach, a więc w takim razie nie ma tam nic np. o Jezusie.


O czym Ty mówisz?


Ja nic nie mówię - ja piszę :). Twierdzisz, że skoro w Biblii nie jest napisane słowo w słowo, że Piotr został wybrany na "głowę" Kościoła, to sprawa jest jasna. Pokazałem ci na zasadzie analogii, że tak samo można napisać, że w Biblii nie ma nic o Jezusie, bo w oryginale imię Jezus zapisuje się i czyta inaczej.


............................................________
....................................,.-'"...................``~.,
.............................,.-"..................................."-.,
.........................,/...............................................":,
.....................,?......................................................,
.................../...........................................................,}
................./......................................................,:`^`..}
.............../...................................................,:"........./
..............?.....__.........................................:`.........../
............./__.(....."~-,_..............................,:`........../
.........../(_...."~,_........"~,_....................,:`........_/
..........{.._$;_......"=,_......."-,_.......,.-~-,},.~";/....}
...........((.....*~_......."=-._......";,,./`..../"............../
...,,,___.`~,......"~.,....................`.....}............../
............(....`=-,,.......`........................(......;_,,-"
............/.`~,......`-...................................../
.............`~.*-,.....................................|,./.....,__
,,_..........}.>-._...................................|..............`=~-,
.....`=~-,__......`,.................................
...................`=~-,,.,...............................
................................`:,,...........................`..............__
.....................................`=-,...................,%`>--==``
........................................_..........._,-%.......`
...................................,

Jakiś merytoryczny argument anyone?


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 18 maja 2012, 22:35

Lash pisze:
Pavl6 pisze:A gdzie w Piśmie Świętym jest napisane, że Jezus, ew. Bóg nadał im nowe imię?



(16) Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; (17) dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; (18) dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego (19) i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał. (Ew. Marka 3:1-35, Biblia Tysiąclecia)


Dziękuję - no to w tej kwestii mamy jasność. Niczego to jednak nie zmienia - Szymon nie tylko otrzymał nowe imię - dostał także polecenia "Paś owce moje", "Paś baranki moje", czy "Cokolwiek rozwiążesz...", albo "Cokolwiek zwiążesz..." (dwa ostatnie dostali także później wszyscy apostołowie).


Parezja.pl
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 19 maja 2012, 17:32

Piotr dostał trzy razy powtórzone polecenia "Paś owieczki moje" bo trzy razy zaparł się Pana.

Na początku chrześcijaństwa nikt nie wiedział, że jest jakiś urząd papieski, który jest . W apostolskim Kościele za filary byli uznawani Jakub, który otrzymał przywództwo zborów w Jerozolimie, Piotr i Jan, a dalej pozostali Apostołowie, później wspominano szczególnie Piotra i Pawła. I to wszystko, nikt po czasach apostolskich nie rościł sobie prawa do nazywania Apostołami czy jakimś papieżem, o prymacie piotrowym przekazywanym z pokolenia w pokolenie nikt nie słyszał, aż pomysł zaczął się o kształtować od III/ IV wieku, jednak na właściwe papiestwo trzeba było poczekać jeszcze kolejne setki lat.


"abyście mogli dać odprawę tym, którzy się chlubią rzeczami zewnętrznymi, a nie tym, co w sercu" (2Kor 5,12) "ukryty wewnętrzny człowiek", który "jedynie ma wartość przed Bogiem" (1P3,4) Dla Boga nie liczy się czy coś osiągnęliśmy, ale kim jesteśmy.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości