Kręgi Kościoła wg Szustaka

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: Zbyszekg4 » 29 paź 2017, 07:02

Filmik pt. „Czy wszyscy będą ZBAWIENI?” autorstwa o. Adama Szustaka - https://youtu.be/uuUwoJ0sqPI?t=206 - kończy się zdaniem: „Dobrze, może skończę, bo to po prostu żenada”.
O ile, z całością wypowiedzi zakonnika Szustaka, zgodzić się osobiście nie mogę, to z tym zdaniem zgadzam się: dobrze, że skończył... Powiem nawet coś przeciwnego: Szkoda, że zaczynał.
Szkoda, bo liczba wyświetleń: blisko 132 000, oraz liczba subskrypcji jego kanału: 246 000, pokazuje, jak popularny on jest wśród polskojęzycznych widzów!
A ponieważ, mówi on w tym nagraniu rzeczy sprzeczne i z Kościołem i z Biblią, to szkoda jest wymierna...
Osobiście wcześniej zdarzyło mi się jego kilka (może kilkanaście, ale nie więcej) nagrań widzieć, to po tym materiale, wycofałem subskrypcję kanału, i nigdy już nie chcę słuchać jego gadki.
Kto nie zna go, to kilka zdań wyjaśnienia, zaczerpniętych z internetu:
Adam Szustak OP – polski prezbiter rzymskokatolicki, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, duszpasterz akademicki, autor książek i audiobooków, youtuber. Od 2012 firmuje swoją działalność tytułem „Langusta na palmie”.

Dlaczego taka reakcja?
Powodem jest treść zawarta od czasu 3:27 do 8:15 – gdzie zakonnik Szustak opowiada o jego rozumieniu oficjalnego nauczania katolickiego... a też treść zawarta po tym czasie, gdzie mówi o swoim osobistym przekonaniu, zaznaczając, że to jego prywatność z którą nie trzeba się zgadzać...
Skoro nie trzeba, to z całą mocą ja się nie zgadzam!!
Ciekawi mnie Wasze zdanie na ten temat – myślę o całości jego wypowiedzi...

Chcę krótko podać argumenty przeciwko jego nauczaniu (myślę, że z racji tego, kim on jest, oraz jego popularności, która jest wielka, to co on mówi, jest odbierane jako wiarygodne nauczanie).
Na tym nagraniu: https://youtu.be/1fJK1ExnqIk?t=132 , z którego w ogóle dowiedziałem się o tej przemowie Szustaka, pewna pani, która kiedyś była bardzo aktywną w parafii katoliczką, stwierdziła, że wśród słuchających zakonnika Szustaka osób, jest takie oczekiwanie: „a, ciekawe, co o tym powie ojciec Szustak?...”.
Czyli jego słowa są przez wielu przyjmowane, jako coś orzekającego o prawdzie... To taki fanklub z 246 tysiącami członków! (nie licząc tych, co np. czytają jego książki, słuchają kazań...).
Dla porównania, też bardzo popularny ksiądz Pawlukiewicz, ma na tym kanale tylko 13 tysięcy subskrybentów: https://www.youtube.com/channel/UCGAl27 ... OGPmoGiebw - czyli blisko 20 razy więcej widzów ma zakonnik Szustak!

Ale do rzeczy.
Autor tego bloga: http://teologia-duchowosci.blogspot.com ... ci-do.html
wyręczy mnie w analizie słów Szustaka w kontekście oficjalnej nauki katolickiej, gdyż jest tam omówione co naprawdę zawierają dokumenty Kościoła, a czego nauczają osoby pokroju zakonnika Szustaka...
Wniosek jest jednoznaczny: nauka tego zakonnika nie jest zgodna z nauką Kościoła! Powodem jest naciągana, przekłamana interpretacja dokumentów kościelnych! Nie mnie dociekać, skąd ona się bierze, ale takich Szustaków jest zapewne wiele... Może czas dotrzeć do nich z reprymendą, aby nie głosili fałszywego przesłania?!
Jest tu na forum wielu katolików, którzy znają drogi dotarcia gdzie trzeba, w razie istnienia nieprawidłowości, więc zachęcam do skorzystania z tego (ja powyżej poziomu forum internetowego, nie będę tego poruszał).

Chcę teraz do osobistych przekonań zakonnika Szustaka się odnieść (na nagraniu czas 8:15 i dalej).
Dobrze, że to tylko jego zdanie i jego oczekiwania, ale nie jest on odosobniony w takich wierzeniach – idea pustego piekła jest w pewnych kręgach popularna...
A to właśnie taką ideę głosi dominikanin Szustak, bo jak mówi: absolutnie wszyscy będą zbawieni (być może w swoim tym oczekiwaniu, widzi siebie u boku Nerona, Stalina czy Hitlera... - wszyscy z nich święci...).
Takie gadanie (tak: to jest gadanie!), jawnie się kłóci z wieloma, naprawdę wieloma wypowiedziami w Piśmie Świętym, gdzie nie znajdzie się idei pustego piekła!!

Przykład, słowa Jezusa:
Biblia Warszawsko-Praska (1997)
Mat 7:13-14 br
(13) Wchodźcie przez bramę wąską, bo szeroka i przestronna droga prowadzi do zatracenia. A tak wielu nią kroczy!
(14) Lecz brama, przez którą wchodzi się do życia, jest ciasna, a droga, która tam wiedzie, jest wąska. I tak niewielu ją znajduje!


Czy tu, albo gdziekolwiek w nauce biblijnej, jest taka myśl, że ostatecznie to ta szeroka droga łączy się z drogą wąską, i bezproblemowo wszyscy – już jedną drogą (która jest tu metaforą życia ludzkiego) wchodzą do życia wiecznego?! Absolutnie nie ma takiej nauki!
To wymysły takich osób jak zakonnik Szustak! Co prawda on mówi, że nie trzeba się z tym zgadzać, ale 246 000 osób może potencjalnie się z nim zgodzić... A przecież na świecie to nie on jeden tak naucza!

Bardzo mnie też bulwersuje sposób ukazania sądu przed Bogiem... Otóż zakonnik Szustak wyobraża sobie go, jako ostateczną szansę na dokonanie wyboru o wiecznym charakterze. Ta szansa ma jednak miejsce i czas, nie za życia doczesnego (jak wyraźnie ukazuje to Biblia), ale już po śmierci (o czym Biblia tak nie uczy)...
Przemyca się w ten sposób ideę, że to nie Bóg, ale sam człowiek będzie sądził samego siebie! Nonsens!
Pismo wyraźnie uczy, że Bóg jest Sędzią, i w Jego gestii jest wydawanie wyroków! Nie jest w żadnym razie do przyjęcia teza, że za życia na ziemi to sobie można żyć dowolnie, i styl tego życia nie ma wiecznych konsekwencji, bo dopiero po śmierci, wtedy podjęta decyzja przez daną osobę, będzie wiążąca na całą wieczność...
Innymi słowy: Nieważne jak żyjesz tutaj - z tego nie będziesz rozliczony - ważne jest to, jaką decyzję podejmiesz tam, gdy zobaczysz Boga... A ponieważ Bogu, co podkreśla Szustak, przecież trudno się oprzeć, to z tego wniosek: wszyscy będą zbawieni (może poza masochistami, dla których niebo bez cierpienia, było by nie po ich myśli...).

W tym ujęciu, Bóg nie jest Sędzią, a co najwyżej tylko tym, który ma jedynie pozytywnie kiwnąć głową na decyzję podsądnego, który jest sędzią we własnej sprawie...
Czy tego naucza Boże Słowo? Czy tego naucza Kościół od swego zaistnienia? Nie! Absolutnie nie!
Zakonnik Szustak, poprzez swoje wymysły, zwodzi ludzi, dając im złudną nadzieję na drugą szansę: już po śmierci, na Bożym (prędzej: ludzkim) sądzie...

On nie tylko, że przeinacza definicję Kościoła (robi to w tej części, gdzie omawia niby oficjalną doktrynę), nazywając Kościołem praktycznie całą ludzkość (co jest z gruntu fałszywe, bo greckie „ekklesia”, tłumaczone jako „Kościół” - znaczy zgromadzenie ludzi wywołanych z jednego miejsca, i zebranych w innym; czyli Kościół, to ci, co porzucili grzeszne życie, by wieść je teraz wg Bożych zasad...), ale też zakonnik Szustak przeinacza wymowę sądu Bożego, opisanego w Biblii.
Niebezpieczna to nauka!
Dlatego zakładam ten temat, żeby dać do myślenia, a w razie potrzeby zachęcić do jego zmiany, oraz zaapelować o podanie dalej swego rodzaju ostrzeżenia przez ryzykiem zwiedzenia...
Następne zdanie Jezusa po tym, wyżej zacytowanym, brzmi:
Mat 7:15 br
Strzeżcie się fałszywych proroków, tych, co to przychodzą do was w owczej skórze, ale wewnątrz są to wilki drapieżne.


Na innym miejscu Chrystus apeluje:
Mat 24:4 br
Uważajcie, żeby was ktoś nie oszukał.


PS. Sporo czasu nie brałem udziału w życiu tego forum, i dalej chcę stać z boku (mam inne formy aktywności w internecie). Lecz w tak ważnej sprawie, jak ta tutaj, zrobiłem wyjątek... (niestety moja równa liczba 13000 postów została naruszona - szkoda, ale w imię wyższych celów, warto).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: konia_z_rzedem » 30 paź 2017, 10:20

Powiem krótko, nie widziałem tego nagrania, więc nie wydam oceny, bo nie wiem czy Ty dobrze interpretujesz jego słowa, może masz rację, może nie. Nie mówię, że protestanci nie znają Pisma Świętego, ale fakt faktem spotkałem się tutaj z błędami w interpretacji. Kiedyś słuchałem Szustaka, teraz mniej go słucham. Trzeba przyznać, że dosyć miło słucha się go, ale to nie powinno być kryterium, przecież fałszywi prorocy też zwodzą miłą dla ucha mową. Ja tam bardziej wolę siedzieć nad Pismem Świętym i im więcej czytam tym więcej zaczynam rozumieć.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: Zbyszekg4 » 30 paź 2017, 10:30

Nagranie to raptem kilka minut (samej treści, o której mowa w temacie) - doprawdy, możesz tyle "zainwestować", aby nie tylko pisać o czymś, ale znać to...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: konia_z_rzedem » 30 paź 2017, 11:03

Owszem, mogę, ale nie teraz, może później obejrzę.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: kontousunięte1 » 30 paź 2017, 12:29

Zbyszek, nie pierwszy raz robisz takim zwodzicielom darmową reklamę wręcz przymuszając ludzi do ich słuchania. Nie wiem w jakim celu. I po co ty takich ludzi słuchasz? Nie lepiej dobrym się karmić? I tak katolików nie przekonasz do niczego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: Zbyszekg4 » 30 paź 2017, 12:41

Wuko, zupełnie inaczej to widzę: to ostrzeżenie przed takimi treściami, co są dalekie od Biblii. Ja dawno temu miałem zasubskrybowanego na YouTube Szustaka... Dzięki temu nagraniu, anulowałem subskrypcję! Gdy jeszcze ktoś tak zrobi, to cel tego tematu będzie dobry.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: kontousunięte1 » 30 paź 2017, 12:48

Zbyszekg4 pisze:Wuko, zupełnie inaczej to widzę: to ostrzeżenie przed takimi treściami, co są dalekie od Biblii. Ja dawno temu miałem zasubskrybowanego na YouTube Szustaka... Dzięki temu nagraniu, anulowałem subskrypcję! Gdy jeszcze ktoś tak zrobi, to cel tego tematu będzie dobry.

Ja w ogóle się nie zajmuję katolickimi naukami. W żadnych celach. Szkoda czasu. Odkąd przyjęłam biblijne nauki w ogóle mnie nie interesuje co w katolickiej trawie piszczy. ;)


konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: konia_z_rzedem » 30 paź 2017, 13:24

Zbyszku, wysłuchałem wypowiedzi Szustaka i powiem krótko, co do sądu to jest jego opinia. Czy słuszna? Pewnie nie. Tylko że w odróżnieniu od adwentystów podkreśla, że to jego opinia, a nie obowiązująca nauka.

W przypadku poruszonych wcześniej "kręgów" to jest to oficjalna nauka KRK.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: Zbyszekg4 » 30 paź 2017, 14:51

konia_z_rzedem pisze:W przypadku poruszonych wcześniej "kręgów" to jest to oficjalna nauka KRK.

A jest ona zgodna z tym: http://teologia-duchowosci.blogspot.com ... ci-do.html
bo mi się widzi,że autor tego bloga z uzasadnieniem, krytykuje takich Szustaków...

Czyli oficjalną nauką KRK jest to, że do Kościoła należą poza chrześcijanami też politeiści i ateiści? Dobrze rozumiem?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: konia_z_rzedem » 30 paź 2017, 16:56

Ja rozumiem to tak, że należą nawet osoby, które Boga i Jezusa nie miały okazji poznać, ale z racji tego, że są ludźmi dobrej woli, szukają Boga i swoimi czynami świadczą o tym, że przestrzegają prawa wypisanego w ich sercach.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: Oliwka » 24 lis 2017, 10:25

Szustaka słuchałam ale nie wszystko moje ucho przyjmuje bo szustak ma dziwny sposób przekazu .
Słuchałam jaki przekaz daje swoim daje młodym sposób zwracania sie tez do siebie a jak jest to słychac.
Co mi sie podoba to psalmy które szustak w jakis sposob interpretuje to jest naprawde ciekawe i o dziwo
w spokojnej tonacji.
psalmy moge polecic .majac na uwadze ,ze jak podniebienie bada pokarm
tak UCHO OBRZEZANE bada SŁOWA
.
PLASTER MIODU. Psalm 1: Ekskluzywna sierota
https://www.youtube.com/watch?v=pSbHKXq5VN8

trojce sobie wymyslili nie mam na to wpływu

tłumaczy co niektóre znaczenia hebrajskich wyrazów
_______

Zbyszek przesłuchałam co poleciłes i co widzisz tam nie fer ?
on mówi zgodnie z korzeniem z którego sie wywodzi i skazuje tych którzy sa poza Czy lekasz sie ze szutak pozbawia ci zbawienia ?
wierzysz ze zbawienie jest tylko wkosciele ?
No napewno nie w rzymskim chociaz i TAM sa ludzie którzy zostali przez Ducha Świętego odnalezieni i prycziagnieci do Prawdziwego
Jedynego Boga Jeszua Mesjasza.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
smk89
Posty: 14
Rejestracja: 09 mar 2021, 20:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: smk89 » 14 mar 2021, 16:51

Tak może z katolickiej strony troszkę Wam podpowiem, że nawet Kościół Katolicki już powoli się od Szustaka dystansuje. Bo niestety przegina i na własną modłę sobie wiele rzeczy interpretuje.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kręgi Kościoła wg Szustaka

Postautor: KAAN » 14 mar 2021, 17:07

smk89 pisze:... nawet Kościół Katolicki już powoli się od Szustaka dystansuje...
To co wysłuchałem to herezja za herezją, Szustak błądzi i innych w błąd wprowadza, smutne.

P.s.
Proszę nie reaktywować starych wątków, czytaj regulamin forum :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości