Czym jest obóz Boga z Gen 32:2-3

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czym jest obóz Boga z Gen 32:2-3

Postautor: Riddick » 19 wrz 2019, 18:15

Mam pytanie, może ktoś będzie wiedział, ponieważ ostatnio przy czytaniu Księgi Genesis 32:2-3, w której jest napisane:
Genesis 32:2-3 pisze:Podobnie w swoją stronę odszedł Jakub. Rozejrzawszy się w powrotnej drodze, zobaczył rozłożony obóz Boga. Na spotkanie z nim wyszli stamtąd wysłannicy Boga. Gdy Jakub zobaczył ich, powiedział: "Jest to obozowisko Boga" i nadał temu miejscu nazwę Obozowisko.
Pytanie zasadnicze, które mi się nasunęło, jest: czym jest ten rozłożony obóz Boga? Jak to rozumieć? To znaczy, jaki to był obóz? Po co on był? Jak mógł wyglądać? No i ten fragment o rozłożonym obozie, czy to znaczy, że miał charakter... koczowniczy? Jestem ciekaw Waszych opinii, bo muszę przyznać, od jakiegoś czasu o tym myślę. Tym bardziej, że jeżeli dobrze pamiętam tekst, to nigdzie więcej już nie pojawiła się wzmianka o rozłożonym obozie Boga.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czym jest obóz Boga z Gen 32:2-3

Postautor: KAAN » 19 wrz 2019, 18:37

Trochę dalej w tekście tego rozdziału jest opisana historia walki Jakuba z Bogiem i nadanie mu imienia Izrael, może ten obóz ma związek z tym że Pan Bóg w osobie Syna przebywał wtedy na ziemi aby walczyć z Jakubem? To bardzo ważny moment w życiu Jakuba wskazujący na wewnętrzną przemianę Jakuba (p. modlitwa w. 9-12) i poddanie się w ręce Boże.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czym jest obóz Boga z Gen 32:2-3

Postautor: Riddick » 19 wrz 2019, 18:44

Faktycznie, jest opisana walka Jakuba z Bogiem, już wywnioskowałem, że jedno wydarzenie może mieć związek z drugim, ale niestety, ten fakt nie przybliża ani na trochę czym jest ten obóz. Bo to, że jest, to oczywiste z tekstu, ale chodzi o to, aby chociaż na trochę przybliżyć się do tego, co może to oznaczać, jakie jest możliwe rozumienie posiadania przez Boga obozu. No i w sumie ciekawe jest, jakie były cechy charakterystyczne tego obozu, iż Jakub ledwo spojrzał, a już wiedział z daleka, że to nie jest zwykły obóz, a obóz samego Boga. Dla mnie jest to fascynujące, bo w Biblii raczej żadna informacja nie pojawia się z przypadku, ale może za bardzo się czepiam?


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czym jest obóz Boga z Gen 32:2-3

Postautor: KAAN » 19 wrz 2019, 23:18

może ta wzmianka jest po to by zwrócić uwagę na doniosłość chwili?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości