2 rodzaje uświęcenia?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2017, 10:40

W prywatnej korespondencji z kimś z forum dowiedziałem się - odnośnie tego wersetu: Heb 12:14 bw
(14) Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,
- następującej rzeczy, cytuję: "Zbyszku popełniasz kolejny błąd ekwiwokacji, kolejny raz cytujesz werset w niewłaściwym kontekście! To inne uświęcenie niż uświęcenie zbawionego. W tym wersecie jest mowa o uświęceniu, które zbawia, a uświęcenie będące częścią życia zbawionego człowieka jest czymś innym."

Zakładam temat by na szerszym forum dowiedzieć się, czy są 2 rodzaje uświęcenia?!
Co myślicie?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: zBiblia » 28 maja 2017, 10:58

Nie wiedziałeś Zbyszek, że Biblia jest tylko dla zbawionych, dlatego cokolwiek byś z niej zrozumiał poprawnie, tak jak jest napisane - prostym językiem, to i tak źle interpretujesz i dobierasz konteksty. Przecież jesteś tylko członkiem starego zakonu, jak juz nas określono w innym temacie.
Przekaz jest banalny, wiara nie może być martwa, świat ma być podbijany słowem ewangelii, zawsze trzeba do tego dążyć, wówczas sam wzrastasz i królestwo Boże ludziom przybliżasz. Nie ma dwóch dróg uświęcenia, nie ma dwóch dróg do Boga. Tylko przez Jezusa jest jedno uświęcenie. Nie ma dowodów biblijnych na dwa uświęcenia.

Np. J 4:6, Hbr 2:8-11, Jk 2, Obj 22:11.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2017, 11:08

zBiblia, myślę, jak Ty; jeszcze nie pisałem, kto to tak naucza, ale zrobię to [nie byłem proszony o dyskrecją, a ponadto trzeba takie rzeczy ujawniać, bo skrycie są przekazywane]... (zresztą można się domyślić).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: KAAN » 28 maja 2017, 11:10

Widać obaj nie rozumiecie o czym mowa więc muszę wam dać pewien impuls do przemyśleń.
1. Uświęcenie które jest wynikiem zbawiającej mocy Pana Jezusa, to uświęcenie odbywa się w chwili zbawienia i jest tym:

List do Hebrajczyków 10:10 Mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

2. Uświęcenie wierzącego, zbawionego człowieka, które jest związane z oczyszczaniem jego życia z martwych uczynków, wzrostem chrześcijańskim i upodabnianiem się do Pana Jezusa:

I List do Tesaloniczan 4:7 Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2017, 11:48

Nie wiem jak jeszcze inni, ale ja tam nie widzę 2 uświęceń.
Ap 22:11 bw "Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się uświęca."

W Chrystusie mamy wszystko! Zbawienie, uświęcenie - z łaski, przez wiarę! Cudowne jest to, że już w chwili uwierzenia, jesteśmy W CHRYSTUSIE na pozycji odmiennej od tej, jaką mamy przed nawróceniem; "startujemy" z najwyższego poziomu: jako zwycięzcy, by... dalej zwyciężać!
kto święty, niech nadal się uświęca
Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: KAAN » 28 maja 2017, 12:03

Zbyszekg4 pisze:Nie wiem jak jeszcze inni, ale ja tam nie widzę 2 uświęceń.
Ap 22:11 bw "Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się uświęca."
I zacytowałeś werset w którym są dwa rodzaje uświęcenia; pierwsze to uświęcenie zbawienia, a drugie uświęcenie bogobojnego życia.

W Chrystusie mamy wszystko! Zbawienie, uświęcenie - z łaski, przez wiarę! Cudowne jest to, że już w chwili uwierzenia, jesteśmy W CHRYSTUSIE na pozycji odmiennej od tej, jaką mamy przed nawróceniem; "startujemy" z najwyższego poziomu: jako zwycięzcy, by... dalej zwyciężać!
I to jest to pierwsze uświęcenie, na zawsze.
kto święty, niech nadal się uświęca
To podkreślone jest drugie uświęcenie.
Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"
A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 maja 2017, 14:00

KAAN pisze:Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"
A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.

O ile to, co piszesz wcześniej można i tak rozumieć, to już z tym, że Hbr 12,14 dotyczy Żydów [wnioskuję: tylko ich], to już się nie zgodzę.
Ktoś się zgadza z Kaanem?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: KAAN » 28 maja 2017, 20:09

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"
A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.

O ile to, co piszesz wcześniej można i tak rozumieć, to już z tym, że Hbr 12,14 dotyczy Żydów [wnioskuję: tylko ich], to już się nie zgodzę.
Ktoś się zgadza z Kaanem?
Jak się nie zgadzasz że dotyczy niezbawionych Żydów to promujesz zbawienie z uczynków, taka jest konsekwencja twojego myślenia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Czekoladowy » 28 maja 2017, 21:13

KAAN, czy jest jakaś wewnętrzna przesłanka tekstu za tym, by robić takie rozróżnienie? Bo mam wrażenie że stoi za tym jedynie intencja, by treść zgadzała się z Twoimi powziętymi uprzednio przekonaniami dogmatycznymi - tak to niestety wygląda.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: zBiblia » 28 maja 2017, 21:24

Czekoladowy, ostatecznie przyznam ci rację, ale dajmy szansę Kaanowi, choć nie spodziewam sie wiele, bo doktryna dwóch uświęceń nie jest biblijna... Zależy jeszcze jak obroni to drugie uświęcenie, bo może okaże się, że tak na prawdę dotyczy pierwszego i problemy był tylko z nazewnictwem, a nie z rzeczywistością.

KAAN pisze:Widać obaj nie rozumiecie o czym mowa więc muszę wam dać pewien impuls do przemyśleń.
1. Uświęcenie które jest wynikiem zbawiającej mocy Pana Jezusa, to uświęcenie odbywa się w chwili zbawienia i jest tym:

List do Hebrajczyków 10:10 Mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.


Ale przecież to jest dla Żydów, a nie dla chrześcijan, przecież... Albo jeśli tylko jest takie dla Żydów, to jakie jest dla chrześcijan. Biblia raczej mówi, że nie ma różnicy.

KAAN pisze: 2. Uświęcenie wierzącego, zbawionego człowieka, które jest związane z oczyszczaniem jego życia z martwych uczynków, wzrostem chrześcijańskim i upodabnianiem się do Pana Jezusa:

I List do Tesaloniczan 4:7 Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia.


Ale to przecież jest dla Tesaloniczan...

A zupełnie poważnie; co to znaczy się uświęcać w uświęceniu, wzrastać i upodabniać do Jezusa? Jak?

KAAN pisze:
Zbyszekg4 pisze:Nie wiem jak jeszcze inni, ale ja tam nie widzę 2 uświęceń.
Ap 22:11 bw "Kto czyni nieprawość, niech nadal czyni nieprawość, a kto brudny, niech nadal się brudzi, lecz kto sprawiedliwy, niech nadal czyni sprawiedliwość, a kto święty, niech nadal się uświęca."
I zacytowałeś werset w którym są dwa rodzaje uświęcenia; pierwsze to uświęcenie zbawienia, a drugie uświęcenie bogobojnego życia.


jeśli z pierwszym uświęceniem (wynikającym z natychmiastowej łaski Boga) tytułujemy się "świętymi", co jak nazywamy się po drugim uświęceniu?

KAAN pisze:
Zbyszekg4 pisze:W Chrystusie mamy wszystko! Zbawienie, uświęcenie - z łaski, przez wiarę! Cudowne jest to, że już w chwili uwierzenia, jesteśmy W CHRYSTUSIE na pozycji odmiennej od tej, jaką mamy przed nawróceniem; "startujemy" z najwyższego poziomu: jako zwycięzcy, by... dalej zwyciężać! I to jest to pierwsze uświęcenie, na zawsze.
kto święty, niech nadal się uświęca To podkreślone jest drugie uświęcenie.


świętości nigdy za wiele :) czas niedokonany, zdaje się, że 2 uświęcenie nie istnieje, bo nie ma końca. ale wierzę, że KAAN ma dobre dowody biblijne. Jestem ciekawy Twojej ścieżki obrony. Ja wierzę w nieustanne uświęcanie (rozwijanie pierwszego uświęcenia, daru Jezusa, z pomocą Jego Ducha).

KAAN pisze:
Zbyszekg4 pisze:Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"
A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.


jak się "dochodzi" do łaski zbawienia i uświęcenia u Żydów? Czy dobrym kontekstem będzie kolejny werset, który mówi, że oni już są pod łaską? Żydów dotyczą dwie łaski? Pierwsza z uczynków wypełnienia prawa (nie tylko dekalogu) zapewne, a druga łaska taka jak dla pogan?
"Uważajcie, żeby nikt nie pozbawił się łaski Boga, żeby jakiś korzeń goryczy, wyrastając, nie wyrządził szkody i aby przez niego nie skalało się wielu" Hbr 12:15.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: KAAN » 29 maja 2017, 08:28

Czekoladowy pisze:KAAN, czy jest jakaś wewnętrzna przesłanka tekstu za tym, by robić takie rozróżnienie? Bo mam wrażenie że stoi za tym jedynie intencja, by treść zgadzała się z Twoimi powziętymi uprzednio przekonaniami dogmatycznymi - tak to niestety wygląda.
Nie mam przekonań dogmatycznych, ja tylko przedstawiam to co uczy Biblia. Pan Jezus mówił o narodzeniu z Ducha i wiecznym bezpieczeństwie zbawionych. Paweł, Jan, Piotr uczył o nieutracalności zbawienia i o zanurzeniu w Duchu Świętym każdego zbawionego, o zbawieniu z wiary, autor listu do Hebrajczyków uczył o doskonałej ofierze Pana Jezusa, która na zawsze uświęciła zbawionych. Z drugiej strony Paweł, Jan, Jakub uczą o procesie uświęcania zbawionych, o upodabnianiu się do Chrystusa w naszym pielgrzymowaniu do domu Ojca.
Z całej nauki Biblii wyłania się obraz że świętość ma swoje stopniowanie i kontekst, a nauka NT pokazuje, o co najmniej dwóch świętościach dotyczących ludzi zbawionych i przynajmniej jednej która dotyka czasami niezbawionych.
Biblia nie jest zbiorem twierdzeń i przepisów, ale jest całościowym przekazem niemożliwym do podzielenia i częściowego zapomnienia. Dlatego głupią rzeczą jest tworzenie doktryny na podstawie jakiegoś pojedynczego wersetu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: KAAN » 29 maja 2017, 10:47

zBiblia pisze: bo doktryna dwóch uświęceń nie jest biblijna... .
Nie ma takiej doktryny, właśnie wymyłsiłeś chochoła z którym będziesz dzielnie walczył. Jest natomiast stwierdzenie, ze są różne rodzaje świętości i to co robisz razem ze Zbyszkiem to typowy błąd logiczny zwany błędem ekwiwokacji, czyli parafrazując po polsku "jednobrzmienia". Tak samo się mówi a co innego znaczy.
KAAN pisze:Widać obaj nie rozumiecie o czym mowa więc muszę wam dać pewien impuls do przemyśleń.
1. Uświęcenie które jest wynikiem zbawiającej mocy Pana Jezusa, to uświęcenie odbywa się w chwili zbawienia i jest tym:

List do Hebrajczyków 10:10 Mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze.

Ale przecież to jest dla Żydów, a nie dla chrześcijan, przecież...
A skąd wytrzasnąłeś taką ideę?
Albo jeśli tylko jest takie dla Żydów,
Znowu kombinujesz; przyjąłes złe załozenia i sposób myślenia to co może wyniknąć z tego? Wyłącznie bezsens.
Biblia raczej mówi, że nie ma różnicy.
Gdzie raczej to mówi?
KAAN pisze: 2. Uświęcenie wierzącego, zbawionego człowieka, które jest związane z oczyszczaniem jego życia z martwych uczynków, wzrostem chrześcijańskim i upodabnianiem się do Pana Jezusa:

I List do Tesaloniczan 4:7 Albowiem nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do uświęcenia.
Ale to przecież jest dla Tesaloniczan...
Ale nie do ciebie, do ciebie stosuje się to co było do nienawróconych Żydów.

A zupełnie poważnie; co to znaczy się uświęcać w uświęceniu, wzrastać i upodabniać do Jezusa? Jak?
Stworzyłeś nowy termin, nieużywany dotychczas przez nikogo. Co to znaczy uświęcać w uświęceniu?
jeśli z pierwszym uświęceniem (wynikającym z natychmiastowej łaski Boga) tytułujemy się "świętymi", co jak nazywamy się po drugim uświęceniu?
A czy to istotne jak się nazywamy? W mojej społeczności unika się tytulatury, a poza tym uświęcanie człowieka zbawionego nie kończy się, to coś co trwa całe ziemskie życie.
KAAN pisze:..kto święty, niech nadal się uświęca To podkreślone jest drugie uświęcenie.
świętości nigdy za wiele :) czas niedokonany, zdaje się, że 2 uświęcenie nie istnieje, bo nie ma końca.
Właśnie istnieje i nie ma końca, końcem może być tylko śmierć ciała, zaśnięcie w Panu.
ale wierzę, że KAAN ma dobre dowody biblijne. Jestem ciekawy Twojej ścieżki obrony.
Ja się nie bronię i nie chcę ci udowadniać, ja tylko pokazuje ci czego uczy Biblia.
Ja wierzę w nieustanne uświęcanie (rozwijanie pierwszego uświęcenia, daru Jezusa, z pomocą Jego Ducha).
Znaczy że nie zostałeś uświęcony, jesteś niezbawiony; bez wiecznego uświęcenia przez krew Pańską nie możesz ujrzeć Pana i jego Królestwa.
KAAN pisze:A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.

jak się "dochodzi" do łaski zbawienia i uświęcenia u Żydów?
Tak samo jak u innych; uwierz w Pana Jezusa a będziesz zbawiony. Tu mamy kontekst listu do Hebrajczyków, nie mówimy o teraźniejszym czasie.
Czy dobrym kontekstem będzie kolejny werset, który mówi, że oni już są pod łaską? Żydów dotyczą dwie łaski? Pierwsza z uczynków wypełnienia prawa (nie tylko dekalogu) zapewne, a druga łaska taka jak dla pogan?
Istotnie są wymienione różne łaski; może być łaska dla Żydów taka że otrzymali zakon i objawienie woli Bożej w Piśmie o czym pisze Paweł
Rz 3:1 Czymże więc góruje Żyd? Albo co za pożytek jest z obrzezania?
2 Wielki pod każdym względem. Przede wszystkim ten, że im zostały powierzone wyrocznie Boże.

Drugim błogosławieństwem i łaską jest to ze Pan Jezus najpierw przyszedł do Żydów, do swoich

Ewangelia św. Jana 1:11 Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli.

Potem wielką łaską było to ze Ewangelia najpierw objęła Żydów i prawie 100% pierwszego Kościoła to byli nawróceni Żydzi. I ci którzy byli nienawróceni, ale byli w społeczności żydowskiej gdzie głoszona była Ewangelia zostali w jakimś zakresie uświęceni przez przebywanie w społeczności świętych, ale nie mieli uświęcenia pochodzącego z wiary i zbawienia. Mimo to doświadczyli łaski bycia pod wpływem Ewangelii. O takich co odrzucili Ewangelię nich pisze autor listu do Hebrajczyków:

Hebr 6:4 Jest bowiem rzeczą niemożliwą, żeby tych którzy raz zostali oświeceni i zakosztowali daru niebiańskiego, i stali się uczestnikami Ducha Świętego,
5 I zakosztowali Słowa Bożego, że jest dobre oraz, cudownych mocy wieku przyszłego
6 Gdy odpadli, powtórnie odnowić i przywieść do pokuty, ponieważ oni sami ponownie krzyżują Syna Bożego i wystawiają go na urągowisko.

Jak widzisz są różnego rodzaju świętości i uświęcenia, łaski i dary.
"Uważajcie, żeby nikt nie pozbawił się łaski Boga, żeby jakiś korzeń goryczy, wyrastając, nie wyrządził szkody i aby przez niego nie skalało się wielu" Hbr 12:15.
Świetny werset ilustrujący to co napisałem wyżej. Ostrzeżenie dla Żydów, żeby nie zlekceważyli łaski i nie stracili możliwości zbawienia, ale żeby uwierzyli i nie byli powodem upadku innych.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Janek » 03 cze 2017, 23:28

Zbyszekg4 pisze:W prywatnej korespondencji z kimś z forum dowiedziałem się - odnośnie tego wersetu: Heb 12:14 bw
(14) Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,
- następującej rzeczy, cytuję: "Zbyszku popełniasz kolejny błąd ekwiwokacji, kolejny raz cytujesz werset w niewłaściwym kontekście! To inne uświęcenie niż uświęcenie zbawionego. W tym wersecie jest mowa o uświęceniu, które zbawia, a uświęcenie będące częścią życia zbawionego człowieka jest czymś innym."

Zakładam temat by na szerszym forum dowiedzieć się, czy są 2 rodzaje uświęcenia?!
Co myślicie?


Dobrze Ci ktoś napisał.
Zauważ Zbyszku,że cały list Hebrajczyków mówi o uświęceniu krwią Jezusa raz na zawsze(to nie proces).
O tym samym uświęceniu pisał na początku swojego listu Piotr i nazywał to trochę dalej uświęceniem duszy.
Pisał też o drugim rodzaju świętości(proces) cytując wersety z Kapłańskiej i to uświęcenie polega na poznawaniu i wypełnianiu woli Bożej/Przykazań.

39 Dla was będą te frędzle, a gdy na nie spojrzycie, przypomnicie sobie wszystkie przykazania Pana, aby je wypełnić - a nie pójdziecie za żądzami swego serca i oczu, przez które plamiliście się niewiernością - 40 byście w ten sposób o wszystkich moich przykazaniach pamiętali, pełnili je i tak byli świętymi wobec swojego Boga. 41 Jam jest Pan, Bóg wasz, który was wyprowadził z ziemi egipskiej, aby być waszym Bogiem. Jam jest Pan, wasz Bóg».(Lb 15)

Amen

Zbyszekg4 pisze:
KAAN pisze:Hbr 12:14 bw "Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana,"
A to jest w innym kontekście do Żydów, którzy muszą dojść do pierwszego uświęcenia, związanego ze zbawieniem.

O ile to, co piszesz wcześniej można i tak rozumieć, to już z tym, że Hbr 12,14 dotyczy Żydów [wnioskuję: tylko ich], to już się nie zgodzę.
Ktoś się zgadza z Kaanem?


To do nich był adresowany list
ale można te słowa odnieść
do każdego niewierzącego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Zbyszekg4 » 04 cze 2017, 09:32

Uświęcenie jest procesem! Całe życie trwa nasze upodabnianie się do Chrystusa, który - i to jest coś niesamowitego - na samym początku tego procesu nadaje nam pozycję/status świętych, ale nasza kondycja (życie codzienne) nie jest równa tej pozycji... Resztę życia zajmuje nam równanie naszej kondycji do pozycji, jaką już na wstępie mamy w Chrystusie.

Jednak - uwaga - nasze zbawienie nie jest wynikiem osiągniętego poziomu świętości (nie zapracowujemy na zabawienie uświęcając się!). I zbawienie i uświęcenie jest Bożym darem - naszą rolą jest "z bojaźnią i ze drżeniem zbawienie swoje sprawować", jak czytamy w Flp 2,12; a w tym sam Bóg nam daje co potrzebne: chcenie i wykonanie (Flp 2,13).

Znane nam jest życie apostoła Pawła... on w tym samym Liście (Flp 3) pisze, że wciąż zmierza do przodu bo jeszcze celu nie osiągnął... (ale gdyby jemu czy komuś z nas, zdarzyło się - w dowolnym momencie - nagle zakończyć życie, to pomimo naszych braków w uświęceniu, nie tracimy tej pozycji w Chrystusie, nie tracimy zbawienia, bo budowaliśmy na fundamencie, którym jest Chrystus [1Kor 3]; gorzej z kimś, kto na innym fundamencie coś "majstrował"...)

Tak to widzę, ale oczywiście zaraz ktoś przyjdzie i powie: źle, siadaj, niedostateczny! :hihi: [a niech se gada zdrów...]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 2 rodzaje uświęcenia?

Postautor: Janek » 04 cze 2017, 09:36

Uświęcenie jest procesem!

To o którym mowa jest w L,Hbr nie.
To o którym jest mowa w L.Piotra tak.
http://knp.lublin.pl/artykuly/nieutraca ... n-212.html



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość