Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 24 cze 2017, 16:20

KAAN pisze:
zBiblia pisze:
KAAN pisze:A jakiego sensu są osobami? Wprowadzasz dziwną filozofię dotyczącą osobowości.
???
Nie wiem do czego zmierzasz. Może odpowisz wprost, czy Jezus wypędzał duchy, czy osoby? Z ludzi opętanych wychodziły ciała, czy niewidzialne duchy? I odnieś się do pytań zawartych dla Dz 19:15-16... Wówczas może będę bardziej pojmował twoje pytania...
Uważasz że do osoby potrzebne jest ciało? Gdzie napisano, że osoba musi mieć ciało?

Nie kieruj się moimi sugestiami odpowiedzi, odpowiedz tak jak wiesz. Odpowiesz w końcu na jakieś pytanie? Do ciebie skierowałem już blisko 50... Jeśli możesz, odpowiedz również na te skierowane do diedmaroz.
Już odpowiadałem, że w pewnym sensie osobą może być również anioł, ale anioł nie jest podobny zarówno do ludzi i osób Boga.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 24 cze 2017, 16:25

zBiblia pisze:Nie kieruj się moimi sugestiami odpowiedzi, odpowiedz tak jak wiesz.
Najpierw ty musisz odpowiedzieć na pytanie fundamentalne, bo umieszczasz swoje nieprawdziwe twierdzenia jako pewnik i element sofistyki twoich pytań. Najpierw wyprostuj swoje stwierdzenia a potem można dyskutować o znaczeniu Biblii. Odpowiedz, czy osoba musi być cielesna?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 24 cze 2017, 16:28

KAAN pisze:Uważasz że do osoby potrzebne jest ciało? Gdzie napisano, że osoba musi mieć ciało?


KAAN, Biblia mowi, ze sa rozne ciala...rowniez duchowe...

Co prawda nie wiem , czy w Biblii gdzies pisze, ze osoba musi miec cialo...ale w swietle ponizszych wersetow biblijnych zdaje sie to byc oczywiste...zreszta jakos trudno mi wyobrazic sobie osobe bez ciala...

Czy ty, KAAN, moglbys podac jakis przyklad osoby bez ciala...?


1Kor 15:44 BT „zasiewa się ciało zmysłowe - powstaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało ziemskie powstanie też ciało niebieskie.”

1Kor 15:44 Bw „sieje się ciało cielesne, bywa wzbudzone ciało duchowe. Jeżeli jest ciało cielesne, to jest także ciało duchowe.”

1Kor 15:44 Bp „sieje się ciało podległe zmysłom - powstaje ciało podległe duchowi. Jeżeli istnieje ciało podległe zmysłom, to musi również istnieć ciało podległe duchowi.”

1Kor 15:44 NS „Zasiewa się ciało fizyczne, wskrzeszone zostaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało fizyczne, to jest też duchowe.”

1Kor 15:44 WH „σπειρεται σωμα ψυχικον εγειρεται σωμα πνευματικον ει εστιν σωμα ψυχικον εστιν και πνευματικον”


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 24 cze 2017, 16:30

@ zBiblia
Anioł jest dobrym zobrazowaniem problemu o jakim rozmawiamy.
Sam mówisz, że anioły (dobre czy złe) to duchy, postacie duchowe, istoty duchowe. Jednocześnie anioł może przybrać postać ludzką, materialną. Nie do odróżnienia dla nas, czy to anioł czy człowiek (w Hebr. jest stwierdzenie, aby pamiętac o gościnności, bo nie wiemy czy czasami anioła nie gościmy). Personifikacja aniołów jest też np.w wizycie w Sodomie. Jednocześnie wiemy, że to duchy, np.służebne.
Jedno z drugim się nie kłóci. To wyższa szkoła jazdy i nasz rozum tego nie ogarnia w sposób taki oczywisty i trudno słowami się dogadać.
Skoro Duch Święty bada głębokości Boże to jest jakby Osobą i to nadrzędną (słownictwo niedoskonałe moje i proszę o nie czepianie się słówka "jakby"), jest Osobą taką samą jak Bóg, bo jest Nim. Przecież Boga też nikt nigdy nie widział (oprócz Syna-Boga), mówimy, że Bóg jest Duchem, - czy więc to znaczy, że Boga nie ma jako Osoby? No weź na logikę...


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 24 cze 2017, 16:43

kontousunięte1 pisze: mówimy, że Bóg jest Duchem, - czy więc to znaczy, że Boga nie ma jako Osoby? No weź na logikę...



Stwierdzenie, ze Bog jest Duchem oznacza dla mnie, ze jest Osoba, posiadajaca cialo duchowe.

Natomiast Duch Sw., o ktorym tu dyskutujemy to Ktos inny (lub Cos innego).

Ja caly czas sklaniam sie do pojmowania Ducha Sw. jako natury Boga (Zycie, Milosc, Madrosc, Moc...)...bo przeciez Slowo Boze mowi o Bogu, ze jest On Duchem , ale rowniez, ze jest Miloscia, Zyciem, Prawda....


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 24 cze 2017, 16:50

KAAN pisze:
zBiblia pisze:Dlaczego nie odpowiadacie na te proste pytania?
Odpowiedz na proste pytanie, czy osobą może być tylko ciało?



Dla mnie osoba to cialo czlowieka lub istoty duchowej, ozywione tchnieniem Boga.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 24 cze 2017, 16:58

No właśnie kontousunięte1, Ojca widział tylko Syn, nie osoba Ducha. Duch to duch, natura Boga Ojca i Syna Bożego. Duch człowieka też jest naturą człowieka a nie kolejną osobą, no chyba że są dwie wuki... Duch anioła to nie osoba, ale anioł jest w pewnym sensie osobą. Sama słusznie zauważyłaś, że są osobami innymi od ludzi, mają np. "zdolność materializacji". Nie są też Bogami. Ale nawet jeśli traktujemy je tylko jako osoby niecielsne, bo tak trzeba na nie patrzeć, to jaki to ma być dowód na obronę Trójcy?
Jest ktoś odważny by odpowiedzieć w końcu na dziesiątki moich pytań?
Motyl słusznie kombinuje, logika jest właściwa. kontousunięte1 Bog jest duchem po to by mieszkał w Tobie, tak Ojciec i Syn, oni jako osoby duchowe. (J 4:23-24, 14:23).


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 24 cze 2017, 17:06

Ja wysnułam inne wnioski.
"No właśnie kontousunięte1, Ojca widział tylko Syn, nie osoba Ducha. Duch to duch, natura Boga Ojca i Syna Bożego. Duch człowieka też jest naturą człowieka a nie kolejną osobą, no chyba że są dwie wuki..."
Jest jedna kontousunięte1, ale....tą właściwą jest właśnie duch. Nadrzędną. Ciało moje kiedyś tam....hmhm skapcanieje i obróci się w pył, ale JA, mój duch, moje ja - to jest to co jest mną. Moją osobą prawdziwą. Niezaleznie co będzie z materialnym ciałem.
Nie mam słów, aby przekazać to, że dla mnie Duch Święty jest Osobą, a że Go nie widzę personalnie jest bez znaczenia. Boga Ojca też nie widzę, a mówię, że jest Osobą.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2017, 17:08 przez kontousunięte1, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 24 cze 2017, 17:07

Motyl pisze:
KAAN pisze:Uważasz że do osoby potrzebne jest ciało? Gdzie napisano, że osoba musi mieć ciało?

KAAN, Biblia mowi, ze sa rozne ciala...rowniez duchowe...
Co prawda nie wiem , czy w Biblii gdzies pisze, ze osoba musi miec cialo...ale w swietle ponizszych wersetow biblijnych zdaje sie to byc oczywiste...zreszta jakos trudno mi wyobrazic sobie osobe bez ciala...
Trudno tobie wyobrazić sobie, ale nie znaczy że tylko to jest prawdą co możesz sobie wyobrazić. Słowo Boże mówi:

Ewangelia św. Jana 4:24 Bóg jest duchem...

Według twojej wyobraźni Bóg nie jest osobą.

Czy ty, KAAN, moglbys podac jakis przyklad osoby bez ciala...?
Oczywiście, np Bóg, Łazarz a Łuk 16:19-31, aniołowie np Gabriel.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 24 cze 2017, 17:10

Motyl pisze:
KAAN pisze:
zBiblia pisze:Dlaczego nie odpowiadacie na te proste pytania?
Odpowiedz na proste pytanie, czy osobą może być tylko ciało?
Dla mnie osoba to cialo czlowieka lub istoty duchowej, ozywione tchnieniem Boga.
A gdzie napisano że istoty duchowe zostały ożywione tchnieniem Boga? Czy Łazarz, Abraham albo bogacz z historii Łuk 16:19-31 mają ciała? Czy to są osoby?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: KAAN » 24 cze 2017, 17:13

zBiblia pisze: są osobami innymi od ludzi, mają np. "zdolność materializacji"..
Co to jest zdolność materializacji? Nie ma czegoś takiego w Biblii, to termin spirytystyczny, a nie biblijny.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 24 cze 2017, 17:24

Ale Kaan, jakie to ma znaczenie, że osoby niecielesne mają obronić Trójcę? Jesteś pewien, że Ojciec nie ma ciała? Materializację zapożyczyłem... Czepiasz się mowy potocznej, a nie odpowiadasz dlaczego osoba Ducha nie siedzi na tronie Bożym?
kontousunięte1, czy dobrze rozumiem, osoba Ducha Świętego ma nadrzędnego ducha Ducha Świętego? Tak jak osoba kontousunięte1 ma nadrzędnego ducha wuki (już nie osobę)...


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 24 cze 2017, 17:26

KAAN pisze: Czy Łazarz, Abraham albo bogacz z historii Łuk 16:19-31 mają ciała? Czy to są osoby?


KAAN, historia , ktora przytaczasz, opowiada o osobach posiadajacych ciala i...imiona, co jest rowniez nieodlaczna cecha kazdej osoby ( bogacza nie ma sie co czepiac, bo na pewno mial tez swoje imie)
Ostatnio zmieniony 24 cze 2017, 17:42 przez kontousunieteMtl, łącznie zmieniany 1 raz.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 24 cze 2017, 17:30

[quoteak jak osoba kontousunięte1 ma nadrzędnego ducha wuki (już nie osobę)...][/quote]
:rotfl: Nie. Ja to mój duch. Mój duch to ja. Nie wiem, jak to wyjaśnić (a mówią, że "mam gadanego" ;-) - tu wymiękam.)


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 24 cze 2017, 17:40

KAAN pisze:A gdzie napisano że istoty duchowe zostały ożywione tchnieniem Boga?



Jesli sa zywymi stworzeniami Bozymi to przeciez musialy byc ozywione Duchem Bozym (Zyciem).

Bo jak inaczej...?

Czy ty, KAAN, znasz jakas inna opcje...?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości