Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Noemi » 04 maja 2017, 10:40

Rembov pisze:
Dragonar pisze:Poza tym, nie zastosujesz sceptycyzmu na tym samym poziomie wobec katolickich dogmatów i doktryn, które intuicyjnie wydają Ci się jasne i oczywiste.

Nie stosuję, bo opieram się tutaj na autorytecie Kościoła, który jest "filarem i podporą prawdy" i posłudze biskupów dbających o to, aby nie dochodziło do odstępstw od wiary. :)

zapomniałeś dodać lub wolałeś przemilczeć że opierasz sie na autorytecie Kościoła Rzymsko Katolickiego .


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 04 maja 2017, 11:04

Na autorytecie jedynego Kościoła, który jest Kościołem Chrystusa: Kościoła katolickiego. Jak będę miał na myśli jakikolwiek inny Kościół, to podam pełną nazwę, a nie jedynie słowo "Kościół".

A tak nawiasem mówiąc, to po pierwsze, pisze się "Kościół rzymskokatolicki", a nie "Kościół Rzymsko Katolicki", a po drugie Kościół rzymskokatolicki stanowi CZĘŚĆ Kościoła katolickiego (najliczniejszą, ale jednak część).


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Dragonar » 04 maja 2017, 13:32

Rembov pisze:No to wybacz, ale skoro nie ma żadnego dokumentu, który by w sposób nieomylny określał treść sola scriptura, to nie ma najmniejszego powodu aby uznać, że to twoja wersja jest tą jedyną słuszną i prawidłową. :)

Bezsensowne kryterium - nie ma czegoś takiego, jak nieomylny dokument, który byłby ludzkiego pochodzenia. Takie anomalie obserwujesz w Kościele Katolickim, a następnie przenosisz taki stan rzeczy na zewnątrz, domagając się nieomylnych dokumentów. Nie ma czegoś takiego w żadnej sprawie - ani wyznania wiary, ani katolickie orzeczenia, ani konstytucje państwowe, ani moje czy Twoje książki lub artykuły nie są nieomylne. Mogą być bezbłędne, ale to zupełnie inna kategoria.

Rembov pisze:Swoją drogą, to dziwi mnie fakt, że będąc przekonanym o słuszności swojej definicji nie doprowadziłeś do zmiany sformułowania tej zasady w regulaminie forum. Tam jest ona opisana tak:
Sola scriptura ("Tylko Pismo"), - Tylko Biblia jest jedynym obiektywnym źródłem doktryny chrześcijańskiej, wszystkie inne źródła są jej poddane.

A nie:
Sola Scriptura – Pismo Święte jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawach wiary i moralności dla Kościoła.

To też jest poprawna definicja, która definiuje Sola Scriptura pod kątem materialnej wystarczalności jako źródła doktryny chrześcijańskiej.

Rembov pisze:
Dragonar pisze:Poza tym, nie zastosujesz sceptycyzmu na tym samym poziomie wobec katolickich dogmatów i doktryn, które intuicyjnie wydają Ci się jasne i oczywiste.

Nie stosuję, bo opieram się tutaj na autorytecie Kościoła, który jest "filarem i podporą prawdy" i posłudze biskupów dbających o to, aby nie dochodziło do odstępstw od wiary. :)

Stosujesz podwójne standardy - moje prawdy wiary są oczywiste i jasno sformułowane, ponieważ ufam rzekomo nieomylnemu Magisterium, a Twoje prawdy wiary nie są oczywiste i pobawię się w sceptyka. Jeżeli chcesz być sceptyczny, powinieneś nie ograniczać swojego sceptycyzmu jedynie do doktryny protestanckiej, jednak nigdy nie potraktujesz doktryny katolickiej w taki sam sposób, ponieważ jest jeszcze bardziej podatna na tego typu wątpliwości.

Gdzie Kościół Katolicki wydał oficjalne i nieomylne orzeczenie, w którym zinterpretował 1 Tym 3:15?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: magda » 07 maja 2017, 13:02

Luk 1:1-4 bw "(1) Skoro już wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały, (2) jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa, (3) postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać, dostojny Teofilu, (4) abyś upewnił się w prawdziwości nauki, jaką odebrałeś." Wydaje mi się ze te ustne nauczania są spisane i wystarczające do upewnienia się ze nauka nasza która mamy w NT jest wystarczajaca i prawdziwa . Skoro to co napisał Lukasz już weryfikowało nauki jakie odbierali tacy ludzie jak Teofil to oznacza ze nam też to powinno wystarczyc skoro mamy nie tylko Łukasza a spisane słowa Ducha Bozego przez innych apostołow też . Rembov powiedz mi dlaczego teofilowi mmogła wystarczyc jedna Ewangelia i Dzieje Apstolskie Łukasz do weryfikacji tych ustnych nauczań to nam cztery Ewangelie Dzieje Apokaliopsa i Listy nie moga wystarczyc trzeba jeszcze brac pod uwagę co ktoś komus na ucho przez wieki ustnie szeptał , Powiedz dlaczego Teofilowi ma to wystarczyc czyli ta sola scriptura dos,ć okrojona do wszelkiej weryfikacji nauk a nam nie wystarcza?????????????????


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości