Pewność zbawienia - fragment książki

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: KAAN » 11 cze 2017, 14:18

Zbyszekg4 pisze:Kaan, a weź i każdy z w/w wersetów omów tak by pasowało dla Twojej wiary, ok?
A idź ze, idź ze marnować czas na walkę z wiatrakami.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 14:38

KAAN pisze:
Zbyszekg4 pisze:Kaan, a weź i każdy z w/w wersetów omów tak by pasowało dla Twojej wiary, ok?
A idź ze, idź ze marnować czas na walkę z wiatrakami.

Aaaa, widzisz... mam Cię... Już nie jest Ci tak prędko do odnoszenia się do tych wszystkich (nie są one wszystkie w Biblii; wybrałem niektóre) wersetów bo byś się musiał mocno głowić jak tu to wyjaśnić by pasowało do wierzeń wiadomych...
:hihi:
KAAN, nie zamydlisz mi oczu! W Biblii zbawienie jest ukazane jako coś przeszłego, teraźniejszego i przyszłego! Ktoś też tak myśli czy tylko ja to widzę?... (niemożliwe, żebym tylko ja)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Czekoladowy » 11 cze 2017, 15:27

Zbyszekg4 pisze:KAAN, ja widzę, że Biblia mówi o zbawieniu jako czymś:
# przeszłym (usprawiedliwienie: zbawienie od kary za grzech)
# teraźniejszym (uświęcenie: zbawienie od mocy grzechu)
# przyszłym (uwielbienie: zbawienie od obecności grzechu)

Widzisz to w Piśmie czy nie?


Niestety nie mam za bardzo czasu, by się angażować w dyskusje, ale poruszyłeś dość ciekawy temat. Generalnie zgadzam się z ogólną koncepcją zbawienia jako procesu nie wchodząc już w szczegóły w których pewnie się różnimy.

Taka wykładnia "etapów" zbawienia w formie "usprawiedliwienie -> uświęcenie -> uwielbienie" jest rzeczywiście bardzo popularna i brzmi dobrze, jednak warto zauważyć, że sprawa w Biblii jest bardziej skomplikowana. Np. samo uświęcenie ukazywane jest jako dokonane w przeszłości, dziejące się teraz i spodziewane w przyszłości. Nie bardzo więc widzę możliwość utrzymywania takiego schematu. Chciałbym napisać dlaczego tak uważam i jaka jest alternatywa, ale muszę najpierw skończyć licencjat :-P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kruszynka » 11 cze 2017, 16:52

Zbyszekg4 pisze:O zbawieniu jako procesie przekonują mnie te wszystkie zwroty biblijne, gdzie czytamy o zbawieniu w 3 czasach: jako czymś co już (czas przeszły; niemowlę: "teknon")... teraz (czas teraźniejszy; podrostek: "paidion")... i kiedyś (czas przyszły; dojrzały dziedzic: "hyios")... się stanie!

No i wydawca książki, który nie zgadza się z autorem w kwestii utraty zbawienia, wyjaśnił jak widzieć występowanie 3 czasów, a to wyjaśnienie nie sugeruje, że przyszłość warunkuje osiągnięcie/utratę zbawienia.
Wiesz co, gdyby ktoś mi powiedział, że wszystko już wiem i już niczego w zyciu więcej się nie dowiem (a więc i nie podejmę żadnej decyzji w kwestii zrewidowania swojego stanopwiska) to......załamka.
Mam wrażenie, że masz ustalony pogląd na wszystko, a argumenty mają wartość w twoich oczach jeśli do tego poglądu pasują. No to masz już konstans....

Wróć do podstawowych pytań:
Jeżeli Twoje zbawienie jest zdeterminowane Twoją postawą/uczynkami w przyszłości to czy ..... wierzysz, że Jezus jest Zbawicielem?
No tak, takie pytanie, bo niestety tu jest wybór, albo, albo. Nie możesz powiedzieć Jezus jest zbawicielem, ale.....
Czy w kwestii zbawienia ufasz jedynie Jezusowi? Pewność zbawienia to odrzucenie wątpliwości ze względu na ufność w prawdomówność Pana oraz rozumienie pojęcia "łaska".. Brak pewności......no to .....yyyyyy, ja juz nie wiem

No właśnie takie fundamentalne pytania muszą paść.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kontousunięte1 » 11 cze 2017, 17:07

Ja takie zupełnie osobiste słówko dorzucę. Jeśli nie ma pewności zbawienia, to chodzimy po bardzo cienkiej linie i właściwie nie ma sensu się trudzić. Chyba tylko naprawdę garstka wybrańców, wielcy herosi mogliby zbawienie osiągnąć (czyli niejako wypracować, wytrwać w każdej próbie, nigdy nie wątpić, być zawsze i wszędzie kryształowi...itp.). Dobrze wiemy, że każdy z nas upada i to nie jeden raz. Mnie takie gadanie o niepewności zbawienia po prostu załamuje i zniechęca. Nie ma się czego uchwycić po słabszych chwilach, bo od razu przychodzi taka refleksja - na pewno mnie zbawienie nie dotyczy, bo gdyby było inaczej, to zawsze byłabym hura-hej-do-przodu.
Nie mając pewności, że mam zbawienie dzięki łasce Bożej i zasługom Jezusa mam niejako spokój i taki oddech. A tak to kicha, po co sobie zawracać gitarę, skoro i tak nie wiem na czym stoję.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 17:37

Dzięki za 2 nowe głosy! Poczekam na może jeszcze kilka... {Czekoladowy! - nie daj się i obroń się}

KAAN pisze:Już pierwszy cytat obnaża twoje niezrozumienie kontekstu, gdybyś po znalezieniu w wyszuiwarce wersetów przynajmniej przeczytał te wersety, to nie byłoby takiego zonka w twoim wydaniu. Ten werset jest w kontekście zbiorowych określeń my - żydzi, oni - poganie.

Przypomnę, że chodzi o słowa:
Dz 15:11 bw "Wierzymy przecież, że zbawieni będziemy przez łaskę Pana Jezusa, tak samo jak i oni."
KAAN, zaskoczę Cię: czytałem wszystkie wersety, też ten (dlatego i jego wybrałem, zonku Ty mój miły... :hihi: )!
I widzę, że on jest - jak piszesz - w kontekście zbiorowym: my (żydzi) - oni (poganie)...
Dlaczego Piotr mówi czasem przyszłym? - zbawieni BĘDZIEMY...
Powinien powiedzieć: "Wierzymy przecież, że zbawieni JESTEŚMY przez łaskę Pana Jezusa, tak samo jak i oni zbawieni będą." [gdy uwierzą - wersety wcześniejsze mówią o wierze w Jezusa].
Skoro zbawienie to sprawa już zamknięta w chwili uwierzenia, a Piotr i jego żydowsko-chrześcijańskie otoczenie to ludzie wierzący, ci co już akt wiary mają za sobą, to... dlaczego apostoł mówi w czasie PRZYSZŁYM [zbawieni BĘDZIEMY]?... Sensowne by było twardo zawołać: zbawieni JESTEŚMY (czas teraźniejszy)!

kruszynka pisze:Jeżeli Twoje zbawienie jest zdeterminowane Twoją postawą/uczynkami w przyszłości to czy ..... wierzysz, że Jezus jest Zbawicielem?

Tak, wierzę, że JEZUS JEST ZBAWICIELEM! a moja postawa nie zbawia mnie (moje uczynki nie zbawiają mnie) - moja postawa (jak wolisz: uczynki), są wyrazem nie dążenia do zbawienia, ale wynikiem wiary, że Jezus jest Zbawicielem i w swej łasce obdarował mnie darem zbawienia, który jest "trójczasowy": obejmuje moją przeszłość (usprawiedliwienie)... moją teraźniejszą (uświęcenie - jakkolwiek by rozbudowane, na co zwraca uwagę Czekoladowy)... oraz moją przyszłość (uwielbienie)!
Kruszynko a możesz coś napisać o tym, że Biblia podaje informacje o zbawieniu przy użyciu trzech czasów (przeszły, teraźniejszy, przyszły)? (dosyć zawile swoje myśli ubierasz, więc jeśli już to zrobiłaś, to bądź tak miła i powtórz to innymi literkami). Dzięki :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 17:50

kontousunięte1 pisze:Ja takie zupełnie osobiste słówko dorzucę. Jeśli nie ma pewności zbawienia, to chodzimy po bardzo cienkiej linie i właściwie nie ma sensu się trudzić. Chyba tylko naprawdę garstka wybrańców, wielcy herosi mogliby zbawienie osiągnąć (czyli niejako wypracować, wytrwać w każdej próbie, nigdy nie wątpić, być zawsze i wszędzie kryształowi...itp.). Dobrze wiemy, że każdy z nas upada i to nie jeden raz. Mnie takie gadanie o niepewności zbawienia po prostu załamuje i zniechęca. Nie ma się czego uchwycić po słabszych chwilach, bo od razu przychodzi taka refleksja - na pewno mnie zbawienie nie dotyczy, bo gdyby było inaczej, to zawsze byłabym hura-hej-do-przodu.
Nie mając pewności, że mam zbawienie dzięki łasce Bożej i zasługom Jezusa mam niejako spokój i taki oddech. A tak to kicha, po co sobie zawracać gitarę, skoro i tak nie wiem na czym stoję.

Ja mam pewność zbawienia! Ale nie na sobie i swoim zachowaniu go opieram, ale na skutecznym Akcie Zbawiennym, jaki dokonał mój Zbawca-Chrystus!
Pełnia zbawienia to coś czego na pewno nikt z nas nie ma, bo ta pełnia to: UWIELBIENIE (przemienione ciało po zmartwychwstaniu).
Odsyłam do tego co jest na str. nr 1 tego tematu, gdzie cytuję przypis wydawcy w książce; zacytuję kilka zdań, z którymi się zgadzam i tak wierzę:
Odwieczne i nieskończone Życie, które jest rzeczywistością istnienia Boga, jest złożone W CHRYSTUSIE, a On nigdy Życia nie traci. Kto trwa W CHRYSTUSIE, ten jest na właściwej Drodze (J 14,6), bo W CHRYSTUSIE zbawienie jest ABSOLUTNIE PEWNE I NIEUTRACALNE, gdyż jego Przewodnik jest pewny i wiarygodny ponad wszelką wątpliwość.

Proszę, przebadajcie kwestię 3 słów greckich (jest o tym mowa w tym wspomnianym przypisie), które polskie przekłady nie oddają należycie, a tymczasem nie na darmo grecki tekst podaje: teknon - paidion - hyios.
Ma to wielkie znaczenie bo odwołuje się do aktualnej wtedy sytuacji, nam już mało wyczuwalnej, ale widocznie nie na darmo Duch Swięty tak pokierował np. Pawłem by tego zapisu dokonał...
Zrozumienie tych realiów jest pomocne w zrozumieniu tematyki zbawienia!!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kontousunięte1 » 11 cze 2017, 18:02

To ja już nie wiem, o co my się "sprzeczamy..." Skoro wszyscy wiemy, że już jesteśmy zbawieni, dzięki Jezusowi, wiemy, że grzeszymy i jesteśmy niedoskonali, uświęcamy się starając się dobrze czynić...
Mam chyba jakieś pogodowe zaćmienie umysłu ... o co kruszyć kopie?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 18:12

kontousunięte1 pisze:To ja już nie wiem, o co my się "sprzeczamy..." Skoro wszyscy wiemy, że już jesteśmy zbawieni, dzięki Jezusowi, wiemy, że grzeszymy i jesteśmy niedoskonali, uświęcamy się starając się dobrze czynić...
Mam chyba jakieś pogodowe zaćmienie umysłu ... o co kruszyć kopie?

Wiesz, podobnie miałem napisać, ale mi to uciekło, przy pisaniu i nie napisałem, że rozmawiamy jakby o tym samym słoniu, ale każdy chwycił za inną jego część i ją opisuje, dowodząc, że tak właśnie słoń wygląda... (taki przykład ze słoniem nie raz się podaje by zilustrować to, że ludzie mają o czymś takie pojęcie, jakie są ich doznania - a nie ogarniają całości...
Całego słonia :hihi: )


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kontousunięte1 » 11 cze 2017, 18:18

nazwa(1).jpg


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 18:20

"Słoń jaki jest każdy widzi"
W tym opowiadaniu o słoniu i go "macających" jest jeden mały szczegół: osoby miały zasłonięte oczy... :lmao:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kontousunięte1 » 11 cze 2017, 18:28

A skąd ja ci teraz wezmę zasłonięte oczy 8-) :rozpacz: :f:


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kruszynka » 11 cze 2017, 19:25

Zbychu.
Napisałeś, że polecasz książkę "PEWNOŚĆ ZBAWIENIA - co jest prawdą, a co fałszem?"
Napisałeś, że zgadzasz sie z autorem.
Nie czytałam książki, ale komentarz który brzmi: "Polski wydawca niniejszej książki nie podziela poglądu wyrażanego sformułowaniem, iż można „utracić zbawienie”. .......sugeruje mi że to nie jest Twój też pogląd, znaczy - jak wydawcy, jako że......zgadzasz się z autorem.....

Teraz piszesz : Ja mam pewność zbawienia! Ale nie na sobie i swoim zachowaniu go opieram, ale na skutecznym Akcie Zbawiennym

I kto zawile pisze? Obrazek

[*]Kruszynko a możesz coś napisać o tym, że Biblia podaje informacje o zbawieniu przy użyciu trzech czasów (przeszły, teraźniejszy, przyszły)?

Narodziłeś się na nowo- czas przeszły, dokonany
Uswięcanie - oddzielanie wierzących do celów, dla których zostali powołani na ten świat, obumieranie, zapieranie się siebie dla posłuszeństwa Bogu, wydawanie owocu.... - czas teraźniejszy
A przyszłość - wejście do Królestwa Bożego, życie wieczne z Jezusem....

Tak skrótowo. No i? Bo nie wiem teraz z czym dyskutujesz.... :P


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: Zbyszekg4 » 11 cze 2017, 19:37

Najbardziej to się zgadzam z przypisem do książki, jaki dał wydawca. Samej książki nie czytałem poza tym darmowy fragmentem, który jest podany na wskazanej stronie (początek tematu patrz).
Założyłem ten temat by dać pole do dyskusji na ważną sprawę... Ponieważ nie wyznaję reguły "Raz zbawiony- na zawsze zbawiony" to w tym zakresie zgadzam się z autorem książki.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pewność zbawienia - fragment książki

Postautor: kruszynka » 11 cze 2017, 19:39

Zbyszekg4 pisze: Ponieważ nie wyznaję reguły "Raz zbawiony- na zawsze zbawiony"

Więc dlaczego masz pewność zbawienia?


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości