Czy Maria się ochrzciła?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych

Czy Maria, matka Pańska, przyjęła chrzest?

Tak
5
71%
Nie
2
29%
 
Liczba głosów: 7
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy Maria się ochrzciła?

Postautor: Eliasz » 25 sty 2008, 21:45

Chyba żadnemu ewangelicznemu chrześcijaninowi nie przemknęłaby przez głowę myśl, że Maria - matka Jezusa - nie przyjęła chrztu. Ona, podobnie jak wiele innych godnych naśladowania chrześcijanek, była posłuszna swemu Panu - Jezusowi Chrystusowi. Z pewnością zatem, gdy przeżyła nowonarodzenie i stała się chrześcijanką zapragnęła przyjąć chrzest i tak się stało. Inaczej byłaby nieposłuszna swemu Synowi i nie mogła by być dla nas przykładem.

Mnie ta diabelska myśl też by nigdy do głowy nie przyszła, gdybym nie przeczytał pewnego artykułu. Tymczasem niektórzy katolicy twierdzą, że Maria nie przyjęła chrztu, bo i nie musiała. Była wszak niepokalanie poczęta. Jednocześnie, gdyby uznać pogląd katolicki, że chrzest jest warunkiem bycia chrześcijaninem, dochodzimy do paradoksu, że Maria nie była chrześcijanką! Cóż za herezja i jednocześnie uwłaczający dla jej osoby wniosek!

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)

► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Maria się ochrzciła?

Postautor: Lash » 25 sty 2008, 22:24

Eliasz pisze:Chyba żadnemu ewangelicznemu chrześcijaninowi nie przemknęłaby przez głowę myśl, że Maria - matka Jezusa - nie przyjęła chrztu. Ona, podobnie jak wiele innych godnych naśladowania chrześcijanek, była posłuszna swemu Panu - Jezusowi Chrystusowi. Z pewnością zatem, gdy przeżyła nowonarodzenie i stała się chrześcijanką zapragnęła przyjąć chrzest i tak się stało. Inaczej byłaby nieposłuszna swemu Synowi i nie mogła by być dla nas przykładem.
Mnie ta diabelska myśl też by nigdy do głowy nie przyszła, gdybym nie przeczytał pewnego artykułu. Tymczasem niektórzy katolicy twierdzą, że Maria nie przyjęła chrztu, bo i nie musiała. Była wszak niepokalanie poczęta. Jednocześnie, gdyby uznać pogląd katolicki, że chrzest jest warunkiem bycia chrześcijaninem, dochodzimy do paradoksu, że Maria nie była chrześcijanką! Cóż za herezja i jednocześnie uwłaczający dla jej osoby wniosek!
::SHALOM::
Dlaczego nie ma opcji. Prawdopodonie Nie albo prawdopodobnie tak? Albo Biblia milczy wiec nie wiadomo?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 25 sty 2008, 22:47

A mnie kiedyś zastanawiało (w świetle dogmatów KrK) dlaczego Maria z Józefem złożyła ofiarę po urodzeniu Jezusa (Łukasza 2:24 oraz III Mojżeszowa 12:2-12:8). Czy to nie oznaczało iż przynajmniej w pewnym czasie Maria była "nieczysta"? I dlaczego złożyła ofiarę "za grzech"?
Więc jeśli założyć, że nie potrzebowała chrztu (w bardzo ogólnym znaczeniu -- szczegółowe chyba jest dyskutowane w którymś wątku na tym forum), to po co potrzebowała złożyć tą ww. ofiarę?

Na (moje) szczęście aktualnie nie zastanawiam się nad logiką w "mariologii" -- gdyż nie muszę :)
Każdego zwracającemu mi uwagę, że "będzie mi ciężko bez Maryi (w podtekście czasów ostatecznych)" mogę zapytać -- Czy Jezus jest w czymś mniejszy od Maryi? (w kontekście Zbawienia) oraz czy czegoś Mu brakuje, co akurat posiada Maryja?

Jednak powyższe dwa pytania są offtopic więc proszę potraktować jako dygresję przeznaczoną do własnej oceny i dociekań, a nie punkt zaczepny do dyskusji (chyba, że w osobnym wątku).

Pozdrawiam prawie weekendowo,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Eliasz
Posty: 1023
Rejestracja: 11 sty 2008, 15:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Eliasz » 25 sty 2008, 22:56

Chrzest Marii był wydarzeniem, którego prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie, wręcz pewne. Albo była posłuszna Bogu i się ochrzciła, albo nie. Jeśli traktujemy ją jako chrześcijankę, jako zbawioną, jako godną naśladowania, to nie ulega wątpliwości, że była ochrzczona. Biblia wymienia z imienia wielu chrześcijan, a jednak nie mamy bezpośredniego świadectwa chrztu każdego z nich, co nie oznacza, iż stwierdzenie, że byli ochrzczeni jest niebiblijne. Jeżeli chodzi o Marię, to czytając Biblię możemy mieć pewność tego, że była zbawiona, że była chrześcijanką, zatem z pewnością przyjęła chrzest, no chyba, że powtórzymy za jednym z katolickich profesorów, że była niepokolanie poczęta i nie potrzebowała chrztu.

::SHALOM::


DOWIEDZ SIĘ, W CO WIERZYLI PIERWSI CHRZEŚCIJANIE NA PODSTAWIE SAMYCH CYTATÓW Z I WIEKU N. E.:[/b]
1. [b]SOLA SCRIPTURA
— "Bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Kor 4:6, przekład BW)
2. SOLUS CHRISTUS — "Gdyż jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - 1 Tm 2:5, przekład EIB)
3. SOLA GRATIA — "Gdyż z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga. Nie stało się to dzięki uczynkom [...] A jeśli z łaski, to nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby łaską" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ef 2:8.9; Rz 11:6, przekład EIB).
4. SOLA FIDE — "Wiemy jednak, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia nie dzieki spełnianiu uczynków [...] Dostępuje go tylko dzięki zawierzeniu Jezusowi" (św. Paweł Apostoł, I w. n.e. - Ga 2:16, przekład EIB).
5. SOLI DEO GLORIA — "Ty będziesz składał hołdy Panu, Bogu twemu, i tylko Jemu będziesz cześć oddawał" (Pan Jezus Chrystus, I w. n.e. - Mt 4:10, przekład BWP)


► zapraszam serdecznie na blog baptystów dnia siódmego w języku polskim ◄
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 27 sty 2008, 09:53

fantomik pisze:A mnie kiedyś zastanawiało (w świetle dogmatów KrK) dlaczego Maria z Józefem złożyła ofiarę po urodzeniu Jezusa (Łukasza 2:24 oraz III Mojżeszowa 12:2-12:8). Czy to nie oznaczało iż przynajmniej w pewnym czasie Maria była "nieczysta"? I dlaczego złożyła ofiarę "za grzech"?
Więc jeśli założyć, że nie potrzebowała chrztu (w bardzo ogólnym znaczeniu -- szczegółowe chyba jest dyskutowane w którymś wątku na tym forum), to po co potrzebowała złożyć tą ww. ofiarę?

Mt 3:13-15
13. Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego.
14. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?
15. Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił.
(BT)

Mt 17:24-27
24. Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?
25. Odpowiedział: Owszem. Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?
26. Gdy powiedział: Od obcych, Jezus mu rzekł: A zatem synowie są wolni.
27. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia idź nad jezioro i zarzuć wędkę! weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!
(BT)

Łk 2:22-24
22. Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
23. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu.
24. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 27 sty 2008, 10:37

Yarpen Zirgin pisze:[...]
Mt 3:13-15
13. Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego.
14. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?
15. Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił.
(BT)


Nie za bardzo pasuje w kontekście mojej wypowiedzi (tzn. wyrwałeś ten cytat z kontekstu).
Przeczytaj kilka wersetów więcej, a zrozumiesz dlaczego Jan musiał ustąpić i jaki był
efekt (widoczny i namacalny) tego chrztu. Tego typu manifestacja Boga nie występuje jednak we fragmencie do którego ja nawiązałem (u Mateusza).

Yarpen Zirgin pisze:Mt 17:24-27
24. Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?
25. Odpowiedział: Owszem. Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?
26. Gdy powiedział: Od obcych, Jezus mu rzekł: A zatem synowie są wolni.
27. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia idź nad jezioro i zarzuć wędkę! weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!
(BT)


Co ma wspólnego pobieranie daniny przez królów ziemskich, z powyższym i poniższym cytatem? Pytam się gdyż nie widzę do końca logicznego połączenia.
W kontekście zgorszenia to odszukaj fragmenty gdy uczniowie Jezusa oraz Jezus "przestępowali Szabat" wg. mniemania Żydów -- chyba te są bardziej adekwatne gdyż
mówią o ustanowieniach Bożych, a nie ludzkich, a ja o Bożych ustanowieniach pisałem.

Yarpen Zirgin pisze:Łk 2:22-24
22. Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
23. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu.
24. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
(BT)

Czy Jezus składał co roku całopalną ofiarę za grzechy? (pytam się o tą która jest nakazana w Prawie Pańskim). Zgodnie z Twoim rozumowaniem powinien.

(tym chciałem powiedzieć, że mnie nie przekonałeś; choć ja Ciebie też nie mam w zamiarze przekonywać Yarpenie, gdyż tylko Bóg powoduje "chcenie" ;-))

Pozdrawiam sympatycznie,
f.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 27 sty 2008, 11:04

fantomik pisze:Nie za bardzo pasuje w kontekście mojej wypowiedzi (tzn. wyrwałeś ten cytat z kontekstu).
Przeczytaj kilka wersetów więcej, a zrozumiesz dlaczego Jan musiał ustąpić i jaki był
efekt (widoczny i namacalny) tego chrztu. Tego typu manifestacja Boga nie występuje jednak we fragmencie do którego ja nawiązałem (u Mateusza).

Łk 2:22-38
22. Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
23. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu.
24. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
25. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim.
26. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego.
27. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni
. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa,
28. on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
29. Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa.
30. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
31. któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
32. światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela.

33. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono.
34. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą.
35. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.
36. Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem
37. i pozostawała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą.
38. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.
(BT)


fantomik pisze:Co ma wspólnego pobieranie daniny przez królów ziemskich, z powyższym i poniższym cytatem? Pytam się gdyż nie widzę do końca logicznego połączenia.

Mt 17:24-27
24. Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy dwudrachmy z zapytaniem: Wasz Nauczyciel nie płaci dwudrachmy?
25. Odpowiedział: Owszem. Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?
26. Gdy powiedział: Od obcych, Jezus mu rzekł: A zatem synowie są wolni.
27. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia idź nad jezioro i zarzuć wędkę! weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!
(BT)
1 Kor 10:31-33
31. Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie
32. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego,
33. podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.
(BT)


W kontekście zgorszenia to odszukaj fragmenty gdy uczniowie Jezusa oraz Jezus "przestępowali Szabat" wg. mniemania Żydów -- chyba te są bardziej adekwatne gdyż
mówią o ustanowieniach Bożych, a nie ludzkich, a ja o Bożych ustanowieniach pisałem.

Mr 2:23-28
23. Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy.
24. Na to faryzeusze rzekli do Niego: Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?
25. On im odpowiedział: Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze?
26. Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom.
27. I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.
28. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.
(BT)


fantomik pisze:Czy Jezus składał co roku całopalną ofiarę za grzechy? (pytam się o tą która jest nakazana w Prawie Pańskim). Zgodnie z Twoim rozumowaniem powinien.

Jn 21:25
25. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 sty 2008, 13:06

LOL Yarpen udowodniles ze potrfisz robic
CTRL + C
CTRL + V
I co z tego ??


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 27 sty 2008, 13:09

Lash pisze:LOL Yarpen udowodniles ze potrfisz robic
CTRL + C
CTRL + V
I co z tego ??


2 Tm 3:16-17
16. Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości -
17. aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 27 sty 2008, 13:18

Yarpen Zirgin pisze:
Lash pisze:LOL Yarpen udowodniles ze potrfisz robic
CTRL + C
CTRL + V
I co z tego ??

2 Tm 3:16-17
16. Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości -
17. aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.
(BT)
Coz jest. Ale ciekawe czy cytowane na chybil trafil cos wnosi do dyskusji :P


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 27 sty 2008, 13:38

Lash pisze:Coz jest. Ale ciekawe czy cytowane na chybil trafil cos wnosi do dyskusji :P

Mdr 3:9
9. Ci, którzy Mu [Bogu] zaufali, zrozumieją prawdę, wierni w miłości będą przy Nim trwali: łaska bowiem i miłosierdzie dla Jego wybranych.
(BT)


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 27 sty 2008, 14:33

Yarpen Zirgin pisze:[...]
38. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.[/u](BT)[/color]

Ja widzę w tych cytatach tylko manifestację Bożą w odniesieniu do Jezusa, a nie Maryji -- i o to mi chodziło Yarpenie. Te fragmenty świadczą (zreszta jak CAŁE PISMO) o Jezusie. Nie świadczą za niepokalanym poczęciu Maryji, czy o jej bezgrzeszności (a może i wręcz przeciwnie). Rozumiem, że Tobie może wystarczyć tradycja, której nigdy nie słyszałeś, a jej niby spisana przez wieki(!) forma pozostawia dużo do życzenia w kwestii spójności logicznej (w przeciwieństwie do Pisma Świętego). Z tego też powodu mam nadzieję, że będziesz w stanie zrozumieć że mi osobiście ludzki autorytet płynący z takiej "tradycji" nie wystarcza, dlatego też proszę abyś zamiast wklejać cytaty z Pisma (które zapewniam Cię, że znam), napisał może dlaczego Ty sam uznajesz taki autorytet? Może dzięki temu będę w stanie nakierunkować swój proces poszukiwawczy, abym mógł w końcu zrozumieć Twój (i Tobie podobny) punkt widzenia?

Yarpen Zirgin pisze:[...]
27. I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.
28. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.
(BT)

Już lepiej z tym cytowaniem. Teraz może napisz mi co z tego wynika (w świetle poprzednich cytatów) -- oczywiście najlepiej co z tego wynika wg. Ciebie? (tzn. własnymi słowami najlepiej)

Yarpen Zirgin pisze:25. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.
(BT)

Czy mógłbyś dla jasności podać jeszcze werset następujący dokładnie po tym?


Pozdrawiam sympatycznie,
f.


Yarpen Zirgin
Posty: 435
Rejestracja: 11 sty 2008, 06:45
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Yarpen Zirgin » 27 sty 2008, 15:03

fantomik pisze:Ja widzę w tych cytatach tylko manifestację Bożą w odniesieniu do Jezusa, a nie Maryji -- i o to mi chodziło Yarpenie. Te fragmenty świadczą (zreszta jak CAŁE PISMO) o Jezusie. Nie świadczą za niepokalanym poczęciu Maryji, czy o jej bezgrzeszności (a może i wręcz przeciwnie).


fantomik wcześniej pisze:A mnie kiedyś zastanawiało (w świetle dogmatów KrK) dlaczego Maria z Józefem złożyła ofiarę po urodzeniu Jezusa (Łukasza 2:24 oraz III Mojżeszowa 12:2-12:8). Czy to nie oznaczało iż przynajmniej w pewnym czasie Maria była "nieczysta"? I dlaczego złożyła ofiarę "za grzech"?
Więc jeśli założyć, że nie potrzebowała chrztu (w bardzo ogólnym znaczeniu -- szczegółowe chyba jest dyskutowane w którymś wątku na tym forum), to po co potrzebowała złożyć tą ww. ofiarę?

/\
|
Mt 3:15
15. Jezus mu odpowiedział: Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe. Wtedy Mu ustąpił.
(BT)

Łk 2:22-24
22. Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu.
23. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu.
24. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
(BT)


!!!

Z tego też powodu mam nadzieję, że będziesz w stanie zrozumieć że mi osobiście ludzki autorytet płynący z takiej "tradycji" nie wystarcza,

2 Tes 2:15
15. Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu.
(BT)


dlatego też proszę abyś zamiast wklejać cytaty z Pisma (które zapewniam Cię, że znam), napisał może dlaczego Ty sam uznajesz taki autorytet? Może dzięki temu będę w stanie nakierunkować swój proces poszukiwawczy, abym mógł w końcu zrozumieć Twój (i Tobie podobny) punkt widzenia?


Nie.
Wielokrotnie już pisałem co, jak, gdzie i dlaczego naucza Kościół katolicki. Teraz musicie zadowolić się tylko Pismem, które podnoć jest wg. protestantów "absolutnie wystarczajace".

Yarpen Zirgin pisze:[...]
27. I dodał: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu.
28. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu.
(BT)

Już lepiej z tym cytowaniem. Teraz może napisz mi co z tego wynika (w świetle poprzednich cytatów) -- oczywiście najlepiej co z tego wynika wg. Ciebie? (tzn. własnymi słowami najlepiej)

->
W kontekście zgorszenia to odszukaj fragmenty gdy uczniowie Jezusa oraz Jezus "przestępowali Szabat" wg. mniemania Żydów -- chyba te są bardziej adekwatne gdyż
mówią o ustanowieniach Bożych, a nie ludzkich, a ja o Bożych ustanowieniach pisałem.


Yarpen Zirgin pisze:25. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.
(BT)

Czy mógłbyś dla jasności podać jeszcze werset następujący dokładnie po tym?

J 21,1-21


Mt 10:25 "Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą."

Mój blog: Nie ma to jak kłopoty

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości