Dlaczego kalwinizm jest nie do przyjęcia przez katolików?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dlaczego kalwinizm jest nie do przyjęcia przez katolików?

Postautor: Puritan » 29 kwie 2009, 14:44

Rembov pisze:Czyli tak:
Bóg jednych z miłości zbawia, a innych skazuje na potępienie.
Zgadza się?

To jest typowe katolickie rozumienie doktryny o wybraniu.
Dlaczego cielesny człowiek tak bulwersuje się gdy słyszy, że kalwiniści nauczają, że jeszcze przed stworzeniem świata Bóg zadecydował kogo zbawi?

Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Ponieważ Bóg zadecydował, że w ten sposób otrzyma On chwałę w najdoskonalszy sposób. Nie musi się On dzielić swoją chwałą z człowiekiem. Bóg nie jest tylko dawcą szansy na zbawienie - On jest Zbawicielem, zbawienie jest tylko i wyłącznie z Jego inicjatywy.
Człowiek chce mieć władzę rozporządzania własnym życiem w sposób w jaki mu się podoba. Dlatego nie dopuszcza nawet do siebie myśli, że nie ma on wpływu na swoje zbawienie.

Musimy uświadomić sobie, że wszyscy zasłużyliśmy na piekło. Skoro wszyscy na nie zasłużyliśmy, to Bóg ma prawo wszystkich nas na nie skazać będąc równocześnie sprawiedliwym. Ale Bóg zadecydował, że ześle On swojego Syna aby zbawić wielu. Ukazał On przez to, że jest On sprawiedliwy dla wszystkich, a miłosierny dla niektórych. Ukazał On, że ukochał On swoje wybrane dzieci, a nie, że kocha On wszystkich jednakowo, czyli nijak.

To Bóg przeznaczył nas do synostwa, a nie my sami przeznaczyliśmy się do synostwa.

Efez. 1:3-11
"Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który nas ubłogosławił w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem niebios; W nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed obliczem jego;
W miłości przeznaczył nas dla siebie do synostwa przez Jezusa Chrystusa według upodobania woli swojej, Ku uwielbieniu chwalebnej łaski swojej, którą nas obdarzył w Umiłowanym.
W nim mamy odkupienie przez krew jego, odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski jego, Której nam hojnie udzielił w postaci wszelkiej mądrości i roztropności, oznajmiwszy nam według upodobania swego, którym go uprzednio obdarzył, tajemnicę woli swojej, aby z nastaniem pełni czasów wykonać ją i w Chrystusie połączyć w jedną całość wszystko, i to, co jest na niebiosach, i to, co jest na ziemi w nim, w którym też przypadło nam w udziale stać się jego cząstką, nam przeznaczonym do tego od początku według postanowienia tego, który sprawuje wszystko według zamysłu woli swojej."


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 29 kwie 2009, 14:48

Też mi "sprawiedliwość": Jednych odgórnie skazać na potępienie, a niektórym dać życie wieczne w niebie. To tak, jak nauczyciel, który na początku roku szkolnego postanawia, że 50% uczniów nie zostanie przez niego promowanych do następnej klasy.

Tak według Ciebie wygląda miłość Boga do ludzi?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 29 kwie 2009, 14:54

Puritan pisze:Musimy uświadomić sobie, że wszyscy zasłużyliśmy na piekło. Skoro wszyscy na nie zasłużyliśmy, to Bóg ma prawo wszystkich nas na nie skazać będąc równocześnie sprawiedliwym.



prawo - o jakim prawie mówisz? O jakimś prawie ustanowiony z zewnątrz? Jakimś prawie, które "wiąże" Pana Boga?


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 29 kwie 2009, 15:03

Nie jest to odpowiedź na moje pytanie. to raczej uniknięcie odpowiedzi. Jeśli Bóg mnie ulepił i wg was - słusznie wtrąca do piekła (sprawiedliwie) - to ja z taką pogańską wizją Boga - nie chce mieć nic wspólnego.


Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego kalwinizm jest nie do przyjęcia przez katolików

Postautor: niebieski » 29 kwie 2009, 15:05

Puritan pisze:Musimy uświadomić sobie, że wszyscy zasłużyliśmy na piekło. Skoro wszyscy na nie zasłużyliśmy, to Bóg ma prawo wszystkich nas na nie skazać będąc równocześnie sprawiedliwym. Ale Bóg zadecydował, że ześle On swojego Syna aby zbawić wielu. Ukazał On przez to, że jest On sprawiedliwy dla wszystkich, a miłosierny dla niektórych. Ukazał On, że ukochał On swoje wybrane dzieci, a nie, że kocha On wszystkich jednakowo, czyli nijak.
Bóg kocha wszystkich, ale to nie znaczy, że kocha "nijak". Ponieważ jest Bogiem, kocha wszystkich całą potęgą swojej miłości. Dla nas, ludzi, to niemożliwe - kochamy jednych bardziej, innych mniej.

Bóg kocha wszystkich i wszystkich chce zbawić, a nie tylko niektórych:

1. Bóg kocha wszystkich:

BTP John 3:16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

"świat" - to znaczy wszystkich ludzi, nie tylko wybranych.

2. Bóg chce zbawić wszystkich:

BTP 1 Timothy 2:1 Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.


3. Owocem wiary w Jezusa jest zbawienie. Bóg chce, aby wszyscy uwierzyli. Taki cel miało posłannictwo Jana Chrzciciela i spisanie Ksiąg natchnionych:

BTP John 1:6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga - Jan mu było na imię. 7 Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego.

BTP John 20:29 Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». 30 I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. 31 Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego.

4. Ofiara Jezusa jest nie tylko za wybranych, ale za wszystkich:

BTP 1 John 2:2 On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2009, 15:06 przez niebieski, łącznie zmieniany 1 raz.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 29 kwie 2009, 15:08

ann_in_grace pisze:
Baranek pisze:nie chce mieć nic wspólnego
Tak, baranku, ja wiem. Dlatego katolicyzm tak niewiele ma wspolnego z biblijnym chrzescijanstwem, a bog katolicki z prawdziwym Bogiem...
Katolicy czczą zatem "bożka"?


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 29 kwie 2009, 15:20

ann_in_grace pisze:
Baranek pisze:nie chce mieć nic wspólnego
Tak, baranku, ja wiem. Dlatego katolicyzm tak niewiele ma wspolnego z biblijnym chrzescijanstwem, a bog katolicki z prawdziwym Bogiem...


Jak długo jeszcze ta Pani będzie urągać mojej i naszej katolickiej wierze? Jak może pisać bóg z małej litery? Sugerując że nie wierzę/nie wierzymy w Boga, tylko w bożka?


Awatar użytkownika
Szara
Posty: 267
Rejestracja: 12 kwie 2009, 00:25
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: made in heaven
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Szara » 29 kwie 2009, 15:28

niebieski pisze:1. Bóg kocha wszystkich:

BTP John 3:16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.


Myślałam, że to oczywiste ?
Jest tak jak napisane jest w Piśmie Świętym, zatem Bóg chce zbawić każdego, kto wierzy !


Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest... miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku... ^^
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 29 kwie 2009, 15:30

ann_in_grace pisze:
Baranek pisze:Jak długo jeszcze ta Pani będzie urągać mojej i naszej katolickiej wierze?
Tak dlugo, jak dlugo ty bedziesz uragal biblijnemu chrzescijanstwu, opluwajac je w kazdym temacie i poscie.
Tylko, że to Twoje ostatnie zdanie można odczytać w świetle tych słów Pana:

BTP Matthew 5:22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: "Bezbożniku", podlega karze piekła ognistego.

Powiedzieć, że "bóg katolicki nie jest prawdziwym Bogiem" to nazwanie katolików "bezbożnikami". Pomyśl, jakie ma to konsekwencje dla wypowiadającego takie oskarżenie. Na forum powinnaś dostać za to punkt, ale niezależnie, czy tak się stanie, czy nie, są jeszcze inne, nieskończenie większe konsekwencje, bo przecież:

BTP Matthew 12:36 A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu.

A co dopiero, jeśli ważysz się na takie oskarżenia, jak powyżej.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 29 kwie 2009, 15:30

Szara pisze:
niebieski pisze:1. Bóg kocha wszystkich:

BTP John 3:16 Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.


Myślałam, że to oczywiste ?
Jest tak jak napisane jest w Piśmie Świętym, zatem Bóg chce zbawić każdego, kto wierzy !
A Bóg chce, aby wszyscy uwierzyli (zob. punkt 3. w moim poście powyżej).
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2009, 15:32 przez niebieski, łącznie zmieniany 1 raz.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 29 kwie 2009, 15:31

Szara pisze:Jest tak jak napisane jest w Piśmie Świętym, zatem Bóg chce zbawić każdego, kto wierzy !

Nieprawda. Biblia podaje, że chce zbawić "każdego człowieka", a nie "każdego, kto wierzy".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości