Piotr - Skala czy Kamien Mat 16:18

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 21 kwie 2011, 15:36

Słowo skała nie jest w Biblii zarezerwowane tyko dla Chrystusa. Czy Piotr nie wiódł wiodącej roli w kształtowaniu kościoła? To tylko niektóre z wydarzeń w których widać wiodącą rolę Piotra.

Jako pierwszy w dniu pięćdziesiątnicy przemawia do Żydów aby wyjaśnić co właśnie miało miejsce. DA 2:14-39

Pierwszemu zostaje wyjaśnione że Ewangelia ma być zwiastowana wszystkim narodom. DA 10

Tak więc jeżeli przyjmiemy że Jezus zapowiedział Piotrowi jaką rolę będzie pełnił w kościele to słowa „ty jesteś skała i na tej skale zbuduję kościół mój” się wypełniły. Co więcej ta Ewangelia którą Piotr i apostołowie zanieśli poganom jest tym Słowem na którym zbudowany jest cały kościół. Piotr miał Ewangelię zbawienia którą głosił. Następca Piotra musiałby nieść tą samą Ewangelię nie zważając na utratę opinii czy autorytetu wśród wierzących a tak nie jest bo z pokolenia w pokolenie sprzedawane są te same kłamstwa.

W walce o władzę niestety później niektórzy biskupi Rzymu zaczęli się powoływać na Piotra ale w Ewangelii brak jest wzmianek mówiących że Piotr miał jakiś urząd który miał w dodatku przechodzić z rąk do rąk. Tak więc wielu powołuje się na zapiski „ojców kościoła” ale Ewangelie czy listy nic na ten temat nie mówią. Prawdziwy wpływ na umocnienie pozycji biskupów Rzymu i wiele decyzji dotyczących kościoła mieli tak naprawdę Cesarze Rzymscy których nie można raczej posądzić o nawrócenie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 21 kwie 2011, 21:24

Pavl6 pisze:Chrystus polecił Piotrowi pasać jego owce. To jest jednoznaczne wyznaczenie go na funkcję widzialnej Głowy Kościoła.


Nie, to wyznaczenie Piotra na pasterza (pastora, jeśli lubisz łacinę) Owczarni, której Głową jest Chrystus. Horrendalna różnica- Piotr nie jest żadną "głową", wykonuje tylko pasterskie polecenia Pana.

Pavl6 pisze:Kościół akceptuje akceptowanie teorii ewolucji tylko w tych częściach, w których jest zgodna z Biblią (czyli nie ma sprzeczności ze Słowem Bożym).
Pavl6 pisze:Kościół akceptuje akceptowanie teorii ewolucji tylko w tych częściach, w których jest zgodna z Biblią


Teoria ewolucji nie jest w żaden sposób zgodna z Biblią. Poza tym- fakty mówią jednoznacznie, fizyczna ewolucja jako taka jest niemożliwa. A "inteligentny projekt" to wymyślanie nowej religii i pisanie Biblii od nowa. Zatem jeśli ewolucja nie jest możliwa, jedyną opcją dla chrześcijanina jest kreacjonizm.


Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 24 kwie 2011, 13:37

1. W J13,37 Chrystus powiedział do Piotra: "Paś owce moje", "Paś baranki moje". Dotychczas Jezus to siebie określał jako pasterza. Wniosek nasuwa się sam. Chrystus nakazał Piotrowi być pasterzem w zastępstwie Jego. Tak, głową jest Chrystus. Ale Chrystus jest także pasterzem, a Piotr też jest pasterzem. Piotr nie może być pasterzem? Może! Piotrowi Chrystus powierzył funkcję pasterza do czasu Jego ponownego przyjścia. Kościół jest owczarnią, a owczarnią zarządza pasterz, pasterzem dla Kościoła jest Głowa Kościoła. Jeżeli i Chrystus jest pasterzem i Piotr jest pasterzem, to kto jest Głową Kościoła? Chrystus jest niewidzialną Głową Kościoła, a Piotr, tu na ziemi pełni urząd widzialnej Głowy Kościoła.
2. Skoro teoria ewolucji nawet w najmniejszej części (tj. ani w makroewolucji, ani w mikroewolucji) nie jest zgodna z Biblią, to np. nie powinny się mieszać, czy powstawać nowe rasy psów, bo to jest mikroewolucja, inaczej różnorodność. Makroewolucja jest niemożliwa, o tym wiem od dawna, ale mikroewolucja jest udowodniona. A tak w ogóle to ja już w te różne teorie się nie bawię - naukowcy najpierw coś mówią (i określają to jako teoria), a później się z tego wycofują. Wystarczy mi wiedzieć to, że Bóg stworzył świat, stworzył go w siedmiu etapach (dniach), to co zostało stworzone było dobre, a człowiek został stworzony na obraz Boga i na Jego podobieństwo.


Parezja.pl
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 27 kwie 2011, 09:17

Pavl6 pisze:1. W J13,37 Chrystus powiedział do Piotra: "Paś owce moje", "Paś baranki moje". Dotychczas Jezus to siebie określał jako pasterza. Wniosek nasuwa się sam. Chrystus nakazał Piotrowi być pasterzem w zastępstwie Jego. Tak, głową jest Chrystus. Ale Chrystus jest także pasterzem, a Piotr też jest pasterzem. Piotr nie może być pasterzem? Może! Piotrowi Chrystus powierzył funkcję pasterza do czasu Jego ponownego przyjścia. Kościół jest owczarnią, a owczarnią zarządza pasterz, pasterzem dla Kościoła jest Głowa Kościoła. Jeżeli i Chrystus jest pasterzem i Piotr jest pasterzem, to kto jest Głową Kościoła? Chrystus jest niewidzialną Głową Kościoła, a Piotr, tu na ziemi pełni urząd widzialnej Głowy Kościoła.


Wniosek taki nasuwa się chyba z pism Katolickich.

Pavl6 pisze: Piotrowi Chrystus powierzył funkcję pasterza do czasu Jego ponownego przyjścia.


A gdzie coś takiego pisze w Biblii. Jeżeli Pan powierzył Piotrowi opiekę nad owczarnią to jasne jest, że miał to czynić podczas swojego życia co zresztą robił. Piotr jednak tą samą funkcję (jaką Pan powierzył jemu) powierza starszym zboru.

5:1 - Starszych więc wśród was napominam, jako również starszy i świadek cierpień Chrystusowych oraz współuczestnik chwały, która ma się objawić:
5:2 - Paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem,
5:3 - nie jako panujący nad tymi, którzy są wam poruczeni, lecz jako wzór dla trzody.
5:4 - A gdy się objawi Arcypasterz, otrzymacie niezwiędłą koronę chwały.

Każdego więc starszego brata w Chrystusie powinieneś traktować jak Piotra.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 27 kwie 2011, 18:14

Tyle, że Piotr mówi do starszych: "Paście trzodę Bożą, która jest między wami", zwróć uwagę szczególnie na fragment "która jest między wami" - takie zadania mają proboszczowie parafii. Chrystus natomiast mówi Piotrowi - "Paś owce moje", owce Chrystusa, czyli wszystkich wiernych. Chrystus wyróżnia niejako Piotra, gdy do pytania "Czy miłujesz mnie" dodaje "więcej aniżeli ci". Po co Chrystus miałby pytać się Piotra, czy kocha Go więcej niż inni? Tekst mówi jasno - Piotrowi Chrystus powierzył urząd pasterza Kościoła. Tak, Piotr napomniał starszych, aby właściwie zajmowali się wiernymi podległymi im, ale tak samo jest i dziś w Kościele katolickim. Po śmierci Judasza Piotr zarządził wybór następcy, został wybrany Maciej. Skoro tak się stało w tym wypadku, to zapewne było tak po śmierci każdego z apostołów, a więc także i Piotra. Kto jest obecnym następcą Piotra?


Parezja.pl
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 27 kwie 2011, 18:57

Pavl6 pisze: Chrystus wyróżnia niejako Piotra,

Nie, nie wyroznia. W Ewangelii Łukasza (22,24-27) Chrystus wyraźnie zakazuje zwierzchnictwa wśród apostołów.
Chrystus karci apostołów i poucza, że nie będzie wśród nich zwierzchnictwa lub wyższości, lecz że apostołowie mają być wysłani do wspólnej służby Ewangelii jako równi. Dlatego powiada: "Królowie narodów panują nad nimi, u was tak nie będzie, lecz kto będzie chciał być większy między wami, będzie sługą waszym". Tutaj to przeciwstawienie ukazuje, że panowanie zostaje odrzucone. O tym samym poucza podobieństwo (Mat.18,1-4), gdy Chrystus w czasie tej samej rozmowy o królowaniu umieszcza wpośród nich dziecię, zaznaczając, że między sługami nie będzie pierwszeństwa, jak i dziecię nie przypisuje sobie pierwszeństwa ani o nie się nie ubiega.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 28 kwie 2011, 11:25

Pavl6 pisze:Skoro tak się stało w tym wypadku, to zapewne było tak po śmierci każdego z apostołów, a więc także i Piotra. Kto jest obecnym następcą Piotra?


Skoro tak to powinno być ich zawsze dwunastu bo apostołów było dwunastu. Czy potrafisz wykazać że tak miało być i tak było w historii (zawsze dwunastu) na podstawie Ewangelii bo na razie nie wykazałeś że urząd Piotra miał być przekazywany z rąk do rąk. Biskupi Rzymu sami sobie nadali prawo do tronu Piotra co zresztą dobrze jest udokumentowane właśnie we wczesnych pismach.

Pavl6 pisze:Tyle, że Piotr mówi do starszych: "Paście trzodę Bożą, która jest między wami", zwróć uwagę szczególnie na fragment "która jest między wami" - takie zadania mają proboszczowie parafii.


Zapominasz że starsi z tamtego okresu mogli posiadać żony, pracowali na swoje utrzymanie i było wybieranych kilku starszych w zborze. Dzisiejszy proboszczowie parafii mają być posłuszni ich przywódcy ale nie Ewangelii. Trudno nazwać ich pasterzami przyprowadzającymi ludzi do Chrystusa z racji naleciałości mnóstwa nauk niezgodnych ze Słowem Bożym. Fakt, że akceptują te nauki to trzyma ich z daleka od służenia Bogu.

Jeżeli idziesz za pasterzem który sam nie poznał drogi to koniec obydwu jest taki sam. Mat 15:14


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 28 kwie 2011, 18:53

1. Nie gdybologia. Wyciąganie wniosków z faktów.
2. Chrystus zakazuje zwierzchnictwa wśród apostołów, a od czasu, gdy wybiera Piotra pasterzem, gdy wymienia się osoby w Biblii to pisze się:"Piotr i apostołowie".
3. Kościół się rozrastał, więc apostołowie nie pomyśleli, że dla protestantów zrozumienie ich działania będzie problemem, więc nie zważając na to rozszerzyli swoją grupę - w obecnym Kościele tej grupie odpowiadają kardynałowie.
4. W tamtym czasie Kościół się formował. Św. Paweł powiedział, że lepiej, aby się nikt nie żenił, chyba że na prawdę musi. Chrystus powiedział, że ludzie zajmujący się sprawami Bożymi nie powinni się żenić, aby żona nie zasłaniała im spraw ważniejszych. Resztę, co napisałeś, to tylko twoja opinia.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Erazm
Posty: 1801
Rejestracja: 07 cze 2009, 06:18
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Siedlce
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Erazm » 28 kwie 2011, 19:10

Pavl6 pisze:W tamtym czasie Kościół się formował. Św. Paweł powiedział, że lepiej, aby się nikt nie żenił, chyba że na prawdę musi. Chrystus powiedział, że ludzie zajmujący się sprawami Bożymi nie powinni się żenić, aby żona nie zasłaniała im spraw ważniejszych.

Kiedyś też tak myślałem dopóki nie zacząłem czytać Pisma w kontekście. ;)
Wtedy okazało się, że jednak jest trochę inaczej. Cofnij się parę wersów wcześniej...


"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie" św. Paweł Apostoł
"Kiedy idziemy bez krzyża, jesteśmy docześni. Możemy być biskupami, księżmi, kardynałami, ale nie jesteśmy uczniami Pana." Franciszek, papież
"Kto nie modli się do Boga, modli się do diabła" Franciszek, papież
Pavl6
Posty: 332
Rejestracja: 30 lip 2010, 15:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pavl6 » 28 kwie 2011, 19:14

Ja też czytam Pismo w kontekście. A ten fragment czytałem i czytuję zazwyczaj z poprzedzeniem przynajmniej kilku wersów. I nic się nie zmienia.


Parezja.pl
Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rafi » 28 kwie 2011, 19:38

Pavl6 pisze:1. Nie gdybologia. Wyciąganie wniosków z faktów.
A jednak to myślenie życzeniowe. Przeczytaj ten katolicki komentarz
Pavl6 pisze:2. Chrystus zakazuje zwierzchnictwa wśród apostołów, a od czasu, gdy wybiera Piotra pasterzem, gdy wymienia się osoby w Biblii to pisze się:"Piotr i apostołowie".
Nadal myślenie życzeniowe, odsyłam to wskazanego powyzej komentarza katolickiego.
Pavl6 pisze:3. Kościół się rozrastał, więc apostołowie nie pomyśleli, że dla protestantów zrozumienie ich działania będzie problemem, więc nie zważając na to rozszerzyli swoją grupę - w obecnym Kościele tej grupie odpowiadają kardynałowie.
Nic podobnego :) Kosciół historyczny to także kościoły wschodnie i tam zadnego kardynała nie ma i nie było. Co więcej: kardynałem w KRK mogła zostać osoba świecka, ostatni taki był za Piusa IX (XIXw !).
Sam model biskup-prezbiter-diakon przyjął się ostatecznie w drugiej połowie II wieku, przy czym Rzym był tu jednym z ostatnich.
Pavl6 pisze:4. W tamtym czasie Kościół się formował. Św. Paweł powiedział, że lepiej, aby się nikt nie żenił, chyba że na prawdę musi. Chrystus powiedział, że ludzie zajmujący się sprawami Bożymi nie powinni się żenić, aby żona nie zasłaniała im spraw ważniejszych. Resztę, co napisałeś, to tylko twoja opinia.
Nic podobnego, Jezus wcale nie wzbraniał ożenku. Sam wybrał apostołów żonatych (w tym i Piotra).
Owszem, nikt nie zaprzecza, ze Piotr cieszył się dużym autorytetem. Paweł sam pisze o nim jako o jednym z 3 filarów kościoła:
"Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty" (Ga2,9)
i jest jedną z wiodących postaci, obok Jakuba, na soborze jerozolimskim (Dz15).

Jeżeli chcesz wiedzieć jak powstała teza przewodnictwa Rzymu, to przy wolnym czasie naskrobię coś. Zostawię ciebie z ciekawostką: Piotr był starszym ("biskupem") Antiochii, na to są historyczne świadectwa i KRK temu nie zaprzecza.


Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 28 kwie 2011, 19:55

Pavl6,
Zgadza sie. Ap. Pawel pisal aby lepiej nie posiadac zony ale slowa te kierowal do tych, ktorzy sa w stanie w tym wytrwac. Do tych ale, ktorzy nie strzymaja pisze: "ze wzgledu na niebezpieczenstwo wszeteczenstwa, niechaj kazdy ma swoja zone i niechaj kazda inna ma wlasnego meza" 1 Kor 7.
I slowa te kierowal do wiernych.

Odnosnie starszych zboru ( biskupow) Pawel wypowiada sie jednoznacznie - Biskup powinien posiadac zone i dzieci. (1 Tym 3; i Tytusa 1). Jest to sprawa bezdyskusyjna. Apostol wypowiada sie w tej materi Explicite.

Odnosnie Prymatu i sukcesji biskupa Rzymu.
Prymat ten nie ma podstaw w Pismie, jest sztuczna konstrukcja nie majaca oparcia w faktach historycznych ktore mowia nam ze Kosciol starozytny to pentiarchia - Konstantynopol, Aleksandria, Antiochia, Rzym, Jerozolima.

Sobor nicejski zarzadzil, ze biskup aleksandryjski ma zawiadywac zborami na Wschodzie, a biskup rzymski ma zawiadywac podmiejskimi, tj. tymi, ktore byly w prowincjach rzymskich na Zachodzie. Stad powaga biskupa rzymskiego wyrosla najpierw z prawa ludzkiego, to znaczy z zarzadzenia soboru. Jesliby biskup rzymski juz mial by zwierzchnictwo z prawa Bozego, nie wolno by bylo soborowi ujmowac czegokolwiek z jego prawa i przenosic na biskupa aleksandryjskiego.

.


Alkhilion
Posty: 7293
Rejestracja: 23 gru 2010, 20:26
wyznanie: Agnostyk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Alkhilion » 28 kwie 2011, 19:56

Pavl6 pisze:Chrystus powiedział, że ludzie zajmujący się sprawami Bożymi nie powinni się żenić, aby żona nie zasłaniała im spraw ważniejszych. Resztę, co napisałeś, to tylko twoja opinia.


[1Tm 3:2] "Biskup zaś ma być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, umiarkowany, przyzwoity, gościnny, dobry nauczyciel,"

...i tak dalej, i tak dalej. :)


Awatar użytkownika
Rafi
Posty: 519
Rejestracja: 25 mar 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rafi » 28 kwie 2011, 19:58

...przy wolnym czasie naskrobię coś...

Zabrzmiało protekcjonalnie, przepraszam. W każdym razie przedstawię swój punkt widzenia i podeprę wczesnymi tekstami.

Chrystus powiedział, że ludzie zajmujący się sprawami Bożymi nie powinni się żenić, aby żona nie zasłaniała im spraw ważniejszych. Resztę, co napisałeś, to tylko twoja opinia.

Pavl6 ma pewnie na myśli to nieszczęśliwe (i nieprawidłowe, bo eufemizm wprowadza w błąd) tłumaczenie w tysiąclatce wersu Mat19,12.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości