Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 20 cze 2017, 09:37

Zainteresowało mnie pewne założenie z tego forum:

KAAN pisze:
Jednak Pan Bóg chciał najpierw nauczyć człowieka że jest jeden, dlatego nie było wyraźnego nauczania o troistym Bogu, dopiero Pan Jezus objawił istotę troistego Boga.

Na moją prośbę o biblijne dowody tych dwóch założen dostałem odpowiedź że to oczywiste i niczego nie trzeba przytaczać.
Może ktoś inny pomoże mi wskazać, gdzie jest napisane, iż Bożym planem jest objawić się wpierw jako jeden Bóg, a dopiero przy przyjściu Syna na Ziemię Jego planem było objawić się jako Bóg w Trójcy?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 20 cze 2017, 12:36

zBiblia pisze:Zainteresowało mnie pewne założenie z tego forum:

KAAN pisze:
Jednak Pan Bóg chciał najpierw nauczyć człowieka że jest jeden, dlatego nie było wyraźnego nauczania o troistym Bogu, dopiero Pan Jezus objawił istotę troistego Boga.

Na moją prośbę o biblijne dowody tych dwóch założen dostałem odpowiedź że to oczywiste i niczego nie trzeba przytaczać.
Jest oczywiste ponieważ wszystkie osoby jedynego Boga widoczne są w ST, przykłady:
Duch Święty działający w stworzeniu:

1 Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
2 A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.
...

Liczba mnoga w odniesieniu do Boga:

26 Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
27 I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.

Samo słowo Elohim - Bóg ma końcówkę liczby mnogiej pomimo tego że jest używany w stosunku do jednego Boga.

Job wiedział, że Duch jest jego stworzycielem – Job 33:4
4 Duch Boży stworzył mnie, a tchnienie Wszechmocnego ożywiło mnie.

p. kontekst 31:15.

Dwa rozdziały: J 1 i Hebr 1 pokazują ktojest Bogiem stworzycielem, to kontekst znaczenia wersetów ST mówiących o Bogu Stworzycielu.
Podobnie jest z Synem Bożym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 20 cze 2017, 14:05

Moje pytanie było inne. Gdzie jest napisane, że Bóg wpierw uczył że jest jedną osobą, a potem, że trzema?


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: Kitka » 20 cze 2017, 14:43

KAAN pisze:Liczba mnoga w odniesieniu do Boga:

26 Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
27 I stworzył Bóg człowieka na obraz swój. Na obraz Boga stworzył go. Jako mężczyznę i niewiastę stworzył ich.

Samo słowo Elohim - Bóg ma końcówkę liczby mnogiej pomimo tego że jest używany w stosunku do jednego Boga.

Samo słowo "elohim" jako liczba mnoga na nic nie wskazuje.
Pojawia się ono również, gdy jest mowa o bóstwach w ST (Dagon, Kemosz, Milkom, Baal). Oni nie są ani mnodzy, ani tym bardziej troiści.

Ale ciekawostką jest pierwsze zdanie w Biblii: Bereszit bara Elohim... Które tłumaczymy: Na początku Bóg stworzył...
Mamy tu zestawienie rzeczownika Elohim w liczbie mnogiej z czasownikiem bara, który odmieniony jest w liczbie pojedynczej.
Gramatyka zdania wymagałaby jakiejś spójności, a jednak mamy przekaz: Na początku stworzył Bogowie...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 20 cze 2017, 19:27

zBiblia pisze:Moje pytanie było inne. Gdzie jest napisane, że Bóg wpierw uczył że jest jedną osobą, a potem, że trzema?
Nigdzie, Bóg uczył że jest jeden a nie jedną osobą.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 20 cze 2017, 19:55

ale potem uczył, że jest trzema Bogami? Bogiem Ojcem, Bogiem Synem i Bogiem Duchem Świętym?


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: Adalbertus » 20 cze 2017, 20:21

zBiblia pisze:ale potem uczył, że jest trzema Bogami? Bogiem Ojcem, Bogiem Synem i Bogiem Duchem Świętym?

Nie.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 20 cze 2017, 21:34

to o co chodzi? Nikt nie potrafi wytłumaczyć co Kaan miał na myśli, z Kaanem włącznie? Skoro to oczywiste, że taka była wola Boża, poproszę o takie fragmenty biblijne... powinno być proste.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 21 cze 2017, 09:45

zBiblia pisze:to o co chodzi? Nikt nie potrafi wytłumaczyć co Kaan miał na myśli, z Kaanem włącznie? Skoro to oczywiste, że taka była wola Boża, poproszę o takie fragmenty biblijne... powinno być proste.
Potrafi, tylko ty nie umiesz(nie chcesz) zrozumieć :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 21 cze 2017, 10:01

a ktoś zaczął tłumaczyć? Bądź poważny Kaan :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 21 cze 2017, 11:06

zBiblia pisze:a ktoś zaczął tłumaczyć? Bądź poważny Kaan :)
Bądź poważny, pisano wiele na ten temat ty to ignorujesz, piszesz bzdury w rodzaju trzech bogów i doskonale wiesz co oznacza termin trójca, próbujesz wciskać swoją ideologię udając że nie wiesz o co chodzi. Mogę zapytać, przekornie czy ty wierzysz w dwóch bogów? Masz niestety naleciałości pochodzące z russellityzmu i unitarianizmu, albo nowszej ideologii jednościowej, dlatego poczytaj archiwum na temat trójcy i daj sobie spokój z udawaniem niedoświadczonego, który pyta. Napisz w prost w co wierzysz i nie uprawij wojny podjadowej. Na początku deklarowałeś się jako protestant bibijni e wierzący a wychodzi na to że nie jesteś protestantem i robisz krecią robotę dla nie trynitarian. Może napisz w co wierzysz jaka jest twoja teologia i wtedy można dyskutować twarzą w twarz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 21 cze 2017, 11:12

nie miałem opcji wyboru chrześcijanin, wiec zdaje się, że musiałem coś podać, wypadło na protestanta. Ale to mało istotne.
To ty coś kręcisz. Pytam, gdzie napisano, że Bożą WOLĄ było ukazać się jako jeden Bóg, a POTEM jako trzej (tudzież w trzech osobach)? Pisałeś, że to oczywiste, więc proszę o dowód. Nie mówię, że go nie ma, tylko proszę.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 21 cze 2017, 13:01

zBiblia pisze:nie miałem opcji wyboru chrześcijanin, wiec zdaje się, że musiałem coś podać, wypadło na protestanta. Ale to mało istotne.
To ty coś kręcisz. Pytam, gdzie napisano, że Bożą WOLĄ było ukazać się jako jeden Bóg, a POTEM jako trzej (tudzież w trzech osobach)? Pisałeś, że to oczywiste, więc proszę o dowód. Nie mówię, że go nie ma, tylko proszę.
Nie zmieniaj swojego pytania pisałeś o trzech bogach, nie wykręcaj się ze swojej sofistyki. Pisałem ci że to nauka całej Biblii, tak jak nauka o troistym Bogu wynika z całej Biblii a nie pojedynczych wersetów. Pisałem ci o konkretnych stwierdzeniach, które nadają boskość i osobowość Duchowi Świętemu i Panu Jezusowi z których wynika istnienie Boga troistego.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 21 cze 2017, 13:31

A ja tobie podawałem, że prawo i miłość też miały tą samą personifikację. Zwierzęta i drzewa podobnie, a nie czyni ich to osobami, a nawet Bogiem. Więc twój argument nie moze być wiążący.

Gdzie jest napisane, że Bożą WOLĄ było nauczać, że że jest jeden, a potem troisty? Poproszę o odpowiednie fragmenty dla twoich założeń.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 21 cze 2017, 14:36

zBiblia pisze:A ja tobie podawałem, że prawo i miłość też miały tą samą personifikację. Zwierzęta i drzewa podobnie, a nie czyni ich to osobami, a nawet Bogiem. Więc twój argument nie moze być wiążący.
Podawałeś fałszywie, nie miały tej samej personifikacji, manipulujesz kontekstem.
zBiblia pisze:Gdzie jest napisane, że Bożą WOLĄ było nauczać, że że jest jeden, a potem troisty? Poproszę o odpowiednie fragmenty dla twoich założeń.
Napisane jest w kontekście całego starego testamentu wobec stwierdzeń zawartych w NT o czym cię już informowałem. Czytaj księgę Genesis a potem 1J i 1Hebr. To tylko przykłady kontekstu nauki o której pisałem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości