Biblia kontra kult maryjny

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: saracen » 10 wrz 2017, 22:35

Jest jeden Bóg. Można się do niego, ba trzeba modlić bezpośrednio, jak nauczył Pan Jezus.

Po co tak naprawdę katolikom "pomocnicy", w tym Maryja?
Czy jesteście tak ułomni, że nie potraficie sie normalnie do Boga zwracać?

Czy macie syndrom tak maluczkich, zakompleksionych, że musicie prosić o pomoc w modlitwie tych w zaświatach?

Czy jest to fałszywa postawa robienia się tym niczym, że aż niegodni się czujecie do Boga zwracać?

Po co Wam ta pomoc Maryi i świętych?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Rembov » 10 wrz 2017, 22:46

saracen pisze:Po co tak naprawdę katolikom "pomocnicy", w tym Maryja?

Odpowiedź dostałeś już wielokrotnie. Powtarzaniem pytania nie zmienisz w niej niczego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Oliwka » 12 wrz 2017, 14:13

to nie widzisz ze skoro maja isc za maryja to nie ida za Jeszua Mesjaszem bo to dwie rózne Drogi
on siedzi jak królwa wielka jak Giborim a na kolanach jakis karzełek rodem z figurek babilonskich a jest ich pełno.
albo figurka reptila co te trzyma stworka niemowlaka .

smutne bo albo cie zaprogramowali albo działasz na zlecenie.


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: chwat » 12 wrz 2017, 15:49

Oliwka pisze:to nie widzisz ze skoro maja isc za maryja to nie ida za Jeszua Mesjaszem bo to dwie rózne Drogi

Otóż to nie są różne drogi. Maryja idzie do Jezusa, nie ma i nie miała żadnych swoich celów.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Oliwka » 18 wrz 2017, 12:29

hehe a jesli nie ma swoich celów to DLACZEGO tam gdzie sie niby objawia nakzuje by wybudowano jej swiatynie albo mówi
czcijcie mnie .
rózaniec do mnie itp
jednym słowem zawłlaszcza to co sie nalezy jedynie Jesusowi domaga sie chwały swiatyn i czci.

a to ze czasem wspomni o swoim synu to jaka robi róznice,skoro zabrała mu wszystko
to SZEROKA Droga na zatracenie pełna kłamstw .
Jeszua Waska DROGA ZYCIA


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: chwat » 18 wrz 2017, 12:33

Oliwka pisze:hehe a jesli nie ma swoich celów to DLACZEGO tam gdzie sie niby objawia nakzuje by wybudowano jej swiatynie
Gdzie Maryja wydała taki nakaz?


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
konia_z_rzedem
Posty: 337
Rejestracja: 22 lis 2016, 12:08
wyznanie: Kościół Katolicki
O mnie: Hallelujah!!!
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: konia_z_rzedem » 22 wrz 2017, 23:13

chwat pisze:
Oliwka pisze:hehe a jesli nie ma swoich celów to DLACZEGO tam gdzie sie niby objawia nakzuje by wybudowano jej swiatynie
Gdzie Maryja wydała taki nakaz?


Chodzi bodajże o widzenie św. Jakuba gdy był w Hiszpanii. Tam ponoć objawiła mu się Matka Boża na kolumnie podłożonej przez aniołów (na Wikipedii znajdziesz jak wpiszesz św. Jakub).

Ja jeszcze chcę zwrócić uwagę na jeden fakt, bo na forum dotyczącym Biblii Tysiąclecia jest wzmianka o tym, że Józef się nie zbliżał do czasu aż Maryja urodziła Jezusa. Ja w takim razie proponuję zajrzeć do księgi Zachariasza i odnaleźć fragment, w którym mowa jest o tym, że "będą patrzeć na tego którego przebodli", "będą płakać jak nad jednorodzonym", "będą płakać jak nad pierworodnym". I jakby nie patrzeć to na pewno dwie z tych trzech przesłanek się sprawdziły i wierzę w to, że tak samo było z kwestią dziewictwa Maryi. To a propos ekstrapolacji, czy Józef się zbliżał czy nie. A fragment z Ewangelii wg św. Mateusza można też interpretować tak, że Józef nie zbliżał się, bo wierzył, że nie poprzez ludzkie nasienie, tylko z Ducha Świętego będzie poczęty Mesjasz. Więc moim zdaniem lepiej uważać z tym domyślaniem się jak to rzeczywiście było, bo rozum lubi płatać figle.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2017, 23:33 przez konia_z_rzedem, łącznie zmieniany 1 raz.


"Mądry, słuchając, pomnaża swą wiedzę,
rozumny nabywa biegłości:
jak pojąć przysłowie i zdanie,
słowa i zagadki mędrców".

"Nikt nie jest sam z siebie mądry".
Awatar użytkownika
biblijny
Posty: 255
Rejestracja: 19 wrz 2016, 21:05
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Zawiercie/Sosnowiec
O mnie: W tej chwili nie jestem dostępny na forum. Kontakt ze mną tylko przez j1213.org
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: biblijny » 22 wrz 2017, 23:24

saracen pisze:Po co tak naprawdę katolikom "pomocnicy", w tym Maryja?


Kult Maryi to kontynuacja kultu Artemidy - starożytnej bogini płodności.

Kult Artemidy był na tyle silny, że kościół państwowy, noszący współcześnie nazwę katolickiego, uznał, że nie zdoła tego kultu wyplenić. Kult ten został więc podmieniony na kult madonny. Taktyka zastępowania kultów pogańskich kultami quasi-chrześcijańskimi jest powszechna: kult boga-słońca zastąpiono przez świętowanie tzw. Bożego narodzenia, komunistyczne święto 1-maja przez święto Józefa robotnika itd.

Zatem kult maryjny jest wynikiem zaspokojenia odwiecznego pragnienia wielu ludzi, to znaczy chęci oddawania boskiej czci niewieście, która jest symbolem płodności. Pragnienie to zaszczepia w ludziach szatan.


Szkoła Biblijna "Hosanna": www.j1213.org
Biblijny podcast: www.j1213.org/podcast
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Rembov » 23 wrz 2017, 07:13

A teraz przedstaw NAUKOWE źródło, które potwierdzi to, co napisałeś.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Przeemek
Posty: 439
Rejestracja: 24 wrz 2017, 15:28
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Najważniejszy dla mnie jest Pan i relacja z Nim: "Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem." (Mt 22,37).
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Przeemek » 28 wrz 2017, 13:34

Rembov pisze:
Motyl pisze:
chwat pisze:Wstawiennictwo, ukierunkowane w 100% do Boga, nie może być przeciwko Bogu. Ten sam kierunek, nie może być jednocześnie przeciwny.


Napisales logiczne zdanie, ktorego jednak nie potrafisz odniesc do doktryny krk.

Nie potrafi odnieść do doktryny katolickiej? Przytoczmy wobec tego nauczanie katolickie z OFICJALNEGO źródła jej treści:

956 Wstawiennictwo świętych. "Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą" 475 .

Nie płaczcie, będziecie mieli ze mnie większy pożytek i będę wam skuteczniej pomagał niż za życia 476 .

Przejdę do mojego nieba, by czynić dobrze na ziemi 477

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm
Przypisy: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-2-3.htm#1588
969 "To macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie, poczynając od aktu zgody, którą przy Zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem, aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego... Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki" 495 .

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm
Przypis: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-2-3.htm#1608



Odniosłeś sie, a raczej podałeś oficjalne stanowisko doktryny Katolickiej. Ale jak odniesiesz sie do tego o czym ona dokłanie mówi/naucza, a konkretnie:

- Wyjaśnij logikę zdania,nauki/Co kościół ma na myśli: że "święci ofiarowują swoje zasługi zdobyte dzięki Jezusowi, ale zdobyte na ziemi".? Zakładam że chodzi tu o świętych już nieżyjących docześnie. I czy ma to jakieś umocowanie w Biblii?

- W jaki sposób "troska braterska" już nieżyjących świętych może wspomagać słabość naszą?

- Odnośnie 956:
- W jaki sposób katolicy wiedzą, że Maryja: "....Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania,
lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie..." ustawicznie/ciągle się wstawia? czy to znaczy że modli sie do Jezusa za nas? w jaki sposób i na jakiej podstawie katolik może w to wierzyć i tak myśleć, czyli czy potwierdza to
gdzieś słowo Boże? czy może jakiś inny autorytet?.
- Jej działanie jest zbawcze " [..] nie zaprzestała tego zbawczego zadania [..]": W jaki sposób jej działanie jest zbawcze, w jaki sposób przyczynia się do zbawienia dla wiernego, czyli jakie działania potrafią wspomóc w zbawieniu wiernego?
- Czyli Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski? Czy Maryja dysponuje ekonomicznie łaską dla grzeszników? Co to znaczy że dysponuje łaską i w jaki sposób zjednuje nam dary zbawienia wiecznego?

Pytam całkiem poważnie - wielokrotnie zarzuca sie protestantom że odnoszą się do nauki kościoła błednie i dlatego błędnie wyciagają wnioski nie rozumiejąc tej nauki tak jak powinno sie ją rozumieć, szczególnie w odniesieniu do Biblii.

Więc Rembov i chwat , zakładając że jestem katolikiem który chciałby zrozumieć powyższe punkty nauki Kościoła Katolickiego które zacytowałeś, czy mógłbyś wyjasnić własnymi słowami co to oznacza dla wiernego, jakbyś w prostrzy sposób wyjaśnił powyższe dogmatyczne stwierdzenia?

Czy znajdziesz jakieś umocowanie w Piśmie Świetym potwierdzające te działania Maryji? lub potwierdzenia z innego autorytetu jeżeli korzystasz?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Kamil M. » 28 wrz 2017, 14:59

biblijny pisze:
saracen pisze:Po co tak naprawdę katolikom "pomocnicy", w tym Maryja?


Kult Maryi to kontynuacja kultu Artemidy - starożytnej bogini płodności.

Kult Artemidy był na tyle silny, że kościół państwowy, noszący współcześnie nazwę katolickiego, uznał, że nie zdoła tego kultu wyplenić. Kult ten został więc podmieniony na kult madonny. Taktyka zastępowania kultów pogańskich kultami quasi-chrześcijańskimi jest powszechna: kult boga-słońca zastąpiono przez świętowanie tzw. Bożego narodzenia, komunistyczne święto 1-maja przez święto Józefa robotnika itd.

Zatem kult maryjny jest wynikiem zaspokojenia odwiecznego pragnienia wielu ludzi, to znaczy chęci oddawania boskiej czci niewieście, która jest symbolem płodności. Pragnienie to zaszczepia w ludziach szatan.

Jasne, a Pan Jezus to Horus albo inny Attis :) To są te same bzdurne tezy tysiąc razy obalone, które chodzą w filmikach na YT z żółtymi napisami bez końca i jarają się nimi ateiści-amatorzy. Zacne towarzystwo, przyjacielu.
Przeemek pisze:- Wyjaśnij logikę zdania,nauki/Co kościół ma na myśli: że "święci ofiarowują swoje zasługi zdobyte dzięki Jezusowi, ale zdobyte na ziemi".? Zakładam że chodzi tu o świętych już nieżyjących docześnie. I czy ma to jakieś umocowanie w Biblii?

Żyjący święci również mogą ofiarować swoje zasługi za braci. Jakie to ma umocowanie w Biblii? Wszyscy jesteśmy Ciałem Chrystusa, członkami jedni drugich (1 List do Koryntian, List do Efezjan). Bóg nie zbawia nas bezpośrednio, ale w Chrystusie tzn. w Jego Ciele. I to zbawienie dokonuje się przez współdziałanie członków, przez miłość, przez wzajemną służbę tak, że jedni uzupełniają niedomagania innych (Rz 12, 1 Kor 12). Gdy nie żyjemy w grzechu, ale w łasce, możemy ofiarowywać nasze cierpienia za członki Ciała (Kol. 1:24).
- W jaki sposób "troska braterska" już nieżyjących świętych może wspomagać słabość naszą?

Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego (List Jakuba) i wiele pożytku daje modlitwa świętych członków Ciała o inne członki.
- Odnośnie 956:
- W jaki sposób katolicy wiedzą, że Maryja: "....Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania,
lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie..." ustawicznie/ciągle się wstawia? czy to znaczy że modli sie do Jezusa za nas? w jaki sposób i na jakiej podstawie katolik może w to wierzyć i tak myśleć, czyli czy potwierdza to
gdzieś słowo Boże? czy może jakiś inny autorytet?.

Oczywiście katolicy nie wierzą w Sola Scriptura, więc nie muszą szukać źródła swego przekonania w Biblii, chociaż i o tym poświadcza Słowo. Psalm 45 prorokuje o Maryi: "najznamienitsi w kraju ubiegają się o twoje łaski" (Ps 45:13). Jej figurą jest również Batszeba, która wstawiała się u Salomona (1 Krl 2). Chrystus darował chrześcijanom Maryję za matkę (Ewangelia Jana 19:25-27), jej misja trwa tak długo, jak trwa misja Tego, który się z niej narodził dla naszego zbawienia.
- Jej działanie jest zbawcze " [..] nie zaprzestała tego zbawczego zadania [..]": W jaki sposób jej działanie jest zbawcze, w jaki sposób przyczynia się do zbawienia dla wiernego, czyli jakie działania potrafią wspomóc w zbawieniu wiernego?

W taki sposób, że jej wstawiennictwo jest Bożym narzędziem zbawienia ludzi w Chrystusie. Tak, jak Chrystus przyszedł do nas przez nią, tak my jednoczymy się z Chrystusem z pomocą jej wstawiennictwa. Ona się po prostu o nas modli i na różne sposoby wspiera nas w Chrystusie, swym Synu.
- Czyli Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski? Czy Maryja dysponuje ekonomicznie łaską dla grzeszników? Co to znaczy że dysponuje łaską i w jaki sposób zjednuje nam dary zbawienia wiecznego?

Ona jest Łaski Pełna, jest pierwszym stworzeniem zupełnie przemienionym i przepełnionym łaską i z tego Bożego daru może dzielić się z nami. Chrystus dal swoim umiłowanym uczniom ją za matkę (Jan 19:25-27) w porządku łaski - to oznacza, że ona, jako zjednoczona z Bożą wolą doskonale, uprzedza swoją modlitwą nasze przyjście do Chrystusa, wspiera nas w życiu w Chrystusie i doprowadza nas do pełni w Chrystusie, w której sama ma już uczestnictwo.
Pytam całkiem poważnie - wielokrotnie zarzuca sie protestantom że odnoszą się do nauki kościoła błednie i dlatego błędnie wyciagają wnioski nie rozumiejąc tej nauki tak jak powinno sie ją rozumieć, szczególnie w odniesieniu do Biblii.

Wybacz, że odpisałem pobieżnie, ale te tematy są bardzo obszerne i wymagałyby dużego studium, które chętny jestem dostarczyć, tylko wtedy trzeba by usiąść na spokojnie i wszystko po kolei od początku wyjaśnić, tymczasem Twoje pytania siłą rzeczy wyrywają pewne zagadnienia z całości. Przede wszystkim trzeba byłoby zacząć od poprawnego rozumienia zbawienia w Chrystusie, bo bez tego nie da się zrozumieć roli ani Maryi, ani świętych.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: wybrana » 28 wrz 2017, 16:52

chwat pisze:Wstawiennictwo, ukierunkowane w 100% do Boga, nie może być przeciwko Bogu. Ten sam kierunek, nie może być jednocześnie przeciwny.


Może być przeciwny, bo do jakiego Boga prowadzi to wstawiennictwo?
Czy do Boga, który przez tysiące lat głosił przez proroków narodziny Jezusa Chrystusa?
Czy do Boga, który miał plan wobec człowieka?
Czy do Boga, który sam narodził się w osobie, bóstwie swojego syna, by nas pojednać ze sobą?
Czy do Boga, który głosił, że Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem?

Czy katolicy są wyznawcami tego samego Boga, co chrześcijanie?
Chrześcijanie są wyznawcami Jezusa Chrystusa i Jezus Chrystus jest jedynym pośrednikiem do Boga.
Katolicy wymyślają innych pośredników(ludzi), tylko jaki mają w tym cel?
Czyżby Jezus nie spełniał ich wymagań i był niewystarczający?


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Awatar użytkownika
Gingers
Posty: 1634
Rejestracja: 01 wrz 2013, 17:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Gingers » 28 wrz 2017, 17:00

@wybrana, ale o jakim pośrednictwie ty mówisz? Pośrednikiem czego jest Jezus?


:cleanglasses:
--------
Jaki pan - taki kram, czyli banda kłamliwych uzurpatorów z przerośniętym ego.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: wybrana » 28 wrz 2017, 17:47

Gingers pisze:@wybrana, ale o jakim pośrednictwie ty mówisz? Pośrednikiem czego jest Jezus?


To ty nie wiesz?


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Awatar użytkownika
Gingers
Posty: 1634
Rejestracja: 01 wrz 2013, 17:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia kontra kult maryjny

Postautor: Gingers » 28 wrz 2017, 17:59

nie wiem czy ty wiesz


:cleanglasses:
--------
Jaki pan - taki kram, czyli banda kłamliwych uzurpatorów z przerośniętym ego.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości