Kult Maryi oraz świętych

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: MrSponge » 26 sie 2017, 14:36

Nie odpowiedziałeś jednak na moje pytanie Motyl. Ja pytałem o to w co Ty wierzysz, a nie co mówi Pismo. :-)

Ciekawe jest też cytowanie w tym kontekście Psalmu 146, który nie ma odniesienia do życia po śmierci. Nie widziałem takich zastosowań tego Psalmu.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 14:37

Rembov pisze:A teraz rzeczywistość:
956 Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą" 475 .

Nie płaczcie, będziecie mieli ze mnie większy pożytek i będę wam skuteczniej pomagał niż za życia 476 .

Przejdę do mojego nieba, by czynić dobrze na ziemi 477

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm
Przypisy: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-2-3.htm#1588




Przytoczyles wytyczne samego diabla, nazywajac je "rzeczywistoscia"....

Jakze mi przykro, Rembov, patrzec, jak miotasz sie w tej rzeczywistosci...


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 14:51

MrSponge pisze:Nie odpowiedziałeś jednak na moje pytanie Motyl. Ja pytałem o to w co Ty wierzysz, a nie co mówi Pismo. :-)


Owszem, dostales odpowiedz...ale ,jak widac, jest poza twoim zasiegiem...

Ciekawe jest też cytowanie w tym kontekście Psalmu 146, który nie ma odniesienia do życia po śmierci. Nie widziałem takich zastosowań tego Psalmu.


Zeby cos zobaczyc, trzeba najpierw otworzyc oczy... :->

PS
Cytowany Psalm ma odniesienie do wszystkich poza Kosciolem Chrystusa, ktorzy podlegaja Sadowi... :->


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 15:10

saracen pisze:Tzn. jakiej rzeczywistości? Gdzie ci święci i Maryja są, jeśli nie pomiędzy?

Gdzie byli żywi Mojżesz i Eliasz, których spotkał Jezus na górze Tabor?


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: saracen » 26 sie 2017, 15:17

Chwat. Sorry, ale Twoje pytania zaczynają być groteskowe... Zapytaj Mojżesza i Eliasza, skąd się tam wzięli... Może dadzą Ci odpowiedż, ze za krzakami... A może że są w "zaświatach"/niebie/raju itp.
I przyszli akurat stamtąd do Jezusa.

Poza tym, skoro mnie cytujesz, pytanie, które postawiłem może odpowiesz na nie?


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 15:26

chwat pisze:
Gdzie byli żywi Mojżesz i Eliasz, których spotkał Jezus na górze Tabor?



W Ksiedze Pamieci u Boga...a to jest zawsze rownoznaczne z zyciem wiecznym... :->


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 19:16

Motyl pisze:
chwat pisze:
Gdzie byli żywi Mojżesz i Eliasz, których spotkał Jezus na górze Tabor?



W Ksiedze Pamieci u Boga...a to jest zawsze rownoznaczne z zyciem wiecznym... :->

Właśnie.
Modlitwa wstawiennicza odnosi się to tych, którzy zyją życiem wiecznym, a nie umarli.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 19:40

chwat pisze:
Motyl pisze:
chwat pisze:
Gdzie byli żywi Mojżesz i Eliasz, których spotkał Jezus na górze Tabor?



W Ksiedze Pamieci u Boga...a to jest zawsze rownoznaczne z zyciem wiecznym... :->

Właśnie.
Modlitwa wstawiennicza odnosi się to tych, którzy zyją życiem wiecznym, a nie umarli.



Co wlasnie...?

Byc w ksiedze Zycia, to nie znaczy odbierac i przekazywac dalej modlitwy od katolikow...albo wstawiac sie u wyzszej instancji...

Z hierarchia krk ci sie pomylilo....

W Kosciele Chrystusa , dzieki Jego pozycji w planie zbawienia, nie ma zadnej takiej hierarchii...Tam kazdy sam zanosi swoje modlitwy do Boga w Imie Jezusa Chrystusa...

Jesli przez wiare staniesz sie czlonkiem Jego Kosciola, wszyscy swieci, razem z Maria, beda twoimi bracmi i siostrami...i tak jak oni bedziesz mial bezposredni kontakt z Bogiem...przez Ducha Sw., obecnego w Kosciele...

Na tym polega zbawienie, w ktorym POSREDNICZY Jezus Chrystus... :->

Tu nie chodzi o posrednictwo w modlitwie...
Sam Jezus uczyl nas modlitwy bezposrednio do Ojca... :-> ...zapomniales juz...?...czy moze raczej nigdy sobie tego nie uswiadomiles... :->


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 19:45

Motyl pisze:
chwat pisze:
Motyl pisze:

W Ksiedze Pamieci u Boga...a to jest zawsze rownoznaczne z zyciem wiecznym... :->

Właśnie.
Modlitwa wstawiennicza odnosi się to tych, którzy zyją życiem wiecznym, a nie umarli.



Co wlasnie...?
To właśnie, o czym była mowa.

Głosisz, że są osoby żyjące życiem wiecznym. Zgadzają się z tym katolicy, prosząc te osoby o wstawiennictwo.

Twój brat w wierze twierdzi, że modlitwy o wstawiennictwo, kierowane są do umarłych, bo nie ma żywych.
Czy nie powinniście ustalić między sobą, czy chodzi o zmarłych, czy też o żywych? To duża różnica :)


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 20:23

chwat pisze:
Motyl pisze:
chwat pisze:Właśnie.
Modlitwa wstawiennicza odnosi się to tych, którzy zyją życiem wiecznym, a nie umarli.



Co wlasnie...?
To właśnie, o czym była mowa.



Ale tu jest mowa o tym, czy wg Biblii masz prawo modlic sie do tych swietych, ktorzy zyja wiecznie...i prosic ich o wstawiennictwo, lekcewazac i bezczeszczac przywilej bezposredniej modlitwy, dany ci przez samego Boga :!:



Modlitwa

5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
7 Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo1 będą wysłuchani. 8 Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:


9 2 Ojcze nasz, który jesteś w niebie,
niech się święci imię Twoje!
10 Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.
11 Chleba naszego powszedniego3 daj nam dzisiaj;
12 i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili;
13 i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

14 Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski.
15 Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień.


Mat. 6



Gdzie tu jacys posrednicy...albo jakakolwiek ich sugestia....?

Powiedz mi, Chwat, kto, gdze i kiedy zmienil ten wzorzec modlitwy w Kosciele Chrystusa .


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 21:01

Motyl pisze:
chwat pisze:
Motyl pisze:

Co wlasnie...?
To właśnie, o czym była mowa.



Ale tu jest mowa o tym, czy wg Biblii masz prawo modlic sie do tych swietych, ktorzy zyja wiecznie...i prosic ich o wstawiennictwo, lekcewazac i bezczeszczac przywilej bezposredniej modlitwy, dany ci przez samego Boga

Mam prośbę. Uzgodnijcie sobie najpierw tych żywych, albo zmarłych, a potem pogadamy dalej.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 21:26

chwat pisze:Mam prośbę. Uzgodnijcie sobie najpierw tych żywych, albo zmarłych, a potem pogadamy dalej.



Nie wykrecaj sie sianem i nie odbiegaj od tematu rozmowy.

Nie mam najmniejszej ochoty ani potrzeby uzgadniac z kimkolwiek tresci tego, co pisze. Tu kazdy mowi za siebie.


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 21:34

Motyl pisze:
Nie mam najmniejszej ochoty ani potrzeby uzgadniac z kimkolwiek tresci tego, co pisze. Tu kazdy mowi za siebie.

Racja, nie ma konieczności uzgadniania.
Po prostu dziwię się, że przeciwne stanowiska, prowadzą do tego samego wniosku. Tego typu rozmowa jest dość klopotliwa.

Jeśli chodzi o Twoje stanowisko, czyli o żywych, to nie widzę przeszkód, prosić ich o wstawiennictwo w modlitwie.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: kontousunieteMtl » 26 sie 2017, 21:46

chwat pisze:
Jeśli chodzi o Twoje stanowisko, czyli o żywych, to nie widzę przeszkód, prosić ich o wstawiennictwo w modlitwie.


A ja widze powazne przeszkody.



Tylko nie pytaj znowu jakie...bo tym razem zignoruje twoje pytanie... ;-)


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Kult Maryi oraz świętych

Postautor: chwat » 26 sie 2017, 22:04

Św Paweł też nie widział i prosił o wstawiennictwo w modlitwie

Módlcie sie za nas... (Hbr 13.18)


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości