Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 06 lip 2017, 10:15

Czy ja jestem jakaś głupia i mega-naiwna? Doprawdy, wszędzie??? toczy się jakaś gra? Wszędzie są jakieś ukryte motywacje, fałsz, kłamstwa?!
Ja chyba rzeczywiście nie nadaję się do życia w świecie ani do żadnych relacji z ludźmi.
Chyba już bardziej nie mogę uciec od świata, no...w śmierć jedynie...


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 06 lip 2017, 10:55

kontousunięte1, ja tez uciekam do protestantow...z nadzieja wytchnienia :-> ...a tu dalej swiatowo...a jakze...Osoba duchowa, wcielona w rozne forumowe postacie, jest obecna tutaj wszedzie...az czuje sie jej "oddech" na plecach...Trzeba sie chyba rozejrzec za lepsza kryjowka, ktora nie znajduje sie w zasiegu diabla.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 06 lip 2017, 11:44

Motyl pisze:kontousunięte1, ja tez uciekam do protestantow...z nadzieja wytchnienia :-> ...a tu dalej swiatowo...a jakze...Osoba duchowa, wcielona w rozne forumowe postacie, jest obecna tutaj wszedzie...az czuje sie jej "oddech" na plecach...Trzeba sie chyba rozejrzec za lepsza kryjowka, ktora nie znajduje sie w zasiegu diabla.

Ja nie uciekam od protestantów, ale od ludzi jako takich.
Właściwie mam zerowy kontakt z ludxmi i bardzo mi to odpowiada.
Nie rozumiem, dlaczego nawet na forach, gdzie się osobiście nie musimy znosić istnieje tak wiele kłamstwa, oszustwa itp. Po co fałsz, skoro można właśnie na forach być absolutnie prawdomównym? szczerym?
Właściwie jest to jedyne forum (oprócz literackich i robótkowych) gdzie bywam od lat i czułam się dobrze w tym gronie. Nie umiem "wyczaić" takich "agentów podwójnych, potrójnych"..i to jest okropne :-/ No cóż, trzeba z tym żyć. Zawsze można włączyć muzykę albo dobry film
https://www.youtube.com/watch?v=C1SRkYf ... ploademail ;-) :-D


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: diedmaroz » 06 lip 2017, 11:46

Trójjedyny Bóg objawił się podczas chrztu, który Jezus Chrystus przyjął od Jana kiedy zstąpił widzialnie na Syna, a do tego Ojciec odezwał się jako głos z nieba. Kto chce ten widzi, a kto nie chce ten będzie ciągle wymyślał, że to niemożliwe. Odwieczność też nie jest możliwa dla ograniczonego czasem mózgu, a jakoś nikt jej nie kwestionuje.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 06 lip 2017, 11:50

diedmaroz pisze:Trójjedyny Bóg objawił się podczas chrztu, który Jezus Chrystus przyjął od Jana kiedy zstąpił widzialnie na Syna, a do tego Ojciec odezwał się jako głos z nieba. Kto chce ten widzi, a kto nie chce ten będzie ciągle wymyślał, że to niemożliwe. Odwieczność też nie jest możliwa dla ograniczonego czasem mózgu, a jakoś nikt jej nie kwestionuje.

Zgadza się. Mnie się jednak wydaje, że nietrytarnym chodzi o Ducha Św. jako Osobę, czyli taką trochę jak np. w sylwetce człowieka-Pana Jezusa. I stąd te gadania, o miejscu na tronie (o krześle - jako takim ;-) ). Wydaje mi się, że stąd te nieporozumienia.
Przecież my naszej ludzkiej duszy/ducha też nie widzimy, a wiemy, że to jest ta właściwa osoba (nasza). Ja w każdym razie tak widzę siebie, że ja to nie to co każdy może zobaczyć, czy osobiście czy w lustrze czy na fotce, ale JA to znacznie więcej. To co widac, to tylko powłoka, ale osoba jest w środku i będzie nawet wtedy, gdy powłoka się rozpadnie.


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: Florian » 06 lip 2017, 14:18

Motyl pisze:
Przedstawione przez ciebie "dowody" dowodza tylko, ze jestes "rasowym" katolikiem, dla ktorego slowa zaslepionych fanatykow sa warte wiecej niz spisane Slowo Boze.


To właśnie słowo Boże dowodzi osobowości trzeciej osoby Trójcy świętej -Ducha świętego , a świadectwa wczesnochrześcijańskie tylko to potwierdzają , także powiem tak: Dałeś się zwieść antytrynitarzowi i masz za nic świadectwo Biblii oraz naukę apostolską.

Motyl pisze:A Jezus wcale nie kazal chrzcic w imie trojcy , ani tez w imie Ducha, bo ani trojca , ani Duch nie maja przeciez imienia.



"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28:19)


Motyl pisze: W Biblii pisze, ze tylko Ojciec i Syn maja imiona.


Nie wciskaj do Biblii swoich herezji.Osoba Ducha Świętego nazywana jest wieloma określeniami, takimi jak : "Pocieszyciel" (J 16:7) "Duch Boży"(Mt 3:16) "Duch Chwały" (1P 4:14) "Duch Łaski" (Hbr 10:29) "Duch Ojca" (Mt 10:20) "Duch Pański" (Łk 4:18) "Duch Prawdy" (J 14:17)"Duch Wieczny" (Hbr 9:14) itd. To nie są imiona? W Iz 9:5 wiele tytułów Jezusa nazwanych jest imionami: "Nazwą Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju".


Przed wcieleniem Jezus, jako Duch, nie posiadał imienia w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nadano Mu je dopiero ósmego dnia życia (Łk 2:21). J 1:1 nazywa Jezusa przed przyjęciem ciała "Słowem" - Logos. Nie oznaczało to przecież, że nie był On wtedy osobą. Podobnie jest z Duchem Świętym Jeżeli więc Duch Święty mówi o sobie "Ja" (z greckiego ego-Dz 10:20) to chyba nie warto z Nim polemizować i wykazywać Mu, że nie jest osobą.

Motyl pisze: A wiec to tylko taka twoja interpretacja jest, a nie zaden dowod.


Dowodów podałem wiele ,a to , że ważniejsza jest dla Ciebie nauka antytrynitarza niż Biblia i nauka apostolska to już nie mój problem.

Motyl pisze:Poza tym jakos trudno uwierzyc , ze COS, co jest bezimienne, z CZYM ani Ojciec ani Syn nigdy nie rozmawiaja...ze to Cos jest osoba .



Duch święty Mówi o sobie "JA": "wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem." (Dz 10,20)

Powiesz mi może jak "coś" może :

Rozkazywać ""Podejdź i przyłącz się do tego wozu!" - powiedział Duch do Filipa" (Dz 8:29)

Posyłać " A oni wysłani przez Ducha Świętego zeszli do Seleucji, a stamtąd odpłynęli na Cypr." (Dz 13:4)

Mówić "Kiedy Piotr rozmyślał jeszcze nad widzeniem, powiedział do niego Duch: "Poszukuje cię trzech ludzi. 20 Zejdź więc i idź z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem" (Dz 10:19-20)

itp, przykładów jest mnóstwo.

Motyl pisze:Niestety, w kontekscie calej Biblii ,Duch Bozy , mimo wielu personifikacji -podobnie jak np. Milosc- nie jest raczej osoba.


Rozumiem że mam zacząć podawać Ci wersety które pokazują osobowość Ducha świętego?

Motyl pisze:Ja nie reprezentuje zadnego ugrupowania religijnego i wypowiadam sie tylko we wlasnym imieniu i na podstawie dyskusji, ktora toczy sie na tym forum. Przytaczacie mnostwo cytatow, ktore jednak nie so dowodami ani na Boga Trojce, ani na osobowosc Ducha Sw....To tylko wasze sugestywne interpretacje i ...nic wiecej.


To są DOWODY , ale jak widać wolisz obstawać przy swoich błędach niż przyjąć naukę Biblii i apostołów.


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 06 lip 2017, 23:04

Florian pisze:Niestety ale herezje obce chrześcijaństwu i Biblii wprowadzasz Ty.Pisma pierwszych chrześcijan potwierdzają osobowość Ducha Świętego , kilka dla przykładu :

"Jezusa Chrystusa, Twego Syna umiłowanego, przez którego Tobie z Nim razem i z Duchem Św. chwała i teraz i na przyszłe wieki" (Męczeństwo św. Polikarpa)

Tutaj masz najstarszy hymn chrześcijański napisany w języku greckim " ku czci Twojej, Boże Ojcze, Synu i Duchu Świętości, śpiewamy boś godzien jest tego o Panie" (Hymn Phos hilaron II w.)

Justyn Męczennik (ur.100) piszę : "wreszcie Duchowi proroczemu, składamy uwielbienie i pokłon" (Apologia)

Tertulian (ur. 155) "jesteśmy chrzczeni nie raz, lecz trzy razy, w każde pojedyncze imię każdej poszczególnej osoby" (Przeciw Prakseaszowi)

"trzy razy na dzień modlili się, jako dłużnicy wobec trzech Osób - Ojca, Syna i Ducha Św." (o modlitwie)

Hipolit : "wierzymy Synowi i oddajemy cześć Duchowi Św." (Przeciw Noetosowi)

Orygenes: "Pouczyli nas wreszcie apostołowie, że Duch Św. jest zjednoczony z Ojcem i Synem w chwale i godności" (O zasadach)

A tutaj Orygenes piszę o osobach takich jak Ty "Inni, czytając tekst: ‘Poślę wam Pocieszyciela, Ducha Świętego’, nie chcą uznać, że chodzi tu o trzecią Osobę, różną od Ojca i Syna, o boską i wzniosłą Istotę, lecz twierdzą, że słowa te odnoszą się do apostoła Pawła" (Homilie o Ewangelii św. Łukasza)


A tutaj świadectwa wczesnochrześcijańskie odnośnie wiary w TRÓJCĘ a nie dwójce świętą:

Tertulian: "W jednego wprawdzie Boga wierzymy ... niech będzie jednak strzeżona tajemnica ekonomii, która rozdziela jedność w Trójcę, trzech stawiając: Ojca, Syna i Ducha Św. Trzech ale nie stanem, lecz stopniem, nie substancją, lecz formą, nie mocą, lecz postacią. Są Oni jedną substancją, jedną potęgą, ponieważ jeden jest Bóg, owe zaś stopnie, formy i postaci rozróżniamy pod imionami Ojca, Syna i Ducha Świętego" ("Przeciw Prakseaszowi)

"Trójca jednego bóstwa, Ojciec i Syn i Duch Św." (O przyzwoitości)

Hipolit : "Konieczną więc jest rzeczą ...wyznawać Boga Ojca Wszechmogącego i Chrystusa Jezusa, Syna Bożego, Boga, który stał się człowiekiem, któremu Ojciec poddał wszystko, prócz siebie i Ducha Świętego i to, że Ci są prawdziwie Trzej" (Przeciw Noetosowi)

Orygenes: "Dla osiągnięcia zbawienia człowiek potrzebuje pomocy Ojca, Syna i Ducha Świętego i nie dostąpi zbawienia, jeśli nie będzie pełnej Trójcy... Nie można mówić o czymś niższym i wyższym w istocie Trójcy" (o zasadach)

Epipodiusz ( 178) : "Wyznaję, że Chrystus z Ojcem i Duchem Św. jest Bogiem" (Akta męczeńskie)

Cyprian( 258) "Idźcie tedy i nauczajcie wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Wymienia Trójcę, w której Tajemnicę narody mają być ochrzczone ... Ponieważ trzej są jednym, jakże Duch Święty może się z tym pojednać, kto jest wrogiem albo Ojca albo Syna? ... Chrystus nakazał chrzcić pogan w imię całkowitej i zjednoczonej Trójcy"


Każdy kościół ma takich ojców kościoła na jakich zasługuje. Ja zacytuję nie mniej wybitne postaci:

"Żadne oko nie może Go widzieć, ani też nie może go pojąć, ani języki go nie opisują; A ci, którzy Go miłują, mówią o nim tak: Ojciec i Bóg Prawdy" a w innym miejscu o Jego Synu: "Albowiem czyny czynione przez Chrystusa po Jego chrzcie, a zwłaszcza Jego cuda, dawały wskazanie i pewność dla świata o Bóstwie ukrytym w Jego ciele. Był zarówno Bogiem, jak i doskonałym człowiekiem... Ukrył znaki swego Bóstwa, chociaż był prawdziwym Bogiem istniejącym przed wiekami" Melito. A w przypadku Ducha Świętego nie odnajduje się w Jego pismach, aby uznawał osobowość Ducha, raczej pisał to co cały czas zauważam: "Boży palec - Duch Święty, to nim Bóg wypisał przykazania, o których mowa w Księdze Wyjścia".

"Niech Bóg i Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa oraz odwieczny Wielki Kapłan, Bóg Jezus Chrystus, zbudują w was wiarą i prawdę, w pełnej łagodności i we wszelkim unikaniu gniewu i wyrozumiałości na długotrwałe cierpienie, cierpliwość i czystość..." Polikarp. Tak samo w pismach Polikarpa ze Smyrny (uczeń Jana ze zboru opisanego w Objawieniu) nie odnajdziemy notatki o Trójcy. Zawsze jasno wskazywał dwie osoby.

Ciekawie pisze Ignacy: "Albowiem nasz Bóg, Jezus Chrystus, został poczęty przez Maryję według Bożego planu, zarówno od nasienia Dawida, jak i z Ducha Świętego". Dla trynitarian obecność słów Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty w jednym zdaniu to już dowód, że mowa o Trójcy (wielokrotnie tego popis tu dawaliście). Tak można myśleć, nie rozumiejąc całości. Podobnie tutaj Ignacy nie miał na myśli, że Duch to osoba, bo w innych miejscach tak pisze o Duchu Świętym: "...robi pożytek z Ducha Świętego jako liny..." tak by porównał rzekomą osobę Trójcy pisząc do Efezjan? A jak pozdrawiał? Na przykład tak: "Ignacy, do Kościoła Boga Ojca i naszego Pana Jezusa Chrystusa [do innego zboru napisał zwrot "Bóg Jezus Chrystus"], który jest w Filadelfii, w Azji, który otrzymał miłosierdzie i został ustanowiony w harmonii Boga i raduje się nieustannie w pasji Naszego Pana, i jest napełniony wszelkim miłosierdziem przez zmartwychwstanie jego; Które pozdrawiam we krwi Jezusa Chrystusa, który jest naszą wieczną i trwałą radością, zwłaszcza jeśli są w jedności z biskupem, prezbiterami i diakonami, którzy zostali powołani zgodnie z umysłem Jezusa Chrystusa, On ustanowił bezpieczeństwo, po Jego własnej woli, i przez Jego Ducha Świętego". I nieco dalej: "Bo chociaż niektórzy oszukaliby mnie według ciała, to jednak duch nie może być zwiedziony, jako że pochodzi od Boga". Prześledźcie pisma Ignacego, są przepełnione uwielbieniem do Ojca i Syna, w nich również nie ma odwołania do Ducha Świętego jako osoby, którą miałby np. wielbić.

Nawet Ireneuszowi, który nie a u mnie szczególnego zaufania zdołał szczerze napisać: "Nikt nie może nazywać się Bogiem poza Ojcem i Synem oraz tymi co są usynowieni". Wątpię, że Duch Trójcy był kiedykolwiek usynowiony...

I jeszcze raz polecam Tobie przeczytać cały temat, bo powielasz cytaty z Biblii w krzywym zwierciadle.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 07 lip 2017, 00:24

Florian pisze:
Nie wciskaj do Biblii swoich herezji.Osoba Ducha Świętego nazywana jest wieloma określeniami, takimi jak : "Pocieszyciel" (J 16:7) "Duch Boży"(Mt 3:16) "Duch Chwały" (1P 4:14) "Duch Łaski" (Hbr 10:29) "Duch Ojca" (Mt 10:20) "Duch Pański" (Łk 4:18) "Duch Prawdy" (J 14:17)"Duch Wieczny" (Hbr 9:14) itd. To nie są imiona?


Nie, to nie sa imiona, lecz okreslenia atrybutow Boga, ktory ma konkretne imie, zapisane w Biblii w postaci JHWH.

Wszystkie te wymienione przez ciebie okreslenia odnosza sie do Boga Ojca i sa przynalezne i podporzadkowane Ojcu.

W Biblii napisano rowniez , ze Jezus jest Bogiem...nie moze byc inaczej, bo przeciez jest Synem Boga a wiec musi miec rowniez nature Boga...to oczywiste...Jezus, jako umilowany Syn Bozy otoczony jest chwala i posiada wszelka moc, bo tak postanowil Jego Ojciec. Jezus posiada te mozliwosci, ktore ma Jego Ojciec, poniewaz tak jak Ojciec dysponuje Duchem Swietym...bezimiennym CZYMS, co w Biblii czesto jest personifikowane dla lepszego zobrazowania niczym nieograniczonych mozliwosci Ojca i Syna.


W Iz 9:5 wiele tytułów Jezusa nazwanych jest imionami: "Nazwą Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju".



Ta sama sytuacja...wszystkie okreslenia odnosza sie do Syna Bozego...nie ma tu zadnych watpliwosci...


Przed wcieleniem Jezus, jako Duch, nie posiadał imienia w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nadano Mu je dopiero ósmego dnia życia (Łk 2:21). J 1:1 nazywa Jezusa przed przyjęciem ciała "Słowem" - Logos. Nie oznaczało to przecież, że nie był On wtedy osobą.


Ano nie oznaczalo...no i co z tego ...?


Podobnie jest z Duchem Świętym Jeżeli więc Duch Święty mówi o sobie "Ja" (z greckiego ego-Dz 10:20) to chyba nie warto z Nim polemizować i wykazywać Mu, że nie jest osobą.


Nie, nie jest podobnie, bo to nie Duch mowi, lecz Bog mowi przez swojego Ducha, ktory po to jest, zeby Bog Ojciec i Syn Bozy mogli przez niego mowic...Rowniez czlowiek moze posiadac po czesci taka mozliwosc, jezeli Bog obdarzy go swoim Duchem...Tak sie dzieje w przypadku narodzenia w Duchu Sw....Tak bylo w przypadku Jezusa, ktory od momentu chrztu w Jordanie i napelnienia Duchem Sw. zaczyna swoja mesjanska misje...podobnie z wydarzeniem w Dniu Piecdziesiatnicy....To Bog Ojciec wraz z Synem, ktory Go reprezentuje, realizuja Bozy Plan Zbawienia , poslugujac sie moca, miloscia, madroscia...itd., ktore to pojecia skladaja sie na okreslenie" Duch Swiety "...

Motyl pisze: A wiec to tylko taka twoja interpretacja jest, a nie zaden dowod.


Dowodów podałem wiele ,a to , że ważniejsza jest dla Ciebie nauka antytrynitarza niż Biblia i nauka apostolska to już nie mój problem.



Pisac wiele to ty sobie mozesz...i nazywac te pisanine dowodami rowniez... ;)

Motyl pisze:Poza tym jakos trudno uwierzyc , ze COS, co jest bezimienne, z CZYM ani Ojciec ani Syn nigdy nie rozmawiaja...ze to Cos jest osoba .



Duch święty Mówi o sobie "JA": "wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem." (Dz 10,20)

Powiesz mi może jak "coś" może :

Rozkazywać ""Podejdź i przyłącz się do tego wozu!" - powiedział Duch do Filipa" (Dz 8:29)

Posyłać " A oni wysłani przez Ducha Świętego zeszli do Seleucji, a stamtąd odpłynęli na Cypr." (Dz 13:4)

Mówić "Kiedy Piotr rozmyślał jeszcze nad widzeniem, powiedział do niego Duch: "Poszukuje cię trzech ludzi. 20 Zejdź więc i idź z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem" (Dz 10:19-20)

itp, przykładów jest mnóstwo.



To nie sa przyklady osobowosci Ducha Sw., lecz wypowiedzi swiadczace o tym, ze Osoba Boga Ojca lub Syna wykonuje te wszystkie wymienione dzialania, poslugujac sie moca znajdujaca sie w Ich posiadaniu i zwana Duchem Sw...bezimiennym...nazywanym roznie, w zaleznosci od funkcji, jaka wykonuje...i personifikowanym, zeby ci bylo latwiej zrozumiec Dzielo Boze.

Motyl pisze:Niestety, w kontekscie calej Biblii ,Duch Bozy , mimo wielu personifikacji -podobnie jak np. Milosc- nie jest raczej osoba.


Rozumiem że mam zacząć podawać Ci wersety które pokazują osobowość Ducha świętego?

Motyl pisze:Ja nie reprezentuje zadnego ugrupowania religijnego i wypowiadam sie tylko we wlasnym imieniu i na podstawie dyskusji, ktora toczy sie na tym forum. Przytaczacie mnostwo cytatow, ktore jednak nie so dowodami ani na Boga Trojce, ani na osobowosc Ducha Sw....To tylko wasze sugestywne interpretacje i ...nic wiecej.


To są DOWODY , ale jak widać wolisz obstawać przy swoich błędach niż przyjąć naukę Biblii i apostołów.



To nie jest nauka Biblii lecz twoja wlasna, ktora probujesz narzucac innym.

Poza tym, tak jak pisze twoj brat w wierze, Kamil, nauka o trojcy bierze sie z waszej tradycji, a nie z Biblii...

Poniewaz jednak zawsze przekrecaliscie Slowo Boze, poslugujac sie diabelska strategia to i tym razem nie moze byc inaczej...Nie wierze od dawna klamcom, przybierajacych "postac aniolow swiatlosci"...Czytam Biblie i prosze Boga o zrozumienie...a On mi pomaga zrozumiec...Twoja reakcja na moje wypowiedzi jest najlepszym potwierdzeniem, ze ide wlasciwa droga.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 07 lip 2017, 01:02

Florian pisze:Mieszka we mnie Duch święty który jest osobą.



No chyba zartujesz...?

Gdyby mieszkal w tobie Duch Sw. to bys nie klamal...ani tez nie bylbys czlonkiem krk, ktorego Duch Sw. omija szerokim lukiem i dlatego moce piekielne dawno juz go przemogly...

Jesli jednak czujesz, ze jakis duch w tobie mieszka, to na pewno nie Ten, o ktorym tu rozmawiamy...

Wez ty mu sie dobrze przyjrzyj...


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 07 lip 2017, 01:07

Motyl pisze:
Florian pisze:Mieszka we mnie Duch święty który jest osobą.


Jeszcze raz, bo może nie zrozumiałeś Pisma: mieszka w tobie Duch Ojca, czy osoba Duch Ojca?


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: Florian » 07 lip 2017, 03:32

zBiblia pisze:
Każdy kościół ma takich ojców kościoła na jakich zasługuje. Ja zacytuję nie mniej wybitne postaci:

A w przypadku Ducha Świętego nie odnajduje się w Jego pismach, aby uznawał osobowość Ducha, raczej pisał to co cały czas zauważam: "Boży palec - Duch Święty, to nim Bóg wypisał przykazania, o których mowa w Księdze Wyjścia".



To że w pismach jednego pisarza nie odnajdujesz nic o Duchu świętym , nie oznacza że nie jest on Osobą no litości... co to w ogóle za argument , w moim poprzednim poście , podałem Ci masę świadectw wczesnochrześcijańskich które mówią o osobowości Ducha świętego , no ale cóż zignorujesz wszystko co zaprzecza temu co sobie wymyśliłeś.

zBiblia pisze:"Niech Bóg i Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa oraz odwieczny Wielki Kapłan, Bóg Jezus Chrystus, zbudują w was wiarą i prawdę, w pełnej łagodności i we wszelkim unikaniu gniewu i wyrozumiałości na długotrwałe cierpienie, cierpliwość i czystość..." Polikarp. Tak samo w pismach Polikarpa ze Smyrny (uczeń Jana ze zboru opisanego w Objawieniu) nie odnajdziemy notatki o Trójcy. Zawsze jasno wskazywał dwie osoby.


Czyżby ? Nie dość że Polikarp wymienia razem trzy osoby boskie , to jeszcze piszę że należy im się chwała:"Jezusa Chrystusa, Twego Syna umiłowanego, przez którego Tobie z Nim razem i z Duchem Św. chwała i teraz i na przyszłe wieki" (Męczeństwo św. Polikarpa)


zBiblia pisze:Ciekawie pisze Ignacy: "Albowiem nasz Bóg, Jezus Chrystus, został poczęty przez Maryję według Bożego planu, zarówno od nasienia Dawida, jak i z Ducha Świętego". Dla trynitarian obecność słów Bóg Ojciec, Jezus i Duch Święty w jednym zdaniu to już dowód, że mowa o Trójcy (wielokrotnie tego popis tu dawaliście). Tak można myśleć, nie rozumiejąc całości. Podobnie tutaj Ignacy nie miał na myśli, że Duch to osoba, bo w innych miejscach tak pisze o Duchu Świętym: "...robi pożytek z Ducha Świętego jako liny..." tak by porównał rzekomą osobę Trójcy pisząc do Efezjan?


Wybacz ale to jest TWOJA interpretacja i gdybanie o tym co Ignacy Antiocheński miał na myśli jak pisał ten list.Sprawa jest jasna , Ignacy wymienia Ojca , Syna i Ducha świętego , w innych jego listach czytamy :


"nie można zwieść Ducha, który jest od Boga. On bowiem wie skąd przychodzi i dokąd podąża i ujawnia rzeczy zakryte...Duch to ogłosił mówiąc..." (Do Kościoła w Filadelfii)


zBiblia pisze:Prześledźcie pisma Ignacego, są przepełnione uwielbieniem do Ojca i Syna, w nich również nie ma odwołania do Ducha Świętego jako osoby, którą miałby np. wielbić.


Czyli jesteś tzw ignorantem , gdyż w innych pismach znajdujemy uwielbienie i cześć dla Ducha świętego :

W najstarszym hymnie chrześcijańskim pochodzącym z II wieku czytamy " ku czci Twojej, Boże Ojcze, Synu i Duchu Świętości, śpiewamy boś godzien jest tego o Panie"

Hipolit : "wierzymy Synowi i oddajemy cześć Duchowi Św." (Przeciw Noetosowi)

A taka jest nauka apostolska Orygenes pisał że "Pouczyli nas wreszcie apostołowie, że Duch Św. jest zjednoczony z Ojcem i Synem w chwale i godności" (O zasadach)

zBiblia pisze:Nawet Ireneuszowi, który nie a u mnie szczególnego zaufania zdołał szczerze napisać: "Nikt nie może nazywać się Bogiem poza Ojcem i Synem oraz tymi co są usynowieni". Wątpię, że Duch Trójcy był kiedykolwiek usynowiony...

I jeszcze raz polecam Tobie przeczytać cały temat, bo powielasz cytaty z Biblii w krzywym zwierciadle.


Epipodiusz ( 178) : "Wyznaję, że Chrystus z Ojcem i Duchem Św. jest Bogiem" (Akta męczeńskie)


Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: Florian » 07 lip 2017, 03:43

Motyl pisze:
No chyba zartujesz...?


Nie , piszę całkiem poważnie.Ale osoba która Ducha świętego NIE posiada , i odbiera Mu osobowość oraz chwałę tego nie zrozumie.Nawróć się , a dowiesz się co znaczy mieć Ducha świętego.

Motyl pisze:Gdyby mieszkal w tobie Duch Sw. to bys nie klamal...ani tez nie bylbys czlonkiem krk, ktorego Duch Sw. omija szerokim lukiem i dlatego moce piekielne dawno juz go przemogly...


Mój drogi, kłamiesz TY i Twój kolega antytrynitarz co nie jedna osoba już wykazała.Właśnie dlatego że mam Ducha świętego jestem w Kościele Chrystusowym w którym On ustanowił biskupów aby kierowali Kościołem i dbali o prawidłową wiarę.Moce piekielne przemogły Ciebie od czasu kiedy popadłeś w herezje , a teraz już całkiem dajesz tego przykład walcząc z Bogiem Duchem świętym.

Kościoła Chrystusowego wbrew Twojemu chciejstwu NIE przemogą NIGDY bramy piekielne , według słów Pana Jezusa : "A Ja tobie mówię: Ty jesteś opoką i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go." (Mt 16:18)


Motyl pisze:Jesli jednak czujesz, ze jakis duch w tobie mieszka, to na pewno nie Ten, o ktorym tu rozmawiamy...

Wez ty mu sie dobrze przyjrzyj...


Oczywiście że nie ten. Wy rozmawiacie o jakimś nieosobowym bycie który jest nie wiadomo czym.We mnie mieszka Duch święty- trzecia osoba Trójcy świętej , który jest Bogiem równym Ojcu i Synowi.Duch święty posłany przez Ojca i Syna prowadzi Kościół do poznania całej prawdy "Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe." (J 16:23)


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: zBiblia » 07 lip 2017, 08:26

No widzisz Florian jakim jesteś manipulantem. Wciskasz Polikarpowi że wyznawał osobę Ducha na podstawie nie jego dzieła (mało, z tego fragmentu męczeństea nawet nie wynika, że Duch jest osobą, choć to możliwe).
Dalej cytujesz Ignasia, że "Duch jest od Boga", bo to prawda, duch jest od Boga, cały czas to wykładam.
A Epipodiusz to Ireneusz że go cytujesz w kontekście słów Ireneusza?
I jeszcze raz, skoro nie pisali o osobie Ducha to znaczy, że nie ma podstaw by myśleć że wierzyli Trójcy. Ci święci katoliccy regularnie bluźnili Duchowi Świętemu?
Błędów doktrynalnych nie brakowało nawet we wczesnym kościele, tak jak nie brakuje dziś. Trzeba tylko umieć wybrać kto mówi prawdę. Dlatego świadectwa pozabiblijne są niewielkiej wartości, tylko Biblia jest autorytetem, i pisząc o autorytecie nie myślę, że księga jest osobą.
Trynitarianin napisał: "Nie ma w Nowym Testamencie doktryny o Trójcy Świętwj w sensie nicejskim" William Rusch.
Inny trynitarianin: "To prawda, że słowo Trójca nie występuje w Pismach, ale została wymyślona i wprowadzona przez ludzi" a w innym miejscu "Ojciec, Syn i Święty Duch, trzy Boże osoby, są jednym Bogiem, który stworzył nkebo i ziemię... Ponieważ uznajemy to samo [z kościołem katolickim] nie ma powodów by to rozważać]" to dopiero ignorancja. Ale może Martin Luter nie miał siły by analizować każdą doktrynę, podważenie Trójcy mogło być bardziej krwawe niż podważanie innych małych doktryn.
Inny protestant: "Język Nowego Testamentu wskazuje, że Ducha Świętego należy traktować jako nieosobową moc, wpływ bardziej dosłpwnie niż możnaby to odnieśc do Syna... Ci co widzieli Ducha Świętego jako osobę [I-IIw] byli postrzegani jako heretycy." a mimo to pan Harold Brown ufa ludzkim tradycjom.
Larryn Hurtado stwierda: "pierwsze cztery nomina sacra wskazują, że wiara wczesnych chrześcijan była, jak to nazywam, binitariarna [jeden Bóg, dwie osoby, Ojciec i Syn]".
Ale przypomnę kto zawsze wyznawał Trójcę, np. Babilończycy, Asyryjczycy... A potem Nicea.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunięte1 » 07 lip 2017, 11:20

@kontousuniete
Mam dużo sympatii do ciebie i dlatego proszę, abyś jeszcze rozważył całą sprawę. Piszę to w kontekście obu tematów o Trójcy Św. i Osoby Ducha Świętego. Bardzo dobry wykład w temacie ma Szymon Matusiak, były ŚJ. Rozważ też, proszę 1Jana szczególnie rozdział 5
Pozdrawiam.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ile osób ma Bóg w ST i w NT?

Postautor: kontousunieteMtl » 07 lip 2017, 13:18

kontousunięte1 pisze:@kontousuniete
Mam dużo sympatii do ciebie i dlatego proszę, abyś jeszcze rozważył całą sprawę. Piszę to w kontekście obu tematów o Trójcy Św. i Osoby Ducha Świętego. Bardzo dobry wykład w temacie ma Szymon Matusiak, były ŚJ. Rozważ też, proszę 1Jana szczególnie rozdział 5
Pozdrawiam.



Tak zrobie, kontousunięte1...dzieki...rowniez cie pozdrawiam :->



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości